הסופר שלי: ניל גאימן

מאת: זיו קיטרו

 

קצת היסטוריה.

ניל גאימן נולד ב 10 לנובמבר 1960, הוא נשוי ויש לו שלושה ילדים והוא חי בארה"ב ובאנגליה.

הוא החל לספר סיפורים מגיל צעיר מאוד ואחד הפרוייקטים השאפתניים שלו בתור ילד היה סיפור בן 12 כרכים, הסיפור המרכזי היה עולם שנשלט בעזרת 12 אבני חן כאשר כל כרך יהיה סיפור על אחת האבנים איבודה ומציאתה מחדש, פרוייקט שהוא מעולם לא השלים.

 

ניל ידוע יותר בתור הסופר של סדרת הקומיקס "Sandman" והיה הראשון שכתב קומיקס שזכה בפרס ספרותי ובכך שינה את פני ההיסטוריה והעניק לקומיקס תואר "אציל יותר".

הסיפור שזכה היה Sandman #19 שהיה אחד מהסיפורים הקצרים יותר בסדרה וזכה כאמור   ב"פרס הפנטזיה העולמי". בנוסף זכתה סדרת הקומיקס בפרסים רבים בספרות ובתעשיית הקומיקס, כולל פרס הסופר הטוב ביותר בשנים 1991 עד 1994 ופרס הסדרה המתמשכת הטובה ביותר 1991 עד 1993 ובנוסף פרסים רבים אחרים.

 

הסדרה שיצאה לפני 10 שנים הקפיצה את גאימן לתשומת לבם של קוראים רבים, הפרוייקט הבא שלו נכתב יחד עם טרי פראצ'ט ונשא את השם "בשורות טובות" סיפור הומוריסטי מטורף על סוף העולם.

 

אחר כך כתב גאימן את "לעולם לא עולם" (השם העברי לספר Neverwhere) סיפור מדהים על עולם הקיים מתחת ללונדון העליונה, עולם שקיים בתחנות התת קרקעיות ובו חיים אלו שנפלו בין החרכים של העולם הרגיל והגיעו לעולם בו יצורים משונים חיים ונושמים, בו קסם מתערבב במציאות בו בחורה בשם "דלת" מחפשת למצוא נקמה ברוצחי משפחתה.

 

הספר זכה להצלחה רבה כל כך עד שרשת ה בי. בי. סי קנתה את הרעיון וניל היה אחראי ליצירת סדרה בת 6 פרקים שנשאה את אותו השם. בנוסף יש שמועות על סרט באורך מלא בהפקה אמריקאית.

 

זה לא הספר היחיד שגאימן כנראה יכתוב לו גם את התסריט. סדרה קצרה נוספת שגאימן כתב ותהפוך לסרט היא מוות: המחיר הגבוהה של החיים. מוות היא אחותו של חלום גיבור הסדרה Sandman המפורסמת. בסיפור הזה אנחנו מגלים שמוות חייבת ללבוש גוף אנושי פעם בשנה על מנת שתבין את תפקידה טוב יותר ותדע איך זה לאבד חיים ולא רק לקחת חיים.

 

גאימן בהחלט יצר מהפכה בספרות, הוא כותב בקצב מדהים ורוב סיפוריו הם בעלי מגע של חלום טהור. הוא משלב היסטוריה מיתולוגיה אמת ודמיון בנשימה אחת ולא ניתן להבדל בין הדברים. אחד הדברים המדהימים ביותר שגאימן עושה בעבודותיו הם קישורים, ניתן למצוא דמויות בסיפור אחד שהופיעו בסיפור אחר ולראות כיצד חיי הדמויות משתלבות במקומות שונים בעולם, במרחב ובזמן, מדהים.

 

בנוסף לסדרה Sandman, כתב ניל עוד מספר קומיקסים מדהימים וסיפורים קצרים נוספים שהופיעו באסופות מיוחדות, האסופה הטובה ביותר עד היום היא Smoke and Mirrors שבהחלט מביאה מייצג מצוין של סיפוריו הקצרים החל מסיפורי פנטזיה דרך אימה ועד מדע בדיוני משונה ואף כוללת סיפור שניל כתב בהזמנה עבור אגודת "תנו לחיות לחיות" האמריקאית, סיפור בו יום אחד כל החיות נעלמות ובני האדם מוצאים תחליף מצמרר לאכול ולערוך עליו ניסויים

 

ניל גר בבית אפלולי ומשונה שם הוא כותב, יש לו מלא חתולים והוא אב נפלא ובעל מסור, וזה נאמר עליו ע"י ידידה טובה מאוד שלו, טורי איימוס הזמרת. טורי עצמה כתבה מספר שירים על ניל, שירים שהופיעו בשלושה אלבומים שלה. ניל כתב מספר סיפורים בביתה של טורי (בית שבנוי מאבן ועץ ומשולב אל תוך גשר עתיק, ממש משהו מהאגדות).

 

נאמר על ניל גאימן שהוא לוקח את הספרות צעד אחד קדימה וסטיבן קינג כתב עליו "שהוא אוצר של סיפורים ויש לנו מזל שיש לנו אותו (את ניל) בכל מדיה". לדעתי האישית הוא בהחלט מתאים להגדרה, כמות הרעיונות שלו היא מדהימה ויכולת הכתיבה שלו רק משתבחת עם הזמן, עובדה לכך היא עבודתו האחרונה "אבק כוכבים" שתורגם ע"י אפוס לאחרונה (כתבה ניתן למצוא באחד הגיליונות הקודמים של דימונס, חפשו בארכיון, כתבה מעולה של אבי "האומן" סבג).

 

אני אישית התאהבתי בגאימן מהרגע שקראתי את העמוד הראשון של Sandman. הסיפורים שלו משקפים אותנו, מחטטים במקומות שונים של נפש האדם, הוא כותב פנטזיה ואימה בצורה מופלאה, מי שמכיר אותי עלול לחשוב שגאימן הוא סופר אימה (הז'אנר האהוב עלי), אך לא גאימן הוא יותר פנטזיונר אבל בכל סיפוריו יש נגיעות מסגנונות שונים והוא בהחלט יודע איך לצמרר את הקורא שלו. בנוסף גאימן אוהב את הקוראים שלו, הוא נותן להם הרבה על מה לחשוב ונוגע לא נוגע במישורים שונים אצל כל אחד.

 

אני מוצא את עצמי חוזר וקורא את הספרים שיש לי של גאימן שוב ושוב כל פעם אני מוצא משהו חדש שלא הבחנתי בו קודם, כל פעם אני מגלה רבדים חדשים בכתיבה. הדבר הכיף ביותר בגאימן הוא שהוא כותב למען הכתיבה, לא על מנת לחנך לא על מנת להרשים, הוא כותב בשביל לכתוב ולכן הוא באמת נוגע כל כך עמוק, לא מתוך מחקר פסיכולוגי עמוק אלא מתוך אהבה למילה הכתובה.

 

ניל גאימן הוא באמת אמן בכל מלוא מובן המילה וזה נפלא לראות אנשים כמותו במדיה הכתובה, אני רק מתפלל שניל יחיה עוד שנים רבות וימשיך ליצור עבודות אומנות כפי שהוא כתב עד כה. לכולכם שם  כל מי שמכיר ולא מכיר אני ממליץ לחטט קצת באינטרנט, למצוא את הקומיקסים והספרים ולהתחיל לקרוא, אתם תוסיפו משהו קסום לחיים שלכם, משהו שעד כה לא היה לכם.