ILLUMINATI

מאת: אבי סבג

 

אתה מנסה לרכז בראש את מה כל מה שנכתב בדפי העיתון. שלשום, שערי הבורסה של טוקיו צנחו באופן בלתי צפוי, הארכיבישוף של לונדון נהרג בתאונת דרכים "פגע וברח", מכלית נפט עצומה טבעה באוקיינוס הבלטי, דובר ה F.B.I מאשר שהקרים גרמו לנפילת שרתי הסוכנות וברפובליקה הדומיניקנית  בוצעה הפיכה צבאית. כל קורא  אחר היה מדפדף הלאה למדור הספורט אבל קול פנימי במעמקי מוחך צועק, מה אם כל זה לא מקרי? מה אם כל האירועים האלה קשורים? מה אם מישהו משוך בכל החוטים ומנווט את האירועים כרצונו?

 

ברוך הבא לקונספירציה. ברוך הבא לעולם הצללים של שליטי הבובות.

 

ההתחלה הייתה צנועה, ב 1776 בבוריה שבפרוסיה, אדם וישהופט הקים חברה סודית שכונתה ה- Illuminati, הנאורים. מטרתם המוצהרת היתה לשכלל את האנושות ולהפוך אותה לאצילה ומשלמת אך החוד הפנימי והמצומצם הכיר מטרה שונה לחלוטין. אדם תכנן את החרבת כל מוסדות הדת, הכלכלה והמדינה, ביטול כל ערכי המוסר והחוק והשלטת דיקטטורה שתשלוט בעולם כולו. בשיא עוצמתו של הארגון היו אלה שאיפותיו המגלומניות של אדם שגרמו לסכסוכים וקרעים שזעזעו את יסודות הארגון.

 

רבים החברי עזבו את הארגון במורת רוח והחלו לבקר אותו מבחוץ ולהצביע עליו כאיום בקנה מידה לאומי על גרמניה. החשיפה זו עורר את חשדות המלוכה והכנסייה שחששו למעמדם והחלו לחוקק חוקים האוסרים על הקמה וקיום של אגודות סודיות. את המפלה הסופית הביא כומר צעיר, חבר ה Illuminati, שנשבר תחת חקירת הכנסייה וגילה את סודותיה הכמוסים. וכך באה האגודה לקיצה, או כך לפחות מספרת ההיסטוריה המוכרת לנו…

 

ה- Illuminati של בווריה הפך מאז, לשם נרדף לקונספירציה וחברה סודית של "שליטי בובות". אדם לא היה הראשון, היסטוריונים מצביעים על התארגנויות חשאיות כבר בשלהי האימפריה הרומית וטוענים שמאחורי הקלעים תופעת הקונספירציה ליוותה את ההיסטוריה שלנו לכל אורכה. הרעיון שיתכן שישנה יד מכוונת אחת המניעה את גלגלי ההיסטוריה רודף את מחשבותיהם של אלפים רבים ברחבי העולם והיה הבסיס לאין סוף יצירות ספרותיות, קולנועיות, טלוויזיוניות.

 

הספר עצמו נכתב אומנם כהרחבה לשיטה האוניברסלית GURPS אך נבנה כדי להתאים לכל שיטה, ז'אנר או סגנון משחק. נעשה כאן מחקר מעמיק על ההיסטוריה של הקונספירציה, על תיאוריות קונספירציה ותיקות ואקטואליות וכמובן סקירה רחבה של היצירות שנולדו בעקבותיהן. כל אלה נלקחו בחשבון כדי לגלות לאפשר הבנה של מהות המושג והמנגנון הפנימי שמניע אותו. כלומר, שבניגוד לכל המשחקים שפגשתם המשלבים אלמנטים של קונספירציה המביאים לנו עולם ומערכה מוכנים כאן מוסברים היסודות המרכבים את האווירה, העולם ועלילות הקונספירציה, כיצד יוצרים אותם וכיצד מעבירים אותם לשחקנים.

 

הספר מאפשר לנו לבנות מערכת קונספירציה טהורה, בכל ז'אנר שהוא, או להוסיף מוטיבים למערכה הבנויה סביב תמה מרכזית אחרת. מכן מתחילים לתאר לנו את המתכון (רכיבים ושלבי הכנה) של המערכה. ההחלטה הראשונה היא הבחירה בין מערכה בה יש כוח מרכזי אחד כלומר קונספירציה אחת ויחידה החולשת על העולם כולו ואז אין מקריות, דבר אינו קורה ללא מטרה וכמעט כל גוף בעל השפעה שייך או נמצא תחת השפעתה. מערכה שכזו תהיה יחסית חד צדדית כי למעשה אין לדמויות שום סיכוי להביס את ה Illuminati. עיקר ההנאה ינבע ממשחק התפקידים ומהחקירה עצמה.

האפשרות השניה שיש מספר רב של ידיים נפרדות לחלוטין הבוחשות בקדרה, חברות סודיות אכן קיימות והן בהחלט רוקמות מזימות אבל משימות שונות שאין בניהן קשר. במערכה אין גורם אחד שבאמת יודע מה קורה או למה כל אירוע מוזר יכול להיות מיקרי או תוצאה של מזימה, פשוט של מישהו אחר. כאן השחקנים יוכלו להשפיע הרבה יותר, אם יצליחו לגלות חלק מהקבוצות ולהבין משהו מיחסי הכוחות, יוכלו לבחור צד ואולי אפילו לחסל כמה אויבים. החיסרון הוא כמובן, שתחושת אי הוודאות ואווירת הפרנויה יהיו חלשות יותר. 

