Stardust  / Neil Gaiman

מאת: אבי סבג

 

בעירה קטנה ושקטה בפאתי אזור הכפר האנגלי עובר הגבול בין העולמות, בין העולם הארצי והרגיל ל- Fairy ארץ קסומה ומסתורית. בין שני העולמות חוצצת חומת אבן גדולה, על שמה קרויה העירה, בחומה יש רק פתח אחד הנשמר בקפידה אך הבטחה חפוזה אחת שולחת ילד חולמני אל מעבר לפתח, אל הארץ האסורה ואל ההרפתקה של חייו. 

 

המושג אגדה - Fairy tale מביא עמו ניחוחות של קסם עתיק ופשוט, מראות נפלאים של מחוזות רחוקים, אווירה של חלום ותחושה של זמן שעמד מלכת. מעטים הם סיפורי הפנטזיה שהצליחו ללכוד בין שורותיהם את הקסם המיוחד של האגדה, את המינון הנכון בין הפלאי והקסום, לפשוט והמוכר. Stardust מצליח בכך כמו חלום בהקיץ ביום אביב שטוף שמש.

 

החיים השלווים והרגילים כל כך של אנשי חומה, נקטעים אחת לתשע שנים לקראת יום היריד, היום היחידי בו מותר לעבור דרך הפתח בחומה אל המישור שמצידה השני ולפגוש את אנשי העלם האחר. בימים אלה נאספים אט אט אנשים ססגוניים מכל רחבי העולם ממלאים את פונדקי העירה באורחותיהם הנוכריות ומוזרות. 

 

ביום היריד כולם כאחר, מקומיים ואורחים, חוצים את חומה ויוצאים לשוטט בין הדוכנים המוזרים והמיוחדים שפרשו אנשי העולם האחר. אחד הירידים האלה, סיפק את ההזדמנות הבלתי אפשרית למפגש בין איש עיר צעיר לאלפית יפיפייה והביא להולדתו של טירסטרן. טריסטרן גדל בחומה כילד רגיל, מבלי להכיר את מורשתו המיוחדת ורק אוזניו המוזרות רמזו שהוא שונה במעט מהילדים האחרים.

 

טריסטרן, רומנטיקן ללא תקנה מתאהב נואשות, כמו רבים אחרים בכפר, ביפיפייה המקומית ויקטוריה. בליל חורף קריר כשהוא מלווה אותה לביתה ניסה טריסטרן להרשים אותה במלים יפות והבטחות שיוכיחו את אהבתו. כאשר כוכב נופל עובר מעל ראשיהם וצולל הרחק אל עבר המזרח, הוא נשבע בלהט שיביא לה אותו בתמורה לנשיקתה. ויקטוריה שמאסה במה שחשבה שהיו מלים נבובות הסכימה בהתרסה. אם יביא לה את הכוכב תנשק אותו ותיתן לו כל מה שליבו חפץ.

 

וכך ברגע נמהר זה, תחת שמיי החורף הקודרים כאשר כבודו עומד במבחן, מחליט טריסטרן ברגע שהוא ימלא הבטחתו, הוא יחצה את החומה ויביא לויקטוריה את הכוכב שהבטיח. איש לא ממנסה להניא אותו מדעתו ובליווי אביו הוא עובר מבעד לפתח בחומה. שם מתחיל סיפור מסעותיו המופלא בארץ הקסומה סיפור שהוא מסע אל עצמו, אל בגרותו ואל ייעודו.

    

להתרחשות אין הגדרה ברורה של זמן, דבר שרק מגביר את תחושת הקסם האגדה. זהו סיפור קטן ורחוק מאד מסאגות הפנטזיה הפומפוזיות אך למרות זאת ואולי בגלל זאת, הוא מרגש וסוחף.Stardust  כתוב בכשרון רב ומצליח ליצור אווירה קסומה של אגדת ילדים מהסוג שבודאי סופרו לחומו של אח בוער, לצד תוספות עכשוויות מאד בסגננו המיוחד של ניל גיימן.   

 

למרות שניל גיימן מוכר בעיקר מסדרת הקומיקס הנפלאה של ה- Sandman נראה לי  שכשרונו מופגן בשיאו דווקא בספרים שכתב. ניל עדיין נמצא בתחילת דרכו כסופר אך

Stardust הוא סיפור מלוטש מקסים מלא הומור וחוכמה מהסוג שגורם לך להודות למורה ציפי שלמדה אותך לקרוא.

 

הערת העורך: בזמן כתיבת כתבה זו אבי לא היה מודע לכך שספרו של גיימן כבר תורגם לעברית תחת השם "אבק כוכבים", כך שגם קוראינו שמעדיפים קריאה בשפת הקודש יכולים למצוא את יצירתו של גיימן.