דעות קדומות והארי פוטר

מאת מר. שלום

 

נמאס לי!

אני פונה לכל אותם חכמי חלם שקוראים "טולקין", אני רוצה להגיד לכם שלושה דברים:

1."טולקין", עם כל הכבוד לאדם, הוא לא, אבל ממש לא, אלוהים. נכון שהוא ברא עולם ועולם טוב, אני לא אגיד שלא, אבל באמת, העולם הזה הוא לא היחידי.

2. אתם חושבים שלבחור מת מעניין את התחת שאתם "טולקינאים גאים"? אני לא יודע כי אני לא ממש מדבר עם מתים, אבל אני לא מאמין שזה מעניין אותו.

3. יש עוד סופרים/ות ביקום.

 

אז בואו נדבר על זה שאותם ה"טולקינאים הגאים" שאני מדבר עליהם הם גם צרי אופקים והם גם כופים את עצמם על אנשים שונים ולא מוכנים לשמוע על דברים אחרים. אני כן רוצה לומר, לפני הכל, שאני לא מכליל! ברור לי שיש רבים שהם יותר פתוחים לרעיון המהפכני שיש סופרים נוספים (ואולי, ישמור הטולקין, סופרים טובים יותר) בעולם.

 

אז נחזור לענייננו. אתם בטח שואלים את עצמכם למה קראתי לכתבה הזו "דעות קדומות והארי פוטר" בעוד אני עצמי מעביר ביקורת על הטולקינאים האלו, אני אסביר את כוונתי.

זה בגלל שאני דיברתי עם האנשים האלו עם הדעות הקדומות ושלא כמוהם לא קבעתי עובדות על דברים בלי לבדוק. הנושא שעומד על הפרק הוא "הארי פוטר", אותו אני אנסה בתחילה להסביר, במיוחד לכל הגאים למיניהם שלא לרמתם לקרוא ספר מקסים, כיפי, מדליק, מצחיק שכתוב בצורה טובה ולא משעממת (אני יודע שתוכו בהלם אבל רולינג - הסופרת הנפלאה של הארי פוטר -  לא מתארת מה כמות האבק המדויקת על כל ספר בספריית בית הספר לקסם, היא גם לא נותנת לקורא לעבור מסע ייסורים בן שלושים יום, או ארבע עמודים, על טיב צבעה של דלת הכניסה להיכל).

 

אני אתחיל,

אחת הסופרות שדיברתי עליהם למעלה בסעיף שלוש היא, כאמור,J.K.Rowling  הכותבת המופלאה שהביאה לעולם את "הארי פוטר", שהוא ספר מדהים. לא ספר שמשנה את ראיית העולם שלכם אבל כתוב טוב, מפתח את הדמיון וגם מצחיק (איך היא מעיזה). אני הייתי בהלם כאשר שמעתי מה שחבר טוב שלי, ניר קיטרו, סיפר לי. הוא עבד ב"אייקון" (כנס מד"ב למי שלא מכיר) ודיבר עם כמה אנשים על ספרים וכאשר הוא אמר את המילה ה"אסורה" הארי פוטר בחורה שהייתה שם אמרה לו בקול צפצפני "אוי תתבגר כבר, אני קוראת טולקין". הוא גם שמע את המשפט "אני לא קורא את הארי פוטר כי זה מה שכולם עושים." את המשפט הזה הוא לא שמע, אגב, רק מה"טולקינאים הגאים", אלא גם מאנשים אחרים, ופה אני מדבר על דעות קדומות.

 

לסדרת הארי פוטר יש ארבעה ספרים באנגלית שלושה מהם תורגמו לעברית והחמישי נימצא בכתיבה והנה לכם פירוט שלהם:

 

1.HARRY POTTER and the Philosopher's Stone  או הארי פוטר ואבן החכמים.

הארי חי אם דודו, דודתו ובנם בפריוט דריו ואינו מודע לעולם השני הקיים בסמטאות

וברחובות, עולם הקסמים. עולם של קסמים, מכשפות, מכשפים, דרקונים ועוד ועוד. הארי פוטר ואבן החכמים מספר לנו מיהו הארי פוטר, הילד שנישאר בחיים, ועל העולם שבו המשחק האהוב ביותר הוא לא כדורגל והוא גם לא כדורסל ולא באולינג (זה גם סוג של ספורט אבל אתם לא ידעתם את זה, אתם קוראים "טולקין"), המשחק הוא קווידיץ', משחק שמשחקים על מטאטאים מעופפים ועם חמישה כדורים. אני במיוחד אהבתי את סמטת דיאגון, היכן שכל הקוסמים קונים את מה שהם צריכים (או לא צריכים אבל טוב שיהיה).

