HAWKMOON / MICHAEL MOORCOCK

בהוצאת ,MILLENNIUM  לא תורגם לעברית עד כה.

מאת: אבי סבג

 

הימים הם ימי מלחמה נוראה, האימפריה האפלה זרעה הרס חורבן ומוות לכל ארכה של אירופה שסועת הקרבות. מזה מאות בשנים לא הצליחה אף מדינה להתנגד לעוצמתה של בריטנגולה (Granbretan), ללגיונותיה, לקסם ולמדע שלה. מכונות מעופפות מופלאות נשאו לוחמים מוכי טירוף, גדודי  פרשים החריבו ערים שלמות וחילי הרגלים רמסו במגפיהם את כל מה שהייתה אירופה. גם קלן נפלה תחת חרבם והדוכס דוריאן הוקמון שליטה הגאה של האומה המובסת נלקח אל לונדרה (LONDRA) בירת אימפריה כאסיר. שם יהיה כלי משחק בדי האצילים, מטרה לסדיזם והקפריזות הגרוטסקיות שלהם.

 

הוקמון הוא חלק מסאגת הגיבור הנצחי של מייקל מורקוק, אחת מיצירות המופת של הפנטזיה המודרנית עליה נמנים גם ספרי אלריק ("להב אבל" ו"אבי סער" שתורגמו לעברית) וכורם (שתורגם אף הוא תחת השם "מגילת החרבות"). העלילה מתנהלת במציאות שהיא וריאציה על אירופה ההיסטורית עם תוספת של אלמנטים פנטסטיים, כמובן. כוחות על טבעיים, חפצי קסם אגדתיים מטווים את חוטי הזמן ויוצרים את האריג העדין מכל גורל העולם. וכמו תמיד אצל  מורקוק גיבורי העלילה נמצאים בעמדות המפתח להשפעה של התרחשויות בקנה מידה עולמי.

 

צילה של האימפריה האפלה מכסה כמעט את כל אירופה ומאיים להתפשט הלאה, אל מעבר  לעולם המוכר. אף מדינה מזה מאות שנים לא הצליחה לעמוד בפני עוצמתה, עמים שלמים שועבדו ועריהם הפכו לעיי חורבות מעשנים. הדוכס דוריאן הוקמון שליטה האחרון של קלן, אשר במרחבי גרמניה ניסה להתמרד. אך למרות תעוזתו ואומץ ליבם של אנשיו הוא כשל והובס. שובו, הברון מליאדוס, שליט עליון של מסדר הזאב, מצא דרך לשלוט בו ולהשתמש בו כדי לנקום באויבו הגדול דוכס האדר (Count Brass). הוקמון מוצא עצמו לראשונה בחייו במצב של חוסר אונים הוא כלי משחק בידי אויבו השונא ביותר.  

 

אך הוקמון אינו רק נתון לשיטתו של אויבו אלt הוא גם כלי שרת של כוחות על טבעיים עצומים המכוונים את מעשיו ואת מהלך ההיסטוריה. לכוד בין הכוחות הכופים עליו כיוונים מנוגדים ובין תשוקותיו, אהבותיו ונאמנויותיו יוצא הוקמון למסע הבלתי אפשרי אל החופש והעצמאות. הוא מעז להתייצב מול האימפריה האפלה שהביסה אותו בעבר וטבעה מום בגופו ובנפשו. הוא ניצב בפני אתגרים אין סופיים נגרר לתוך מרחץ דמים מורקוקי טיפוסי ונאלץ לשנות מהיסוד את האמונות הבסיסיות ביותר שלו. 

 

כמו תמיד יצר מורקוק דמויות יפות ומשכנעות, אותן השליך לרצף עלילתי מהיר קצב ורב תהפוכות. למרות ההתבססות על אירופה של ימי הביניים יש כאן עולם מעניין ומיוחד המשלב מדע מטורף וקסם לכדי תמהיל מרושע ואכזרי במיוחד. הבניה של האימפריה האפלה, תאור התרבות המורכבת והפסיכוטית שלה, המבנה החברתי המוזר  ושורת האויבים שניצבים למול הגיבורים יוצרת שילוב מרתק.

 

התפאורה אומנם שונה מאד אך התבנית הקבועה המאפיינת את סאגת הגיבור הנצחי ניכרת בכל שורה. יש מי שיצביע על כך ויצעק "מחזור" ויש מי שייהנה מהרעיון שעומד בבסיס הדברים. הוקמון הוא ספר טוב ומומלץ כל חובבי הפנטזיה, במיוחד לחובבי מורקוק. למרות שהוא לא מגיע לשיאים של אלריק, רואים כאן את ניצני הרעיונות הגדולים שלוטשו  לכדי שלמות בחלק מיצירותיו אחרות.