אדוות בצללים – הספר האבוד של אמבר

מאת: רוג'ר זילאזני

סקירה: זיו קיטרו

 

כבר ציינתי בעבר (ואני אציין שוב ושוב בעתיד) עד כמה אני מעריך ואוהב את הסופר המופלא הזה. רוג'ר זילאזני הוא אחד היוצרים היותר חשובים של זמננו והוא היווה השראה לסופרים רבים, ביניהם סופר אחר שאני מעריך עד מאוד: ניל גיימן. בגלל אהבתי הרבה לזילאזני החלטתי לחפש עליו חומר רב ככל האפשר בשביל כתבה אותה אני מתכוון לעשות.

בעודי נובר בין אלפי האתרים שהוקמו לזכרו נתקלתי בידיעה שהפילה אותי מהכיסא (אני מתכוון לזה, הסתובבתי במהירות לאחור על מנת לספר לניר מה מצאתי ועפתי מהכיסא, לא מצחיק. זה מאוד כואב). 

 

את הידיעה מצאתי באתר שנקרא "כתבים מעבר לקבר", שם קצת מוזר ודי פלצני למען האמת, אבל מאחר ואני יודע שלאחרונה רואים אור ספרים רבים שזילאזני לא הספיק להוציא בחייו (על ההוצאה הזו אחראית חברתו לחיים, לשעבר) החלטתי לבדוק את האתר, אולי הוא מספר על ספרים נוספים שעומדים לצאת.

מצאתי שם משהו הרבה יותר טוב.

לא רק שעומדים לצאת עוד ספרים חדשים שהוא עצמו לא הספיק לפרסם, בין הספרים נמצא משהו שללא ספק יהפוך להיות רב מכר בין לילה.

 

הספר עליו אני מדבר הוא "אדוות בצללים" או בשמו המקורי "Rippled Shadows" והוא אמור להיות ספר נוסף בסדרת אמבר, ספר שמספר על המאורע החשוב ביותר בכל תקופת הספרים. זהו הספר שמדבר על הקרב בין אמבר לכאוס, קרב אימתני אשר מתרחש בסוף הסדרה הראשונה. לפחות ככה חשבתי כאשר התחלתי לקרוא את הידיעה באתר. מהר מאוד גיליתי שמדובר שהסיפור הרבה יותר מעניין.

 

אמבר בשבילי היא אולי הסדרה של הפנטזיה והמדע הבדיוני. הייתה זו אמבר שמשכה אותי פנימה אל העולם הקסום של משחקי תפקידים והייתה אולי ההשפעה הגדולה ביותר על עיצוב אישיותי כאשר הייתי נער מתבגר. אתם יכולים לצחוק או לחשוב שזה משעשע, אני לפחות מודה בעובדות, ספרים משפיעים עלינו, במיוחד בזמן גיל ההתבגרות (תקופה לא ברורה שמתחילה בערך בגיל 10 ולא ממש נגמרת אף פעם) והסדרה הזו השפיעה עלי יותר מכל ספר אחר.

 

גם מי שלא חווה את הסדרה בצורה רוחנית עמוקה כל כך כמו שעשיתי אני יכול להודות שאמבר היא בהחלט אחד מעמודי הטווח של הפנטזיה המודרנית. זילאזני יצר עולם מדהים ומיוחד בעל כוח משיכה שאין בספרים אחרים. הוא יצר דמויות יפיפיות, מסוגננות ומתוסבכות. פוליטיקה שלמה ואפילה קורמת עור וגידים אל מול עינינו בעודנו נשאבים פנימה אל העלילה. הדבר היחיד שזילאזני לא עשה, אלא רק מידי פעם, זה להתרכז בצללים.

