חלומות


אביעד פארן


אין ספק כי חלומות הם אחד מהאירועים המיסטיים, הרוחניים והמנטליים החזקים ביותר שכל בני האדם עוברים בתקופת חייהם פעמים רבות. חלומות יכולים להגיד לכם על עצמכם יותר מבני משפחתכם. למעשה, חלומות זהו הקישור היחידי שכל אדם מקבל בהולדתו עם התת מודע שלו. חלומות זה אחד האירועים הכי לא מוסברים במיסטיקה ובמסתורין של בני האדם בכל הזמנים.

אז, מהם חלומות? אנשים גדולים וטובים ממני ניסו להסביר בשלמות את משמעות החלומות, וכמו כל דבר בעולם הזה האנשים שהצליחו להגיע הכי קרוב להסבר הגיוני היו המדענים. אבל כמובן, כמו כל דבר אחר שמדענים מסבירים, ההסבר איננו מושלם ואינו מכסה את כל רובדי הנושא, וכאן באה לידי ביטוי האמונה. לכל אחד מאתנו יש טיפה של אמונה בחיקו, אם זה בעצמו ואם זה באלוהיו, אמונה מאז ומתמיד נועדה לכסות את החורים הבלתי
מוסברים בחיים, ולהחזיק את הנפש בשלמותה.

הרבה אמונות של עמים שונים אומרות כי חלומות הם הקישור בין האמונה- לאדם. למעשה הם לא רחוקים מהאמת. המדע אומר כי חלומות הם הקישור בין התת מודע לבין האדם, ואיך אפשר להגדיר יותר טוב אמונה מאשר תת מודע? אז בוא נתחיל בהסבר המדעי למה הם חלומות.

בין מערכת הראייה של האדם ובין המוח מסתעפת לה מערכת עצבים מרושתת ומסובכת. אומנם כל הדרכים מובילות לרומא (למוח), אבל לפעמים התמונות הויזואליות שהעין מקבלת לא מגיעות בשלמותן למוח ונתקעות באחת מעצבי המידע שעוברים בין העין למוח. במהלך השינה לאחר שלב ההרדמות, עוברים במערכת העצבים זרמים חשמליים, אלקטרו מגנטיים. בזמן המעבר במערכת העצבים אוספים הזרמים הללו את כל המידע הזמין אשר נותר ב"חוטי" העצבים, ואז הזרמים מוחזרים למוח. המוח, שלא ישן יחד עם שאר שרירי הגוף, מעבד את התמונות הויזואליות שהגיעו יחד עם הזרמים החשמליים, וכך נוצרים חלומות.

הזרמים האלקטרו מגנטיים לא אוספים בכל לילה את כל המידע אשר נותר במערכת העצבים, הם אוספים רק כמות מסוימת שהמוח מסוגל לעבד (זה קורה במהלך הלילה כי המוח לא עסוק בפעולות אחרות). וכאן נכנסים האינסטינקטים לתמונה. האינסטינקטים פועלים על פי מראות ויזואליים, כאשר המוח מעבד כדור מתקרב לפניך הוא מפעיל באופן ישר את השרירים לתזוזה או הרמת היד להגנה וכדומה.

אבל גם במהלך השינה מגיעות תמונות ויזואליות אל המוח, שנאספות ע"י הזרמים כנאמר קודם, ואז שוב האינסטינקטים נכנסים לפעולה. כאשר המוח מקבל תמונות ויזואליות של סקס, הוא מפעיל את אינסטינקט האורגזמה, וכך נוצר הקרי לילה. אותו דבר נכון לגבי תזוזת עפעפיים, הזעה (מפחד, מאמץ או חום) בליעת רוק, פעולת מעיים, כאב, יציאות שופכה, וכו'.

באותו זמן חלק אחר של המוח, החלק היותר הגיוני, שומר על הגוף מפעולות אי- רציונאליות. כאשר המוח מקבל תמונה ויזואלית של השתנה, האינסטינקטים יגרמו לשתן לצאת לבד, החלק ההגיוני של המוח, שמתפתח עם הגיל, שומר שלא תעשה את זה בלי רצון. אבל כמו בחיים המציאותיים, יש דברים שאי אפשר לשלוט בהם כגון אורגזמה, שפיכה, בליעת רוק, נשימה, תנודת עפעפיים וכדומה.

לפעמים התמונות הויזואליות גורמות ל"מריבה" בין שני חלקי המוח, אם תישן בחוץ לדוגמא ב- 0 מעלות, אבל אתה חולם שאתה נמצא בחוף שטוף שמש, במקרים כאלה נוצרת התערערות של המציאות במוח, והאינסטינקט שנוצר מכזה מהלך מוחי הוא גניחה או תזוזה באי נעימות. כאן סיימנו את החלק המדעי ונעבור לחלק היותר מעניין בחלומות.


