PREACHER

יש כל כך הרבה זוועות בעולם... מישהו צריך להעניש את אלוהים!

מאת: גארת' אניס

ביקורת מאת: זיו קיטרו

 

כמה מילים לפני שנתחיל בכתבה עצמה.

כפי ששמתם לב קרן (שוורץ) לא נמצאת כבר בין הכותבים שלנו, הסיבה היא שבחורה הנפלאה עזבה את ארצנו וטסה לה חזרה לארה"ב, יחד עם הוריה. רציתי רק להודות לה על שתי כתבות נפלאות שכתבה כאן ואני מקווה מאוד שאוכל להיכנס לנעליה. אני לא אכביר במילים מהסיבה הפשוטה שזה לא פייר שהיא טסה, ואני לא מוכן להיות יותר מידי נחמד אליה. זהו זה פרקתי את כעסי על העולם J

ועכשיו לכתבה.

 

אני יושב כאן מול המחשב ושואל את עצמי מאיפה הכי כדאי לתקוף את הנושא הזה, הקומיקס הזה? לא לתקוף במובן הרע של המילה אלא במובן של, מאיפה להתחיל? איזו זווית להכניס? ככל שאני חשוב על זה יותר אני מרגיש שהכי נכון יהיה לספר קצת על הקומיקס מסביב ועל הכותב שלו ואחר כך לספר לכך למה אתם נכנסים.

 

אז ככה, הקומיקס PREACHER הוא סידרה שנמשכה קרוב ל 4 שנים והסתיימה ממש לפני מספר חודשים. כיום ניתן להשיג את הקומיקסים בצורה של 9 חוברות גדולות שאוספות את כל הקומיקסים של הסדרה (ספרים אלו, להשכלה כללית, נקראים TP או TPB באנגלית) ניתן להשיג את כל החוברות כל שאין צורך להיכנס ללחץ, אלו חוברות שימשיכו לצאת גם בעתיד.

 

הכותב של הסדרה המצוינת הזו הוא גארת' אניס, סופר קומיקסים צעיר שאחראי למספר סיפורים מעולים בתעשיית הקומיקסים. סיפורים כמו: UNKNOWN SOLDIER, HITMAN, הסדרה (הנמשכת), THE PUNISHER (אשר הצלחתה עלתה מעבר למצופה מאז שגארת' החל לכתוב אותה), HELLBLAZER (המספר על בחור בשם ג'ון קונסטנטין, אדם שכולם חייבים לו טובות, כולם, כולל לוציפר, צפו כתבה בגיליונות הבאים) ועוד. היום יש שתי סדרות חדשות של הבן אדם: JUST A PILGRIM  ומיני סידרה של SPIDERMAN. אני ממליץ לכם להשיג את כל מה שהוא כתב, הבן אדם פשוט יודע לעשות את זה כמו שצריך.

 

רוב הסיפורים של אניס הם סיפורים קשים שאינם מיועדים כלל וכלל לצעירים. הוא כותב תחת חברות והוצאות לאור של קומיקסים המתמחות בקומיקסים למבוגרים ואני יכל להבין למה. התיאורים (או התמונות יותר נכון) הם קשים, השפה אינה עדינה והרעיונות דורשים מוח שלמד וספג דברים רבים, מוח של אדם עם ניסיון של חיים וידע של קריאה קודמת. אני לא אומר שלא תיהנו ממנו אם לא עברתם קורס פסיכומטרי תלת שנתי, אני רק אומר שככל שהזמן עובר מבינים עוד ועוד ולכן אני באופן אישי ממליץ לקרוא את הדברים שלו מספר פעמים לאורך השנים.

 

מי שקורא את סיפוריו של אניס יכל להגיע למסקנה שהבן אדם שונא את אלוהים או משהו, אני יכול לומר לכם בבטחה שהוא ממש לא, אבל יש לו המון ביקורת, במיוחד אלינו, בני האדם. PREACHER מביא את העניין הזה בצורה הכי חזקה, בוטא ומתוחכמת שאפשר ולכן אני מאושר מכך שנפלה לידי ההזדמנות לדבר קצת על הקומיקס הזה. (קצת? הא! אם זה תלוי בי זו הייתה כתבה של 10000 מילים אבל אני מרחם על אריאל וערן). אז בוא נתקדם הלאה ונראה מי ומה מחכים לנו בתוך דפי בקומיקס המעולה הזה.

 

ערפד אירי, בחורה חולת הדק וכומר הולכים לחפש את אלוהים...

