ג'הרג


אביעד רוזנבוים


סביר להניח שאיש מכם אינו שמע מעודו על הסידרה או על הסופר ולמעשה , גם אני נתקלתי בה די במקרה.
על כל פנים , אני שמח שדווקא לי יש את הזכות להכיר לכם אותה.

העלילה מתרחשת בעולם פנטזיה די שגרתי , למען האמת. העולם מזכיר במידת מה את מנזוברנזן , מולדת האלפים האפלים והמערכת השלטונית בנויה גם כאן מבתים שונים. כל בית מהווה מעין תת גזע של אותם יצורים דמויי אנוש החיים באימפריה עתיקת יומין המכונה האימפריה הדרגאירנית. בין הבתים קיימת מערכת תככים די מורכבת אשר לאו דווקא מתבססת על הפן השלטוני שלו אנו רגילים , אלא על מערכות עמוקות יותר אשר קיימות ביניהן כבר מימים עברו.
גם בעולם זה ישנם כוחות על טבעיים (איך אפשר בלי ?) שמתחלקים לשני סוגים אשר שונים במקצת אחד מן השני , קסם וכישוף. ההבדל לא גדול והוא בעצם מתבסס על הדרך בה כל אחד מסוגי הכשף עובד. הדבר השונה בו מעולם פנטסיה רגיל למהדרין הוא רמת המדע בו. ישנם תחומים מדעיים אשר הגיעו לרמת התפתחות גבוהה למדי , למשל , הגנטיקה בעוד אחרים אינם מפותחים כלל וכלל.
ג'הרג (Jhereg) הוא הראשון מבין סידרת ספרים ותיקה אשר תורגם בימים אלו ממש לעברית והגיע גם הוא לארץ הקודש ע"י הוצאת מודן.

למעשה, זהו תיאור העולם באופן כללי ועד עכשיו מקוריות היא מושג שלא ממש נראה באופק.
אמנם אני בטוח שתיאורי מקפח את הספר במידת מה, העולם עצמו עמוק הרבה יותר וזוהי פחות או יותר התמונה הכללית, אך גדולתו האמיתית של הספר באה מעלילתו הסבוכה והמרתקת.
אנו חווים את אותו עולם מבעד לעיניו של ולאד טאלטוס, מתנקש- מכשף צעיר ודי מוצלח אשר קיבל הזדמנות אחת בחייו והצליח לנצל אותה וכיום הוא עומד בראש רשת מרגלים\מתנקשים מצליחה משלו.
הוא נשוי באושר, יש לו מוניטין רב, ידידים נאמנים והכל נראה פשוט מושלם.
הכל משתנה כאשר ולאד מקבל הצעה מפתה מאוד מאחד מראשי ביתו, בית ג'הרג, אשר מציע לו משימה קשה במיוחד שטומנת בחובה סכום כסף אסטרונומי.
ולאד לא יכול לסרב להצעה והוא מסכים לקבל אותה על עצמו למרות הקושי הרב הכרוך בה.
במהלך העלילה ולאד נקלע לרשת תככים לא קטנה וקנוניה כוללת מתרקמת ממש אל מול עיניו.
מה גם שבמהלך העלילה ולאד חווה חוויות אישיות מדהימות אשר מלמדות אותו כמה וכמה דברים חדשים לגבי אישיותו ומכינות רקע בסיסי טוב מאוד להמשך העלילה בספרים הבאים.

הספר כתוב בצורה קולחת ושוטפת, אשר מושכת את הקורא להמשיך ולקרוא בו עוד ועוד.
הסופר מצליח להפוך עלילה שנראית במבט ראשון כבנאלית ולא יותר מדי מקורית לעלילה מורכבת ומסתורית שמצליחה להפתיע כל פעם מחדש אבל ללא התחושה שהסופר כל פעם מנצל את פערי המידע לטובתו אלא שהפיתולים בעלילה מתרחשים עקב נקודת מבט שלא שמנו לב אליה קודם.
אמנם ישנם גילויים מפתיעים ובלתי נמנעים, אך התחושה הכללית היא שיש הגיון ורצף בעלילה ושאין פה שום דבר שהתפרץ לו משם מקום.
הוא מצליח ליצור דמויות ססגוניות שאמנם חלקן לא מצטיינות בעומק רב (בכל זאת, זה רק הספר הראשון בסדרה) אבל הן מצליחות ליצור אווירה של מתח מתמשך ומושך אך גם לשלב אתנחתאות קומיות לפרקים אשר יוצרת תחושת רענון מדי פעם לפעם.
אמנם, הספר לא מושלם וסביר להניח שישנה התקדמות דרסטית בעלילה הכללית (שהמשכה נראה מעניין ומסקרן), שאולי בספר זה לא הייתה אך טוב לדעת שישנם גם ספרים לאו דווקא מוכרים אשר מגיעים לרמה גבוהה ומהווים יצירה שכדאי לקרוא.

יש לציין, שלסופר יש אתר בית מעניין (www.dreamcafe.com) שבו הוא מתגלה כטיפוס צבעוני למדי וכמו כן, הוא מעביר בו ביקורת כנה למדי על יצירותיו השונות.