מיתוס הבאנשי


אביעד רוזנבוים


בני אדם חוששים מאז ומתמיד מרגעם האחרון, הרגע בו יאסוף אותם המוות אל חיקו והם יאלצו להיפרד מעולמנו. בכל תרבות ותרבות נוצרו מיתוסים שונים לגבי הרגעים הקודמים למוות ולגבי האותות המבשרים על מוות אשר ממשמש ובא. בחלקן, אלה הם העורבים אשר בישרו את הבשורה המרה ובאחרות אלו הן דווקא נשים יפהפיות.
במיתולוגיה הקלטית אותו יצור הוא הבאנשי, שיללתו מקפיאת הדם נשמעת כאשר נשמת אדם עוזבת את עולמנו.
מהי הבאנשי ?
הבאנשי מתוארת ברוב המקרים כאישה זקנה, בד"כ נמוכה ושפופה בעלת עיניים שקועות ושיער מפוזר ובהיר ברוב המקרים (לבן או בלונדיני) אך ישנם גם מקרים אשר הוא מתואר כאדמוני, כבני המקום. היא מופיעה לבושה בבגדי איכר פשוטים בצבעי לבן, אפור ולעיתים אדום או בורדו. צבעי הלבן והאפור באים מצבעי האבל ויש משערים שהצבע האדום סימל בימים ההם את העל טבעי ועל כן נהגה הבאנשי ללבוש בגדים בצבעים הללו.
במיתוס הסקוטי היא מתוארת באופן מעט שונה, רגליה גרמיות ולעיתים אף רגלי ברווז (סיבת השוני תוסבר בהמשך).
הדבר מתאים למקום מושבה, ליד מקורות מים. הבאנשי מתגלית לאנשים ברגעים האחרונים לפני מותם, לעיתים מולם ולעיתים במקום לידתם, ומשמשת כמעין אות המבשר על המוות הקרב. הבאנשי היא בעצם סוג של פייה עתיקה אשר מלווה את המשפחות הקלטיות הקדומות ויללתה מקפיאת הדם מבשרת על מותו של אחד מבני אותה משפחה. אותה פייה מלווה משפחות ספציפיות עוד מימי קדם והיא מהווה מעין מלווה אך ורק של המשפחה אליה הגיעה מלכתחילה.

גרסאות אחרות טוענות שהבאנשי היא בעצם רוח רפאים של אדם אשר מת בלידתו או ביצע חטאים מתועבים ונוראים בימיו כאדם ועל כן הוא נידון לשלם עליהם בהיותו באנשי. כמו כן, גרסאות אלו טוענות שהבאנשי הוא יצור אשר לאו דווקא קשור למשפחה מסוימת אלא מצוי בעיקר קרוב למקורות מים שונים ומבשר את מותם של אנשים מסוימים אשר עוברים בדרכם ליד מקום מושבו. מכך גם בא המיתוס שהבאנשי רודפת הרפתקנים חסרי מזל אשר פלשו לטריטוריה בה היא יושבת. בחלק מהמיתוסים נאמר שהיא גם סוג של אלה אשר חטאה ונפלה מגדולתה ושואפת לחזור אליה בדרכים כאלה או אחרות.

פיצול הגרסאות נובע בעיקר מחילופי המיתוסים בין פלגי העם הקלטי, האירים והסקוטים. במיתוס הסקוטי קיימת התיאוריה השנייה (הבאנשי של מקורות המים) ובמיתוס האירי קיימת התיאוריה הראשונה (הבאנשי המלווה משפחות קדומות). כנראה, שבמהלך השנים עבר המיתוס גלגולים ושינויים גם בתוך אותו עם וגם בין העמים הללו וכתוצאה מכך נוצרו מספר גרסאות אשר אפיינו כל אחד מהם ובמהלך השנים נוצרו גם הבדלים אשר מפרידים בין הגרסאות השונות.
יש לציין שהתהליך אינו ידוע במדויק ושמיתוס כזה או אחר לא היה בלעדי לאחד מהעמים אך שכיחותו של מיתוס מסוים באותו פלג הייתה גבוהה יותר.

