Icewind Dale

מאת: אמיר דולב

 

Black Isle ממשיכה לפוצץ אותנו במשחקי תפקידים מדהימים אחד אחרי השני ומייד אחרי פליינסקייפ טורמנט האישי והמצמרר מגיע המשחק הבא בסדרה- Icewind Dale.

 

איזו ממלכה זו הייתה? שכחתי...

עלילתו של Icewind Dale (מעתה ID) מתרחשת בדומה לאחיה הגדול ,באלדורס גייט, בעולם הממלכות הנשכחות של TSR. עולם זה הוא עולם פנטזיה קסום ופואטי בו אבירים מצילים נסיכות, קוסמים נלחמים בדרקונים וכולם מתחלקים בזהב... עד אשר משהו מאיים על שלוות העולם ועל האיזון העדין בין טוב לרע. בID אנו עדים לחורף קשה שלא נראה מזה שנים רבות. בנוסף, אנשים נחטפים אל תוך הלילה ועשרות מפלצות יוצאות ממאורותיהן ללא סיבה נראית לעין. מה הכוח שעומד מאחורי הפרעות אלה? חבורה של שישה הרפתקנים אמיצים נשלחת לברר את פשר הדברים. הם יכולים לסיים את המסע בשני מצבים- בתור גיבורים, או בתוך ארון קבורה.

 

גמד, פאלאדין וחצי אלף נכנסים לבאר

בתחילת המשחק אתה מתבקש ליצור חבורה של שישה הרפתקנים. החלטה זו מצד החברה מבטלת כל אפשרות לגייס דמויות במהלך המסע ולשחק אתן. מצד שני, זה נותן לך את האפשרות ליצור חבורה מאוזנת, שיהיה באפשרותה להתמודד עם כל המשימות הצדדיות שיזרקו עליך ושתשרוד כל מפלצת נוראית שתעלה בדרכך.

חוקי המשחק הם חוקי המהדורה השנייה של מבוכים ודרקונים והגזעים והמחלקות שניתן לבחור בהתאם. בסך הכל ,אפשרויות הבחירה הן די מגוונות וניתן לשחק עם חבורה שונה כל פעם ולחוות משחק שונה לגמרי.

כמות המפלצות במשחק היא פשוט עצומה. החל מג'וקים ועד לרוחות ממימדים אחרים, בכל דבר תוכל לשסף את חרבך. אם כבר הזכרתי חרבות אז כמות הציוד במשחק שופרה אף היא ומאות חפצים רגילים, משופרים, וקסומים יכולים להימצא במשחק.

 

גרפיקה, קול, ושאר ירקות

אייסווינד דייל משתמש עדיין במנוע האינפיניטי שהחל דרכו בבאלדורס גייט, שופר בפליינסקייפ טורמנט והגיע לאייסווינד במלוא עוצמתו- לפחות עד באלדורס 2. האזורים המושלגים במשחק נראים נפלא וכמו כן הדמויות כאשר כל פריט לבוש מובא לתשומת לבנו. גם הקול הוא מקסים ולמרות שישנו חוסר מסוים בקולות דמויות השחקן עדיין המשחק שובה את לבבך במוזיקות הרקע המצוינת שלו. עבודת הסאונד שנעשתה על דמויות ללא שחקן במשחק היא יוצאת מן הכלל והרבה יותר טקסטים כוללים בתוכם קול מאשר במשחקים קודמים.

 

ישנם גם כמה בעיות וביניהן המחסור הכל כך מציק, מקום לציוד. זה פשוט מעצבן להתעסק חצי מהמשחק בניווט הציוד בין דמויותיך השונות, והכל על מנת לשמור על  ה"ריאליסטיות" של המשחק- טבעת תופסת מקום בדיוק כמו חרב דו ידנית, מגוחך.

 

גם העלילה סובלת קצת- הדגש במשחק אייסווינד דייל הוא על קרב ופיתוח דמויות במקום על פיתוח עלילה. העלילה היא די ליניארית אך עדיין כתובה בחן וטוב טעם.

 

סיכום

כאשר אייסווינד הגיע לידי, ציפיתי למשחק דיאבלו סטייל, שיעמיד אותי מול מאות מפלצות ללא עלילה, ויסחוט את מנוע האינפיניטי עד הסוף בתור הכנה ל"שער באלדור 2". מה שקיבלתי הוא משחק מצוין, עם קסם ואישיות משל עצמו, אשר לא רק מתמודד עם משימת הHACK AND SLASH במצוינות אלא גם מביא כמה וכמה רגעי עלילה יפים שלא יביישו את טובי הז'אנר. אייסווינד דייל הוא בן גאה לסדרת המשחקים המצויינת של BLACK ISLE, ולא רק הכנה לקראת המשחק הבא בסדרת "באלדורס גייט".

 

גרפיקה- 8: המנוע מזדקן אך עדיין נראה מרשים ביותר.

סאונד- 9: עוד קצת קולות לא היו מזיקים.

RPG אלמנטס- 8: עלילה מצויינת למתחילים ולא מקריבה את עצמה למען הפעולה.

משחקיות- 10: הנוסחה שכבר הוכיחה את עצמה עושה זאת שוב.

סיכום- 8: משחק תפקידים לתפארת הז'אנר.