חולית בית אטריידיס / בריאן הרברט וקוין אנדרסון

הוצאת עם עובד

מאת: אבי סבג

 

מליוני אנשים ברחבי העולם רואים את חולית כספר המד"ב הטוב ביותר שנכתב אי פעם. אימפריית מליון העולמות, האינטריגות הסבוכות של השלטון הקיסרי, העלילה הפתלתולה, מזימה בתוך מזימה, עושר הפרטים, עומק הדמויות והריאליזם של הספר הסעירו את דמיונם של הקוראים. פרנק הרברט יצר עולם מדהים של מאבקי כוחות, מזימות וניווט את העלילה ביד אומן לכדי שיא של הנאה צרופה. אבל כשניסה לשחזר את ההצלחה, לחזור לחולית המדהימה שלו ולכתוב המשכים לא הצליח לשחזר את ההצלחה. ההמשכים שכתב היו, במקרה הטוב, חסרי מעוף וחסרו את החדות שכל כך מאפיינת את חולית. כך שאני, כמו רבים אחרים, הפסקתי לעקוב אחר כתיבתו, שכן חולית היתה הברקה חד פעמית.

 

כעת, לאחר מותו, בנו בריאן, פרסם את בית אטריידיס, ספר המתבסס על רשומות של אביו. האכזבות הצורמות שגרמו לי המשכיו המקוריים של חולית יצרו בי סלידה מכל דבר חדש שקשור לסדרה הזו, בטח משהו שנכתב לאחר מותו של פרנק ובטח Prequel (מקדימון, ספר המתרחש כרונולוגית לפני זה שקדם לו), אבל כתבה שמצאתי באתר של האגודה הישראלית למד"ב ופנטזיה  גרמה לי לתת לספר סיכוי. וכך עם ספקות כבדים ורף צפיות נמוך במיוחד קניתי את הספר.

 

הספר, כאמור, מתרחש  שנים ארוכות לפני האירועים המגוללים בחולית, ומפגיש אותנו עם הילד דנקן איידו, הנער לטו אטריידיס, והברון ולדימיר הרקונן הרזה והשרירי. הספר מציע התעמקות רבה בדמויות ומסביר רבות מתכנות האופי והעקרונות לפיהם הם פועלים אחר כך בבגרותם. הפיתוח הזה של הדמויות נעשה בכשרון רב והוא מאד עקבי וקוהרנטי עם המקור. הספר חושף צדדים חדשים בפילוסופיה של בנות הגישריות, מרחיב את ההכרות עם חוקי הקיסרות ומעבה את הרקע שנראה בחולית. אך הספר גם מחדש הרבה, תרבויות ועולמות חדשים מוספים צבע ועניין למארג שיצר הרברט האב.

 

העלילה, שבהתאם למורשת עוסקת הרבה בתככים פוליטיים ומזימות, הצליחה לרתק אותי כמעט לכל אורך הספר למרות הסוף הידוע מראש. לטו הצעיר וחסר הניסיון נאלץ להתמודד אם מזימותיו האכזריות של אויבם המושבע של אבותיו, ולדימיר הרקונן, הוא נאלץ להסיר מעליו את כל התמימות הנערית ולהיכנס לגוב האריות של הלנסראד, אספת בתי האצולה, ולהגן על כל מה שיקר לו. הפוליטיקה הקיסרית נחשפת במלא ריקבונה, ומשחק בכוחות האין סופי מאיים לגבות מחיר כבד.   

 

זהו סיפור על התבגרות בטרם עת, אומץ, אהבה, נאמנות, כבוד וחברות, סיפור של הימורים נואשים, הונאה ותרמית. רצף העלילה מאד אמין והגיוני, הכוחות השונים בעולם פועלים לפי האינטרסים הסמויים שלהם ולא בוחלים בשום אמצעי כדי להשיג את מטרותיהם, התוצאה היא סיפור ריאליסטי ומשכנע מאד. הספר נשאר מאד נאמן למקור ומצליח לשחזר הרבה מהאווירה והתחכום של חולית והוא מומלץ בחום לכולם, במיוחד לאוהבי חולית, בעניי זה ספר חובה. בית אטריידיס הוא הראשון מתוך טרילוגיה שיפרסם הרברט הבן, אני אישית מתכון לקרא גם את ההמשכים. תהינו.