שליטי הטבעת (Ringworld Thrown) / לארי ניבן

מאת: ערן בן-סער

 

סדרת עולם הטבעת היתה ונשארה אחת מסדרות המד"ב האהובות עלי. לא רק שהיא חלק מהעולם העתידני החביב עלי, המרחב המוכר של לארי ניבן, זוהי סדרה של מדע בדיוני מדעי, "קשה", רציני ופסיכולוגי (בעיקר הפסיכולוגיה של גזעים ותרבויות זרות) שמצליחה לשלב אלמנטים שבדרך כלל ניתן למצוא רק בפנטזיה בצורה חלקה אל הזרם המד"בי הרציני.

 

קצת רקע.

סדרת עולם הטבעת התחילה בספר "עולם הטבעת" (איזו הפתעה) שפורסם על ידי ניבן בשנת 1970, עוד לפני שכותב שורות אלו נולד. הספר מתאר את מסעו של אדם יוצא דופן בשם לואי וו, דיפלומט קיזנטי המכונה "דובר אל חיות", בת האדם ברת המזל טילה בראון ובובון פירסון בשם ניסוס יוצאים לחקור עולם מלאכותי שגזע הבובונים גילה בעת מנוסתו מהגלקסיה. העולם הוא למעשה טבעת מלאכותית ענקית המקיפה את הכוכב המרכזי וגודלה עולה על כל דמיון. הצוות מתרסק על עולם הטבעת לאחר שנורה על ידי מנגנון ההגנה מהמטאורים של המערכת, נעצרים על ידי מנגנוני המשטרה, מותקפים על ידי הילידים ולבסוף נמלטים מעולם הטבעת בעזרת זונה בת אלף שנים וחוט דק מאד. למי שחושב שזו ספקה קריפטית מומלץ לקרוא את הספר.

 

הסדרה המשיכה עשור מאוחר יותר בספר "מהנדסי עולם הטבעת" בעקבות הצלחת החלק הראשון ואלפי מכתבי מעריצים שהצביעו על בעיות וטעויות בהגיונו של ניבן בתכנון עולם הטבעת. הספר עושה עבודה נהדרת ומאחד את סיפור עולם הטבעת עם קו העלילה העיקרי של המרחב המוכר - המגוננים וגזע הפאק. עשרים ושלוש שנים לאחר הנחיתה הראשונה בעולם הטבעת נחטפים לואי וו והקזינטי (שעתה מכונה חמיי) על ידי האחרוני, בובון פירסון (בן זוגו של ניסוס מהספר הקודם ומנהיג האופוזיציה הנסיינית של הגזע) וחוזרים אל עולם הטבעת. העולם, כך מתברר, אינו יציב והוא עתיד להתנגש בשמש. לואי יוצא למסע שמטרתו להחזיר את היציבות לעולם הטבעת ולהציל את טריליוני תושביו (הזכרנו שזה גדול, לא?).

 

1997 - חוזרים לעולם הטבעת

(כן, זה היה לפני שלוש שנים, נכון. אבל הספר יצא לאור בעברית רק לאחרונה)

הספר השלישי שונה מאד באופיו מהשניים הקודמים. קודם כל הוא מחולק בעלילתו לשני חלקים, החלק הראשון עוסק בעיקר בפעילותם של תושבי עולם הטבעת שהכרנו בספר הקודם ולא בלואי עצמו, אבל החלק השני יותר ממפצה על כך.

 

נראה שכמה וכמה דברים מתרחשים על עולם הטבעת, משהו קורה עם המגוננים ומעורר מלחמה של ממש ביניהם, חלליות מגח החוזרות לעולם הטבעת מושמדות לפני שהן מגיעות לעולם עצמו, גזע הערפדים מתעצם וגודל ולטורפי הנבלות יש, כפי הנראה, אג'נדה משלהם. לארי ניבן מנסה כאן להציג לנו מצב מסוכן - כשלכל  גזע על עולם הטבעת יש מגונן משלו אין מי שדואג לעולם הטבעת עצמו, רק מגוננים הדואגים לגזעם שלהם. עולם הטבעת, כפי הנראה, זקוק למגונן משל עצמו, מכאן שם הספר, ששובש קשות בעברית, "כתר עולם הטבעת".

 

הספר, אגב, נחשב לאכזבה בעיני רבים ממעריצי שני הספרים הראשונים, אני ישאיר לקוראים להחליט אם בצדק או שלא, אציין אבל שבהחלט לארי ניבן של 1997 הוא לא לארי ניבן של 1980 או 1970, סגנון הכתיבה שונה, הרעיונות שונים והעלילה מתפתחת אחרת. אני אישית שייך לאלו שדווקא אהבו את השינוי.

 

מה שהספר כן מספק, וזה אמור למשוך את משוגעי המרחב המוכר, הוא הצצה רצינית וארוכה יותר אל הפסיכולוגיה של מגוננים. אפילו בספר "מגונן" עצמו לא קיבלנו הצצה רצינית לאיך יראה מאבק כוח אמיתי בין מגוננים, אבל בספר זה לואי, אקולייט (בנו של חמיי) ואחרוני מוצאים את עצמם מעורבים במאבק כוחות כזה בדיוק, מאבק בין יצורים שהתבונה שלהם מגמדת את זו של כל גזע מוכר אחר על שליטה בעולם המאוכלס בשלושים טריליון יצורים תבונתיים.

 

מומלץ לפריקים של ניבן ולחובבי הסדרה.