 

אולי זה נשמע כמו התחלה של בדיחה גרועה אבל אני יכל להבטיח לכם שלא מדובר בבדיחה וגם לא במשהו גרוע. הסיפור שלנו מתחיל בבחור צעיר בשם ג'סי קסטר, כומר צעיר או "מטיף" יותר נכון בכנסייה קטנה בעיירה שכוחת אל בטקסס של ימינו. ג'סי לא ממש מרוצה מהעבודה שלו, הסיבה בגללה הגיעה לכאן לא ברורה (לפחות בהתחלה) מה שכן ברור הוא שלג'סי נמאס. הוא מגיע יום אחד לבר המקומי, משתכר, משתלח באנשים שסביבו (תוך שהוא מגלה את הדברים שסיפרו לו בזמן הווידוי) ונכנס לתגרה.

חשוב לציין שביום ראשון שאחרי האירוע הכנסייה (לראשונה מזה שנים) מלאה בכל אנשי הקהילה.

 

לרוע מזלם זו גם הפעם האחרונה שהם כולם יתכנסו כך. משהו קורה, פיצוץ אדיר מתרחש והכנסייה הופכת לאבק בשניות.

הניצול היחיד הוא ג'סי.

במקרה (או שלא במקרה) לעיירה הקטנה מגיעה אהובתו לשעבר של ג'סי והיא מוצאת את הכנסייה הקטנה בחורבות, היא מופתעת עוד יותר כאשר היא מוצאת ניצול בתוך כל ההרס וחוטפת כמעט הלם שהיא מגלה שזהו ג'סי (שנעלם לה לפני שנים) בבגדי כומר.

משם דברים מתחילים לקרות במהירות ובלי לגלות יותר מידי פרטים אני אומר רק זאת.

ג'סי מחליט למצוא את אלוהים ולגרום לו להתמודד עם כל מה שקורה בעולם הזה.

 

זה הסיפור הכללי, מדובר בהרבה יותר.

בתוך הקומיקס אנחנו מוצאים דמויות מדהימות, גם מבחינת עומק הדמויות, סיפורי הביניים ועברם וגם מבחינת הרעיון שעומד מאחוריהן, אחת הדמויות שבולטת בעניין היא "הקדוש של כל הרוצחים". הקדוש הוא ישות רבת עוצמה שנשלחת ע"י שמיים לעצור את ג'סי, מהר מאוד אנחנו מגלים שלא מדובר רק ב"מתנקש אלוהי" אלא בדמות הרבה יותר סבוכה ומיוחדת, דמות שמקבלת קומיקס שלם יותר מאוחר, קומיקס שמספר את אחד מסיפורי המערב הפרוע היותר מצמררים.

 

המערב הפרוע, זה בהחלט מושג חזק במיוחד ב-PREACHER  מדובר בקומיקס שמספר סיפור שמתרחש בטקסס, המקום הכי אכזרי ומקולל ביקום, המקום בו המערב הפרוע נולד והמקום היחיד בו הוא ממשיך להתקיים. אבל מדובר ביותר ממערבון, מדובר בקומיקס שבראש ובראשונה מספר סיפור, סיפור מרתק, מלא שינויי עלילה לא צפויים, מלא אלימות (כשצריך) מלא אהבה (וסצינות סקס, למרות שברור לי שקהל קראינו היקר והמכובד לא יתרגש ממה שיראה שם, לא כשהוא מחטט כל היום באינטרנט ומוריד סרטי זימה מאתרים מפוקפקים) ומלא בחכמה.

 

מה שיפה בסיפור הזה הוא הרבדים האחרים שלו, כמו שאמרתי הסיפור מלא חכמה אבל זו חכמת חיים ולא חכמה בראשיתית ארכאית. מדובר בדברים בסיסיים שכל אחד צריך לגעת ולחשוב עליהם. כמובן שיש לנו את החלק הפילוסופי האדיר (למי שמחפש ואוהב, אני יודע שאני כן) והוא חלק מאוד חשוב מהקומיקס הזה, אחרי הכל בכל זאת מדובר בחבורת בריות שמחפשת את אלוהיהם, אין יותר פילוסופי מזה.

 

הסיפור לוקח אותנו למקומות רבים, חלקם יפים יותר וחלקם יפים פחות, הדירוג של אותו יופי תלוי בנו, בני האדם כי זה מה שהקומיקס מראה ומספר, הוא מספר על בני אדם מסוגים שונים וממקומות שונים ולכן הוא כל כך טוב.

אבל מה עוד יש לנו בקומיקס, מה עוד יכל לתת לכם הקוראים סיבה ללכת ולקנות את הסדרה המעולה הזו?