 

אחד השלבים הקשים יותר במערכות קונספירציה הוא בניית הדמויות, כלומר החוקרים, והנטייה היא להיות מקובע לכמה אבי טיפוס קלאסיים. חלקו הראשון של הספר מוקדש בדיוק לעניין הזו והמציע רשימה של ארוכה של טיפוסים המתאימים לסוג זה של מערכות. כמו כן יש רשימה אורכה של כשרונות, יתרונות וחסרונות בעזרתם ניתן לבנות את הסטטיסטיקות של הדמות ולמרות שמדובר בפרמטרים של GURPS יהיה קל מאד להתאים אותן לכל שיטה או להשליך אותם על דמויות במשחק חופשי.

 

המשך הספר מציג את הדרך הנכונה לבנות את המערכה עצמה ומתחיל איך לא, בבניית הכוחות הפועלים והיחסים בניהם (אני אישית שמחתי לראות שבגישה שלי כיוונתי לדעת גדולים). ההסברים כאן תומכים בשתי גישות מנוגדות בנייה מקדימה של מאזן כוחות או אלתור תוך כדי הרצת המערכה. הקורא מקבל את כל הכלים הדרושים לבניית הארגונים ואגודות השונות, לשלב אותם במערכה קיימת ולהכניס את הדמויות לעלילה. מלבד זאת יש מגוון רחב של "זרעי רעיונות" למערכות שיכולים לעזור מאד למנחים שזוהי להם מערכת הקונספירציה הראשונה.

 

החלק הבא מרכז הרבה מארגוני הקונספירציה הגדולים של ההיסטריה כמו ה Illuminati  עצמו, אגודות סודיות החשודות במעורבות במזימה הכוללת כמו הבונים החופשיים או האבירים הטמפלרים, ארגונים אמיתי כמו בנקים וסוכנויות ביון וכמה רעיונות קלאסיים כמו הארגונים המשתמשים במסע בזמן כדי לשנות את ההיסטוריה לטובתם.  יש תאור קצר של תולדות הארגון, פעילותו ומטרותיו אבל הדגשים העיקריים הם הדרכים לשלב אותו במערכה ולנצל אותו כבסיס להרפתקות.   

 

המפגש של הדמויות עם הקונספירציה הוא, כמובן, ליבה של המערכה והדרך בה יחשפו לאמיתות של העולם יקבעו את הצלחתה. אחד המוטיבים החשובים במערכה מסוג זה היא החשיפה ההדרגתית, התהליך בו הדמויות נתקלות תחילה במשרתים זוטרים ומטפסות מעלה בסולם הדרגות אל הרמה הגבוה יותר, תוך חדירת מטעה הטעיה ואשליה נוסף והתקרבות במעט אל האמת. או אולי רק אל אשליה אחרת אליה מכוונים אותם. כיצד ניצור את האירועים המוזרים שילכדו את מבטם של החוקרים ואיך ניצור בעבורם את נטיב הרמזים שינווט את החקירה.

 

דבר במערכה קונספירציה אינו כפי שהוא נראה, תמיד יש משמעויות נסתרות. מזימה בתוך מזימה, האם העובדה שדמויות נתקלות פתאום בהתנגדות ומקבלות איומים על חייהן היא הוכחה שהם מתקרבים למשהו או רק תרגיל הטעיה מתוכם שנועד לשכנע אותם באמיתותה של אשליה נוספת. האם העובדה שהצליחו להסתנן לאגודה הסודית האמת חמקה מעיני הבכרים או שהמידע אליו הם נחשפים הוא רק הונאה שנועדה להרחיקם מהאמת. מי הם הידידים ומי האויבים? האם הדמויות יוכלו אי פעם לדעת לטובת מי וכנגד מי הם פועלות? 

 

על כל השאלות האלה הקורא מקבל כאן תשובות מלאות וסקירה רחבה של הדרכים השונות להשיג את מטרות מערכת הקונספירציה, תחושת פרנויה טוטלית ואובדן כל תחושת ודאות יחד עם תחושת הישג מסויימת, כי הרי הנו לכאן כדי ליהנות. מנחה הקורא את הספר יקבל שורה ארוכה של כלים מעשיים בעזרתם יוכל לגשת מיד למלכת הקודש של ההתעמרות בשחקניו. ההסברים כתובים בבהירות רבה ומתובלים בהומור והקלילות האופייניים לספרי Steve Jackson ובאין סוף דוגמאות מאירועים אמיתיים, תיאוריות קונספירציה ממשיות או מיצירה הענפה שנוצרה סביב הרעיון.

 

בעיניי קונספירציה היא אחד המוטיבים המעניינים והמהנים ביותר ולדעתי כדי לשלב משהו מערפילי המזימות והכוחות הנסתרים בכל מערכה ובכל ז'אנר שהוא. כל מי שנמשך לרעיון ומצא עצמו תוהה איך לשלב אותו במשחק ירגיש שהספר נכתב ממש בשבילו. אין הרבה ספרים מנותקים משיטה שבכתיבתם נעשתה עבודת מחקר טובה וכוללת כל כך והם מביאים  לקורא ריכוז מלא ושלם כל כך של הנחיות, עיצות, חומר רקע והסברים למשחק בז'אנר מסויים. לא רק שאני ממליץ על קריאת הספר אני מתעקש שהדבר יעשה בסמוך לכלי כתיבה כדי שתוכלו לרכז את שטף הרעיונות המטורף שעניין יעורר בכם.

 

בקיצור כל מה שרצית לעדת על קונספירציה ולא העזת לשאול בספר אחד. הדבר היחידי שעדיין לא בורר זה איך לעזאזל ה Illuminati נתנו לספר כזה לצאת לאור?