סולריס / סטניסלב לם

מאת: אבי סבג

 

מאז התגלה, לפני יותר ממאתיים שנה לא הפסיק הכוכב המוזר, הממוקם שנות אור מכדור הארץ, להביך את הקהילייה המדעית. התנהגותו, שנגדה את כל החוקים המוכרים של הפיסיקה, משכה אליו את תשומת הלב של האנושות כולה. מה שגילו המדענים על הכוכב עצמו רק העמיק את התעלומה, דרות של מדענים שחקרו את סודותיו הפיקו רק שאלות נוספות.

 

יתכן והשם, סטניסלב לם, חדש לחלקכם אבל מדובר בסופר וותיק מאד שהותיר אחריו מורשת עשירה שרק מעט מדי מהיקפה תורגם לעברית. לם הוגדר, לא אחת, כגדול סופרי המד"ב שפעלו מאחרי מסך הברזל בשנות המלחמה הקרה ויש המפליגים ומציבים אותו בין הגדולים בעלם כולו. ספריו מתאפיינים במסרים פילוסופים עמוקים וחזון מקורי מעניין וחדשני בעיקר אם הם נמדדים יחסית לתקופה בכה נכתבו. סטניסלב, אגב, ממשיך ביצירתו גם כיום.

 

פניו של סולריס מכוסים ברובם באוקיינוס מוזר, המרכז בתוכו אין ספור תופעות טבע ייחודיות ובלתי מוסברות שערערו את בסיסם של תחומים רבים מן הידע האנושי והביאו ליצירתו של מדע חדש - הסולרטיקה. אך מה שעורר את סקרנותם של המדענים יותר מכל, הייתה העובדה שנראה כי האוקיינוס מגיב לגירויים חיצוניים. חפצים שנזקו לקרבו שוכפלו ונוצרו מהחומר הפלסמטי שמהווה את האוקיינוס, לו ניסית לצעוד לתוכו הוא היה נסוג ומקיף בעדינות את רגלך, כשהושיטו לו יד, גל היה מתרומם ואופף את הזרוע המושטת. לעולם לא נוגע, כאילו מתוך היסוס או ביישנות.

 

תופעות אלה יצרו אין ספור תיאוריות פרועות שייחסו לאוקיינוס חיים ותבונה. זרם חדש נוצר בסולרטיקה זרם שמטרתו יצירת מגע, שבירת מחסום הזרות יצירת תקשורת אם אותה ישות עצומה. השערות אלה הציתו את דמיונם של רבים והביאו לגל של משלחות ענק. טובי המוחות הגיעו, אל הכוכב המסתורי, כצליינים חדורי אמונה, נחושים לפצח את החידה וליצור קשר עם הענק האילם. עשרות שנים של מחקר חלפו, טונות של מאמרים נערמו אך פתרון לא נראה באופק. העניין החל להישכח מלב הציבור, המימון קוצץ והייאוש החל לתת את אותותיו בסולרקטיקנים.        

 

קלווין מגיע אל סולריס ומצטרף לתחנת המחקר הקטנה המרחפת מעליו. איש מצוות המדענים המצומצם לא בא לקבל את פניו ובמפגשו הראשון איתם הוא ראה זיק של פרנויה וניצנים של טירוף בענייהם. קלווין ציפה לדילמות מדעיות קשות, תופעות טבע מוזרות אך דבר לא הכין אותו לרצף האירועים שפקד אותו בהמשך. אירועים שאיימו להעמיד במבחן את אנושיותו ושפיותו. אירועים שערערו את כל האמונות עליהם ביסס את השקפת עולמו.

לאורך התהפוכות שהוא עובר ניבטות דרך עניו של קלווין כמה מהאמיתות הקשות ונחשפים כמה מהספקות הגדולים של המדע.

 

זהו סיפור מרתק הדן בשאלה הפילוסופית העתיקה של מהות החיים ומהות התבונה. האם אי פעם נוכל לזהות את היצורים אחרים, השונים בתכלית מאתנו. האם אי פעם נוכל לגשר על תהום הזרות וליצור קשר אם אותן ישויות. האם הכלים המדעיים שאנו כה גאים בהם ובטוחים ביכולתם לפתור את כל מסתורי היקום אינם יותר מאמונות טפלות. האם מדענים לא אוטמים אוזניהם ועוצמים עיניהם למול עובדות הסותרות את אמונתם בדיוק כמו כל פנאט דתי אחר.

 

המסרים הפילוסופים העמוקים שלובים בעלילה מעניינת ומותחת, לם כותב בכשרון רב ומצליח ליצור את תחושת הזרות והניכור של כוכב אחר, את הקלאסטרופוביה של תחנת המחקר הקטנה ואת הניואנסים הדקים של אנשים המאבדים את אחיזתם במציאות. הספר משלב תכנים מדעיים סבוכים והייתי מגדירו כספר מד"ב קשה. חלק מהתיאורים קשים לעיכול ובהחלט מחייבים אהבה לתחום, דבר שאולי מגביל את קהל הקוראים המתאים לחובבי הסגנון.

 

סולריס הצליח לעורר בי מחשבות ותהיות ובעיני זה תפקידו של ספר מד"ב טוב. האוקיינוס של לם הוא המחשה גאונית לכמה שהתיאוריות שלנו על חייזרים אפורים וחמודים עשויות להיות מגוחכות. נהניתי מאד מהקריאה ואני ממליץ על החוויה הזו לכל מי שמגדיר עצמו כחובב מד"ב שלא נרתע ממעט תכנים קשים ומעוניין להתחבט בסוגיות פילוסופיות מהותיות. לסיכום ספר קלאסי, לא מתאים לכולם, אבל מי שאוהב את הסגנון ימצא שהוא בהחלט אחד הטובים.