DELTA GREEN

מאת: אבי סבג

 

ארצות הברית של דמדומי האלף שני מוכת פרנויה. תנועות וארגונים של "חובבי" עב"מים טוענים נחרצות שחייזרים אכן קיימים, הממשלה מודעת לקיומם ואף משתפת עם פעולה. כתות ואגודות סודיות עוסקות בפולחנים מיסטיים ואוקולטיסטיים מוזרים, סוגדות לאלים וישויות עלומות ומנבאות את קץ הזמן. ברקע, אנשים נעלמים ללא עקבות, אחרים נשבעים שכל הפשעים שעשו היו במצוותו של יצור שהשתלט על מוחם וחוקרים צבאיים נהרגים ב"תאונות אימונים" בלתי מוסברות. ואתה האזרח הקטן, אתה באמת יודע למה להאמין?

 

Delta green הוא ספר הרחבה לשיטת Call of Cthulhu המעולה. העולם המתואר בו מתבסס, כמו ב  Call of Cthulhu, על המיתוס המדהים של לווקראפט אך נבנה מתוך כוונה לצייר מציאות אקטואלית, ריאליסטית, אמינה והגיונית, שתהווה רקע טוב יותר למשחק של חוקרי העל טבעי בימנו. לרובד הבסיסי של האימה הצרופה שהיא המיתוס, מתווספים מוטיבים נוספים של הונאה, הטעיה, הסתרת מידע וקונספירציות. מלבד מוטיב הפחד מתווסף כאן מוטיב מרכזי וחזק של פרנויה, אובדן אמון כללי ושבירת האופן שבו הדמויות תופסות את העולם.

 

אחד הפערים שפוגמים באמינות המשחק היא העובדה שהחוקרים היו עד כה אנשים פרטיים שמלבד היותם חוקרי העל טבעי לעת מצוא הם גם ניהלו חיים פרטיים, עבדו במישרות סטנדרטיות והיו בעלי משפחות. איך יוכל מרצה באוניברסיטה להסביר היעדרויות הדחופות ופתאומיות? האם כל חברי הקבוצה ממנים מכיסם הפרטי את כל ההוצאות המשמעותיות הכרוכות במחקר ראוי לשמו? הפתרון שנמצא לבעיה הוא השתייכות הדמויות לסוכנות ביון ממשלתית המופקדת על חקירת העל טבעי ובדיוק למטרה זו הומצאה סוכנות "דלטה גרין".

   

למשחק הגדול של השליטה במציאות, מצטרפים "שחקנים" חדשים, מעבר לישויות המיתוס והסוגדים להן, בעולם של "דלטה גרין" גם רשויות ממשלתיות וסוכנויות איסוף מידע פרטיות לוקחות חלק פעיל. תמונת המציאות מתחילה בתיאור מצבם הנוכחי של כל ישויות והגזעים המרכזיים במיתוס, חלקן פעילים וחלקם פחות. מתוך העושר המטורף של המיתוס נבחרו ה- Mi-Go כנבלים העיקריים אך כמובן שהמנחה יכול לגייס גם את הזוועות האחרות במידה וירצה לשלבם.

 

בהמשך יש סקירה מפורטת ומדויקת של תולדות סוכנויות הביון האמריקאיות המסבירה את התהוותו של המבנה הקיים כיום בעולמנו כמו גם את זה שבעולם המערכה. השלב הבא הוא תאור סוכנות "דלטה גרין" עצמה. המערכה בנויה על הנחת מוצא שהשחקנים יצטרפו בשלב כל שהוא לסוכנות ויעבירו את החלק הארי של המערכה כסוכנים. מלבד המיתוס, "דלטה גרין" היא ההמצאה היחידה שאינה מתבססת על אמיתות היסטוריות כל שהן. הסוכנות נועדה לספק מעטפת ארגונית וגב כלכלי לדמויות. כחלק מהארגון יעמדו לרשות הדמויות כל המשאבים הדרושים לניהול חקירות מהסוג בהן נתקלים בעולם שכזה.

