דג מלוח, טוסטים והשפן של דורסל

מאת: KorenfleX

 

הוא פסע בזהירות בין קירות המסדרון האפל. גשם חזק ירד בחוץ והוא יכל לשמוע אותו למרות שהיה עמוק בתוך הטירה הענקית. הוא הרגיש את האדרנלין שותף את דמו, הרגיש את הלמות ליבו שפעם בקצב מדהים. "תהיה מוכן, הוא יבוא דרך המסדרון הזה ואז נכה בו" אמר לחברו הגמד שעמד מאחוריו, אוחז בגרזן דו להבו שנראה היה כאילו הוא גדול מהגמד עצמו. הם נצמדו לקירות המסדרון כשהחלו לשמוע את פסיעותיו הקלילות של אויביהם. הוא הרגיש את דמו פועם ברקותיו, כפות ידיו הזיעו והוא בקושי הצליח לאחוז בכת החרב הרחבה שאחז. נשמעה נהמה מעבר למסדרון והוא ידע, הוא כאן, והוא כועס. לפתע נשמעו הלמות תופים. טאם טאם טאם טאם. הוא דרך את עצמו וסימן לגמד להיות מוכן. הם הסתערו על הארנב הענק שנכנס לפתע מהדלת שבקצה המסדרון, קפצו על גבו והוציאו לו את הבטריה. הארנב נפל, חסר רוח חיים על הרצפה

 

זה אולי נשמע קצת דפוק ומטומטם אבל הומור הוא אחד הדברים שאנחנו, בתוך בני אדם, הכי אוהבים. אנחנו כל כך אוהבים אותו שלפי מחקר שבוצע לפני מספר שנים, גילו שבנאדם ממוצע צוחק בערך 20 פעם ביום! כל דבר שקורא לנו, כל מאורע היסטורי, עצוב ככל שיהיה ניתן לספר בצורה הומוריסטית. יש בדיחות כמעט בכל נושא אפשרי, אפילו על השואה. אז למה בעצם, שלא תהיה שיטת משחק שכזאת?

 

אני, בתור שחקן, יודע בוודאות, וכל מי שיגיד אחרת שקרן, שבמהלך משחק לא תמיד שומרים על אווירה מתאימה. כמעט תמיד יש שחקן אחד שפשוט במצב רוח כל כך טיפשי ומגוחך שהוא ימצא אפילו את קט'ולהו האיום שמגיח בתחת לפני הים מאורע משעשע למדי. אולי האווירה לא תיהרס ולא תפגע מכך אבל אותו שחקן פשוט יושב וחושב לעצמו "בחיי, הקט'ולהו הזה צריך מקלחת דחוף" או "נראה לכם שהוא בן אדם של במבה או ביסלי?" מחשבות מסוג זה ניתן להשביע בעזרת משחק הומוריסטי טוב.

 

אפשר לשחק משחק הומוריסטי על כל שיטה וכל עולם. תתפלאו, אפילו בעולם של שיטת המשחק call of cathulu אפשר להעביר יופי של משחק הומוריסטי שיתבסס על הרבה מאוד הומור שחור. כמובן שעדיף למצוא עולם יותר הומוריסטי או אפילו להמציא עולם (שזה תמיד הרבה יותר טוב). אני אישית מאוד אוהב את העולם שכתב טרי פראצ'אט "Disc world" שזה יופי של עולם הומוריסטי.

 

המפתח למשחק הומוריסטי טוב הוא כמובן מנחה מאוד מאוד יצירתי. העלילה צריכה להיות אבסורדית וחסרת היגיון וכל פעולה של השחקנים תביא לתוצאה מטופשת וחסרת כל קשר למה שעשו. למרות זאת, סדר התרחשות הדברים הוא לא אקראי. אי אפשר שדברים פשוט יקרו. צריך להיות סוג מסוים של הקשר. גם הסיבה שבגללה יצאו הגיבורים להרפתקה צריכה להיות מטופשת, דברים כמו למצוא חזיר מתאים כדי לזווג אותו אם הפיל של המלך, או להחזיר את סיר הלילה הגנוב של הכהן הגדול מבלי לשפוך אף טיפה מבפנים...