במיתוס הסקוטי מקור השם באנשי הוא מהצירוף "bean-nighe", שמשמעותו הוא "אישה מכבסת" או "כובסת" והוא כנראה נובע מקרבתה של הבאנשי למקורות מים ומכך שבמבט ראשון היא נראית כאחת מהמשרתות הכובסות הזקנות אשר נהגו לכבס בנהרות ובמקורות מים אחרים.
במיתוס האירי השם בא מן הצירוף ""bean-si או "banshee", כאשר ban משמעו אישה או נקבה ו shee משמעו פיה. לעיתים היא גם מכונה "bean sidhe" ומשמעות ביטוי זה הוא אישה על טבעית.

לבאנשי קיימים עוד מספר כינויים נוספים, הראשון שבהם הינו "bean chaointe" אשר פירושו הוא "מקוננת" או "אישה מקוננת" שסיבתו תוסבר בחלק הבא של הכתבה.
כינוי נוסף הוא "badhb" המתייחס לסוג המסוכן והמאיים יותר של הבאנשי וכמו כן, גם לשדים אחרים.


היסטוריה (קלטים בעלי דמיון וכנסייה אחת עם הרבה תשובות)
בימים עברו, לקלטים היה נוהג לזמן ללוויות מקוננות מקצועיות, אשר עסקו בכך בתמורה לכסף או לאלכוהול.

נשים אלו בדרך ככל היו זקנות מרודות אשר היו מוכנות לעשות כל דבר על מנת להצליח להתפרנס ולעבור עוד יום בשלום ולעיתים קרובות נראו חיוורות במיוחד עקב חולי או רעב. הכנסייה הנוצרית, שכבר באותם ימים שלטה בחלקים נרחבים מהעם הקלטי הסתכלה בעין לא יפה על התופעה וגינתה אותה.
הדבר גרם לקלטים להעלות תיאוריה שאותן נשים מגונות הן רוחות של מקוננות אשר מתו בעבר (מפני שהתופעה לא היוותה חידוש והייתה די ותיקה) או של חוטאים שונים אשר נענשו ומנוחתן הנצחית נמנעת מהן ובמקומה הן צריכות להעביר את חייהם בעולם הבא באבל נצחי. הכנסייה רק חיזקה את התיאוריה עקב כך שהכריזה שהבאנשי הנה שד אשר מנסה למנוע מנשמות הטהורים להגיע לגן העדן.

תיאוריות נוספות שהעלתה הכנסייה היא שאותם יצורים הם בעצם מלאכים מגינים או נשמות של ילדים אשר לא הוטבלו. המחלוקות בכנסייה עצמה בקשר לאותו מיתוס מסתורי גרמו גם הם להתפתחות של גרסאות שונות בקשר למהות הבאנשי ולזהותה הבלתי ידועה. המשפחות האיריות הותיקות טוענות שהבאנשי הנה סוג של מלאך מגן, כפי שטענה הכנסייה, אשר מלווה אותם משחר המשפחה לאורך השנים. משפחות אשר היגרו לאמריקה טענו שהבאנשי המשיכה ללוות אותן גם לשם ולהמשיך בתפקידן להגן עליהן.

במהלך השנים נאספו סיפורים עתיקים על אנשים אשר פגעו במשפחות מסוימות או קראו עליהן תגר ונמצאו מתים באופן מסתורי וכמובן, שהאופציה הראשונה שהועלתה הייתה הבאנשי המסורה.
כפי שתואר, רבים מהקלטים דיווחו לפני מותם על פגישתם עם הבאנשי והאמונה בה רק גברה ולא נמצא מישהו שפטר אותה כהזיה או סתר אותה.
מכך הועלתה ההשערה שפגישה בבאנשי היא סממן בטוח המעיד על מוות קרב ובא. כמו כן, בעקבות דיווחים אלו גם החלה האמונה בפגישה בבאנשי לפני מוות לא צפוי. האמונה עפ"י המיתוס הסקוטי בבאנשי באה מהפגישות עם אותן משרתות זקנות ליד מקורות המים השונים, אשר כבסו בהן את כבסיהם.
עקב מראן של הזקנות, דבר דומה למיתוס האירי, התפתחה אמונה שהן שדות או רוחות מסוג כלשהו והפחד מהן גבר.

