חפצי קסם: אז איך כן?

מאת: איתי IMR רוזן

 

כתבתם של ערן בן-סער וזיו קיטרו עוררה אצלי זיכרונות נוגים לקבוצתי הראשונה, כמנחה מתחיל הענקתי לכל שחקן כמות כל כך גדולה של חפצי קסם שרק ליצור אותם היה לוקח מיליון שנה, עם השנים הלכה ופחתה כמות חפצי הקסם שהענקתי לדמויות עד שהגעתי למצב שבו כל חרב +1 היתה אוצר מרגש ושימושי, לא עוד סתם תחמושת זולה.

אז איך בכל זאת לשלב חפצים קסומים במערכות שלכם? להלן פורמט קטן שיאפשר לכם ליצור חפצי קסם שימושיים שיוסיפו למערכה צבע וחן ולא רק כוח אש.

 

א.איך לשלב?

דבר ראשון שיש לעשות הוא לחשוב כיצד ולמה להציג את החפץ. האם כאוצר לשחקנים וכפרס על סיום משימה מוצלחת? או כנשק בידיו של היריב? בכל מקרה שום חפץ קסום לא יהיה מונח סתם בערמה של אוצרות, זהו דבר טיפשי ביותר וחסר הגיון. לדוגמא, באוצרות דרקונים תמיד נמצא חפצים קסומים, אבל, הדרקון בתור יצור אינטליגנטי במיוחד היה ודאי משתמש באותו מטה קסום מאשר לתת לו סתם לשכב חסר שימוש, אותה חרב +2 ניתן לקשור לאחד הטורפים שתשמש כתוספת נזק נחמדה להרפתקנים נודניקים במיוחד.

 

ב.היסטוריה

חפצים קסומים מטבעם שהם מיוחדים, יוצאים מן הכלל ולא בגדר הנפוץ. וסביר להניח שראו הרבה בחייהם הארוכים. אם תעניקו לכל חפץ (ואני לא מדבר על שיקויים או מגילות) שם, היסטוריה וסיפור הרי שתהפכו אותם לבילתי נשכחים ("כן ארתור, זוהי חרב 3+ ששוברת כל דבר", האם אז הייתם זוכרים אותה?).

 

ג.כוחות

כאן המקום לתת לדמיון להשתולל, אל תיפלו בפח של בונוסים פשוטים, גרמו לכל חפץ להיות ייחודי ובעל אפקטים שונים ומגוונים. חרב הזוהרת ליד רעלים שימושית לא פחות (ואף יותר) מאשר סתם נשק +2. כמו כן זכרו פרט חשוב, אין שום סיבה לגלות לשחקנים את היכלות של החפץ, הגילוי עצמו מהווה הרפתקה ויוצר תחושת מסתורין,(מטה מגיוס לדוגמא, כל מה שרייסטלין ידע זה איך לגרום לו להעיר, אבל תמיד היה נראה שיש יותר מזה והוא נתן לו תחושה של כוח). בעיה נוספת עלולה להיות תופעות לוואי, לחפצים חזקים עלולות להיות תופעות לוואי שליליות, (או סתם מוזרות).

 

ד.השלכות

אז הרגתם את הקוסם, השגתם את מטה הרעם, מה עכשיו? סתם עוד כוח אש? לא בהכרח, יתכן שבעליו המקוריים של החפץ יבוא לחפש אותו, המסדר הדתי שממנו נגנב עשוי לדרוש אותו חזרה. חפץ מיוחד, חזק או מפורסם יגרום לבעליו להיות מפורסם, דבר שיגרור תגובות שונות מהאנשים בדרך , אולי הרפתקנים שונים ינסו להשיג את החפץ לעצמם החל מניסיון גניבה ועד רצח! סוף ההרפתקה יכול להיות תחילתה של אחרת.

 

 

לסיום, מספר דוגמאות לחפצים קסומים שונים :

 (הערה: התיאורים מופיעים בפורמט חופשי, ללא יחוס לשיטה מסוימת, אתם מוזמנים להשתמש בהם כאהבת נפשכם, ואם השחקנים שלכם יקראו כתבה זאת ודאי יגיבו יותר לתיאור החפץ, ויפחדו יותר כשיגלו ששיניתם את הכוחות שלו).

 

1.פגיון לב השחור

היסטוריה: כשהעולם עוד היה צעיר נאבקו שני עמי ענק אחד בשני, שניהם שלטו בקסם קדמוני ובכוחות הטבע, המלחמה היתה קשה ונמשכה שנים רבות, לבסוף ניסה קוסם (ששמו נמחק מרישומי ההיסטוריה) לזמן את ת'אולוט – שליט הממלכה שמתחת (מקום רע במיוחד, המשמש כביתם של שדים ומפלצות נוראיות), כל זאת על מנת לסיים את המלחמה. והוא הצליח, ת'אולוט שחט, הרג והשמיד רבים כל כך, שבני שני העמים (או לפחות אלה שנותרו) חברו בניהם על מנת להשמידו. בקרב נוראי הצליחו הקוסמים ללכוד את ת'אולוט ולפזר את גופו על פני מישורים שונים, ליבו שנותר מאחור הושלח לתוך הר געש. אבל הרוע לא מת, מאות שנים אחרי כן התפרץ ההר ומן הבזלת שנוצרה לקח כוהן של פסאילו, אל האדמה והאש, גוש בזלת גדול במיוחד לטקס דתי, אותו גוש הכיל את ליבו של ת'אולוט וכאשר עוצבה הבזלת לסכין קורבן ונשטפה בכוח קסם , חזר הלב לפעום והשתלט על הכוהן ששחט את כל הסובבים, נמלט מהמקום והקים כת המוקדשת להשבתו של ת'אולוט.