 

ג'רי רץ מהר ככל שיכל. הוא הצליח לברוח מאותם שומרים בכניסה למתחם אך הוא לא ידע כמה זמן יוכל להתחמק מהם. תקוותו היחידה הייתה להגיע לחדר הבקרה ולהפעיל את מנגנון ההשמדה העצמית. הוא רק בכל כוחו. אקדחיו שקשקו כנגד השריון שלו והסגירו את מקומו לכל מי שרק רצה לדעת. הוא הגיע לדלת זכוכית ענקית ועליה היה כתוב באותיות ברורות וגדולות "חדר הבקרה לכל ההרפתקנים, כאן נמצא מנגנון ההשמדה העצמית". ג'רי נשם לרווחה ופתח את הדלת במהירות. הוא נכנס פנימה לחדר הגדול שכל קירותיו היו מלאות במחשבים, מסכים ומקלדות ענק. הוא חיפש במהירות את כפתור ההשמדה העצמית. לאחר סריקה מהירה הוא מצא אותו, כפתור אדום ענק שעליו היה ציור של מעיין אש כזאת. הוא לחץ עליו בכוח והמתין. החדר רעד. נורות הניאון נכבו ונדלקו במהירות, קול נשי וסקסי נשמע ברקע "sequence activated". פוק. שני פרוסות לחם קלויות קפצו ממתקן שנראה לג'רי כמו מקלדת רגילה. "Toast ready"

 

כמובן שאחרי שמצאתם לכם מנחה יצירתי מאוד הגיע זמנם של השחקנים. השחקנים חייבים להיות מאוד פתוחים. רוב השחקנים לא רגילים שבמשחקים שלהם נולדת מעברת חלל או שיורד גשם של משאיות בטון או שמנהל התאגיד הרשע הוא בעצם טרול ננסי על חזיר בר שמחזיק מטה קסמים שכל פעם שהוא צועק "זובי!" קסם אקראי מתרחש. כדאי מאוד גם שהשחקנים יצרו דמויות הומוריסטיות. יהיה קצת קשה ליצור משחק הומוריסטי כאשר הדמות שלך היא סטייל רייסטלין. מומלץ לבחור דמויות לא שגרתיות ובעלות קונפליקטים פנימיים מטופשים כמו "אמא שלי עבדה במפעל של צבר אבל אבא שלי מעדיף חומוס אחלה" בגלל שהדמות היא חצי אלף והאלפים בעולם שלך נוהגים למרוח דבש על האוזניים אבל בני האדם רואים זאת כסגידה לשטן, הדמות נקראת בין שני רבדים. ודברים שיאפשרו למנחה לבסס מאורעות במשחק כך שיהיו מצחיקים/מטורפים/מטומטמים וכו'.

 

לאלו מכם שפוחדים משינוי דרסטי כל כך וממשחק דפוק ומטופש כל כך מומלץ לנסות להעביר קמפיין קצר שיתן מעיין פריקת מטענים של השה"ם. בהרפתקה קצרה שכזאת, שבה אין צורך לתכנן לפרטי פרטים את העלילה כך שלא תסתור את שאר ההרפתקות ניתן לעשות כל העולה על רוחכם. אם תמיד חלמת להפוך את השחקנים שלך לתרנגולים ענקיים, זה הזמן, אם אתה רוצה שהם ילחמו נגד השפן של דורסל (ראה דוגמה בתחילת המאמר) אתה מוזמן לנסות. בהרפתקה זו המנחה יכול לעשות כל העולה על רוחו. הרפתקה בסגנון הסרט go מומלצת בהחלט. משהו בסגנון ערב הסילבסטר שבו יוצאים ההרפתקנים לבלות שמסתיים בכך שאחד הגיבורים משתכר ומתעורר כשהוא נשוי לגמדה שמנה ומכוערת שמתנהגת כמו אמא פולניה. גיבור אחר מסתבך בעסקת סמים ובורח מכת של אנשים מוזרים שרוצים ללקק לו את האוזניים וגיבור נוסף נתפס ע"י שוטר מפסידן שכובל את היד של עצמו באזיקים ליד של הגיבור ומאבד את המפתח.

 

בקיצור, לכל אותם שחקנים שמתים לקצת צחוק, קחו יוזמה, קחו סכין ותקעו אותו במנחה ותתחילו לעשות דברים לא הגיוניים. כמובן שמומלץ מאוד להחליט שעושים משחק הומוריסטי לפני שמתחילים. זה מאוד עצוב אם קורא מקרה שבו שחקן אחד לוקח דג מלוח ומתחיל להכות איתו את השומרים החמושים של הבנק בתקווה שהדג יגעיל אותם כל כך שהם ימותו ואז הם פשוט יורים בו והמנחה יסתכל עליו במבט של "תגיד, כואב לך איפה שאתה מפגר". אבל אם המנחה יודע על המשחק ההומוריסטי התגובה יכולה להיות ממוות מידי של השומרים ועד לשומר שלישי שמגיח מהבניין, מוציא שקית במבה ומתחיל לזרוק במבונים על הדמות, דבר שיגרום לה לשטף דם מוחי.

 

תהנו

 

KorenfleX

kfx@newmail.net