 

"דלטה גרין" התחילה את דרכה כזרוע ממשלתית חוקית ולגיטימית לכל דבר שיעודה היה חקר העל טבעי ומניעת שימוש בטכנולוגיה "זרה" בידי מדינות אחרות. במשך כ- 30 שנות קיומה הרשמי חשפה הסוכנות קשת רחבה של פעילויות פרה-נורמליות החל מכתות פגניות בארה"ב, דרך פעילות סודית של ה- SS הנאצי שהשתמש בעל טבעי כנשק במלחמת העולם השניה וכלה בפשיטה על מקדש בלאוס במהלך מלחמת וויטנאם בו ניסו מאמינים לזמן אל קדום למישור הקיום שלנו.

 

קיומה הרשמי של הסוכנות נקטה בשלב מסוים ע"י ממשל כי פעילותם עוררה מבוכה רבה בקרב הבכירים. אולם אירוע זה בהחלט לא הביא לסיום פעילות הסוכנות. אנשי "דלטה גרין" ידעו יותר מדי על ה"עולם האמיתי" והסכנות שבאמת מאיימות על שלום הציבור מכדי להניח את נשקם. "דלטה גרין" שינתה פנים והפכה לארגון פרטי חסר תקציב, ללא מפקדה, שעצם קיומו הוסתר הממשל. חברי הארגון משתייכים ברובם לסוכנויות ביון פדרליות לגיטימיות אך גם משתייכים לקונספירציה שמהווה את הארגון בגלגולו החדש. במהלך השנים הארגון הפך יותר ממוסד ומסודר אך ממשיך עד היום, להיות רוח רפאים בתוך הזרועות הפדרליות השונות.

 

מלבד ההיסטוריה של "דלטה גרין" מוצג גם תאור מפורט של המבנה הארגוני המיוחד של הרשת, שיטות הפעולה, פירוט המטרות, שיטת גיוס הסוכנים ואופן הפעלתם. כמו כן ישנם פרופילים מלאים על כמה מהאישים החשובים בארגון וכן תאור של סוכנים לדוגמה. בהתאם לתכנון המערכה, המנחה יכול להחליט עד כמה מעמיק ומדויק המודיעין העומד לרשות הסוכנות. בסה"כ תשתית מעולה לבניית דמויות ולקידום מערכת קונספירציה.

 

חללית ובה ארבע חייזרים התרסקה בלב אזור שומם בניו-מקסיקו, אחד מהחייזירים שרד. המיקום המדויק של ההתרסקות נקרא רוזוול ומכן שמה של הפרשה שמהווה את לב תיאוריות הקונספירציה וספקולציות. מיליוני אזרחים אמריקאים אכן מאמינים שהתרסקות זו התרחשה שבמרתף סודי כל שהוא מוחזק החייזר החי וגופות האחרים נבדקות. רבים מאמינים בקיומה של סוכנות סודית בשם Majestic-12 שהוקמה בעקבות פרשה זו ושמטרתה לחקור את החייזרים, את הטכנולוגיה החייזרית ואף לנסות ליצור מגע איתם. עשרות ספרים פורסמו אודות הפרשה והסכנות כמו גם תוכניות טלוויזיה.

 

בעולם של "דלטה גרין" רוזוול אכן התרחשה והיא באמת היוותה את המניע להקמת Majestic-12. ארגון ממשלתי סודי ביותר שאמון על החקר החייזרים. כאן כמו בפרנויות הנוראיות של מלדר, באמת יש שיתוף פעולה בין ממשל לחייזרים וקשר של שתיקה המאפשר להם לערוך ניסויים בבני אדם בתמורה לידע וטכנולוגיה. הספר מביא פירוט מלא של תולדות הארגון, פעילויותיו, מבנה ארגוני ופרופילים לדוגמה של סוכנים ואישים חשובים.

 

"דלטה גרין" מודעת לקיומו של Majestic-12 ובשלב כלשהו גילתה גם את מהות ההסכם עם החייזרים. Majestic-12, מצד שני מודעת לקיומה של "דלטה גרין" ורואה בא איום לפעילותה. יריבות זו נועדה להיות הקונפליקט העיקרי במערכה, אלה שהדברים מסובכים הרבה יותר. מבלי להרוס יותר מידי הפתעות לשחקים, החייזרים החביבים המכונים "אפורים" ע"י אנשי MJ-12, אינם בדיוק כפי שהם נראים ולמעשה מהווים חלק מתוכנית זדונית הרבה יותר. הם הצליחו להוליך שולל את הממשל האמריקאי וכרגע מקדמים את תוכניותיהם הסודיות. 