אותו פחד נורא שפקד את האנשים מחשש של מוות אחרי פגישה עם הבאנשי התפתח במהלך השנים והגיע עד לרמה שהבאנשי הפכה לסוג של שד אקטיבי אשר רודף אחר קורבנות ושואף להזיק להם באם חדרו לשטח בו הוא יושב.

אופי ומנטליות (הפיסה החזרה בפאזל ?)
למען האמת, זהו אחד התחומים הפחות ידועים לגבי הבאנשי.

הקלטים לא השקיעו רבות בחלק הזה של הבאנשי והתעסקו בעיקר במה שהיא מייצגת או בתפקידה. רוב המידע לגבי האופי של הבאנשי ידוע מהמיתוסים היותר מאוחרים שהתפתחו במהלך השנים לגבי פעילותה כיצור אקטיבי יותר.

הבנאשי הוא יצור מתבודד אשר חי לבדו וכמעט לעולם אינו חי בתוך חברה או עם באנשים אחרים, יוצא דופן הוא מקרה של מות אדם חשוב או דגול שבו יש התגודדות של באנשי אשר צורחות יחדיו את צעקתן המחרידה.

הבאנשי מצליחות לשרוד ולהתקיים ע"י גרימת פחד ובהלה אצל קורבנותיה. ע"פ המיתוס הייתה הבאנשי לוכדת חסרי מזל אשר נלכדו ברשתה וצורחת את יללתה מקפיאת הדם. אותה יללה הייתה גורמת להם לבהלה גדולה וברוב המקרים אז הייתה היא ניזונה מהוויתם. דרך הזנתה לא ידועה במדויק אך ידוע שהייתה ניזונה מהפחד אשר אחז בקורבנותיה.
הבאנשי נודעת גם בכך שנהגה להסתובב בלילות בחוץ, כאשר צעדיה נשמעים כמו הרוח הנושבת וחוטפת ילדים קטנים מבתיהם.
קרוב לודאי שזהו מיתוס הנועד להפחיד ילדים קטנים אך המיתוס גורס שהיא עשתה זאת על מנת להשיג כוח רב יותר בקלות ולהתחזק, אולי כדי להפוך לממשית יותר. הבאנשי לרוב מתקשרת דווקא לצדק ולנקמה, והאנשים אשר היא הורגת הם בחלק נרחב מהמקרים אנשים אשר חטאו וצריכים להיענש על מעשיהם. אפיון זה שלה די מתקשר לתפקידה המסורתי יותר שהוא שמירה על המשפחות האיריות העתיקות.

הבאנשי היא אחד מן היצורים היותר מעניינים שישנם ולמרות היותה אחד המיתוסים המוכרים ביותר הדבר אינו גורע מכך ולו במעט, אך חוששני שעקב החוסר באינפורמציה לגבי אופייה ודרך מחשבתה יהיה די קשה לשחקה. כמו כן, אין לה כל סיבה לנהוג בדרך יוצאת דופן ממנהגה ואין לאדם או יצור כלשהו מרות עליה. אך למרות זאת, דווקא עקב אותו פיצול שיוצר גרסאות רבות ניתן לשחק אותה באופנים שונים ומגוונים ולאו דווקא להיצמד לגרסה הקלאסית יותר או לחליפין לערוך שינויים ותוספות שונות לאחד המיתוסים ולהתאימו למשחק שלכם.
ניתן לשלבה במשחק כדמות שחקן כשומרת של משפחה מסוימת אשר מקבלת על עצמה (אם מרצון או אם מהכרח) משימה כלשהי אשר הכרחית להגנה על משפחתה אך הדבר צפוי למצות את עצמו לאחר זמן קצר.
מבחינת קיומה כדב"ש האפשרויות הנן כמעט בלתי מוגבלות והמסתורין לגביה גם יכול לשחק לידי המנחה אשר יכול לשלבה במשחק בדרכים לא צפויות ובתפקידים מגוונים.
אני מקווה שלמרות הכל הצלחתם לפחות ללמוד כמה דברים חדשים לגבי היצור המסקרן הזה גם אם לא תשתמשו בו בעתיד.

ולסיום, אני רוצה להודות לאביב מנוח שללא בקשתו לא הייתם זוכים להכיר את הבאנשי קצת יותר מקרוב.