אם תרצו... תוכלו להיות אגדה

מאת: זיו קיטרו

 

מעבר למרחבי הזמן, מעבר לכל הידוע לנו. במקום בו בראשית הייתה הסוף של תקופה ארוכה.

יש את אלו שזוכרים את הזמן הזה.

הם חיים בינינו, חלקם טובים חלקם רעים אבל גם את זווית הראייה שלהם על החיים ניתן לקבל בהבנה, גם אם נראה שהם מרושעים.

הם עתיקים, רבי עוצמה ושונים מאתנו יותר ממה ששונה יכול להיות.

הם הנצחיים, העתיקים. מלאכים, ערפדים, חצי-אלים, גרגווילים, דרקונים... הרשימה ארוכה אך כולם קיימים, מחכים לקרב האחרון נגד האיום הקדמון... השדים.

 

Everlasting הוא מהמשחקים המעניינים ביותר שנתקלתי בהם בזמן האחרון. מדובר קודם כל במשחק בעל גיוון עצום, השחקנים יכולים לשחק מגוון פשוט עצום של יצורים אדירים שצריכים להתמודד עם חייהם ועם איום חדש ישן.

החוקים פשוטים להבנה ומערכת המשחק מאפשרת מגוון רב של שליטה בחוקים החל ממשחק ללא קוביות כלל (Diceless) ועד למשחק המשתמש בקלפי טארוט...

 

מדובר במערכת משחק שכוללת 4 ספרים, לא להיכנס ללחץ לא חייבים את כולם.

כל ספר מתרכז בחלק אחד בעולם של everlasting בין עם זה "ספר האור" המדבר על מלאכים, אבירי הגביע הקדוש או חצי-אלים (הנקראים דיוות), "ספר האל-מתים" המתרכז בממלכה האפילה ומסביר כיצד לשחק ערפדים ויצורי אפילה אחרים, "ספר הרוח" בו ניתן לשחק דיבוק, גארגוויל, או יצורים אחרים וספר האחרון המספר על דמויות הפנטזיה: גמדים, אלפים, דרקונים ועוד.

 

הרעיון שמעבר למשחק הוא מדליק, כל אחד בוחר דמות עתיקה ויוצר את חייו אחורה, דרך הזמן. כמובן שתלוי איזו דמות בחרתם כדי לקבוע כוחות, גיל, תקופת התקיימות וכ"ו.

יחד החבורה יוצרת את האגדות החדשות, המשחק עושה הכל בכדי שכול המשתתפים יתרכזו בסיפור ולעזאזל עם החוקים.

 

כמות המידע לגבי רקע, מידע על מלאכים שדים, ערפדים או מה שלא יהיה היא עצומה, העבודה מאוד מאוד מקיפה וכוללת הפניות רבות לקבלת עוד מידע כמו ביבליוגרפיה, ציטטות והכוונות למקור ועוד. גם עם לא תשחקו בשיטה הספרים עצמם משמשים חומר קריאה נפלא וגם כמקור מידע למערכות שתרצו להריץ (אבי עומד להריץ בhero system מערכה של מלחמת שדים, רקע רב מגיע מהספרים של Everlasting) באמת פשוט מדהים.

 

טוב עד עכשיו רקע, בוא נכנס קצת יותר פנימה לבשר...

הספר הראשון הוא "book of un-living" והוא כולל בתוכו כל מה שרק רציתם לדעת על:

Ghouls, Vampires, Dark souls, Reanimates  (בסגנון פרנקנשטיין), כאשר לכל גזע יש מספר תת גזעים ולכן מגוון רחב של דמויות לבחור מהם. הספר מתאר בפרוטרוט על חייהם של המתים החיים, אורך חיים, תפקוד, חולשות, כוחות, יכולות ומה לא.

 

בכל ספר של Everlasting ניתן למצוא בראש כל תת-פרק ציטוט מספר או סרט הקשור לעניין (וזה מעניק עוד הפניות לחומר קריאה נוסף). לכל גזע יש לקסיקון מלא של כל הביטויים השגורים בפיו (יחד עם צורת ההגייה הנכונה). לערפדים לדוגמה יש המון מידע על שושלות דם, השוני בין הערפדים, מי מלכותי יותר או פחות ההבדלים בין ערפדים "גזעיים" ואילו שנוצרו ע"י ערפדים אחרים ומביא (לדוגמא) גם גזע ערפדים עתיק שיכל לחיות באור השמש ואין לו ניבים ארוכים, הפרק מתאר כמובן גם את הכוחות וההשפעות של הערפדים. בונוס מגניב הוא תת פרק על ציידי ערפדים.