 

מהם הצללים? למי שמכיר את הסדרה זו שאלה טיפשית אבל לכל האחרים, מדובר בשאלה לגיטימית לחלוטין. אמבר היא העולם האמיתי היחיד, בני המלוכה שלה זוכים ביכולת "ליצור" עולמות חדשים (או להלך בין עולמות אפשריים, תלוי מה הגרסה הפילוסופית האהובה עליכם) ע"י הליכה על דבר שנקרא "הדגם". לאחר שחצו את הדגם יכולים בני המלוכה לעבור לאן שירצו, לכל עולם שיחפצו בו. אחד העולמות האלו, עולם שאהוב מאוד על בני אמבר הוא הצל הנקרא "כדור הארץ".

 

צללים אחרים מוזכרים גם הם במהלך הסדרה אבל רק באופן מינימלי, גם התיאורים הנרחבים ביותר של צללים מסוימים לא כוללים יותר מפרק אחד או שניים וגם אז מדובר, לרוב, בתיאורי שטח ופחות הסברים על העולמות עצמם. מסתבר שזילאזני הבחין בעניין והתכוון לנצל את האפשרויות הגלומות בצללים. לצערי (ואני מאמין לצערם של אחרים) הוא לא הספיק. מסיבה זו הספר החדש הוא כל כך מרגש.

 

אני הולך סחור סחור, לא מדובר בספר שמדבר רק על המלחמה, לא מדובר בספר שחוקר את הצללים הרבים. מדובר ברעיון מדליק מאוד שמאפשר לנו לצפות אל תוך מוחו הכביר של זילאזני. הספר "אדוות בצללים" בוחן את תקופת המלחמה בין אמבר לכאוס אבל הוא עושה זאת דרך בחינת ההשפעה של המלחמה על הצללים.

 

כפי שידוע (לכל מי שקרא את הספרים האחרים, לכל מי שלא קרא... יודעים מה? כל מי שלא קרא, לכו מפה. תקראו את אמבר ותחזרו אחר כך, אני כותב מעכשיו רק למי שכבר קרא. תודה על ההבנה J) לאמבר יש השפעה גדולה מאוד על הצללים, אחרי הכל אלו הצללים שלה. מאורעות אדירים כמו המלחמה נגד הכאוס לא יכולים לחלוף מבלי להותיר סימנים. ולפי הספר הזה נראה שאכן ישנן השפעות.

 

הספר מתאר את השפעות המלחמה דרך חמש ממלכות שונות בצללים, כל ממלכה מטורפת ומשונה יותר מהשנייה, כל אחת מאוכלסת ביצורים שונים ומשונים שהם אלגוריה מתוחכמת של עולמנו שלנו. הספר עצמו הוא בן שש מאות וחמישים עמוד ואני זכיתי לקרוא את שלושים העמודים הראשונים אותם פרסמה ג'יין לינדסקולד באותו אתר. אני יכל להגיד לכם שתגובתי הייתה "ואוו". פשוט מדהים. כבר בעמודים הראשונים האלו ניתן לראות את הפוטנציאל האדיר של הספר והכיוונים שהוא לוקח אותנו אליהם הם מטורפים ומרתקים.

 

ממלכה של דמויי פיות שמגלים יום אחד טכנולוגיות משונות הפועלות בממלכה שלהן, ממלכה אפילה הנשלטת ע"י קבוצה של שליטות צמאות דם, ממלכה נוספת של בריות מפלצתיות בעלות תרבות דמויי יוונית… אלו הממלכות שמתוארות כבר בעמודים הראשונים ורק מהרמזים שנשלחים אני בטוח שכל אחת מהן יותר מרתקת מהשנייה.

 

לצערי אין לי הרבה מה לומר על הספר כי הוא לא יצא עדיין (נראה שתאריך ההוצאה הוא באזור יולי) אבל מהסינופסיס הקצר שיש באתר ומקריאת העמודים הראשונים אני פשוט מרגיש שזהו ספר חובה. פשוט תמתינו בסבלנות להתפתחויות, אני מבטיח להישאר עם היד על הדופק ולספר על כל דבר חדש שיתגלה לי על הספר הזה או ספרים נוספים של זילאזני שיצאו בעתיד.