 

שתי סוכנויות אלה הן ה"שחקנים" העיקריים בעלילה אך מלבדם ישנו עם כוחות פעילים עליהם המנחה יכול לבסס את המערכה. הראשון הוא ה Karotechia יחידה מיוחדת של ה- SS הנאצי, שכפי הזכרתי, השתמשה באומניות על טבעיות כנשק. חלק מראשי הארגון עדיין חיים (הודות לנוסחאות הארכת חיים) במקום סודי בדרום אמריקה ומשם מתכננים את הקמתו של הרייך הרביעי. כמו כן ישנו ארגון פרטי החוקר את תופעת העב"מים וכן רשת פשע מאורגן המשתמשת בקוסמים בעלי יכולות על טבעיות לביצוע משימותיה ולמעשה שולטת בעולם התחתון של ניו-יורק ביד רמה.

 

בנוסף לכל הארגונים הללו ישנם הסברים מצוינים של מושגים חשובים מתחום המודיעין והביון, רשימת מסמכים חסויים ומעניינים, מידע אמיתי על הסוכנויות הפדרליות השונות, הוראות לבניית דמויות למערכת "דלטה גרין", פירוט סטטיסטיקות לכלי נשק מודרניים וכשרונות רלוונטיים לפי שיטת CoC, וכן שלוש הרפתקאות מלאות ברמה גבוהה.

הספר משלב עובדות עם בדיה, מתבסס על תיאוריות קונספירציה מוכרות וכתוב בצורה משכנעת כל כך שתחושת הפרנויה פשוט שולחת גלים קרים במורד גבך לכל אורך הקריאה. הספר עשיר בפרטים בצורה מדהימה, עדות לעבודת מחקר המעמיקה שקדמה לפרסומו ובאופן עריכתו מספק מודל לחיקוי לכל מערכת קונספירציה. רק קריאת הספר עוררה בי אלפי רעיונות זדוניים להרפתקות ובעוצמה בא לא נתקלתי מעולם בשום ספר הרחבה. 

 

בסיום הקריאה, ואני בהחלט ממליץ לקרא אותו עד אחרון הנספחים, יהיה לך בסיס ידע רחב ודי אמיתי על איך סוכנויות באמת עובדות, איך קהיליית המודיעין נראית ומהו מבנה הממשל. מכוון שרובנו רוצים לנהל את המערכות בארה"ב הידע הזה הוא קריטי. הספר מספק מגוון רחב של אפשרויות לקידום המערכה, אומנם הקונפליקט בין "דלטה גרין" ל MG-12 מומלץ ככיוון עיקרי, אך עדיין המנחה יכול להחליט שדווקא הנאצים הקשישים ממקום מחבואם בדרום אמריקה הם האיום המרכזי לשלום העולם.

 

כמוצר הרחבה ל-CoC הוא מתבסס על שיטת המשחק שלו והסטטיסטיקות של האישים והסוכנים לדוגמה המופעים בו כמו גם כמה קסמים וכשרונות בנויים בהתאם, אבל זה יחסית שולי, הרבה יותר חשובה ההיקרות עם המיתוס כרקע לעולם. לכן מומלץ לשלב את "דלטה גרין" עם ספר החוקים הבסיסי של CoC או לפחות להכיר אותו. במידה ומאיזו שהיא סיבה זה אין לכם אפשרות כזו או שאתם פשוט לא רוצים עדיין אפשר לשחק בעולם הזה בהתבסס

על הפירוט הקצר המופיע בספר ועל שיטת משחק אוניברסלית כמו Hero או Gurps.

 

רבותיי, זהו ספר חובה לכל חובבי הקונספירציה והאימה האורבנית. מזמן לא מצאתי את עצמי מהלל איזשהו ספר ברמה הזו. "דלטה גרין" הוא ללא ספק  הדבר הטוב ביותר שנכתב בז'אנר, מסוג הדברים שמשנים לחלוטין את הגישה כלפי משחק התפקידים בכלל.

למי שמעוניין להכיר מעט יותר את העולם מומלץ לבקר באתר של "דלטה גרין" :

www.delta-green.com ולהתרשם מההשקעה.

 

ותזכרו : זה שאתם פרנואידים לא אומר שהם לא באמת רודפים אחריכם!