שיקויים ותרופות

חשוב לקרוא לפני הבליעה
שרה דיקר


עליסה שתתה את השיקוי שכיווץ אותה ואפשר לה להיכנס לארץ הפלאות, ג'ולייט שתתה את השיקוי שגרם לה להידמות למתה, דבר שהוביל לטרגדיה נוראה. בת הים הקטנה שתתה את המרקחת שהכינה לה מכשפת הים בכדי שתוכל לצעוד על זוג רגליים אנושיות על פני החוף הזהוב עם אהובה הנסיך תוך שהיא מרגישה תמיד שהיא דורכת על זכוכיות. אסטריקס לוגם כל פעם משיקוי הכוח המפורסם של הדרואיד אשפיקס בכדי ללחום ברומאים ובאגדה סקנדינבית עתיקה לוגם גבר צעיר משיקוי שמאפשר לו להעלם מהעין ולחדור למעוזם של האלים.
מרחבי העולם, בסיפורים ואגדות, שיקויים תופסים מקום של כבוד שלא נופל מחרבות קסומות או דרקונים.

במשחקי פנטזיה רבים אחד החפצים השכיחים ביותר הוא השיקוי. זוהי דרך מצוינת להשיג קסם בלי ללמוד ובלי להיות קוסם, זהו כישוף להמונים. שיקויי מרפא מוטלים על ימין ועל שמאל לאורך דרכם של הגיבורים. שיקויים שגורמים להם להיות חזקים כענקים או מהירים כחץ מקשת או שמאפשרים להם לשנות את צורתם. רבים לא מתייחסים בכבוד הראוי לנוזל הצבעוני הנתון בבקבוקוני קריסטל יקרים ופקוק בפקק שעם שמקורו בעצים עתיקים ורבי משמעות.
רבים לא נותנים את דעתם לנדרש בכדי לרקוח את המשקה המופלא, את הסכנות שבהשגת המרכיבים, את ההשלכות של שתייה חוזרת מהמרקחת המוזרה. בניגוד למה שמזהירים אותנו הורינו שוב ושוב אנו מחדירים לגופם של גיבורינו חומרים שונים מבלי לנסות אפילו לגלות מהם המרכיבים ולא נזכיר את כל הלוחמות חטובות הגזרה שלא מבררות את כמות הקלוריות האורבות להן שם בפנים.

שיקויים לא נוצרים יש מאין, הם תהליך של יצירה שלעיתים דורשים זמן רב וחומרים יקרים בכדי להכינם. שיקוי המרפא הפשוט ביותר הוא פרי תהליך זיקוק מתמשך ומדידות מדויקות. מופלא הדבר בעיני שתוצר של לילות חסרי שינה והשקעה כה רבה יהיה מוטל בכל ארגז שני ובכיסו של כל גובלין מסכן. אלא אם הצליחו המכשפים ליצור קו ייצור מהיר וזול אין סיבה שהמצב יהיה כפי שהוא כיום. חישוב פשוט של כמות הרוקחים הקיימים בעולם, הזמן הנדרש להשיג את החומרים, לזקקם, לערבבם ולרקוח מהם את המשקה מציג לנו נוסחה שמקצצת לכדי שמינית את כמות השיקויים בעולם המשחק בו אנו משחקים. מה גם שלרוב השיקוי מיוצר על פי דרישה (של קונה או הרוקח עצמו) ולא כמוצר מדף.

אז מהם המרכיבים שיוצרים את השיקוי? מה התהליך עליו אני מתדיינת בין שורות אלו? ומהן הסכנות הקיימות בלגימת הנוזלים הזרחניים?
ובכן בראש ובראשונה נציג את הרעיון שמאחורי השיקוי.
השיקוי בסופו של דבר הוא סם- רפואי בעל תכונות מיוחדות אותן ניתן להסביר כקסם או ככימיה, הכול תלוי בנקודת המבט שלנו. חומרים שונים המזוקקים במעבדות המוארות באור נרות ועוברים תהליכים של חימום וקירור עד שהם מגיעים לטמפרטורה הנכונה ולמצב בו ניתן יהיה להוסיף אותם לתרכובת מושלמת אשר תביא לתוצאה הרצויה.
התהליך הכימי שעובר על חלקי התרכובת יכול ליצור תופעות לוואי רבות (בהן ניגע מאוחר יותר) אך חשוב מכך, חלק מהמרכיבים יכולים ואף גורמים לתלות, להתמכרות ולעיתים למוות.