בשנת 1899, מייסד הפסיכואנליזה, זיגמונד פרויד שנקרא גם "החולם הגדול" כתב ספר שנקרא "פתרון החלומות" ובו הסבר מפורט על הפקה מקסימלית מחלומות, השתלטות על חלומות, הסבר מדעי לחלומות ועוד. לפי התיאוריה שלו, החלומות הן התגלמות של העבר (בניגוד למה שאמר פריץ פרל- שהם התגלמות של ההווה). מה שהוכיחו המדענים כשילוב מנצח בין שתי האמונות של שני אנשים גדולים אלו רק 50 שנה לאחר מכן.

באמונות אחרות כמו האמונה הסינית, אומרים שחלומות יכולים לנבא גם את העתיד, בכך שפותרים ומפרשים את החלומות (איך לפרש חלומות ניתן ללמוד בהמשך הכתבה).למעשה בסין התפתחו כל כך הרבה אמונות ונכתבו כל כך הרבה ספרים על חלומות, שהקיסר באותה תקופה הנפיק "ספר רשמי" על חלומות.

אמונות נוספות בקשר לחלומות: החלומות הם אמצעי לגילוי סודות הנפש ולשלמות עצמית. החלומות הם האינטונציה שלנו בזמן השינה, החלומות הם כל מה שרצינו להיות ולא יכולנו עקב מגבלות פיזיות ושכליות.
לפי השמועות המסתובבות בעולם, אדם חולם 7- 8 חלומות כל לילה. אמונה זאת אינה נכונה כלל. במשך הלילה אתה חולם חלום ארוך אחד, שמתחלק לקטעים. זה לא כמו סדרת טלוויזיה. החלום איננו נגמר בשלב מסוים, יש פרסומת ולאחר מכן סדרה אחרת. החלומות שאנחנו חולמים הם רציפים לאורך כל השינה, עד שתתעורר. כאן נסיים את החומר הנלמד על חלומות ונתחיל לדבר קצת על חלומות שמעבר.

אמונות שונות, אף על פי שהן נוגדות את ההסבר המדעי של מהן חלומות, גורסות כי ניתן לשלוט בחלומות, לשנות אותם ולנצל אותם. כולכם שמעתם וראיתם את "לוכד החלומות", שמעתם מיתוסים שונים על איך מפיקים את הכוח לשלוט בחלומות, וכאן נגמרות השמועות. אני אתן לכם כלים לשלוט בחלומות, ללכוד אותם ולשנות אותם.
ישנן כמה שיטות שבהן אפשר להפיק את המרב מחלומות. יש את שיטת סיום החלומות, טרום הרדמות, חשבון נפש, תיעוד חלומות ולכידת חלומות. על כל אחת מהאפשרויות אני ארחיב בהמשך, אבל לפני זה, יש כמה דברים שמוסכמים ע"פ כל השיטות:
- לישון לפחות שעתיים שלוש לאחר האוכל, ככה אתה מנקה את הגוף מרעלים שונים.
- לא לישון כשממש עייפים, ככה גם החלק הלא הגיוני של המוח נרדם יחד אתך.
- להתקלח לפני השינה, זה ממריץ את מחזור הדם ועוזר להירדם.

סיום החלומות

שיטה זו אינה שיטה לשלוט בחלומות, זוהי בעצם שיטה שמשנה את השפעת החלומות על החיים. לפי האמונה הזאת, החלומות הם חלק בלתי נפרד מהחיים במציאות, לכן כל דבר שאינו מושלם שם, צריך להשלימו. לדוגמא, אם התחלת קרב בחלום והתעוררת, דמיין שאתה מסיים את הקרב, לא משנה אם אתה מנצח או לא. ירדת או עלית במדרגות והתעוררת באמצע? המשך את הירידה או העלייה. וכדומה. אני לקחתי לעצמי את השיטה הזאת כחוק ברזל, אני פשוט מרגיש הרבה יותר טוב לאחר שאני עושה השלמה זאת.

טרום הרדמות

שיטה נהדרת לשלוט בחלומות. כשאתה הולך לישון אתה עובר שלושה שלבים: ערנות מלאה, ערפילות, שם מתחילים החלומות, ושינה מלאה. שלב הערפילות זה השלב שנשתמש בו לשיטה זאת. כדי לחוות חלומות שהם תחת שליטתך, בשביל היכולת לשנות את החלומות שלך, אתה תצטרך להישאר זמן רב בשלב הערפילות, שהוא קצר מאוד בד"כ. איך עושים את זה? שוכבים על הגב במיטה, עדיף בחושך, והולכים לישון כרגיל, אבל כדי לא לעבור את השלב של הערפילות לשינה מלאה, יש להרים את אחת הידיים באוויר, כאשר עוברים לשינה מלאה, כל השרירים שלך נרפים, ולכן היד תיפול ותחזיר אותך שוב לשלב הערפילות. לא לשכוח להרים שוב את היד.

