הגיבור הנצחי

מאת: אבי "המסתורין" סבג

הוא תמיד בודד,למרות חבריו ומעריציו. הוא במסע מתמיד, חייו הם מאבק. איש לא יכול להבין אותו או את הכוחות המניעים אותו. למרות עוצמתו הכמעט אלוהית, הוא ודווקא הוא, יודע עד כמה שולטים האלים בגורלו ומכוונים את מעשיו. המשימות העומדות בפניו הן הרות גורל ובעלות משמעות לעולם ואף ליקום כולו, והוא היחיד המסוגל לעמוד בהן. הוא כבול לייעודו בשלשלאות ובעל כורחו. הוא מתריס באלים ונלחם בהם ובהיותו כלי משחק בידם אך לשווא. הוא עומד גאה מול גורלו וכולו אומר תכלית נוראה הוא - הגיבור הנצחי.

רעיון הגיבור הנצחי הוא אחד המוטיבים היפים והעמוקים ביותר בכל ז'אנר הפנטזיה. רעיון זה מדבר על כך שבכל זמן, בכל מקום ובכל ממד יש גיבור אחד ויחיד הניצב למול כל הסכנות והאויבים הנוראיים המאיימים להשמיד את העולם. כל אותם גיבורים בזמנים ובמרחבים שונים הם למעשה התגלמות של אותה ישות ומהות אחת, היא הגיבור הנצחי.

מאפייניו של הגיבור הנצחי הם שילוב של הגיבור הטראגי היווני ושל המנהיג המקראי. כמו המנהיגים בתנ"ך גם הגיבורים הנצחיים לא בחרו בייעודם, אלה הוא נכפה עליהם על ידי האלים והגורל והם לא יכולים לסרב. למרות ניסיונם להימלט ולנהל חיים רגילים לעולם לא יזכו בשלווה המיוחלת ותמיד תגיעה סופה חדשה שתסחוף אותם לרצף אירועים נורא אחר. הם לא יכולים לברוח מהאלים הקוראים להם לבצע את מעשיותיהם או מהאש הפנימית הבוערת בעצמותיהם ומניעה אותם קדימה אל האתגר הבא.

וכמו גיבורי הטרגדיות היווניות הקלאסיות כך גם הגיבור הנצחי מתגרה באלים ויוצא נגד רצונם. הגיבור הנצחי לומד בהדרגה איך מתנהלת ההיסטוריה ורואה בבירור את ידם המכוונת של האלים, את שליטתם בבני התמותה עד כדי כך שהמציאות כולה היא משחק וכולם אינם יותר מחיילי רגלים על לוח שחמט עצום. אך על אף עוצמתו והבנתו את מבנה היקום הגיבור לא מסוגל להתנתק מיד מכוונת זו. הוא נלחם ומורד אך אף פעם לא יודע אם מעשיו הם באמת רצונו שלו או ששוב הוא משחק לידי האלים.

הגיבור הנצחי הוא לנצח בודד. למרות שלעיתים קרובות יש לו חברי נפש מסורים הרי שהם לעולם לא מבינים באמת את משמעות האירועים ואת גודל הכוחות המעצבים את חייו של הגיבור. לעיתים קרובות חבריו הם מטרה נוחה לאויביו הרוצים להחלישו דרכם, או לאלים, הרוצים לשלוט בו באמצעותם. גיבור גם ידע בחייו אהבת אמת ובדרך כלל גם זוכה לתקופה קצרה של אושר חטוף במחיצת אהובת ליבו אך תמיד אפיזודה זו מסתיימת באופן טרגי במוות או בגידה. מהר מאד הגיבור מתחיל לפחד לאהוב ולהקשר בגלל אותן אבדות שידע.

בדרך כלל מלווה מוטיב הגיבור הנצחי ברעיון של ריבוי יקומים ומציאויות חלופיות המתקיימות יחד ובו זמנית. זה מאפשר מעברים של הגיבורים בין מציאות אחת לשניה וכן מפגשים בין הגיבורים ומחזק את הרעיון של מהות אחת שהיא למעשה כל הגיבורים הלכאורה שונים ונפרדים. המציאויות יכולות להיות שונות לחלוטין זו מזו ולא חייבות להיכנס להגדרה הקלאסית של פנטזיה, כלומר עולם ימי ביניים, אלא יותר להיות דומות לעולם בין ימנו או אף עולם עתידני.

הדוגמה הטובה ביותר למימוש הגיבור הנצחי מוצגת בספריו של מייקל מורקוק אודות אלריק, כורום והוק-מון הלוחמים כולם למען כוחות הסדר במלחמתם הנצחית באלי התוהו. כל אחד מהם, ועוד רבים אחרים שתוארו בסאגה הנרחבת שכתב, הוא גיבור בעולמו, עולמות שיחד מרכיבים את המולטי-יקום. כל אחד מהשלושה עונה על המאפיינים של הגיבור והם מהווים את הציר המרכזי ביצירתו של מורקוק.

שילוב רעיון הגיבור הנצחי במשחק תפקידים הוא מורכב יחסית בגלל אופיו המתבודד. כמו כן הרעיון לא מתאים לכל סוג של מערכה, אבל שילוב נכון יכול להיות מעניין ביותר. דגם הגיבור הנצחי מתאים למשחק בקבוצה קטנה יחסית (לא יותר משלושה שחקנים) השחקן שישחק אותו צריך להיות שחקן מנוסה ובוגר מספיק כדי להיות מסוגל לשחק היטב דמות מורכבת כזו. המערכה עצמה צריכה להתנהל בקנה מידה עולמי וברמות כוח גבוהות המערבות אלים ומלכים באופן תדיר. ניתן להרחיב את ההיקף ולקשור יחד מספר מערכות המשלבות ז'אנרים שונים (לדוגמה פנטזיה, מדע בדיוני, אימה אורבנית וסייבר-פאנק) כאשר הציר המרכזי הוא דמות הגיבור הנצחי החוזרת בכל המערכות וממלאת את תפקיד התליין של הגורל.

רעיון אחר הוא לשחק חבורה של גיבורים נצחיים הנמצאים יחד על אותו מישור קיום מכורח מציאות קיצונית, משבר הנוגע לכל מרקם הקיום או איזה אירוע של פעם במאות מליוני שנים. מערכה שכזו היא לחלוטין חד פעמית ודורשת הכנה מרובה מצד השה"ם ובגרות רבה מצד השחקנים. זאת מפני שכשמשחקים דמויות עוצמתיות כאלה קל להיסחף למשחק של חתוך ת'ם והרוג ת'ם. בהצלחה.