בחזרה לנרניה

מאת: זיו קיטרו

 

נרניה איזה מקום!

למה נזכרתי פתאום כך סתם במשהו שנכתב לפני כל כך הרבה זמן?

מה זה בכלל (שואלים אנשים, לצערי, כנראה רבים) הנרניה הזה?

מה אתה רוצה שוב?

ובכן תנו לי לקחת את כולכם למסע קסום ומופלא במקום בו רבים בקרו בעבר והיום רבים שכחו ממנו, תנו לי להוריד את הצעיף מעל עיניכם ולגלות לכם עולמות מופלאים

 

נכנסתי לחנות ועל מדף הפנטזיה עמד ספר עב-כרס ועליו ציור נוף קסום.

מה שמשך אותי בסר כל כך הייתה הכותרת "רשומותיה של נרניה" (בתרגום חופשי, כי ההעתק הזה היה באנגלית ונקרא "the compete chronicles of Narnia").

כמו ילד קטן שרואה אבן חן נוצצת הושטתי יד ובהדרת כבוד שלפתי את הספר מהמדף ופתחתי אותו.

 

לעיני התגלו אחד האוצרות המופלאים ביותר שראיתי בתקופה האחרונה, כל שבעת הכרכים של הסדרה הקסומה הזו בכרך אחד כולל כל הציורים, זה היה כמו חלום.

מייד התקשרתי לחברים שלי וסיפרתי להם מה מצאתי וכולם התלהבו מאוד מהעניין.

מאוחר יותר כאשר הראתי את הספר לאנשים צעירים יותר נחלתי אכזבה אף אחד לא ידע במה מדובר.

 

"נרניה האריה המכשפה וארון הבגדים?, משהו? אין לכם מושג על מה אני מדבר עשו על זה סרט" כלום אפילו לא ההערה האחרונה לא הניע איזשהו שריר בפניהם שיאמר לי שפגעתי בהבנה.

 

איך זה יכל להיות? שאלתי את עצמי, אנשים תמיד מכירים את האריה המכשפה וארון הבגדים, הטלוויזיה הישראלית קנתה גם את הסרט המצויר וגם את הסדרה, מה קורה כאן?

אנשים מפסידים כל כך הרבה, המון, מפסידים את אחת מאבני הבסיס לעולמות הקסומים ביותר בפנטזיה. איך דבר כזה קורה?

 

חזרתי לחנות וחיפשתי באגף של הספרות המתורגמת, זה היה שם כל הכרכים מתורגמים לעברית זה אומר שלא הפסיקו להוציא את הסדרה (למזלה של החברה המוציאה לאור אחרת הייתה נאלצת להתמודד איתי) אז למה אף אחד לא מכיר? החלטתי שזה כלל לא משנה ולקחתי על עצמי את האחריות להביא לאנשים איכותיים ושמבינים עניין את הספרים, החלטתי לספר לכם שזה קיים, רק למקרה שלא ידעתם או שפשוט שכחתם.

 

בחזרה לנרניה.

 

לפני 50 שנה יצא ספר שנקרא "האריה המכשפה וארון הבגדים" הוא נכתב ע"י ק. ס. לואיס סופר מוכשר ובעל דמיון אדיר. הסיפור סיפר על ארבע אחים צעירים, שני גברים ושתי נשים, שבתקופת המלחמה נסעו לגור עם דוד מרוחק של המשפחה על מנת להיות מוגנים מההפצצות על לונדון. הם מוצאים את עצמם בבית עתיק ומדהים מלא בחליפות שריון, ספרייה עצומה חדרים רבים, מעברים סודיים ו חדר ריק ובו ארון בגדים אחד. כאשר החליטו לשחק מחבואים (ואיזה בית, פשוט דורש משחק כזה)  נכנסה לוסי (הצעירה ביותר) לארון הבגדים להתחבא, רק כדי לגלות ארץ אחרת.

 

בעודה מתקדמת בתוך הארון היא מוצאת חופן שלג המומה מגילויה היא ממשיכה הלאה ומגלה את נרניה. עדיין לא מעכלת את הגילוי הזה היא פוגשת בפיאון (יצור צמרירי בעל פלג גוף עליון של אדם וגוף תחתון של תיש) שמספר לה הכל על נרניה, ממלכת החיות שנבראה ע"י האריה האדיר אסלן, בנו של המלך שמעבר לים הגדול. הוא מספר לה על המכשפה שקיללה את נרניה בחורף תמידי ושהיא מקפיאה את אלו אשר אינם סרים למרותה. לוסי שבה לביתה לקרוא לעזרה, רק כדי לגלות שאף אחד לא דאג לה

 

