DOGMA

מאת: אמיר איתן

 

זה היה יום שישי אפל... היינו שישה. זיו קיטרו (כתב ראשי והתעסוקה שלי בימי שישי), ניר קיטרו (אומן קרב המגע הממוחשב), ערן יש-לי-שם-משפחה-ארוך-מדי (העורך הראשי ויורה הפקודות), אריאל בר-נתן (הרכש החדש), שירי (שהשתיקה יפה לתפקידים שלה במערכת) ואמיר (הסנג'ר הפרייאר). לאחר שעמום קודח של שעה טובה החלטנו פה אחד (שירי) שנראה את הסרט DOGMA. זיו שלף את הסרט ועלינו לצפות בו בחדרו של ניר. האחים קיטרו רואים אותו בפעם ה-8, אנוכי בפעם ה-4, אריאל שסתם ראה אותו הרבה פעמים וערן ושירי הבורים שעוד לא יצא להם לראות את הסרט האלוהי הזה.

לאחר ויכוח טריטוריה החלטנו ששירי לוקחת לי את הכורסא הטובה וכך מצאתי את עצמי רואה את הסרט כשאני במיטה עם ערן ואריאל.

 

ת'כלס:

הסרט דוגמה נכתב ובוים על ידי קווין סמית' (שעצמו לוקח תפקיד בסרט) ויצא לאקרנים בשנת 1999. הוא זכה לביקורות טובות אולם גם להתקפות תיאולוגיות מפי הכנסייה הקתולית שהחרימה את הסרט.

 

הסרט דן במלאך המוות (מאט דיימון) והמלאך השומר ברתלבי (בן אפלק) שלפני זמן לא קצר הועפו מגן עדן לאחר שברתלבי שיכר את לוקי (מלאך המוות) והעביר לו שטיפת מוח שבסופה לוקי הניף אצבע משולשת לאלוהים ופרש מתפקידו. (אחרי האירוע לא הותרה יותר שתייה חריפה על אף מלאך).

 

זוג המלאכים מוצא דרך לחזור לגן עדן. אירוע שיערך בכנסיה קתולית בניו ג'רסי בתוך ארבעה ימים יאפשר להם גישה חזרה לגן עדן. כל מה שהם צריכים לעשות זה לקצץ לעצמם את הכנפיים, כך הם יהפכו לאנושיים, לעבור דרך שערי הכנסייה (לפי חוק דוגמתי ההליכה דרך שערי הכנסייה תטהר אותם וכל חטאם ישכחו) ואז פשוט למות, מה שיביא אותם לגן-עדן. (אמנם לא במצב של מלאכים אבל לפחות לא להישאר דקה נוספת על פני כדה"א).

 

כאקט אחרון על פני האדמה מחליטים המלאכים להרוג אנשים שחטאו. ברתלבי שיודע על כל אדם מאיפה בא ולאן הוא הולך ולפיכך יודע אם האדם חטא או לא, ולוקי שמחזיק בכוחות מלאכים ומסוגל להרוג רק את מי שחטא, צדים מספר אנשים בדרכם לניו ג'רסי וכך ממרידים כמה גופים כנגדם.

 

וכך הסרט מתחיל.

 

"our last four days on earth?! Boy if I had a dick I would get laid we can do the next best thing let’s kill people!”

 

יש בעיה אחת בקשר לחזרתם של המלאכים לגן-עדן. אם שני מלאכים אלה יחזרו למעלה הם הוכיחו את אלוהים כטועה, מה שאלוהים קבע (הרחיק אותם מגן-עדן) לא מתקיים בפועל. החוק הראשון של העולם- אלוהים תמיד צודק, יודע הכל ואחראי על הכל- יופר. התוצאה- היקום יושמד.

 

אכן בעיה, וכדי לעצור את המלאכים קמות מספר דמויות אשר נפגשות באקראי (ולא באקראי) ומנסות לעצור את המלאכים. הדמות הראשונה היא בת'אני- קתולית הדוקה שהחלה לפקפק בקיומו של האל לאחר שבעלה עזב אותה ובגלל חוסר היכולת שלה להוליד ילדים. בת'אני מקבלת את התפקיד מידי מטאטרון (קולו של אלוהים) שמודיע לה על תפקידה הנכבד ומבטיח לה שהיא לא תהיה לבד במערכה...

 

לעזרתה של בת'אני מגיעים (בדרך מקרית, משהו) שני נביאים- בוב השתקן וג'יי. שתי דמויות אלה מופיעות בכל סרטיו של הבמאי קווין סמית' והאחרון משחק את בוב השתקן. התפקיד הפונקציונאלי של הדמויות האלה לא ברור. לקראת סוף הסרט הם עושים משהו חכם שמציל את היום. לעומת זאת הם הופכים את הסרט לחווה קומית בלתי רגילה.

 

Bethany: “I wanna go with you”.

Jay :”You wanna like, go steady, you say you wanna be my girlfriend? That’s ok but Bob gets to live with us and you pay the rent”.

 

 

הסרט עשיר דמויות משנה שכל אחת מביאה עמה מטען של צחוק וטרלול מוחלט. את הסוף אני לא אגלה כמובן ואני ממליץ לכם לא לשאול או לברר אותו ממקורביכם, אפשר לומר שהוא די מפתיע...

 

בהחלט אחד מיצירות המופת של הקולנוע ההומוריסטי ושווה צפייה בכל מחיר. (האק! אני הייתי צריך להיכנס עם ערן ואריאל למיטה).