"...בעיר הגדולה!"

שירותים עירוניים ומקומות שאסור לפספס- חלק א'
מאת: זיו קיטרו

כולנו מכירים את התחושה, מגיעים לעיר חדשה, הכל סביב נע בקצב חדש, אנשים צועדים לכאן ולכאן, קולות השיחה המחרישים, צפצופי פלאפונים עולים מכל עבר, רעש הקידוח של הבנאים, ההמיה הבלתי נפסקת של נהר מכוניות מתרוצצות, השמיים הכחולים מעלינו, נראים רק כמבנה טלאים בין בנייני הענק שחוצים את העולם משורשי האדמה ועד אל העדן.

הריחות הנישאים באוויר, ערב רב של האספלט החם, מוכרי הנקניקיות בפינה והריח המתקתק של בוטנים מסוכרים. לצידם מופיעים פנטומימאים במלבושים מוזרים ונגני רחוב המטופפים על פחים כסופים, מחייכים כמו מוכי ירח ומריחים מגראס.

ערים הם דבר נפלא, יש בהם קסם מיוחד, שונה כל כך מזה שמוצאים בכפרים או באזורי הספר. שוטטות בעיר היא דבר שמוביל כמעט תמיד לגילוי מסעיר חדש, להרפתקה קטנה אל תוך ההיסטוריה של המקום. סמטאות רבות מתפתלות להן בין הרחובות הראשיים אל אלו שמסתתרים מאורה של השמש וברחובות הזעירים הללו ניתן למצוא מרכולות אקזוטיות שמבטיחות חוויות שלא היו לנו עד כה.

 ערים הן גם מקומות בהם ניתן למצוא שירותים שלא תמיד קיימים במקומות אחרים. חלק מהשירותים האלו שימושיים, חלק הם קללות שהמציא השטן עצמו בכדי להפוך את הערים לפתח עבורו לחדור לעולמנו אבל לא משנה מה מקורם השירותים האלו הם שהופכים את הערים למקומות מעניינים כל כך.

אז בואו ונצלול יחד אל תוך מסתורי הערים, בואו ונגלה את המקומות החבויים שנמצאים ממש מעבר לפינה ונחשוף אותם לאור היום. אני מזהיר שרק בעלי קיבה חזקה ואומץ לב יוכלו לעבור את המסע הזה, ערים יכולות להיות מסוכנות לפעמים, במיוחד כשמשעמם להן...

 שירותים עירוניים לכל עיר, בכל תקופה, יש שירותים שהיא מעניקה. לרוב אלו שירותים שניתנים ע"י השליט המקומי, יהיה זה רוזן, גילדה, ועדה, עירייה או כוורת מוחות בלתי תלויים שמרחפים בדונג. לעיתים מדובר בשירותים שניתנים ע"י "קבלני משנה" ואלו מרחיבים את האפשרויות הקיימות בעיר. שירותים אלו ניתנים בחלקן כשירות לתושבים ובחלקם לכל דורש.

 בראש ובראשונה ישנו בית העירייה. אנו נכנה אותו כך למרות שלמעשה הוא יכל להיות גם ארמון או כל דבר אחר. בית העירייה כולל מרכז בתוכו את הכוח המניע של העיר (לכאורה) לכאן מגיעים תושבים שיש להם בעיות או תלונות לגבי הפעילות השוטפת של העיר. במקום יהיה מלא בבירוקרטים, המון רב של אנשים של מה שהם יודעים לעשות הוא לבזבז את משאבי הנייר העולמיים. כמובן שיש מקומות נאורים יותר ונאורים פחות, ישנם מקומות טכנולוגיים בהם הנייר הוכחד כבר ולכן המחשב הפך להיות הכוח המניע אבל בירוקרטיה תישאר בירוקרטיה, לא משנה איזו צורה היא תלבש.

הדבר החשוב ביותר לזכור הוא שלרוב לפקידות יש את הכוח הרב ביותר. גם כאשר השליט מצווה על משהו שיתבצע, כל עוד הוא לא מתערב ישירות, אין זה אומר שהדבר יקרה באופן מיידי. הפקידים פועלים על פי העדפות אישיות, הם פתוחים לשוחד ומוכנים לעשות הרבה עבור אלו שיש להם השפעה (או סתם חברים) מאשר למי שממש זקוק להם אבל לא מקורב מספיק.

כמובן שישנן ערים בהן הבירוקרטיה היא נאורה ואנשים לא פועלים על פי אינטרסים אישיים, לרוע המזל לא כולם מגיעים לגן עדן ולכן לא נדבר על דברים כאובים יותר מידי.