 

שימוש: ההרפתקנים מגלים חפץ זה בידיו של מנהיג הכת, אחד מבניו המקוריים של הכוהן הסורר. הוא מנסה לזמן מחדש את ת'אולוט ולשם כך זקוק לקורבנות, הוא משחד דוכס חסר לב בכדי שזה יעלים עין מהיעלמותם של אנשים מכפר קטן, דבר שלא נעלם מעיניהם של אנשי הכפר הפונים לדוכס, הוא מצידו סוחר את ההרפתקנים במטרה שיגלו מה קורה ואף מצמיד לרשותם את "בכיר שומריו" שיעזור להם (הוא אכן עוזרו הנאמן של הדוכס שמנסה לשבש את חקירתם של השחקנים).

 

כוחות: הפגיון מסוגל לפגוע ביצורים קסומים ויעיל במיוחד כנגד יצורי אדמה ואש, כנגד בני אנוש הוא יגרום להרעלה ולפצע מדמם המסרב להירפא. פעם בשנה בזמן המתאים לטקסו של פסאילו, אם משתמשים בסכין להקרבתם של כמה אנשים היא מגלה למחזיק בה את מיקומם של כל חלקיו הפזורים של ת'אולוט. אבל הסכין תנסה במשך הזמן להשתלט על בעליה, תהפוך אותו לרשע ותנסה לגרום לו להרכיב את ת'אולוט מחדש.

 

השלכות: האם הרגו השחקנים את מנהיג הכת?, אם כן מה יעשו בסכין? ישתמשו בה? (היא נשק די חזק), מה יקרה כאשר היא תשתלט על אחת הדמויות? או כאשר כוהניו הנודדים של פסאילו ינסו להשיג אותה במטרה להשמידה? מה אם המנהיג נמלט? אם הסכין אצלו בוודאי ינסה שנית, אם היא אצל הדמויות בוודאי ירדוף אותם במטרה להשיג אותה חזרה.

 

2.הכפפות הלבנות של אקואטור

היסטוריה: אקואטור, מיסדה של ממלכת אקואטוריה (כמה טיפוסי) היה לוחם אמיץ וגנרל מצטיין שלחם רבות לשחרור עמו משעבוד והקמת ממלכה מאוחדת לשבטי הצפון, אבל פוליטיקאי גדול הוא לא היה וכשהגיע הזמן להניח את החרב ולתת ללשון להלחם גילה שכשרונו בתחום זה לוקה בחסר. לכן פנה לידידו הטוב ויועצו המכשף טאום שיצר למענו זוג כפפות מעור לבן (אל תישאלו מהיכן השיג את העור הזה) שיעזרו למלכו בדיפלומטיה.

במשך הדורות עברו זוג הכפפות ממלך לבנו, והמשמרת עליהן היתה תמיד אחריותו הבלעדית של יועץ המלך. הכפפות עזרו בהסכמי שלום ,בריתות ושיחות פוליטיות. למרות כל זאת הן סוד שמור הידוע רק למלך, ליועצו ולמספר אנשים קרובים.

 

שימוש: ההרפתקנים מגיעים לטירתו של מלך אקואטוריה כאורחיו לאחר שתרמו רבות למלחמה נגד הביזנים היריבים, אבל זמן המלחמות עבר וכעת זמן דיוני השלום. צרות לא מאחרות להגיע כאשר המלך מגלה לחרדתו שהכפפות חדלו מלבצע את תפקידן ולסייע לו, השיחות נדחות ביום והיועץ נשלח לבדוק מה קרה, אבל הוא נעלם ותוך כדי לחץ זמן כשסכנת מלחמה מחודשת מאיימת על הממלכה נחלצים השחקנים לעזרתו של המלך בניסיון לגלות מה קרה לכפפות, האם הוחלפו? נהרסו? ובמי ניתן לבטוח בחצר המלוכה.

 

כוחות: הכפפות מעניקות ללובשן בונוסים במפגשים בין אנשים ולתכונות הכריזמה, כמו כן הן משוות לו מראה אצילי ונעלה. לכל אדם שלוחץ ללובש הכפפות את היד, יכל הלובש לחוש את רגשותיו כלפי הלובש. הכפפות עדינות משהו, ושימושן נעשה רק לזמן מוגבל מחשש להרס, שאר הזמן הן מונחות בקופסת מתכת קטנה.

 

השלכות: מה באמת קרה לכפפות? האם נהרסו? נגנבו? אם כן ע"י מי? היועץ? הביזנים? מתנגדי שלום קיצוניים?, מה אם ימצאו מחדש ע"י השחקנים? האם יחזירו אותם למלך? ימכרו למרבה במחיר? או שיפיצו את הסוד ויציתו מלחמה חדשה? סוף ההרפתקה יכל להוות דלת למגוון הרפתקאות חדשות.