הבחירה שלי

מאת: יובל יבנין

 

טוב, ראיתי שהרבה כתבו על הבחירה שלהם, אז החלטתי שגם אני רוצה לספר מה שאני אוהב. אבל אצלי יש הבדל, אני לא אוהב משחק מסוים (אולי בגלל שאני לא מכיר מספיק) אלא ללמוד שיטות חדשות.

 

יש כמה יתרונות בשיטה חדשה. דבר ראשון, תחשבו על הפעם הראשונה ששיחקתם שיטה חדשה. נכון הכל נראה הרבה יותר כיף מהחבורה החמישית או השמינית או העשרים? למה זה?

 

לדעתי הסיבה היא שיש חידוש, שינוי, למשל אם שיחקת איי די אנד די ועברת לשדוו רן, פתאום משחקים בעתיד, יש קיברה, גזעים חדשים שפעם היו מפלצות ונשק חם. כשאני עשיתי את המעבר ישר רציתי לשחק או סמוראי רחוב (לוחם עתידני) או דקר (האקר בימנו). כל זה רק בשביל הגיוון.

 

סיבה נוספת למה שיטה חדשה, כייפת יותר, היא שלרוב בא איתה עולם חדש (ולא אותו עולם שחרשתם עליו חמש שנים). העולם של משחק פנטזיה אחד, למשל איי די אנד די, שונה לגמרי מעולם של משחק פנטזיה אחר, כמו למשל רול מאסטר. אם עוברים בין זמנים אז העולם בכלל משתנה בהרבה.

 

אי אפשר לשחק בעולם של איי די אנד די בסייבר פאנק. ואפילו בואו נגיד שהשיטה באה בלי עולם, כמו למשל שיטת הגיבור, השהם לרוב ימציא עולם שונה שיתאים יותר למשחק.

עוד דבר שאני אוהב בשיטות חדשות זה ללמוד שיטות חדשות. יש את הכיף של לראות איך שיטה חדשה עובדת. אני למשל בימים אלו לומד וומפייר, ואהבתי לקרוא את כל המידע על השבטים השונים של הערפדים, את כל הכשרונות החדשים. מעבר לכל זה אפילו אם לומדים שיטה ואחר כך לא יוצא לשחק בה, הלימוד מביא הרבה מאוד רעיונות חדשים, ואני חוזר שוב לדוגמא שלי, אני כשהם חשבתי על מספר דרכים חדשות להתעלל בשחקנים שלי (כן יואב, תקרא ותסבול).

 

כמו כן אני אוהב גם לשמוע על שיטות חדשות. למשל כאשר קראתי את הכתבה על קול אוף קתולהו, ישר חשבתי על רעיונות למשחק, על כמה כיף יהיה לשחק בזה והכי חשוב על כמה יפה השיטה נראית.

 

נכון כל מה שאמרתי טוב, אבל יש גם צד רע לעניין. לפעמים השיטה היא לא כל מה שמצפים ממנה ואז זה מעצבן. למשל כאשר שמעתי הרצאה על שחר האדמה בטמ"י לפני שנה או שנתיים חשבתי שהשיטה נשמעת ממש מצוין ולאחר כמה זמן קניתי אותה. לאחר קריאה של השיטה, נתקלתי במספר בעיות בספר (בעברית) אבל לא נורא. השיטה עצמה לא הייתה מה שציפיתי. חסר לי עוד מידע על העולם כיום למשל.

 

מעבר לכל אלו, אני ממליץ מאוד על לימוד של שיטות חדשות, אפילו אם בשביל הכיף. אבל לימוד הוא לא בשביל כולם. רק מי שאוהב לקרוא הרבה, ולרוב באנגלית, אני חושב שייהנה כמוני מהלימוד. יותר מלאהוב לקרוא חשוב לאהוב את תחושת השיפור העצמי וההוספה לידע על משחקי תפקידים.

 

ולסיכום: אני אוהב ללמוד שיטות חדשות ואין זמן בעתיד הקרוב שאני לא אלמד, ואני ממליץ לכל מי שחושב כמוני לדבר עם ערן, אבי או זיו לגבי ספרים והמלצות על שיטות טובות. (תגידו שמתם לב כמה כתבות "הבחירה שלי" מתרכזות בכותב? אני יודע שזאת המטרה אבל זה מוגזם, לא? טוב נהניתי לכתוב תסבלו לקרוא).