 שירותי העירייה כוללים בתוכם, למעשה, את כל הדברים הנוגעים לפעילות תקינה של העיר: ניקוז, חשמל, מים, תברואה, החזרי כספים, אישורי בנייה ועוד. חשוב לזכור זאת כאשר מעוניינים במידע מסוים. בבתי העירייה ישנם גם מרתפים שמסתירים לא רק את גופותיהם המרקיבות של פקידים שנשכחו אלא גם את תכנוני הבנייה של כל מבנה ומבנה בעיר, החל מבית העיירה עצמו ועד לשכונות השונות בעיר. לעיתים תכנונים אלו יכולים לגלות פתחים סודיים במבנה, לעיתים הם יגלו שרטוט של פנטרגם שיוצרים הרחובות הראשיים או אולי שם אסור וקדום שיוצר את שבילי הפארק. הרבה מוזרויות יכולות להיות מוסברות בטיול קצר לחדרים אלו.

 על מסתורי העירייה ניתן לכתוב כתבה שלמה ולא זה המקום, שכן אתרים נוספים ממתינים לנו.

 בתי משפט הם מקומות של רשע טהור. משרתי השטן עצמו, לבושים בגלימות, חליפות עסקים או פאות מצחיקות מסיירים במסדרונות וממלאים את החדרים. שדים שמנים ישובים על כסאות רמים וחורצים גורלות בהינף פטיש ודין זה עלול להיות לפעמים נורא מאוד, במיוחד כאשר מדובר בחברינו השחקנים.

בתי המשפט יכולים לספק דרמה עשירה לכל מי שמעוניין. פשעים מסוגים שונים נידונים שם לצד בעיות פשוטות בין שכנים. שוב לפקידות יש כוח רב בקביעת התיקים שידונו קודם וחשוב יותר בידי מי ידונו (לא תאמינו כמה קל לפקיד להעביר תיק רצח לשופט שמומחה לבעיות נדלן וזה יעביר גיהינום את כל הנוכחים). במרתפי בתי המשפט ניתן למצוא תיקים ישנים ובהם רמזים לטיוחים שנעשו או אולי פרטים שהושמטו. תלוי בתקופה ובמקום, ישנם בתי משפט שמרתפיהם כוללים חדרי עינויים, צינוק ושאר מיני הפתעות. יש שאומרים ששטנים קטנים נעים שם, מחממים בהילתם המתועבת את הבניין, גורמים לחוסר הנוחות לגבור במקומות האלו.

 המשטרה המקומית היא דבר שתמיד יכול לשמש אותנו. כאשר נגנב לנו דבר מה, אובד הרישיון או שאנו חושדים שמשהו לא בסדר אנו פונים למשטרה. כוח המשטרה משתנה על פי תקופות הזמן והמוקמות. ישנן ערים שהמשטרה היא למעשה אדם אחד עונד כוכב על דש בגדיו שפותר כל בעיה עם רובה. מקומות אחרים מציעים משמר לבוש שריונות נוצצים שמכים גנבים על ימין ועל שמאל ומגנים על העיר מפני פלישה. יש משטרות מודרניות שפותרות פשעים ועתידניות שעוצרות פשעים עוד לפני שאלו מתרחשים.

בכל עיר ניתן לראות את לובשי המדים, מסתובבים עם מקל (או חרב) ומוכנים לכל בעיה. התקלות בכוחות החוק יכולה להיות דבר מרתק ומשעשע, הזדקקות לכוחות אלו מסיבות שונות יכולה גם היא להביא לסיטואציות מרתקות. חשוב לזכור את קיומו של שירות זה.

יש ערים, אגב, שמציבות מבנים עגלגלים שהם מוקדים ממוחשבים למשטרה. ניתן לברר פרטים על העיר, לקבל מידע על חוקים מקומיים ואף לפנות לשוטר (זה לא מד"ב יש כאלו בסקוטלנד) מוקדים אלו יכולים להפוך לכלי מעניין בידיו של פורץ מחשבים מיומן או סתם עדים לרצח...

אלו השירותים המרכזיים "הרשמיים" של העיר, יש עוד שירותים כאלו שיכולים להציע מגוון רחב של עושר לכל מערכה שלא נבנה אבל אל אלו נשוב מאוחר יותר. כעת נעבר לאותם "קבלני משנה" שהזכרנו קודם לכן.

