אוגדן ההרפתקות החדש


מאת: אמיר איתן

כעבור יובלות מלאי התמררויות , צעקות, גידופים ותלישות שיער סוף כל סוף זכתה הקהילה לראות את אוגדן ההרפתקות 2002 של העמותה לקידום משחקי תפקידים. אני עצמי כמעט בכיתי מאושר רגע לאחר ששמתי את חמישים השקלים בידיו של אותו מוכרן אדיב והוא נתן לי את האוגדן (רגע אחרי זה הבנתי שהלכו לי 50 שקלים...).

 מתמוגג מאושר הגעתי הביתה וקראתי את החוברת לאורכה ולרוחבה (האחרון היה יעיל יותר). 290 דפים לערך  מכילים 17 הרפתקות מסודרות- אני התרשמתי לטובה.

 מבחינה הצורה האוגדן נהדר, זה מתחיל באיור על הכריכה שמזכיר לכולנו את הציפייה לחוברת וממשיך דרך עמודי השער של כל הרפתקה, הטבלות מסודרת, הפונט קריא, חלוקה לפסקות הולמת, דגשים במינון הנכון, מקרא מפה לא עמוס במיוחד הכולל שני אייקונים (אבל נורא מסודר), יש מספור דפים, יש שם הרפתקה בכל פינה עליונה שמאלית של דף- אין פאשלות טכניות, רבותיי! חבל שאת כמות ההשקעה שניכרת בחוסר הפאשלות לא יכול היה הצוות להשקיע בלאייר את כל החוברת כפי שאייר את ההרפתקה הראשונה של פישברג אשר פותחת את החוברת, לא קריטי בכל אופן.

 ההרפתקות מלוות במפות קטנות כשצריך, בטבלאות (למנצ'קינים שבנינו) , באיורים פה ושם ואף מונחון וורוולף! (כפיים).

 באשר לתוכן עצמו, אני חושב שהאוגדן הוא התשובה הבריאה לכל אותן חוברות הרפתקות זולות של וויזרדס. כל אותן חוברות יקרות, צבועות היסטרית אשר מכילות הרפקות ליניאריות להחריד אשר נמתחות על 50 עמודים ויותר ומפוצצות טבלות ומבוכי ענק. אוגדן העמותה לוקח את כל הרפתקות הוון-טיימר האלה בגדול ומספק הרבה יותר חומר, הרבה יותר עניין ובהרבה פחות כסף.

 ציורי צבע אין שם, איורים משכרים אין שם אבל תוכן וחומר יש והרבה.

 ללא שהצוות התכוון לכך (האוגדן בסופו של דבר, כשמו כן הוא- אוגדן) יצא האוגדן קולקצייה וכקולקצייה נכנסו לשם הרפתקות טובות במיוחד ולא "בררה" שניתן למצוא בשפע בכנסים, ובייחוד בכנסי ביגור המונים עשרות משחקים.

 ההרפתקות מסודרות להחריד, מזכירות לנו את הטיזר, מעבירות לנו אינפורמציה כללית (לפעמים היסטורית, לפעמים לא), מחולקות לחלקים מסודרים ומאורגנים, אופציות סיום, אופציות שיחה, דפי דמות נילווים, סטטיסטיקות והרבה מלל.

 עכשיו, למי זה מתאים? שלא כמו החוברות הטיפשיות של וויזרדס , האוגדן פונה בדיוק לקהל שלא רוצה שיפנו אליו. אין בחוברת פשטות של מתחילים ובכך פונה אל הקהל המתחיל, הלומד, החוקר והמתקדם קדימה אלא תחכום של "מנוסים" ובכך מנסה לפנות בדיוק לקהל שלא צריך שיפנו אליו. מה ששחקן מתחיל שואב מהרפתקה ליניארית זולה (אבל יקרה בחנות) מגמד את מה שיקלוט השחקן המתחיל מהחוברת הזו ומה שהשחקן המנוסה יקלוט ממנה.

 לא, הדברים אינם בשמיים, משחקי תפקידים אינם מתמטיקה והתחכום אינו נשפך שם מהדף אולם יש שם הרבה סגנונות משחק שרחוקים להיות משל מתחילים ויש הרבה סיטואציות שדורשות טכניקות העברת משחק שלוקח זמן לרכוש.

 ההרפתקות לא כתובות למתחילים- הן קצרות מדי ואינן מקובעות מספיק, מן הסתם. האנשים שהריצו את ההרפתקות האלה לא התכוונו ללמד איזשהו קהל שיעור בכתיבת הרפתקות, דרך האוגדן הזה ולכן ההרפתקות אינן מלוות בהסברים וקשה לראות איך ניתן להעביר את ההרפתקה הזו, ממש. הכותבים השאירו המון מקום לאילתורים, לניחושים וכו' שהניחו, שקורא ההרפתקה יעשה בשעה שיריץ אותה (או ילמד אותה) ולכן אין מקום ליתר פירוט. לצערם פוספס , להערכתי, הקהל שאליו אני מאמין שהאוגדן הזה היה צריך לפנות.

 לכל השחקנים היותר מנוסים צפויה הנאה שבקריאה אמנם אני מבטיח לכם שטכניקות חדשות לא תגלו שם וברעיונות שבהרפתקות, מגניבים ככל שיהיו, לא תשתמשו (תמיד יותר כיף להמציא משהו משלך).

 לצערי אני לא מאמין שהחוברת תתרום לטכניקת בניית ההרפתקה של מישהו אולם אני יכול להתנחם בעובדה שאני נהניתי לקרוא את ההרפתקות המעולות של המנחים ואני מעריך שכך גם שאר האנשים שיקראו את החוברת ירגישו.

השאלה היא אם זו היתה המטרה כי אם כן אז שיחות ה"אפטר סיישן" ב"אפטר פארטי" למיניהן מעבירות את זה יותר טוב.