חשבון נפש ותכנון יום

למעשה זוהי איננה שיטה לשליטה מוחית בחלומות, אבל זוהי שיטת ביקורת עליהן. אמונות שונות אומרות כי אם תהיה שלם עם עצמך, גם חלומותיך יהיו שלמים. לכן בסוף כל יום לפני השינה, עשה עם עצמך חשבון נפש, ותכנן את היום למחרת, ככה חלומותיך יהיו שלווים ומרגיעים. שיטה זו היא ממש דרך חיים.

תיעוד חלומות

אחת השיטות היותר מפורסמות והיותר יעילות לשליטה בחלומות. מה שבעצם השיטה אומרת זה שכאשר תעביר את החלומות מהתת מודע- למודע, תוכל לשלוט בחלומות שלך. איך עושים את זה? כאשר אתה מתעורר בבוקר או בכל זמן אחר, תרשום מייד את אותו חלום שאתה זוכר בפירוט מלא. הכן לך מחברת עם רשימות מלאות על החלומות שלך, וקרא אותם מידי פעם לפני השינה. כשאתה מתחיל לחלום- אחרי זמן מסוים שזה נעשה בקביעות, תוכל לשלוט בחלומות שלך, וככל שתשלוט יותר בחלומות שלך, כך רמת השליטה תעלה יותר ויותר.

לכידת חלומות

לוכד החלומות זהו כלי אינדיאני ללכידת חלומות. לוכדי חלומות נמכרים בשוק בכמויות ובזול, ואומרים שהם מונעים סיוטים, אבל זה לא נכון. לוכדי חלומות גם נועדו בשביל לשלוט בחלומות, וכדי שלוכד חלומות יעבוד, צריך להכין אותו בעצמך. אז איך מכינים לוכד חלומות? צריך שהוא יהיה מחומרים טבעיים בתור התחלה. לאחר מכן צריך להכין עיגול גדול, שבתוכו רשת מסוימת, לא משנה איזה העיקר טבעית, ובמרכז הרשת טבעת עגולה נוספת או כדור- ששם מתרכזים החלומות. מלוכד החלומות צריכה להיות תלויה נוצה אחת- מציפור, לא סינתטי! וכל פעם שאתה מצליח לשלוט בחלום שלך אתה מוסיף נוצה נוספת. כאשר אתה מגיע ל-8 נוצות, לא מוסיפים יותר נוצות אלא מאריכים את החוטים של כל אחת מהנוצות בסנטימטרים ספורים.

פענוח חלומות


גם שיטה זאת אינה שיטה לשליטה בחלומות, אבל היא עוזרת להשתמש בחלומות ככלי להגיע לשלמות ולשנות דברים בחיים המציאותיים. פענוח חלומות נותן תובנה חדשה, אתה מבין מה אתה חושב בתת מודע, ומגלה על עצמך דברים חדשים. ישנן דרכים רבות לפענוח חלומות, ולא אוכל לפרט כאן על כולם מפאת בעיית מקום, לכן אבחר בשיטה הסמלית.
הדרך המקובלת ביותר לפענוח חלומות הוא שימוש בסמלים. צורת פענוח זו נעשית בצורה הבאה:
1. כמה שיותר מהר לאחר החלום יש לרשום בפירוט רחב כמה שאפשר, את החלום, כולל פרטים שנראים שולים בחלום עצמו.
2. לאחר מכן יש להדגיש במה שכתבתם דברים שנראים לכם כמו סמלים, אם זה אכילה ואם זה תרנגול הודו, כל פרט הכי קטן, לסמן.
3. לאחר מכן, צריך לחפש ברשת מפתחי סמלים של חלומות, ויש כאלה הרבה מאוד. רובם חופפים ויש אפילו כמה מפתחים בעברית, תכתבו על כל סמל שמצאתם בחלום שלכם את כוונתו האמיתית.
4. עכשיו מגיע השלב הקשה, צריך לקחת את הסמלים, ולחבר אותם לסיפור אחד. סיפור אחד שיסביר את משמעות החלום שלכם, מה הכוונה בו, מה התת מודע שלכם רצה להגיד לכם, או כמו שמאמינים במקומות שונים- מה האלים רצו להגיד לכם.

הערות:
- חשוב מאוד לקחת את פירוש החלומות בצורה רצינית. אם לא תיקחו את זה בצורה רצינית ותזלזלו אתם עלולים להיפגע נפשית ומנטלית. לא כדאי לכם לנסות.
- פירוש החלום צריך להיעשות על ידיכם בלבד ולא על ידי מישהו אחר!
- יש להימנע מלספר את פירוש החלום לאנשים אחרים. אפשר לספר את מהלך החלום עצמו, אבל בהחלט לא מה הפירוש של החלום כפי שפירשתם אותו.

חלומות מתוקים!