רומא מה יש לעשות שם?

מאת : איתי רוזן

 

האימפריה הרומית שלטה על אזורים נרחבים של העולם המוכר בעת העתיקה, החל מאנגליה הקלטית ועד אזורי הים התיכון ואסיה. הקסם של משחק בתקופה זו ברור לכל, אבל מה בעצם יש לעשות שם? הרפתקנים רגילים צריכים יותר מסתם רקע היסטורי, הם צריכים ריגוש, מתח, הרפתקאות סכנה וכמובן תמורה הולמת.

 

אז מה יכול לספק מנחה שמחליט להציב את עולם המערכה שלו באימפריה הרומית?

לפני שניגש למה, צריך קודם להחליט איפה. האימפריה הרומית כידוע היתה מקום אמיתי ויש חומר נרחב להשיג עליה (גשו לספריה וחפשו חומר רקע, יש בלי סוף). המיתולוגיה הרומית, שהועתקה ברובה מהיוונים, היתה עולם חי לתושבי רומא בתקופה. על המנחה להחליט כבר בהתחלה לאיזה כיון הוא לוקח את המערכה, רומא האמיתית כמו שהיתה? או רומא המיתית, שבה האגדות חיות ואלים מתערבים בחיי היום יום? באופן אישי אני חושב שהמיתולוגיה מספקת עניין רב ולכן הכתבה מבוססת על ההנחה שהחלטתם ללכת על סוג המשחק השני, רומא המיתית.

 

אז מה יש לעשות שם? האימפריה הרומית מלאה בתככים, מזימות, מלחמות וכל טוב, סקירה קצרה תעזור לכם ליצור הרפתקאות מגוונות ברחבי האימפריה.

 

פוליטיקה ותככים:

האימפריה הרומית החלה את דרכה כרפובליקה ורק אח"כ כקיסרות תחת שליט יחיד. אולם הסנאט ותומכי הרפובליקה לא הפסיקו לנסות ולחתור תחת שלטון הקיסר. השחקנים יכולים להיקלע למזימה כשחקנים באחד משני הצדדים, כתומכי הקיסר או כחותרים מצד הרפובליקה. בכל מצב הם יכולים להיות מעורבים פעילים או להיגרר בעל כורחם למזימה שלא רצו בה חלק. הם יכולים להיות שליחים המעבירים מסרים (אפילו בלי לדעת), או כבלשים המחפשים מורדים תומכי רפובליקה. אפשר לקחת את ההרפתקה לכיוון פוליטי טהור, השחקנים הנם חברי סנאט המנסים לארגן מרד כנגד הקיסר, החל מדיונים בסנאט ועד שוחד שומרים, שכירת רוצחים וגיוס צבא.

 

לחם ושעשועים:

תושבי האימפריה הרומית היו ידועים בחיבתם למשחקים אלימים במיוחד, משחקי הגלדיאטורים. השחקנים יכולים להיות עבדים שנרכשו לצורכי בידור ההמון, קרבות בין גלדיאטורים לבין עצמם, קרבות כנגד בעלי חיים, מרוצי כרכרות וכדומה. בעולם הפנטזיה ניתן לקחת את קרבות הזירה צעד אחד נוסף, מכשפים יכולים ליצור תנאי שטח מיוחדים דוגמת מבוכים, הרים, לבה פורצת או פני שטח משתנים כל הזמן. כוהנים יכולים להפוך גלדיאטורים מתים לזומבים או שלדים ולנצל אותם בשנית, שניים במחיר אחד. בעולם של מיתולוגיה קרבות כנגד יצורים פנטסטיים יהיו מושכי קהל במיוחד, הידרה צעירה או כימרה יהוו מגנט לקהל. מצד שני השחקנים יכולים להיות סוחרי עבדים או ציידי עבדים שמטרתם למצוא גלדיאטורים שילחמו (מרצונם או שלא מרצונם), או ללכוד חיות ומפלצות לזירה.

 

כיבוש:

האימפריה הרומית היתה ממלכה מתרחבת. מסעות כיבוש, שטחים חדשים עמים מתקוממים וצרות נוספות היו מנת חלקם של הלגיונרים ואנשי הצבא. השחקנים יכולים להתחיל כחיילים בצבא ולטפס בסולם הדרגות עד פיקוד על יחידות שלמות. כיבוש ממלכות אחרות, שיעבוד עמים או דיכוי מרידות יכולים להיות תגרים למפקדי הצבא החדשים.

טיפוס בסולם הדרגות מוביל בסופו של דבר למעמד פוליטי, שהרי מי שמחזיק בכוח הצבאי ונאמנותם של חיילים יהווה פקטור בעל משקל בפוליטיקה הסבוכה של רומא, ומכאן קרש קפיצה להרפתקות פוליטיות למיניהן.

 

 

מסחר:

ככל שהאימפריה גדלה, כך הלכה וגדלה דרישת התושבים, בעיקר העשירים, לחיי פינוק ומותרות. יינות מצרפת, שמן מאגן המזרח התיכון ובשמים מהמזרח. ליווי שיירות, שמירה על קרוונים ישמשו בסיס להרפתקות עבור שחקנים מעוניני אקשן. למי שמחפש גישה אחרת, האפשרויות לפריצת דרכי מסחר חדשות הנן אין סופיות. אפריקה והמזרח הרחוק רק מחכים לכם.

 

הפנטסטי:

מי שמעוניין לקחת את המשחק לתחומי הפנטזיה הטוטאלית יכול לשנות את ההיסטוריה מעט (או הרבה) תלוי ברצון. מה היה קורה לו האימפריה הרומית היתה מגלה את אמריקה? מה אם היה הסכם שלום מצליח בין רומא למצרים? מה בדבר מלחמת אלים קסומה המובילה לקרבות עקובים מדם בקרב הכוהנים? פריצת הנצרות המלווה במעשי ניסים?

האפשרויות בלתי מוגבלות.

 

גשו לכם למקור חומר מהימן (ספריה, אינטרנט או סתם מישהו חכם) ותוכלו למצוא רעיונות בשפע. והכי חשוב, תיהנו.