תרופות בעולם המודרני הן סמים, אין הבדל רב בין קוקאין ובין קודאין (למעשה אלו אותם חומרים בצורות שונות) ולא פעם מטופל בבית החולים מתמכר למשככי הכאב לא בגלל הצורך שלו להביא מזור למחלתו אלא מתוך צורך כימיקלי שנוצר בגופו כתוצאה מהכרת המשקה אל תוך המערכת. רעלים רבים הקיימים בטבע מזוקקים בכדי ליצור תרופות וזאת ע"י שמירה על יחס נמוך עד כדי כאב של החומר המסוכן. הטעות הקטנה ביותר תהפוך סם המטפל בסרטן לרעל שיביא מוות בייסורים.
שיקויים אינם שונים מהתרופות המודרניות אלא בהשפעות שלהן.
המרכיבים הם אותם מרכיבים הקיימים בטבע: צמחים, מתכות, בעלי חיים. התהליכים הם אותם תהליכים: זיקוק בעזרת חימום, קירור בצינורות, ערבוב והרכבה. לעיתים שיקוי שנוצר בפיקוח מינימאלי עלול להתגלות כמסוכן עד מאוד. לא אופתע לגלות שרבים מהרעלים שנרקחו לחסל מלכים היו תוצאות כושלות של אלכימאים לזקק את סם החיים.

בכדי ליצור שיקוי האלכימאי, הרוקח או המכשף זקוקים לחומרים. חומרים אלו באים בסופו של דבר מהטבע וכפי שציינתי קודם לכן מורכבים מצומח, חי ומתכת. את הצומח ניתן לעיתים למצוא ממש מחוץ לבית. המילה ההררית והטכסיס הם שני עצים שניתן להכין מהם מרקחות ומשחות ריפוי רבות. הערבה הבוכייה היא עץ שהאינדיאנים רוקחים ממנו תרופות רבות וכמעט כל חלק בעץ החל מהעלים וכלה בשורש משמשים את השאמאן המרפא בצורה כזו או אחרת. לעומת זאת ישנם צמחים שקשה להשיגם והם גדלים ביערות מסוימים, בתקופות מסוימות ומגיעים למלוא עוצמתם רק בתאריכים מדויקים וגם זאת כאשר לא היו שינויים רדיקאליים בסביבה. בספר הארי פוטר מוצג צמח מרפא נוסף שהוא שורש למעשה, הדודאים שהאגדות מספרות שהם זועקים זעקה נוראית שגורמת לשיתוק ואף למוות אם האדם אינו מיומן בתהליך. רוקח טוב שיכול להרשות לעצמו שולח אנשים רבים בכדי להשיג את החומרים הדרושים לו, לעיתים מתוך חוסר בכספים או מתוך חוסר אמונה באחרים יצא הרוקח בעצמו למסע שייקח זמן רב מחייו בכדי להשיג את המרכיב הנכון ובזמן הנכון.

אני בטוחה שלא פעם חבורת הרפתקנים תוכל למצוא זקן היושב תחת עץ אלון וממתין לתקופת האביב על מנת להשיג דבקון לבן טרי (הדבקון לא גדל על האלון באופן טבעי אלא תוצאה של טעויות טבע, צמח שדבק באלון וחדר לענפיו ולשורשיו ומוצץ מזון כטפיל אך דווקא טעות זו נחשבת למקודשת ביותר ע"י הדרואידים). או שימצאו מכשף מטפס על הר בכדי להשיג תלתן מרובע זהוב שצומח אחת לשנה על קצה הר מזוגג- קרח. החומרים הללו אינם עבור שיקוי מיוחד אלא עבור משהו "פשוט" כמו שיקוי המרפא שמפוזר כמו חומרי דישון ברחבי רוב עולמות המערכה.

