הרשת: טירת החלומות / סטפן באוקט

מאת: זיו קיטרו

אני מודיע מראש! מי שקורא מד"ב וסייברפאנק במשך שנים וראה את עצמו "מבוגר" בז'אנרים האלו יכל מאוד להיות שאין לו מה לחפש בספר הזה.

 

אבל

לכל מי שרק מתחיל את חייו והרפתקותיו בעולם המד"ב והסייברפאנק, כל מי שרק מתחיל לקרוא ספרות בנושא וכל מי שמוכן קצת להסתכן וליהנות סתם כך מספר אני ממליץ על סדרת "הרשת". אז מה היא בדיוק סדרת הרשת? שאלה טובה.

 

זוהי סדרת ספרים שכל ספר עומד בפני עצמו וכל ספר נכתב ע"י סופר או סופרת אחרת. הנושא המרכזי בספר היא "הרשת" עולם המציאות המדומה, עולם מטורף ומוזר בו הכל יכל לקרות. בגדול זוהי סידרת סייברפאנק לצעירים אבל הכשרונות שכותבים את הסיפורים מוכרים מאוד גם לותיקי הקוראים, סטפן באוקט כותב ספרי מד"ב ופנטזיה רבים וטובים, מגי פיורי, שכתבה את הסדרה המופלאה "חפצי הכוח", כתבה את הספר הרביעי בסדרת "הרשת"  שנקרא "הקוסמת" ועוד אחרים. זוהי סדרה קלילה, כייפית לקריאה ומעולה למתחילים שבינינו בכדי להבין גם את עולם הסייברפאנק וגם הפנטזיה.

 

בספר הראשון אנו עושים הכרה ראשונה עם עולם הרשת. מדובר בכדור הארץ שלנו בשנת 2027. בתקופה הזו מחשבים משמשים לכל דבר, המציאות המדומה היא ברמה הרבה יותר גבוהה ממה שנוכל לחשוב, גלישה בעולם המופלא של המחשבים הוא דבר של מה בכך. בעולם זה עדיין אין תקשורת בין המוח למחשב ואנשים זקוקים לחליפות על מנת "להרגיש" את עולם המצירות המדומה אבל איזו מציאות! זה ממש תחילת דרכו של הסייברפאנק ונראית כמו תקופה מעניינת למשחק, המון התקדמות והכל ממש על סף פריצת הדרך לחיבור מושלם בין אדם למכונה.

 

זהו עולם בו לימודים נעשים דרך המחשב והמציאות המדומה, ילדים מגיעים לבית ספר פעמיים בשבוע בלבד על מנת להיעזר קצת במורה ויותר בשביל שיהיה להם קשר חברתי אמיתי גם.

 

גיבורי הספר הם שלושה: הגולש, כפי שהוא ידוע בכינויו, אחד השחקנים הטובים יותר של המציאות המדומה. קילרוי, נערה מדליקה ביותר שמאוהבת בגולש ומגלה כוחות נפשיים אדירים בתוכה. ואחרון רום, פריק מחשבים צעיר מהשניים אבל גאון מספיק בכדי שהם יקבלו אותו לחבורתם.

 

השלושה משחקים במשחק המציאות המדומה הכי חם העולם, "טירת החלומות" שם אנשים צועדים בטירה עצומה ועולים שלבים בתקווה לגבור על המחשב ולמצוא את השליט האפל ולגבור עליו. קבוצות נוצרות מכל העולם, אנשים נפגשים אחד עם השני ולא יודעים האם הם מאותה ארץ או אולי מיבשות שונות ואולי נמצאים מטר אחד מהשני כל אחד בתא מציאות מדומה אחר? למעשה קילרוי רום והגולש נפגשו באקראי כאשר כל אחד מהם עשה את דרכו בנבכי הטירה.

 

לאחר שראו שהן עובדים טוב יחד החליטו להמשיך כחבורה, והופתעו כהוגן כשגילו שהם גרים באותה עיר ולמעשה היו בתאים קרובים. וכך אנחנו נכנסים אל תוך הסיפור, כאשר משהו מוזר מתחיל לקרות ברשת, משהו נוראי, משהו שאף אחד לא האמין שאפשרי.

 

יום אחד בעודם מסיירים בתוך הטירה מחפשים את הדרך לשלב הבא נלחמים השלושה בדרקון סופה אשר משליך את הגולש מטה, הגולש נחלץ ברגע האחרון ולפני שהוא יוצא מן "הטירה" הוא מבחין בדמות...או שאולי דמיין? הדמות הזו מתחילה לרדוף את מנוחתו, ריחה אמיתי כל כך פניה יפות כל כך, הוא יודע שהיא חייבת להיות אמיתית, משהי ממקום אחר בעולם

 

הגולש חוזר לטירה ומנסה למצוא את דמות החלומות, ודברים מוזרים יותר ויותר קורים.

דמויות שקיימות רק בעולם המשחק מתחילות להגיח מתוך האפילה, קולות לוחשים לגולש ממקומות בהם אין אף נפש חיה ובעולם המציאות המדומה העניינים הופכים מסוכנים יותר ויותר.

 

הגולש שלא מסוגל להתמודד עם אביו ואמו ושמואס בחיים הרגילים מרגיש שהוא חייב להוכיח את עצמו, הוא חייב להראות לכולם שהוא הטוב מכולם והוא עושה זאת בטירה. ככל שהמשחק ממשיך דברים הופכים מסובכים יותר ואף חבריו מנסים להזהירו אך הגולש לא מסוגל לשכוח את הנערה, הוא יודע שמשהו לכד אותה והוא יוצא לחלצה.

 

אפוף בעולם "הטירה" המוזר הגולש מאבד את הקשר למציאות וכבר לא יודע מה אמיתי ומה לא? מי הם חבריו ומי אויביו? מי מאלו שהכיר הוא שחקן אמיתי בשר ודם ומי רק דמות שנוצרה ע"י המחשב, צל של אדם אמיתי שאבד בטירה?

 

אני נהניתי לקרוא את הספר, הוא לא ארוך הוא מהנה וגם יצאתי עם כמה רעיונות להרפתקות חדשות. אני חושב שגם אלו שחושבים שספרים "לצעירים" זה לא הקטע שלהם ימצאו פה כמה דברים מעניינים שאולי לא חשבו עליהם קודם.

 

אם ברצונך לרכוש את הספר...