גר בארץ נוכרייה / רוברט היינלין

מאת: אבי סבג

משלחת המחקר הראשונה למאדים הורכבה שמונה נשים וגברים, מבכרי המדענים בזמנם, שטסו במעבורת "אנבוי". הנסיעה עברה כשורה אך לקראת הנחיתה על פני מאדים אבד הקשר עם המעבורת. רבע מאה ומלחמת עולם שלישית עברו לפני שמשלחת נוספת עשתה את דרכה לשם. צילומי לווין הראו סימנים ברורים של ערים, מאדים, היה כנראה מיושב. "אנבוי" אותרה במהירות, קיומן של חיים על מאדים אושר ונמצא ניצול אנושי, מיכאל ולנטין סמית, האיש מן המאדים.

 

מדע בדיוני בעיניי, בניגוד מחולט לדעתם של קבוצות מסוימות, בניהם מספר סופרי מדע בדיוני, אינו ז'אנר בו אותה עלילה נצבעת בצבעים עתידיים והתפאורה או האביזרים מוחלפים בטכנולוגיה מתקדמת יותר. העובדה שהגיבור מתרוצץ במסדרונות חללית חמוש בנפצר פלסמה במקום בסמטאות עיר כשהוא חמוש במגנום 45 אינה מהות העניין, לא לזה נועד הז'אנר. המד"ב הוא שדה ניסויים המאפשר לנו לקבל פרספקטיבה טובה יותר על עצמנו כחברה ע"י קידום והקצנה של רעיונות פוליטיים, חברתיים ופילוסופיים. אנחנו יכולים ללמוד על הבעיות והכשלים של צורות השלטון, הכלכלה ואמות המידה הקיימים היום. ניתן להתמודד עם אתגרים מוסריים שהטכנולוגיה העתידית תציב בפנינו, שאלות כמו הנדסה גנטית, שיבוט, יצירת אנדרואידים ומסע בזמן שחלקן כבר כיום הופכו רלוונטיות, נידונו בספרי המד"ב עוד בשנות השישים.

 

מעטים הם סופרי המד"ב המטיבים לנצל את המדיום בעוצמה בה משתמש בו היינלין. ספריו הם הדוגמה הקלאסית למעבדה לחקר האנשות לשמה נועד המדע הבדיוני. הוא תוקף כל נושא מרכזי בחיינו החל מדת, דרך כלכלה, פוליטיקה ועד נורמות חברתיות מקובלות, הכל זוכה לביקורת ולבחינה ממעמיקה. יש לו כשרון מדהים להציג דברים שנראו קודם כמובנים מאליהם, באור המחייב מחשבה מחודשת. עיקר התמקדותו היא באדם ובחברה בעולם העתידי ופחות בטכנולוגיה עצמה.

 

גר בארץ נוכריה הוא סיפורו של מייקל ולאנטיין סמית בן אנוש שגודל וחונך ע"י בני מאדים ועכשיו עליו ללמוד להיות אדם. האופי והמחשבה החייזרית על פיה הוא פועל, שאגב נבנו בצורה מופלא ע"י היינלין, שונים כל כך מהדגם האנושי המקובל. דרך עניו ובמפגש שלו עם האנושות אנחנו לומדים כמה מגוחכים ומשונים בעצם, נראות נורמות מקובלות כאשר מבטים בהם באובייקטיביות ובהגיון.    

 

בתור האיש ממאדים מייק מושך אליו תשומת לב תקשורתית, בתור בנם של מדענים נודעים ויורשם החוקי של כל חברי המשלחת למאדים הוא מולטי-מיליונר וככזה מהווה מטרה פוטנציאלית לניצול. למול הסיכונים האלה עומד אדם שלא יודע לשקר ולא מבין דבר בנהלים והחוקים המנעים את העולם. למרות חולשות אלו ואולי בגללן הוא משוך אליו את האנשים שיעזרו לו ויתנו לו את השהות ללמוד ולהסתגל.

 

דרכו של מייק אל המשמעות של להיות אדם היא מסע מרתק אל המהות של קיומנו. הוא נאלץ להתמודד עם השאלות הקשות של הטבע האנושי, עם התהיות על קיומה של אלוהות והאמיתות השונות שהדתות מציגות ועם איומים בלתי פוסקים על חייו ועל חיי חבריו. המסקנות אליהן הוא מגיע והתפיסה אותה הוא מגבש היא ממש פילוסופיית חיים חלופית לזו הנפוצה והמוכרת. מייק משלב את החולשות שתיארתי עם יכולות פיזיות ומנטליות על טבעיות בעוצמתן, כולן פרי החינוך המאדימי שלו. בעזרת כוחות אלה, התמימות הכובשת שלו ומעט עזרה מידידים, מצליח מייק להותיר חותם משמעותי על החברה הסובבת אותו ולמעשה על העולם כולו.        

 

גר בארץ נוכריה הוא יצירת מופת קלאסית ואחד מספריה מד"ב המעולים שקראתי. זה מסוג הספרים שמעסיקים את משבתך גם שנים אחרי שקראת אותו, גורמים לך לחזור לקריאה שניה ובאמת משפעים על תפיסת עולמך. בספר מציג היינלין את ההשקפה הפוליטית חברתית  המהפכנית שלו ומציע, דרך מייק, דרכים מקוריות לפתרון הבעיות העמוקות והמשמעותיות ביותר. היינלין הואשם לא אחת ברדיקליות מוגזמת ובפשיזם (מופגנת יותר בספרים אחרים דווקא), לדעתי האשמות מופרזות ואת הרעיונות המוצגים בגר בארץ נוכריה ימצאו רוב הקוראים די מתונים וניתנים לעיכול ללא קשר לדעותיהם האישות. הספר עצמו מרתק וכתוב בהומור ציני היינליני אופייני ומפגיש אותנו עם כמה דמויות בלתי נשכחות.

 

היינלין הוא אחד מענקי המד"ב וגר בארץ נוכריה הוא בהחלט אחד מספריו הטובים ביותר. חובת קריאה לכל חובבי הז'אנר ובחירה מתאימה גם לאלה שרוצים להתחיל, בעיקר מפני שהתמקדות היא פחות בקדמה טכנולוגית ויותר בקדמה רעיונית.

 

קריאה מהנה. 

 

 אם אתה מעוניין בספר...