אחרי החלק הצמחי בא החלק החי של התרכובת. חיות שונות וזוחלים מכילים בתוכם חומרים רבי ערך. בדגים ניתן למצוא יוד וכך גם בדיונונים. סוג מסוים של פלנקטון וחיות מים ויבשה אחרות מכילות בתוכן לוציפרין שבמגע עם חמצן יוצר את תופעת הזוהר המוכרות לנו בעיקר מגחליליות. במוחם של צלופחים מסוימים המכיל את החומרים שעוזרים להם בניווט ובלטאות ניתן למצוא תאים לא ממוינים אשר יכולים להתפתח למגוון רחב של תאים על פי צורך ובכך תורמים לרגנרציה של רקמות. תינוקות אדם מכילים תאים צעירים טריים יותר מאלו שניתן למצות מאדם בוגר ולכן הם עדיפים לניסויים שונים. בסין לדוגמה מכינים שיקויים לחיזוק כוח הגברא ע"י טחינת שיני נמרים מסוימים ואותו הדבר באפריקה שם נעשה שימוש בחיטי פילים. חומרים אלו אינם זולים או קלים יותר להשגה מאלו הקיימים בעולם הצומח ולעיתים דורשים פעילות לא חוקית בעליל (חטיפת תינוק היא למשל דבר לא חוקי אם זה לא ברור) או רדיפה אחרי בעלי חיים בסכנת הכחדה, כמו החד- קרן או דרקונים. יחד עם זאת על מנת ליצור שיקוי גדילה שלמעשה מזרז ומרחיב את מבנה התאים שלנו או שיקוי מהירות אנו חייבים את החומרים הפעילים הללו הנמצאים בעולם החי בשפע.

לבסוף אנו מוצאים את המרכיב האחרון שכולל מתכות. ברזל כידוע עוזר בבניית הגוף ולכן יהווה חלק משקויי מרפא. זהב עוזר בהובלה חשמלית ואולי משמש לשקויי מהירות וכן הלאה. מסיבה כלשהי (אני מודה שאיני יודעת בוודאות) הוספה מתכת הכספית לאורך שנים למרקחות מרפא רבות במצריים ובעולם כולו. מתכות שימשו גם לסינון וניקוי מרכיבים שדבקו אליהם והיו חסרי שימוש לרוקח במטרתו אך שאריות מהן נותרו בנוזל והוספת המתכות הללו, בעיקר מתכות כבדות גרמה להרעלה איטית אך קטלנית שהסתיימה לרוב במוות. המשתמש אינו מודע לכך כלל וממשיך לשתות את השיקוי שעושה לו, כך הוא חושב ומרגיש, רק טוב. הצאר הרוסי האכזר איוון האיום היה ידוע בהתנהגות בלתי הגיונית בעליל. ניתוח של שאריות גופו לפני כמה שנים גילתה שאריות כספית באזור המוח, דבר שללא ספק גרם למותו אך גם תרם לאי שפיותו.

רקיחת השיקוי אינה דבר של מה בכך. הרתחת חלק מהמרכיבים, קירורם בצינורות, איסוף החלק המזוקק, ניקוי השאריות ע"י סינון דרך מתכות והרתחה מחודשת היא תהליך שלוקח לעיתים שבועות כאשר המידות צריכות להיות מדויקות כל טעות של מחצית הטיפה גורמת לניסוי להתחיל מחדש. לעיתים טעויות שלא נחזו כמו מגע של חומר אחר שחדר בטעות (אבקת עופרת שננשפה או דיו מהכסת שהגיעה בלי משים לבקבוקון) גורמות לשינויים מרחיקי לכת שהפכו רעל למרפא ומרקחת מרפא לרעל. למשל שימוש בכלים עשויים מתכות, כפי שנעשה, בהם הורתחו חומרים גרם לכך שחלק מהמתכות נספגו בנוזל.
לעיתים הרוקח יצליח לשחזר את הטעות ולעיתים לא, בשני המקרים הדבר מביא לתסכול רב ולסכנות לא מעטות.