 

לGhouls יש מידע מפורט על תהליך ההפיכה ליצור, המעבר לצורת האל-חיים הזו מיצור חי לחלוטין, תחזוק הבשר, תזונה (גופות והרבה) המעברים התת קרקעיים ועוד. וכך גם ליצורים האחרים.

 

ספר החוקים עצמו הוא קצר ופשוט אבל למי שמעוניין ישנו עוד פרק ובו הרחבות לחוקים הבסיסיים, אני אישית לא ראיתי צורך להרחיב, החוקים הבסיסיים פשוטים טובים ומעניקים משחק מהיר בל להתברבר יותר מידי על כל פסיק.

 

הספר השני "Book of light" כולל בתוכו גם מידע על היצורים האפלים ביותר: השדים.

נראה שהשדים הם האויבים הגדולים של כל הגזעים אבל המשחק מאפשר לשחקנים לבחור דווקא את הצד הזה (למרות שכותבי הספר חוזרים ואומרים שהם לא מוכנים שאיש ישחק את השדים ואף אוסרים עלינו לשחק את הגזע המקולל, הם ממש אומרים "אל תקנו את הספר אם אתם מתכננים לשחק שדים" אבל לנו לא אכפת).

 

הפרק של המלאכים כולל מידע עצום על תשע מעגלי המלאכים (החל מארכי-מלאכים ועד מלאכים שומרים) כולל גזע של חצאי מלאכים. מידע רב על אמונות ומלאכים, תפקידם וכוחם, הקשר לאלוהים ולתוכנית הגדולה ועוד. הפרק הזה מלא בהפניות לספרים שונים שיכולים להעמיק את המידע על המלאכים. הכותבים מציינים שרוב המידע מבוסס על הנצרות ולכן יש פרק שלם על מלאכים בדתות שונות כולל הרחבה ארוכה על היהדות והקבלה שנתן לי המון רעיונות.

 

 יש פרק על "המחפשים" שהחלו באבירי הגביע הקדוש והמשיכו הלאה, כל אדם שלקח או קיבל משימה אלוהית הופך לבן אלמוות עד שהמסע המקודש מושלם, ניתן להרוג מחפש רק ע"י עריפת ראשו (דבר שמזכיר בצורה חשודה את הרעיון של סדרת הסרטים Highlander אבל עדיין זה כיף לא נורמלי) המחפשים הם גזע מעניין כי הם הכי קרובים לבני אדם, הפיזיולוגיה שלהם השתנתה מעט על מנת שיחיו לנצח ויוכלו להשלים את המשימה הקדושה שלקחו. אספקט מעניין הוא "השינה", מחפש שאיבד את דרכו בגלל ייאוש מזדקן אך לא מת ופשוט מעביר את חייו ללא זיכרון עבר עד שקורה משהו שמעיר את הרוח הקדושה שבתוכו והוא שב לגילו הצעיר (במראה).

 

הגזע השלישי הוא הדיוות, חצי אלים רבי עוצמה. לגזע זה תפקיד חשוב במלחמה הקרבה וחלק גדול מהם עשה ניסיון נכשל להקדים את הזמן של המלחמה, רבים אבדו לנצח במישורים האחרים ואיש לא יודע מה עלה בגורלם מה שבטוח הוא שהשדים לא נוצחו ובני האלמוות הפסידו כוח רב בגלל ההתקפה הטיפשית הזו. מסתבר שהדיוות הם למעשה כל האלים של העולם העתיק, בין אם זה מהמיתולוגיה היוונית או המצרים או האירית או מה שלא יהיה כל דיווה שייכת ל"בית" אחד כזה ויחד עם "משפחתה" היא פועלת על מנת להלחם באיום העולה. גם כאן יש מידע רב על הבתים, כוחות, יכולות תפקידים ועוד.

