טולקין - אילנות יוחסין

מאת: איתי שקולניק - העין הכי כחולה

 

שני חברים ישבו על ספה עתיקה בלב בריטניה בראשית המאה, וחשבו: 'הגיע הזמן להחזיר לבני-האדם את הקסם, הפיות והגמדים. הגיעה העת להציג בפניהם שוב את כל אותם יצורים אגדתיים שנשכחו זה מכבר, ולהחיות מחדש את כל אותן אגדות שנעלמו כאילו לא היו. אם לא נעשה משהו בזה הרגע, אוצר קסום זה עלול להימחק כליל מדמיונם העשיר של בני-האדם.'

 

ישבו אותם זוג חברים וחשבו כיצד יעשו זאת. כיצד יוכלו להחזיר את הקסם אל חייהם האפורים של בני-האדם שהיו עסוקים כל-כך בטרדות היום-יום, בחשיבותה של פרנסה טובה וכמובן... באפרוריותה הקודרת של אנגליה האפילה. כיצד יוכלו להחזיר לאנשים אלה, שנראה כי איבדו כל קשר ישיר לאדמה שעליה חיו ולהיסטוריה שנחקקה בה, את הקסם והאגדה?

 

זוג חברים אלה היו ג'.ר.ר. טולקין (J.R.R. Tolkien) וס.ס.לואיס (C.S. Lewis), אשר היו חברים במועדון בריטי שהקדיש את עצמו לספרות. במשך השנים שבהם שהו טולקין ולואיס במועדון התפתחה ביניהם ידידות עמוקה. לואיס תמך ברעיונותיו החדשניים של טולקין לגבי יצירות ספרותיות העוסקות בפנטסיה ואגדות. הוא הוקסם מעולמו העשיר והמיוחד שיצר טולקין עוד מראשית שנות העשרים לחייו. טולקין החייה מחדש את אותן אגדות עתיקות שדיברו על טרולים, אורקים, אלפים וגמדים. במקביל, פיתח לואיס עולם אחר משלו ולבסוף הוציא לאור את סידרת הספרים הידועה המבוססת על העולם שאותו יצר: 'נארניה' (כשהספר המוכר ביותר לעולם מסדרה זו הוא 'האריה, המכשפה וארון הבגדים').

 

טולקין, לעומתו, בושש להוציא לאור את יצירותיו. אולם לואיס דחק בו וחיזק את בטחונו של טולקין, ולבסוף, בשנת 1937, החליט להוציא אל האור את ספרו הראשון שעסק בעולם שאותו הוא יצר: 'ההוביט, או: לשם ובחזרה' (The Hobbit, or: There and back again). לאור הצלחתו המסעירה והמפתיעה של הספר, התחיל טולקין מייד בכתיבת המשך לסיפור. אולם המשך זה היה שונה מאוד מאגדת הילדים הפשוטה שטולקין כתב ב'ההוביט'. כתיבתו הושפעה רבות מחוויותיו הטראומטיות במערכות הקרב של מלחמת העולם השנייה. טולקין שהה ימים רבים בבית-חולים צבאי כשהוא סובל מהלם קרב קשה ביותר. רק ב1954- החליט טולקין להוציא לאור את החלק הראשון של טרילוגיית ההמשך ל'ההוביט'. הספר נקרא: 'שר הטבעות: אחוות הטבעת' (The Lord of the Rings: The Fwllowship of the Ring). באותה השנה יצא חלקה השני של הטרילוגיה: 'שר הטבעות: שני המגדלים' (The Lord of the Rings: The Two Towers) ושנה לאחר מכן, ב1955-, יצא ספרו השלישי: 'שר הטבעות: שובו של המלך' (The Lord of the Rings: The Return of the King).

 

ב'ההוביט' ו'שר הטבעות' הכניס טולקין את כל אותם אלמנטים שעליהם חשבו הוא ולואיס במשך כל אותן שנים. בספריו הכתיב לנו טולקין את עולם הפנטסיה שאנו מכירים כיום. יצירותיו מלאות בקסם, אגדה ויצורים פנטסטיים רבים בשילוב עם היסטוריה ארוכה ומיוחדת במינה המתארת עולם פנטסטי עשיר שאותו יצר טולקין בעצמו והשקיע בו עד היום האחרון בחייו. השקעתו הרבה ואהבתו הרבה לעולם שאותו יצר נחקקו בכתיבתו של טולקין והיוו השראה לגדולי יוצרי סרטי הפנטסיה של המאה (ביניהם סטיבן שפילברג וג'ורג' לוקאס) והציתו את דמיונם של מיליוני קוראים ברחבי העולם.

 

רבים מקוראי טולקין, בין אם הם חדשים בנושא או ותיקים, מתקשים רבות לעקוב אחר השמות הרבים של הדמויות הכלולות בעלילות הארץ התיכונה. מי הוא האבא של מי? מה קדם למה? מה ההבדל בין סוגי האלפים השונים? איך הדמות הזו מתקשרת לדמות שחייה 200 שנה לפניה? את הבעיה הזו ניסיתי לפתור לכם.

בדפים הבאים תוכלו לעקוב אחר שושלות הגזעים השונים שיצר טולקין בעולמו, ולעקוב אחר אילנות-היוחסין המורכבות של האלפים, הגמדים, ההוביטים ובני-האדם המופיעים רבות בספריו...

 

 

לחץ להורדת קובץ אילנות היוחסין כקובץ וורד