כעת שהשיקוי מוכן הוא עובר לאחסון שלעיתים הוא השלב האחרון ולעיתים הוא עוד שלב לקראת הסיום. כמו יין ישנם חומרים שצריכים לעמוד זמן מה בתוך חביות מעץ מסוים או בנאדות מעור חיה מזן מסוים. השהייה בחומר זה גורמת לחומר להתפתח ולהתבגר, להבשיל למלוא הפוטנציאל שבו. השימוש בכלי עץ מאוחר יותר מצביע על כך שהשיקוי יכול עוד להתפתח והרפתקנים בעלי סבלנות ירוויחו יותר אם ימתינו. לעומתם שיקויים המוחזקים בבקבוקי קריסטל הם כאלו בעלי פוטנציאל מוגמר שיש לשמרו ולהכילו באותו המצב ללא שינוי, אם כי יש סיכוי שאור יגרום לו לנזק ולכן יש "להשאיר במקום מוצל וקריר".

שימוש בפקקים מעץ אלון לדוגמה שהוא ניטראלי או צפצפה שיש בה חומרים משמרים טבעיים יכולים להיות הגיוניים מאוד. אטימת הפקק בשעווה בכדי למנוע כניסת אוויר מצביעה על כך שמהרגע שהשיקוי נפתח יש לעכלו באופן מיידי. דבר זה מונע את אותה שטות בה שחקן מודיע למנחה שלו שהוא "טועם" מהשיקוי בכדי לראות מה הוא מרגיש. אם הוא טעם, ופתח את המשקה לאוויר, אני נותנת שבוע לפני שהשיקוי לא יהיה שווה עוד. ההרפתקן האומלל, הפצוע ועל סף מוות יגלה מאוחר מידי שהייתה זו טעות לפתוח את הבקבוק שתכולתו התחמצנה והפכה חסרת תועלת כעת.

כפי שציינתי, תופעות לוואי הם דבר שלא ניתן להימנע ממנו. סחרחורות, בחילות, החלפת צבעים, גידול של זימים או אפילו סרטן שיכול להתפתח מכל אותם חומרים זרחניים שמעניקים לנוזל את צבעו המושך.
כל חומר שאנו מכניסים לגופנו משפיע עלינו ולכן המשפט "אנחנו מה שאנו אוכלים" מתאים כל כך. אם חלק מהמשקה הוא חלבון שבא מדרקון הגוף שלנו יספוג אותו והגוף ישתמש בו במקום החלבון הדומה ביותר כך שיכול להיות שחומציות הקיבה שלנו תגבר אבל מאחר וקרום הקיבה שלנו לא תואם לחומציות הזו כיבים מופיעים והגוף יתחיל לעכל את עצמו.
כל זאת בלי להזכיר את תופעת ההתמכרות שציינתי מוקדם יותר. לוחמים גאים וחסרי מורא יגלו שהם לא מסוגלים לקום למחרת היום לאחר שגופם התנקז מהשיקוי האחרון ורועדים הם ינסו להבין מה הבעיה. הם יפנו למרפאים שיעניקו להם משרות ומרקחות אחרות שאולי יענו לצורך אך רק יגבירו את ההתמכרות שתשבר לבסוף ב"קריז" נוראי שיתרחש דווקא כשהחבורה רחוקה מהבית ומכל מקום תרבות.

לסיכום. גם אם מצאתם שיקוי שמוטל סתם כך לצד הדרך, היו בטוחים מה פעולתו לפני שאתם טועמים ממנו. ומנחים, אל תהיו רחמניים, לטבע דרך משלו לעשות דברים ושינוי הוא חלק בלתי ניתן להפרדה מכל תהליך. אבדנו רבים לאורך השנים לתהליך האבולוציוני לפני שהבנו מה מותר ומה אסור לאכול ונאבד עוד רבים לפני שהמסע הזה יושלם והתרופה לכל המחלות תביא לנו שלווה ומנוחה. לשם המדע השאירו מעט מהשמפו של דמות אחרת ביער. הנוזל הצמיגי המוזר בטוח יראה מושך לחבורה ואתם תיהנו מאוד לתאר את מופע הבועות שימשך ימים רבים.