אהבה היא רגש שלא מוערך, היא יכולה לפעמים להציל חיים...

מאת: ניר וזיו קיטרו

 

אלמוות – IMMORTALITY

במאי:  פו-צ'י לאנג

שנה: 2000

 

רכב מרוסק, תלוי על עץ.

גופה תלויה מתוך סבך העלווה.

חוקרי משטרה מביטים מעלה על צוות החילוץ שמשחרר את הרכב מהמקום המשונה אליו הגיע.

 

דמות אחת, בחור צעיר, לא נראית כאילו מקומה שם. הגבר מביט מעלה, עיניו העמוקות והרציניות בוחנות את התמונה המשונה המרחפת מעליו. ברקע נשמע קולו של הגיבור, מספר לנו על ילדותו, על יום בו טיפס על עץ גבוה ונפל. הוא מספר על הכאב בראשו שנחבט בגזע העץ, בכאב בזרועותיו שנשלחו לאחוז בענף כדי שלא יתרסק. הוא מספר על התחושה הנוראית בזמן שזרועותיו נמתחו במאמץ, נמתחות ונמתחות והכאב גדל וראשו פועם והוא לא בטוח עוד מה הוא רוצה, הכאב נוראי, הרבה יותר מידי נוראי מכדי להמשיך ולסבול.

בתחנה הוא ממתין לרכבת שתיקח אותו לביתו. נערה מגיעה לשם והוא מביט בה, עיניו החוקרות קולטות את הסימנים לבדידות, לייאוש. כאשר הרכבת מגיעה, הנערה נמצאת כבר על הקצה, אין סיכוי להצלה, אין סיכוי לישועה. אבל הצעיר ראה את הדברים והוא דוחף אותה לקיר, מצמיד אותה לחיים, בכוח אולי.

 

אלו תמונות הפתיחה של אחד הסרטים היותר חזקים שצפינו בהם לאחרונה.

הסרט עצמו צולם באנגליה, וחוץ מהנופים המרהיבים מביא צוות שחקנים מעולים שאותם מוביל לא אחר מאשר ג'וד לאו. מי שהשם לא אומר לא דבר שיבוש והכלם לו. כל סרט איכותי שיצא בתקופה האחרונה אשר רוצה להוסיף לעצמו נופח איכותי דואג ללהק את השחקן הצעיר הזה אשר הוכיח את כוחו כאשר שיחק בסרט המדע הבדיוני "גטאקה". האישיות של ג'וד סוחפת, היא עוצרת נשימה, לוכדת את העין והלב ולא נותנת לקורבן להימלט.

 

בסרט מגלם ג'וד את תפקידו של גבר בעל תאבון יוצא דופן. איש רפואה שחולה במחלה משונה מאוד שאף הוא לא מכיר. הגבר הצעיר הוא מכונת פיתוי מושלמת, יודע מה לומר ומתי, כיצד לשבות את ליבה של כל אחת. מלכת הפיתוי שלו מושלמת ולא בכדי נופלת לזרועותיו ארכיטקטית צעירה ונאה.

 

פרשת רצח שצפה על פני השטח מביאה את חוקרי המשטרה אל פתח ביתו של הרופא הצעיר אך מהר מאוד גם הבלש האחראי נופל ברשתו של הדוקטור הטוב.

ככל שהעלילה מתקדמת ומתפתלת אנחנו עצמנו נופלים גם כן ליכולת הפיתוי של הצעיר. למרות שאנו יודעים משהו שאחרים לא יודעים, ג'וד לאו פשוט שובה את ליבנו ולא נותן לנו להסגירו.

 

אלמוות הוא מסוג הסרטים שכל מילה נוספת עלולה לפגוע בו ולכן לא אכביר במילים. אני רק אציין שהמשחק המעולה, הבימוי המצוין, איכות הצילום ופס הקול הופכים את המותחן המשובח הזה לסרט חובה לכל מי שנמאס לו מהמותחנים הרגילים. זה סרט ששולח סכין חדה על בטננו הרכה כבר בתחילתו וכל שנותר לו לעשות הוא לסובב את הסכין מידי פעם כדי שלא נשכח שהיא שם.

 

מבריק