Daughter of the empire / Raymond E. Feist & Janny Wurts

מאת: אבי סבג

 

יצירתו של ריימונד פייסט מתרחשת בעולם רב יקומי ומתרכזת בשני עולמות מתוכו. מקדמיה, עולם שהמדינות והעמים בו מתבססים על תרביות אירופה והתפיסות המערביות של ימי הביניים וקלוואן, עולמה של אמפירית הטזורני המתבססת על יפן הפאודלית. סדרת ספריו הראשונה שנקראת “The Riftwar Saga” (סאגת מלחמת הקרעים בתרגום צולע) מתארת מנקודת המבט המערבית את פלישתם של הטזורני אל אדמות מיקדמיה באמצעות גשרים בין מיידיים. בן העמיo מתחוללת מלחמה אדירה כשהטזורני רואים במקומיים ברברים ומעונינים לנצל את עפרות המתכת המצויים בשפע במיקדמיה ונדירים כ"כ בעולמם.

 

סדרת ספרים זו הייתה המפגש הראשון שלי עם פייסט והספרים לא השאירו בי רשמים עמוקים. למרות שהעלילה הייתה רצופה תככים פוליטיים ומאבקי כוח עדיין היא לא חרגה מהתבנית המקובלת והבנלית של ספרי פנטזיה, לא הצליחה להתעלות לשיאים מיוחדים ונטתה לקיטש. אולם כאשר, יחד עם ג'ני וורטס, הוא החל לכתוב טרילוגיה מנקודת מבט טזורנית התוצאה הייתה שונה לחלוטין.

 

האימפריה הטזורנית נשלטת ע"י קיסר שתחתיו בתי האצולה המיוצגים במועצה הגדולה. בין הבתים יש מאבקי עוצמה בלתי פוסקים הכוללים התנקשויות, הכפשות ובגידות הקרויים בפי האצילים "משחק המועצה" (the game of the council). למרות אכזריות המאבקים עדיין המסורת הנוקשה עומדת מעל לכל ומי שחורג החוקים משלם על כך מחיר יקר. ברקע מתנהלת המלחמה בעולם הברברים (מיקדמיה).

 

מרה, גיבורת הסיפור, היא ביתו של הלורד לבית אקומה. רגע לפני שהיא נשאת את שבועתה ומתחייבת להקדיש את חייה לאלה מגיעה הודעה על מותם של אביה ואחיה במלחמה הגדולה. השניים נהרגו יחד עם עיקר הצבא של בית אקומה בעקבות בגידה של בית אחר שהפקיר אותם בקרב. מרה מצאה את עצמה נכנסת לנעלי אביה והופכת ללא כל הכנה ממשית לאדון בית אקומה.

 

מרה יורשת בית משולל כוח צבאי, כמעט חסר בני ברית בעוד, אויבה שבגדו באביה, צוברים עוצמה במשחק המועצה וכל זאת כאשר לה טרם מלאו שמונה עשרה שנים. אין לה אפילו את השהות להתאבל על מות יקירה כאשר ניסיון התנקשות הראשון מגיעה ומבהירה לנערה שעליה ללמוד את חוקי המשחק ומהר, עליה להיכנס ולהתמודד כשווה בעולם שעד כה היה שמור לגברים. עליה לשקם עוצמת ביתה ולמלות את החלל שהותיר מותו של אביה. מרה נשבעת לנקום את מות אביה ולהקדיש את חייה להאדרת שמו של בית אקומה.

 

מצד אחד זהו סיפור של התבגרות והתמודדות, מרה חסרת הניסיון לומדת לנצל את מוחה החריף להגן על עצמה ועל ביתה ולהשיב מלחמה שערה מצד שני זהו סיפור של תככים פוליטיים מורכבים ומתוחכמים, מלכודות קטלניות וסיכונים גבוהים. את כל אלה עוטפת התרבות הטזורנית שנבנתה בצורה יפיפייה ומכתיבה קודים חברתיים ודפוסי התנהגות נוקשים1.  

 

אני לא יודע אם לשייך את זה לשותפות הפורייה עם וורטז, לתהליך השתפרות טבעי של פייסט2 או לעובדה שהטזורני פשוט יותר מעניינים אבל הספר הזה היה פשוט מרתק. הכתיבה הייתה קולחת וסוחפת כל אותם תככים ומזימות שהיו כ"כ קהים בספרים הקודמים שהזכרתי לוטשו וחודדו פה לשלמות. דמותה של מרה כגיבורה נשית חזקה בעולם של גברים היא דוגמה מעולה לשילוב פמיניזם בפנטזיה ולהשפעה המרעננת שיש לזה על הסיפור.

 

לסיכום הספר מומלץ מאד במיוחד לחובבי התרבות היפנית. אין יותר מידי ספרים עלילתיים העוסקים ביפן הפאודלית ועוד פחות מכך ספרים טובים ולכן הייתי אומר זהו ספר חובה לשחקני Legend of the five rings. הספר יקנה לכם, מלבת הנאה מספור טוב, הבנה עמוקה יותר על התרבות השונה והמשונה זהו ויעזור לכם להיכנס לאווירה הנכונה.  

 

קריאה מהנה.

 

הערת העורך:

1 - יש לציין, אגב, שהספר הוא רק חלק ראשון מטרילוגיה הממשיכה לפתח לא רק את דמותה של מרה אלא גם את התרבות של הטזורני.

2 - אבי לא מתייחס רק לסדרה הזו, דברים שכתב פייסט אחריה הם בהחלט באיכות גבוהה יותר מהסדרה הראשונה שלו.