 שירותים לא רשמיים ישנן ערים בהם אדם שארנקו נגנב לא פונה למשטרה אלא לגילדת הגנבים המקומית. זו יכולה לעזור לו למצוא את האבדה, להעניש את הגנב אם זה שדד מישהו בעל תעודת "נשדד בעבר" או לגרום לנזק רב יותר. גילדה זו יכולה לספק גם שירותים נוספים של מציאת "אבדות" של הדורש "כן...בדיוק, גביע הכסף שיושב אצל ראש העיר, זה היה שלי ואני רוצה את זה. כמה יעלה לי לשכור אתכם?" תמורת המחיר הנכון אף אחד לא ישאל שאלות ובמילא כולם רמאים.

השירותים של הגילדות מגוונים מאוד וכאן ניתן למצוא המון אפשרויות שלא קיימות בשירותים הרשמיים. הרי מי ייתן לך לשכור רוצח בעירייה? גילדת המרצחים ישמחו לספק את השירות ואף לגרום להעלמת עין של הרשויות. הם יכולים לספק רעלים עבור אלו שרוצים לפעול לבד ולעיתים יש להם תוכניות בנייה של מקומות מסוימים כמו מלונות וכ"ו בהם מסתתר הקורבן הסרבן.

 חשוב שלא ליפול למלכודת "הפנטזיה". גילדות קיימות בכל תקופה בצורות שונות. אין שום מניעה להימצאותה של גילדת סוחרי החלל שבסיסה בעיר זו או אחרת. גילדה זו יכולה לספק אישורים לסחר, מציאת טייסים מוכשרים או משימות עבור דורשים. חשוב לזכור שבכל שירות, לתושבים מקומיים יש עדיפות שכן הם משלמים מיסים באופן קבוע ובכל זאת...הם היו כאן קודם.

קבלני משנה נוספים הם ספקי בידור. בכל עיר ניתן למצוא מקומות שכל מטרתם הם הנאה: מועדוני ריקודים, אולמות תיאטרון וקולנוע, קניונים, משחקיות, פסטיבלים שונים, פארקים. מקומות אלו יכולים אכן להיות מקומות של הנאה וגם מקומות של אימה צרופה. תיאטרון שמציג את אותה הצגה כבר 200 שנים, בכל ערב. הצגה משונה מאוד שאת שחקניה איש לא פגש "הם שומרים על המסתורין" אומרים לכם המקומיים אבל מוזר שאיש לא מכיר אף לא אחד מהשחקנים, אולי כי מדובר ברוחות שמסרבות לנוח? אולמות תיאטרון הן קסם מפני עצמו, מי לא שמע על פאנטום האופרה ועל מסדרונות וחדרים סודיים אותם בנה תחת האופרה בפאריס?

רצח יכול להתבצע באולמות קולנוע וילדים יכולים להעלם בקרנבלים בהם מרוצצים ליצנים חייכניים יתר על המידה. ערפדים ידועים בתור מנהלי מועדונים וקניונים הם המקום לגלות שארנקך רוקן (אלא שזה קורה בדרך חוקית ביותר של משיכת קהל יעד ושכנועו לקנות דברים הכרחיים כמו חליפת שבעה חלקים שאין לו לאן ללבוש כלל).

ישנם גם אמצעי בידור "לא חוקיים" כמו קזינו, קרבות בין חיות, גלדיאטורים או סתם בין מבקרים תמימים בעיר שנפלו קורבן בידי מארגני הקרבות. מזון הוא גם סוג של בידור, מסעדות יכולות להיות מקור נפלא לאירועים, החל מהפונדק היחיד בעיר אליו מגיעים כל מחפשי האוצרות ועד למסעדה המרחפת שבקצה העולם, שם מוזמן מזון שמובל דרך יקומי-כיס קטנים בהתאם לדרישת הלקוח.

מסעדות אלו יכולות להיות מקום של רגיעה, החלפת חוויות וסתם סצנות של משחק עומק וגם מקומות זינוק להרפתקה הגדולה הבאה. הכל אפשרי כשנותנים לראש לצאת מהמסגרת. ובכן, זה הכל להיום.

בחודש הבא נסייר בין הסמטאות ההם שסיפרתי לכם ונגלה את החנויות שמסתירות את הזמן בבקבוק בירה ישן או מציעות מגוון של שדוני בית צבעוניים למרבה במחיר (רק חבל שאחד מהם הוא בן דוד של לוציפר שנמכר לעבדות ובני משפחתו בדיוק  עלו על עקבותיו). אנחנו גם נמצא את כל אזורי התיירות כמו הבית המיילל בסמטת החושך ופינת הגבינה שם ניתן למצוא 34536 סוגי גבינות, רובן עשויות מזיכרונות של פילים.

 אז רשמו ביומנים, והתכוננו לסיור כי יש עוד נפלאות רבות בערים, ממש מעבר לפינה. כל מה שצריך זה את המדריך הנכון והנה, אנחנו שם.