מיזוגים

מאת: ניר ארקושין

 

בכתבה זו אדון בבעיה שמטרידה שחקני מד"ב רבים השואבים את עיקר הרעיונות שלהם מסרטים ו/או סדרות טלוויזיה. הבעיה פשוטה ביותר, חוץ מסדרות המשך כדוגמת 'חלל עמוק תשע', כל סרט/סדרה עומדים בפני עצמו ולעיתים קרובות שחקנים אוהבים כמה וכמה רעיונות, וכל רעיון נלקח ממקום אחר לגמרי. לעיתים הקבוצה נדלקת על רעיון חדש ומופרע לגמרי שסוטה לגמרי מהמערכה הכללית כמו לדוגמא 'חולית'  (כל אוהדי פרנק הרברט נא לשבת !) או לפעמים, אפילו סרט מצויר מוזר נותן השראה.

 אבל כידוע לכל מנחה שפוי השומר על מערכה מסודרת יודע שאי אפשר 'להלחים' שתי תרבויות יחד ולקוות לטוב, כל מערכה היא עולם בפני עצמו, ההבדלים לעיתים הם כמו יום ולילה, בתרבות אחת הפסיונים הם טלפטים בלבד ורק גזעים בודדים בעלי יכולת זו, תרבות אחרת, לעומת זאת, הכוחות המוחיים נפוצים בין כל הגזעים והרפתקנים רבים הם פסיונים. בתרבות אחת הגלקסיה יכולה להיות מאוימת ע"י אויב עתיק (או מספר אויבים( ובתרבות אחרת כל הגזעים חשדניים והאיום היחידי הוא איום המלחמה התמידית.

ישנם עוד הבדלים רבים מספור ביניהם: הבדלי טכנולוגיה ונשק, צורות דיפלומטיה צפיפות הגלקסיה וכו'.

בנקודה הנוכחית אומרים רוב המנחים נואש וזונחים את רעיון מיזוג. אל ייאוש, בשורות הבאות אציע מספר שיטות למיזוג תרבויות.

 

שיטת הגודל:

בשיטה זו מניחים שהגלקסיה גדולה מספיק כדי ששתי התרבויות יתקיימו בנפרד וביניהם יחצצו שטחי חלל ריקים או עדיף, בחייזרים שונים. אגב, קבוצות חייזרים מאזנות עובדות נהדר בכל תרבות ויכולות להוות רעיון להרפתקאות שונות, בהם רודפים כולם אחרי גזע אחד שיכריע את הכף. שיטת הגודל יעילה רק אם לדמויות יש תעבורה משטח אחד לשני, למרות המרחקים העצומים. בלי תעבורה מתאימה הדמויות תהינה תקועות באיזור אחד בלבד והמיזוג לא ישפיע.

 

שיטת הזמן:

בשיטה זו מניחים שהגלקסיה מתקיימת מספיק זמן כדי שכל תרבות התקיימה אי פעם. במקרה הזה יש לבחור איזו תרבות היא הנוכחית ולהניח שישנם אי שם שרידים של התרבויות הקודמות, לכן גזעים אחרים יכולים לחשוף ולהפעיל את טכנולוגית העבר.

 

שיטת החצי-חצי:

שיטה זו היא שביל הזהב בין שתי הקודמות. על המנחה לקבוע איזה תרבויות התקיימו באיזה פרקי זמן. מומלץ לסדר אותן כך שתרבויות בעלות אותה רמה טכנולוגית תתקיימנה באותו זמן.

 

רוצים דוגמא ? (אני יודע שאתם לא רוצים אבל מצד שני שנינו יודעים שאין לכם ברירה)  החלטתי לתת דוגמא שהיא מיזוג בין 'מסע בין כוכבים' ל 'מלחמת הכוכבים'. למה ?, ככה, סתם. לאמיתו של דבר רציתי להראות איך בכל זאת ממזגים שתי מערכות בעלות רמה טכנולוגית שונה ובאותו פרק זמן.

ראשית כל יש לקבוע גודל. האם הפדרציה גדולה מן האימפריה או לא ? אין זה מופרך להניח שאימפריה מאדירה את עצמה בתוארים מוגזמים ולכן יכול להיות שהרושם שקיבלנו מהסרטים  מוטעה ודווקא הפדרציה היא הגדולה יותר.

לאחר מכן יש לקבוע מקור, כיוון ששני האירגונים מורכבים בבני אדם בבסיסם אין הרבה מרחב תימרון אך אפשר להניח שקבוצת בני אדם עזבה את כדה"א במאה ה 22 או כשהפדרציה לא היתה במתכונתה הנוכחית והקימה רחוק את הרפובליקה שלה. רק לאחר מכן תדרדרה הדמוקרטיה לדיקטטורה צבאית.

מדיניות היא נקודה חשובה, האם המעצמות תמימות דעים בכל, מסוכסכות בנקודות מסוימות או בכלל נוגדות אחת את השניה בערכיהן (כמו הבורג והפדרציה). האם המעצמות שואפות להתפשט או לפרוח כלכלית או מדעית, יתכן שהן פשוט רוצות להשמיד הכל או לעשות שלום בכל מחיר.

 

המקרה שלנו קיצוני במיוחד: הפדרציה שואפת לשלום, קשרים ידידותיים ואי-אלימות. האימפריה שואפת למחוץ את מתנגדיה, לכונן סדר חדש, לבטל את האחרים.

הנקודה האחרונה היא הטכנולוגיה. האם המעצמות באותה רמה, האם ההבדל גדול או קטן לעיתים יש הבדלים רק בתחום אחד ולעיתים בתחומים רבים. הטכנולוגיה לא משפיעה רק בקרב אלא על כל מארג החיים. יכולת על-חלל משפיעה על מסחר וכו'.  משכפלים מקלים על הקמת מושבות. הכלל הפשוט בטכנולוגיה הוא שככול שהיא מתקדמת יותר היא נגישה יותר ויותר קלה לתפעול, מקומות נידחים ופראיים יהיו נדירים יותר.

 

לאחר שבחנו את כל הזוויות יש לאחד את המערכות. הנה הצעתי, אתם יכולים לקבלה או לא או לשפרה:

האימפריה היתה פעם רפובליקה דמוקרטית שנפרד מהארץ בתחילת הדרך ושיגשגה בעזרת סחר ביניים, הברחות, אט-אט האירגון הפך לדבר שדמה יותר למערב פרוע מאשר יישות מאורגנת. לבסוף הסתדרו הדברים וקצב הגדילה הרצחני הואט במקצת, אך לא נעצר. כל איזור סוחר הצטרף לרפובליקה בתקווה לקבל הגנה וכוח אך לבסוף נפלה הרפובליקה עקב מהפכה צבאית שהפכה אותה ל 'אימפריה' בנתיים הוקמה הפדרציה, שחקרה את הגלקסיה לכיוון מנוגד לזה של האימפריה, שתמכה בסדר ושלום ובניגוד לאימפריה התפתחה הפדרציה לאט תוך למידת לקחים.

מאזן האימה הנוכחי נוצר עקב עדיפותו הטכנולוגית של הצי על פני העדיפות המספרית של צי האימפריה.

 

למרות שהצי מחשיב את הגבול עם האימרפיה גבול רדום ומעדיף להתמקד ברומלנים ובקלינגונים, ישנם כאלה התומכים בחשדנות כלפי האימפריה.

ובנתיים עד לפיצוץ העתידי שיכול להתפרץ עקב סיכסוך מושבות ו/או סוחרים. מבריחים והרפתקנים מרווחים טוב למדי לאורך הגבול העצום ומאות מערכות השמש שלאורכו.