"אש משמיים..."

ביקורת מאת: זיו וניר קיטרו

 

"שלטון האש"

במאי: בוב באומן

שנה: 2002

 

שלטון האש עושה רושם שהוא סרט קיץ עטור פעלולים שמספק אקשן זול ללא הפסקה.

הוא מספק את הסחורה אבל נותן הרבה יותר.

 

אחד הדברים שעושה סרט לטוב הוא בנייה נכונה של העלילה ושמירה על קצב קבוע שבו העלילה מתפתחת. ניתן בקלות להבחין בסרטי פעולה פשוטים ולא מרשימים במיוחד שרצים מהר מאוד להראות לנו את כל הקטעים העמוסים עד לעייפה בפעילות, תוך שהם מזניחים את פיתוח הדמות ומותירים אותה מאחור בערך באזור מוסיקת הפתיחה והרצת שמות הכוכבים על המסך.

 

שלטון האש מביא לצופה משהו חדש ומעניין כבר בהתחלה.

הבחירה בצילום באזור אנגליה מוכיח את עצמו מייד, השחקנים הבריטים ניחנים בחן מיוחד שהופך אותם למעניינים יותר על המסך, אמינים יותר.

במיוחד כשמעמידים אותם מול אחיהם למקצוע מהצד השני של האוקיינוס.

הסרט מתחיל בימינו בצילום מדהים של לונדון.

קווין הוא בנה של קבלנית שעובדת תחת האדמה, באותו יום הרה גורל קווין יורד לבקר את אימו בדיוק כשהם נתקלים בכיס אוויר גדול, סקרנותו שולחת אותו להציץ פנימה והיא כמעט מביאה עליו את מותו כאשר הוא נתקל במשהו שהמתין שם בפנים, משהו שהתעורר עטוף נוזלים חריפים, צורבים,בוערים.

 

שנים אחר כך, העולם כולו בוער באש הדרקונים ומעט השורדים מסתתרים במקומות שונים בעולם, מנסים למצוא דרך לשרוד אחרי הלטאות המעופפות.

אל תוך העולם המוגן שיצר קווין (מגולם בכישרון רב ע"י כריסטיאן בייל) יחד עם חברים בתוך טירה עתיקה, השריד היחיד לעיר אדינבורו הנאווה, חודרים פולשים מסוג אחר.

קבוצת אמריקאים שחצו את האוקיינוס, מצוידים בכלי נשק מודרניים ומונהגים ע"י דאנטון ואן-זאן (מגולם ע"י מתיו מקונהי שמספק הופעה מרשימה ורבת עוצמה). לטענתם הם מצאו את הפיתרון לדרקונים.

 

עד כאן הכל נשמע כמו כל סרט פעולה מרגיז אחר אלא שכאן בדיוק הנוסחה משתנה.

ראשית הסרט ממוקד מאוד, בוב באומן (שהביא לנו את הסרט "תיקי איקס") יודע מה הוא רוצה לספר ועושה את זה בצורה מושלמת. הסרט מתחמק בצורה יפה מאוד מכל שורות הטקסט הבנאליות שמככבות בסרטים דומים ומתעלם מקלישות המתח המיני בין הגיבור והגיבורה. המנהיגים בסרט הם בני אדם שכואבים את חייהם ונלחמים למען עתיד טוב יותר אך עושים זאת תוך שמירה על אנושיותם. הבחירה במקונהי בתור מפקד החיילים האמריקאים הייתה בחירה נבונה מאוד שכן מקונהי עושה את זה בחן, מצד אחד שומר על הדמות הקשוחה שיוצאת לחסל חשבונות ובאותו זמן מספק דמות של מנהיג אמיתי, רגיש ששומר על אנשים ורואה בכל אחד מהם נכס שאין לאבד.

כריסטיאן בייל המשחק לצידו הוא דמות שאי אפשר להתעלם ממנה. יכולת המשחק של בייל (שמוכר לכל מי שראה את American Psycho) היא מרשימה מאוד ומוסיפה עומק רב לסיפור מעניין.

 

העלילה מתפתחת בצורה יפה, העולם שאחרי "המבול" נבנה מול עיני הצופים שנותרים לכודים באשליה שעל המסך. הצילומים יפיפיים ומגלים לנו, בתמונות מינימליסטיות כמעט וברמזים רבים את העולם שנותר אחרי בוא הדרקונים.

הסרט גם שומר על רמת אפקטים הגיונית. הדרקונים מרשימים ומהפנטים, מעוצבים בצורה מושלמת ואמיתית לחלוטין. קל להבין מדוע לחימה ביצור כזה היא לא דבר של מה בכך. תבונתם של היצורים ניכרת היטב בצורה בה הם נלחמים.

 

הסרט מומלץ בחום לכל מי שמעוניין בסרט פעולה שונה ומרשים, לכל מי שרוצה להעביר את הזמן בכיף אמיתי מול מסך הקולנוע (לא לחכות לדי.וי.די ולוידיאו, פשוט חבל לפספס את האפקט הקולנועי השלם).

ליהוק נפלא, סיפור טוב, צילומים מדהימים, מה עוד צריך?