 

ובכן יש לנו שם קנוניה ברמה עולמית שמטרתה להביא את סוף העולם וזאת על מנת להושיב את... אני לא אגלה לכם... בשלטון, פשוט מדהים. יש לנו קנוניה בתוך קנוניה, אדם אחד שמפקפק בכל מה שהוא רואה בתוך הקבוצה הסודית הזו שהוא חלק ממנה, מפקפק ויוצא לפעולה. יש לנו שם ערפד אירי מטורף לחלוטין שניחן בהומור מצוין ובזווית ראייה מעניינת על החיים, גם הסיפור שלו מתפתל ומשתנה ולא ממש ברור, עד העמוד האחרון של הסדרה, מה בדיוק מניע אותו ומי הוא באמת.

 

יש לנו שם את טוליפ, אחת מהדמויות הנשיות היותר מרתקות שנוצרו בספרות (ושאף אחד פה לא יקפוץ לי עם דמויות של סופרים רוסיים ששינו את תפיסת העולם ומעמד האישה, אף אחת מהן לא סקסית, רגישה ועצבנית כמו טוליפ), וזה היה תענוג לראות אותה פועלת בסיפור, אבל עליה אני לא הולך להרחיב כי זה יהיה פשוט אכזרי מצידי לספר על כל מיני דברים שהיא עושה במהלך העלילה, במיוחד לבחור ההוא שניסה לאנוס את חברה שלה...

 

הקומיקסPREACHER  הוא מסוג הסיפורים הכל כך טובים שפשוט אסור להכביר במילים כי כל מילה עלולה להרוס לקוראים, אז אחרי השבחים הרבים שהענקתי לסיפור, ואחרי הכתרים שקשרתי לראשו של גארת' אניס אני רוצה לפנות לצד נוסף וחשוב בקומיקס, הלו הם הציורים.

 

האומנים שעבדו על הסדרה המעולה הזו הם: סטיב דילון (שאחראי על רוב האומנות המצוינת שמופיעה לאורך הסדרה) שנראה כאילו סגנונו נברא על מנת לצייר את PREACHER, סטיב פו  בעל הסגנון הפשוט והמיוחד המתאים בהחלט לסיפורו של "הקדוש של הרוצחים" שהוא סיפור על המערב הפרוע כמו שסיפור על המערב הפרוע צריך להיות, יחד עם פו יש לנו את קרלוס אזקוארה שיש לו דעה מעניינת לגבי צורתו של הגיהינום... והוא גם האיש שאחראי על האומנות בסדרה החדשה של אניס "JUST A PILGRIM”. יש לנו עוד אומנים אורחים שונים, אחד מהם הוא ריצ'ארד קייס שעבד עם ניל גיימן על סדרת הקומיקסים המצליחה ביותר "THE SANDMAN”. כל אחד מהאומנים האורחים היה פשוט קליעה מדויקת עבור הסיפור שנכתב ואני חושב שאחד הדברים שחשובים ביותר בקומיקס בוא שהציורים יהיו מתאימים לסגנון של הסיפור.

 

את העטיפות לכל הסדרה ולחוברות שאוספות את הסדרה צייר גלן פבריי, אני מציע שתזכרו את השם הזה ותחפשו עבודות שלו כי הבן אדם פשוט יודע לצייר, התמונות חזקות מאוד ואמיתיות מאוד. ובעודי כותב שורות אלו עלה לי רעיון לכתבה מיוחדת מאוד לחודש הבא, אז אני מציע שתמתינו בסבלנות, זה יהיה שווה את זה, אני מבטיח.

 

בכל מקרה יותר מידי מילים נכתבו כאן, ותחת האמירה "כל המוסיף גורע" אני מסיים כאן ושולח אתכם, מהר, לחפש את הקומיקסים האלו ולהזמינם, אתם פשוט תודו לי ותנשקו אותי (אני מקווה שלא, תנשקו זאת אומרת) אחרי שתקראו אותו ותזכרו את סטירת הלחי שקיבלתם ממנו גם בעוד שנים.

 

עד הפעם הבאה, שלום ולהתראות.

שלכם

תמיד

זיו

 

 

נ.ב: למי שמעונין להזמין קומיקסים, יש חברה שפועלת בארץ וממנה תוכלו להזמין את כל הקומיקסים שתרצו (כולל אלו שאנחנו כותבים עליהם כאן) אני ממליץ בחום. כשתתקשרו תמצאו שם או את שי או את קרן, הם גם אנשים מקסימים שכיף לדבר איתם, הם מבינים, מאוד, בקומיקסים והם ישמחו לעזור לכם.

ניתן למצוא אותם בטלפון: 6595252-03 בימי ראשון שלישי רביעי וחמישי בין השעות 17:00 ועד 20:00.