וכמובן מפגיש אותנו עם בית ספר לקוסמים הוגוורטס בו רוב העלילה מתרחשת. פה אנו פוגשים את המורים, התלמידים, הרוחות ואת התמונות על הקירות ולומדים רבות, אבל לא הכל, על עולמם של הקוסמים ועל רציף מאד מיוחד בתחנת הרכבות קינג קרוס.

 

2.HARRY POTTER and the Chamber of Secrets  או הארי פוטר וחדר הסודות.

אנו חוזרים למסדרונות בית הספר לקסמים שם דברים מאד מוזרים (אפילו יותר מהרגיל) קורים לתלמידים. מורה חדש ומצחיק מגיע ללמד, לומדים עוד על משפחתו של הארי ועל ההיסטוריה של הבית ספר ויש בו גם מסיבה יוצאת דופן ("מסיבת יום המוות" וזה הפרק הכי טוב בספר, לדעתי בכל אופן) בספר הזה Rowling הלכה רחוק מאד עם התמונות בצורה מפתיע ומצחיקה ביותר.

 

3.HARRY POTTER and the Prisoner of Azkaban  או הארי פוטר והאסיר מאזקבאן.

הספר השלישי והטוב ביותר מבין הספרים הוא ממש מותח את העצבים. בספר הזה לומדים פרטים מאד מעניינים על מה שקרה למשפחתו של הארי יש שני מורים חדשים, יש פושע שנמלט מבית הכלא הקסום אזקבאן, יצורים מפחידים בשם סוהרסנים שמגיעים לבית ספר ומטילים אימה על התלמידים, יצור חמוד בשם בקביק והארי יש שיעור חדש במערכת השעות אני אהבתי את כל הספר הזה הוא פשוט הטוב ביותר.

 

4.HARRY POTTER and Goblet of Fire אין עדיין שם בעברית אבל הוא בודאי יקרא הארי פוטר וגביע האש.

בספר הזה יש יותר מידי דברים סודיים אז אני רק יגיד שזו שנה מאד מעניינת ויש גם גמר גביע בקווידיץ' ומורה מגניב בטרוף.

 

5HARRY POTTER and the Order of the Phoenix.בכתיבה אז אני בספק אם יש שם בעברית אבל אני די בטוח שהוא יקרא הארי פוטר ומסדר הפניקס.

 

לאחר שקראתם את כל זה אחת המחשבות שעוברות לכם בראש היא בודאי "מעניין כמה אחוזים הוא מקבל על כל פעם שהוא אומר הארי פוטר?"

ומחשבה שניה היא, אני מקווה, "איפה אני יכול להשיג את כל אחד מהספרים ובאיזו שפה לקרוא?"

אז כתשובות למחשבתכם אני לא מקבל אפילו לא שקל שחוק, אבל אני לא מתלונן (לפחות לא לפניכם). את הספרים אפשר להשיג בכל ספריה בארץ (ובושה לכל הספריות שאין בהם את הספרים הללו) ובכל החנויות המובחרות. אגב בהרבה מאוד חנויות באינטרנט ובחנויות ב"עולם האמיתי" יש הנחות על הספרים אז אני ממליץ בחום ללכת לקנות.

 

ולשאלה איזו שפה לקרוא, אני ממליץ לכל מי שיכול ויש לו את הכוח שיקרא את המהדורה האנגלית, כל מי שלא יכול או אין לו את הכוח שיקרא את המהדורה העברית שהיא לא רעה בכלל, היא אפילו די נאמנה למקור והבדיחות עברו טוב את המעבר בשפות. יש שהולכות לאיבוד, אבל לא בדיחות מי יודע מה חשובות, ויש סגנונות דיבור שלא ניתן להעביר (יש בחור סקוטי ויש את אגריד שמדברים מוזר) אבל אלו דברים שאפשר לחיות בלעדיהם ועדיין ליהנות מהספר גם בשפה העברית. אני רוצה לתת צל"ש לגילי בר-הלל שתרגמה בצורה טובה כל כך את הספרים.

 

ולכל אותם אנשים שלא קראו עדיין את הארי פוטר בגלל דעות קדומות, "תתבגרו ולכו תקראו הארי פוטר."

 

שלכם תמיד מר.שלום

תגובת נא לשלוח ל- mr.salom@hotmail.co.il