ארינאה

קומיקס ישראלי ראשון
מאת: ערן אביאני ואביב אור

ביקורת: רועי אברמוט וזיו קיטרו

 

ובכן, קודם כל, לפני כל דבר אחר אנחנו רוצים לומר "יש קומיקס ישראלי" וזה דבר שכיף לומר. לא רק שיש אלא שהוא הופך מקצועי יותר עם כל רגע שעובר. בעודנו כותבים שורות אלו אומנים צעירים רבים עובדים על קומיקסים חדשים שרמת אומנותם משתווה לזו של חו"ל ואנו מחכה בכיליון עיניים לצאתם של אלו.                                                            קומיקס ישראלי הוא דבר שהסתובב במחתרת וברובו עדיין שם. "סטיות של פינגווינים" היה מגזין כזה שהביא קומיקס אלים ומלא סקס עם רמיזות פוליטיות אבל הוא לקח את עצמו כעיתון מחתרת והאומנות הייתה בהתאם, לאו דווקא הדברים שאנחנו מצפים לראות בקומיקס, בטח לא בסטנדרט שקיים בחו"ל.                                                                     פרט לאלו ישנם קומיקסים שהגיעו לחנויות כמו "לא באנו בשביל ליהנות" של אתגר קרת "ורחובות הזעם" של אותו סופר. מוכרים יותר הם הקומיקס של אורי פינק שהפכו לאייקון ישראלי (בין אם דעתנו על כך טובה או לא זה אינו משנה כרגע, נרמוז לכם שאנחנו לא אוהבים את זה).

 אחד מאותם קומיקסים חדשים הוא "ארינאה", קומיקס ישראלי חדש שיצא זה עתה ועליו דיברנו חודש שעבר בראיון עם היוצרים.                                                                          הדבר הראשון שניתן לראות לגבי הקומיקס הוא שנעשתה השקעה גדולה בהוצאה, 32 עמודי תוכן על נייר כרומו צבעוני וללא פרסומות, דבר שלכאורה הוא טוב אבל אנו מאמינים גדולים בפרסומות, ככל שיש יותר מפרסמים יש קידום גדול יותר של המוצר ומימון של מוצרים עתידיים, אבל זה עניין של זמן עד שהמוצר יוכיח את עצמו וימשוך מפרסמים.

היוצרים לוקחים ברצינות את העבודה שלהם וניתן לראות שקידום קומיקסים בארץ הוא דבר שקרוב לליבם. לא רק שהם הוציאו את החוברת הזו אלא שהם יוצאים בקריאה לאומנים חדשים שמעוניינים לרכוב על הגל החדש הזה לבוא אליהם ולעבוד מולם, זה דבר יפה ומוערך. עלילת הסיפור, כפי שכבר דיברנו בראיון של חודש שעבר, היא פשוטה וכוללת ערב רב של דמויות פנטזיה קלאסיות שמתלבשות על הסטריאוטיפים הטלקינאיים הידועים: גמד חובב קרבות, אלפים עדינים ומסוגרים, מכשפים שאינם חלשי גוף, מסדרי כהונה סודיים ולוחמים (אח ואחות למעשה) שמתכנסים יחד אל מול איום שמתעורר בממלכה, הלא היא ארינאה.

סיפור "הקווסט" הקלאסי עושה את צעדיו הראשונים בחוברת זו שמהווה הצצה ראשונה וחטופה אל העולם החדש הזה. הפתיחה משליכה את הקורא ישר אל המאורעות המובילים לכינוס החבורה, התקפה של יצורי אופל (אורקים) על כפר בממלכה. הפתיחה אפלה וקצרה ומעבירה אותנו מיידית אל חצר המלכות שם מתרחש דיון לגבי הרעה. מכאן העלילה מתפתחת בכיוון די ברור שמטרתו יצירת הקבוצה.מאפיינים ראשוניים של הדמויות כבר ניתן לראות, בייחוד אלו של גודאר, הגמד שמצטייר בתור האתנחתה הקומית. שאר הדמויות מקבלות מעט מידי תשומת לב ו"זמן מסך" אך אנו מאמינים שהדבר ישתנה בחוברות הבאות.

המסע אם כן מתחיל והחוברת מסתיימת לה לאחר ההיתקלות הראשונה של החבורה בכוחות השחור, הזדמנות לכל אחת מהדמויות להוכיח את ערכה בקרב. אנו חייבים להודות שתמונת הסיום של הקומיקס ומילותיה של דאנארה משקפות את התחושה שנותרה עמנו בתום הקריאה. הקורא נותר בור לגבי מהות המסע והמתרחש, דבר שמעלה שאלות רבות בראשו שמצד אחד יוצרות עניין לקרוא את החוברת הבאה אך יחד עם זאת גורמות לתסכול מסוים שכן יותר מידי דברים אינם ברורים. אנחנו מציינים את העניין מאחר ומדובר במיני סדרה בת 4 חוברות בלבד וישנו חשש קל שדברים רבים שחשובים לעלילה יזנחו ולא יספיקו להיכנס פנימה.

האומנות מושקעת, ניתן לראות שהציור עצמו ברמה טובה, הדמויות עצמן מוגדרות וברורות, קל לזהות מי הוא מי, אך הצביעה הממוחשבת פוגמת ומחסירה מאיכות האיורים. ניתן לראות את החיוּת שהאומנית יכולה להגיע אליה בקטעי הקומיקס הקצרים הנמצאים על כריכת החוברת ושלא נצבעו כלל. מבנה הקומיקס דינאמי, לעיתים מידי, וסוחב את הקורא במהירות בין הדפים. ברור שהאומנית יודעת ליצור תנועה, ניתן לראות בחלק מהעמודים את הזרימה והחיוניות הקיימות בדמויות וזה דבר נפלא ומהנה.

לסיכום: זהו קומיקס בתולי וחייבים לזכור שכל ההתחלות מגמגמות קצת, ניתן לראות את הפוטנציאל הקיים בסיפור ואנו תקווה שהיוצרים יגשימו אותו. "ארינאה" הוא קומיקס ישראלי חדש שבהחלט שווה לעקוב אחריו ולתת לו את הזמן לגדול ולצמוח, דבר שיכל לקרות רק עם תמיכה שלכם הקוראים.   אנו מאמינים שזו רק יריית הפתיחה לגל של יוצרים חדשים ורעננים שעד כה חששו להוציא דברים מהמגירה וכעת יבינו שיש ביקוש למוצר ויש קוראים בארץ שרק ממתינים לקומיקס כחול-לבן, כן ירבו וכן יעשו.