מזנקת מן הארון וצועקת לכולם היא מגלה שהיא נעדרה לבערך 5 שניות. מה קרה? לאחר שכנועים רבים נכנסים כל האחים (פיטר, סוזן, אדמונד ולוסי) לארון ומוצאים את המקום הקסום עליו דיברה לוסי, הם מגלים גם שאנשי נרניה חיכו להם, לארבעת בני אדם, שני בני אדם ושתי בנות חווה ושהם אלו שיסלקו את המכשפה מן הארץ וישיבו את הממלכה לידי החיות. הופעת האחים והשמועות על שובו של אסלן מעוררות את החיות למרד במכשפה

 

זה רק אחד מהספרים בסדרה המדהימה הזו אבל זה הסיפור המוכר ביותר שכאמור הפך לסרט מצוייר (מדהים) ולסדרה בריטית (לא מצויירת) טובה מאוד. יש עוד סיפורים כולל בריאתה של נרניה וסיפורים מופלאים אחרים.

 

אחד הספרים שאני אוהב יותר זה "המסע בדרך השחר" סיפורם של חבורת הרפתקנים מונהגים ע"י  המלך כספיאן (שארבעת האחים שהוזכרו קודם לכן עזרו לעלות על הכס בספר הקודם לו "הנסיך כספיאן")  אשר יוצאים למסע חיפוש אחר מספר אבירים שיצאו למסע מקודש ונעלמו. ההרפתקה מביאה את החבורה לאיים קסומים ומופלאים, אל אי שנשלט ע"י קוסם מוזר ומשרתיו הקופצניים והבלתי נראים, אל אי עליו חיים כוכבים שפרשו מחייהם השמימיים, אי שעליו הופך אחד האנשים לדרקון, אי אפילה שסיוטים הופכים בו אמיתיים ואפילו מגיעים לקצה העולם בהחלט אחד הספרים המופלאים יותר והקסומים יותר שקיימים.

 

נרניה היא מקום אליו רק ילדים יכולים להיכנס, מקום קסום בו ניתן למצוא ענקים, קנטורים, גמדים, רוחות, חיות מדברות ציפורי אש, בנות של כוכבים ומה לא. ק. ס. לואיס המציא עולם מדהים, ממלכה שנבראה עבור חיות קסומות, סוסים מעופפים, ננסים, ועוד. ממלכה אליה גם בני אדם יכולים להיכנס אבל רק הילדים.

 

מוזר ככל שזה יהיה מסיפורים לילדים הפכה סדרת נרניה לסדרה למבוגרים ולילדים כאחד, משהו בעולם המדהים הזה שיצר אסלן (האריה האגדתי) משך קוראים במשך שנים. כאן בארץ נראה שהמצב שונה, בעוד בשאר העולם חוגגים בתקופה זו מאה שנים לק. ס. לואיס בארץ לא רבים יודעים מי הוא.

 

אז אם אתם מחפשים מקום להימלט אליו מי פעם ואתם רוצים לקרוא ספר פנטזיה אמיתי קסום כמו שרק ארץ הפיות יכולה להיות אני מאמין שתמצאו אותו בנרניה. ניתן למצוא את הספרים גם באנגלית וגם בעברית. אני ממליץ ללכת על הסדרה לפי הסדר הבא (למרות שאריה המכשפה וארון הבגדים יצא קודם לכן יש ספר שמתאר את הבריאה וכדי לקרוא אותו ראשית): אחיינו של הקוסם, האריה המכשפה וארון הבגדים, הסוס ונערו, הנסיך כספיאן, המסע בדרך השחר, כס הכסף והקרב האחרון.

 

הספר האחרון הוא ממש מוזר, הוא כאילו כתוב לקהל שגדל והתבגר על נרניה כי הוא נכתב לראש בוגר יותר, בהתחשב בקצב הכתיבה וההוצאה של הספרים אני מאמין שק. ס. לואיס ראה את קוראיו כיחידה אחת שקראה את ספריו ביציאתם ולכן גדלה יחד עם הדמויות  אבל עדיין הספר האחרון מדהים רק שונה מהשאר.

 

אני לעולם לא אהיה מסוגל לשכוח את הסיפורים האלו ועבר זמן רב מאז קראתי אותם בפעם האחרונה, הם נחרתים בראש ובלב, הדמויות, המקומות, הקרבות, האוצרות הכל לנצח במוחי וחרות על לוח לבי.

 

אני רוצה להקדיש את הכתבה הזו לקלייב סטפלס לואיס על יצירתה של נרניה, על שברא את המקום המופלא הזה אליו הייתי יוצא בילדותי ואליו אני שב כל הזמן. על שכיוון את צעדי עוד שהייתי קטן על מנת שאגלה את כל מה שאני יודע היום.

אני מאחל לו מזל טוב (אם זה היה אפשרי כעת) ויהי זכרך ברוך.

ממני אלייך איש יקר

 

שלך תמיד, זיו.