ספר יום הדין / קוני ויליס

מאת: זיו קיטרו

 

ובכן נפלה בחלקי החודש לנוע פעמיים אחורה בזמן.

אם קראתם את הכתבה על קו-זמן אז אתם יודעים מה היה שם (אם לא אז תזיזו את עצמכם לשם אחרי הכתבה הזו) אבל כעת אני רוצה לספר לכם על מסע נוסף

קוני ויליס היא הסופרת של "ספר יום הדין" זהו ספר מרתק בעל קצב מוזר מאוד, מה זאת אומרת?

 

ובכן הספר עצמו הוא אחד מהיותר טובים שקראתי בזמן האחרון והוא נכלל במה שנקרא "מדע בדיוני קשה", זה סוג ספרי המדע הבדיוני שלא קוראים על רגל אחת וצריך לתת לעצמכם את הפינוק של לשבת מול הספר, לנתק את עצמכם מהעולם ולהסתחרר יחד עם הגיבורים בעולם המטורף הזה. הכתיבה יוצרת קצב אחר איטי ושואב, ממש שואב פנימה אל העולם העתידני של המאה ה-21, מאה בה מסעות בזמן למען המחקר הם דבר קיים ופעיל, מחלקות שונות אחראיות על מאות שונות ושולחות אנשים לערוך תצפיות על האנשים והזמנים על מנת לגלות מה באמת קרה, איך הדברים באמת היו.

 

הסופרת לקחה לעצמה זמן לכתוב את הספר המופלא הזה, חמש שנים תמימות של מחקר הושקעו בספר הזה והתוצאה בהחלט שווה את המאמץ, זו הסיבה שאני קורא לזה מד"ב קשה, הרבה דברים מוסברים בצורה אמינה, לא רק זאת, ההיגיון הפנימי של הסיפור והתהליכים, ההיסטוריה של מסעות הזמן והמחקר, קשה יהיה מאוד למצוא פגם בסיפור.

 

אז על מה בעצם הסיפור? שאלה טובה, אני אנסה לספר מה שאפשר בלי להרוס הכל.

קיוורין אנג'ל היא סטודנטית להיסטוריה אשר החליטה שהיא מעונינת לנוע בזמן למאה ה-14. הספר מתחיל ביום הנסיעה בו אנו נתקלים בכמה מן הדמויות הראשיות, הדמות האהובה עלי מכולם הוא פרופסור דנוורת'י, הוא החונך הלא רשמי של קיוורין למסעה. קיוורין השייכת לבית ספר אחר מזה של דנוורת'י נשלחת למרות מחאותיו ללא מספיק בדיקות אחורה בזמן, מכאן הכל משתולל.

 

בטוחים בהצלחתם, אנשי בית הספר של קיוורין מתעלמים מהזהרותיו של דנוורת'י ומרוצים מכך שנראה שהכל עובד כמו שצריך, רק למראית עין.

כשעה אחרי שקירווין נשלחת, בזמן שכולם מחכים לנ"צ מתגלה שהטכנאי שהיה אחראי לקפיצה בזמן חולה במחלה שנראית כמו מגיפה, היסטריה מתחילה בעיר כאשר מתגלה שכנראה והוירוס פרץ החוצה והחל להדביק את אנשי העיר.

האנשים שהיו באזור הקפיצה מובלים לבית החולים לבדיקות והעיר נכנסת להסגר.

קיוורין בינתיים מתחילה להיתקל בבעיות משלה והצרות הגדולות מתחילות להתרחש כאשר הקשר מתנתק ואף אחד מהצדדים לא יודע מה קורה בצד השני.

 

בעוד אנשי מעבדה מנסים להתמודד עם האיום וליצור קשר עם קיוורין היא מוצאת עצמה מסובכת בדברים שלא ציפתה להם, כולל מחלות שהייתה אמורה להיות מחוסנת מפניהן.

קיוורין החליטה לקרוא לספר התיעוד שלה "ספר יום הדין" היא לא ידעה עד צדקה בבחירת שם זה, הטרוף בו נתקלות הדמויות כולן בהחלט מצביעה על יום הדין.

 

הדמויות של קוני ויליס מדהימות, מה שנראה בתחילה כדמויות ברורות וידועות הופך להיות מהר מאוד סחרחרת של רבדים שנחשפים עם כל עמוד. נראה שקוני עשתה עבודה טובה לא רק ביצירת דמויות אמיתיות בעלות אינטראקציה אמיתית ופועמת, אלא גם ביצירת עולם אמיתי וחי. כל מי שחובב את תקופת ימי הביניים ימצא את עצמו בבית בתוך דפי הספר המופלא והמאיים הזה, מי שלא מכיר את התקופה יגלוש מהר מאוד פנימה ויובל ללא מאמץ אל תוך העולם המוזר הזה של ימי הביניים. עולם מלא מחלות ללא מרפה, סכנות של חיי היומיום ופוליטיקה מעוותת, וכל זאת מול מה שקורה בעולמנו העתידי, המאה ה-21, שם נראה שהמאורעות קשורים יד ביד זה לזה.

 

במון רבדים חבויים המון רמיזות, קוני לוקחת אותנו למקומות שלא ידענו שקיימים.

וכל מה שאתם צריכים להשקיע זה את זמנכם, לתת לדברים לקרות לזרום עם הסיפור.

 

אני חייב לציין שמי שחובב מדע בדיוני קליל ומהיר (מד"ב אפי בסגנון מלחמת הכוכבים) לא ימצא זאת כאן, זה בהחלט ספר לאלו שאוהבים לחשוב וחקור עולמות חדשים במקומות ישנים.

 

מומלץ מאוד. J J J J 

 

לקוראינו המעונינים לרכוש ספר זה דרך הרשת, ניתן למצוא אותו באתר של d-book בקישור הזה. אנו נשתדל להביא לכם קישור לרכישת ספרים אותם אנו סוקרים לנוחיותכם שלכם, בחרנו בדי-בוק בעיקר בשל היותנו לקוחות מרוצים בעצמנו.