 

בהרפתקת ניסיון שהרצתי שיחק אחד השחקנים מחפש והשני מלאך שומר שנשלח לעזור לו, שזירת ההיסטוריה האמיתית של עולמנו אל תוך חיי הדמויות (כולל מקומות שלהם הייתה ממש השפעה על כל שהתרחש, כמו קרבות נפוליון לדוגמא, כן, כן זה היה אחד השחקנים שלי ולא נפוליון שלמעשה היה האסטרטג העליון) הייתה כיף לא נורמלי. בכלל השיטה מעודדת ליצור יומן בו יסופר סיפורה של הדמות ושם יהיו גם זיכרונות מהרפתקות חדשות (רעיון ל gm’s הוא להפוך את היומן לחלק מעולם המשחק ולגנוב את התיעוד החשוב הזה, מה שיכול להוביל למערכה שלמה, אם הדמות חשובה מספיק).

 

בנוסף יש כאן פרק ארוך על אנשי-חיות ובהם מידע רב על הוירוס שמשחרר את החיה באדם. מאוד מעניין.

חשוב לציין שכל ספר נותן מידע קצרצר ותקציר כוחות של כל הגזעים העולם של Everlasting כך שגם אם אין לכם את כל הספרים עדיין תוכלו להשתמש במגוון גדול של יצורים.

 

הספר השלישי נקרא "Book of spirit" והוא מעלה כמה רעיונות מעניינים.

ראשית ישנם הגרגווילים, יצורים אלו שחיים על הכנסיות בולעים את החטאים של אלו שמקבלים סליחה, חלק מהם הופך למסוכן כאשר נשמותיהם של היצורים הטובים הללו מושחתת ע"י חטאי האנושות...

 

בכלל כל הספר הזה הוא מלחמה בין טוב ורע בתוך נפש הגיבור, גם הגזע השני דיבוק יכול להיות דיבוק טוב המשתלט על אדם רע וההפך, אני ממליץ על משחק בספר זה רק לשחקנים ותיקים שכן זה יהיה חבל לתת לשחקנים לא מנוסים או למנחים לא מנוסים להיכנס לניתוחים פסיכולוגיים עצומים שיש כאן. שחקנים רציניים וותיקים יוכלו למצוא אתגר רב בגזעים האלו.

 

גזע נוסף הוא השאמאנים, חיים בעולם הספיריטואלי  ומחוברים לחיות דרך טוטמים. הספר כולל מידע על כל החיות שיש להם טוטמים ורואים שהכותבים עשו עבודה טובה בחקירת מסורת השאמאנים. יש גם פרק שמכסה את "האימה מהחלל" בו מידע שנשאב מספריו של H.P Lovecraft  ובו גם הפנייה למשחק המדהים Call Of Cthulhu לעוד מידע.

גזע מעניין נוסף שמוצג כאן הוא הג'ין, על כל סוגיו עם מחקרים רבים של הכותבים.

 

הספר הרביעי יגיע לידי, אך לצערי הרב אינו בידי כעת אך הוא כולל מידע על דרקונים, אלפים, פיות וגמדים וכולל קסם ואת האויבים הגדולים ביותר, Leviathan, שדי הדרקון...

 

הכותבים עשו עבודה מצוינת באיסוף חומר, ביבליוגרפיה מרשימה ומעניינת, שיטת משחק פשוטה וטובה, רעיונות חדשניים (שימוש בקלפי טארוט במקום קוביות ואפילו פרק קצר בכל ספר על הקלפים ושימוש בהם לשינוי ההרפתקה ע"י המנחה או השחקנים)  וסוף סוף שיטה שגם מסבירה - למה?

 

למה השדים רוצים לתקוף? למה המלאכים עושים מה שהם עושים? מה לעזאזל השחקנים אמורים לעשות, מה המטרה הסופית?

 

כיף לקרוא, כיף לשחק... פשוט תענוג גם למי שרק רוצה עוד מידע ועולם מעניין ולא ממש זקוק לחוקים (הזכרתי כבר שיש אפשרות לשחק ללא חוקים? זו אפשרות שהכותבים מעודדים ואומרים שמחק "סיפורי" עדיף במקום להסתבך עם חוקים באותם שלבים קריטיים).

 

אז קדימה למה אתם מחכים? צאו והפכו גם אתם לאגדות!