ביולוגיה אחרת- חלק ב'


מישל סבח


בחמישי לספטמבר, שנת 1977, קצת פחות משנתיים לפני שנולדתי, שוגרה החללית וויאג'ר 1 לחלל מקייפ קנברל, פלורידה, על גבי רקטת טיטאן- סנטאור. מצחיק לשמוע שוויאג'ר 2 שוגרה עוד לפני כן, בשני לאוגוסט באותה שנה מאותו מקום, אבל זאת לא הנקודה. וויאג'ר 1 ו- 2 היו לחלליות השלישית והרביעית שיצאו מתחומי מערכת השמש שלנו, אחרי פיוניר 10 ו- 11. אבל ב 17 לפברואר, שנת 1998, עקפה וויאג'ר 1 את פיוניר 10 והפכה לאובייקט מעשי ידי אדם הכי רחוק מאיתנו בחלל. במרץ 2002, וויאג'ר 1 הייתה במרחק 84 יחידות אסטרונומיות מכדור הארץ והיא ממשיכה להתרחק מאיתנו בקצב של 3.6 יחידות אסטרונומיות בשנה. כלומר כרגע וויאג'ר 1 נמצאת במרחק של יותר מ 12 וחצי מיליארד קילומטרים מכדור הארץ!

מכיוון שאימצתי לעצמי מנהג של הקדשת הכתבות לדברים חדשים שלמדתי, אני מקדיש את הכתבה הזאת ליחידה האסטרונומית (AU - Astronomical Unit). יחידה אסטרונומית אחת היא 149,597,870.691 קילומטרים, קצת פחות מ 150 מיליון קילומטרים, וההגדרה שלה היא המרחק הממוצע בין כדור הארץ לשמש. אם נעשה את החשבון נגלה שיחידה אסטרונומית היא גם המרחק שעובר האור בערך ב 499 שניות. קשה לתפוס את גודל המרחק בין וויאג'ר לכדור הארץ. בתור השוואה, אם הייתי עובר על החוק ונוסע במהירות 120 קמ"ש, כדי לעבור דרך של יחידה אסטרונומית אחת בלבד הייתי צריך לנהוג ללא הפסקה יותר מ 142 שנה! אז תארו לכם איפה וויאג'ר 1 נמצאת ומה היא רואה.

טוב, לא צריך לדמיין כל כך הרבה, הרי וויאג'ר שולחת נתונים חזרה לכדור הארץ. אבל זה לא ימשך הרבה זמן. המערכות על החללית ינותקו אחת אחרי השנייה ככל שזרם החשמל בחללית יקטן עד שבסביבות שנת 2020 יפסק זרם החשמל בחללית והיא תהיה סתם עוד עצם שנע בחלל ולא מביא לנו הרבה תועלת. למרות זאת עדיין יכול להיות שימוש לוויאג'ר 1 אפילו לאחר שאספקת החשמל תיגמר וכל המערכות יכובו.

שתי החלליות, וויאג'ר 1 ו- וויאג'ר 2, מכילות דיסק שתוכנו מכוון להעשיר כל צורת חיים שתפגוש בחללית בקשר לחיים בכדור הארץ. על הדיסק ישנם 115 תמונות שונות, יצירות מוזיקליות וצלילים מהטבע. בנוסף, ברכות לשלום בחמישים וחמש שפות! כלומר, מישהו אי שם בסוכנות החלל האמריקנית החליט שיש סיכוי שיש חיים אי שם במסלול של וויאג'ר. אחר כך בא מישהו אחר והחליט שיש סיכוי שצורת החיים הנ"ל תדע לפענח את המידע מהדיסק. אחר כך בא עוד אחד והחליט שיש סיכוי שצורת החיים הזרה תבין אנגלית, או לפחות את אחת מחמישים וחמש השפות, ואז תחייך כשתשמע מקהלה אומרת לה "שלום!".

זוכרים את הטיזר מהפעם הקודמת? אין לי מושג אם משהו עלה על התשובה הנכונה כיוון שמילים אלו נכתבות לפני שהחלק הראשון של הכתבה בכלל התפרסם. אז עכשיו באה התשובה.

בין כל הצלילים והברכות שנמצאות על הדיסק, נמצאת גם שיחה בין לווייתנים. אם המציאות הביאה אותנו לכל כך הרבה הנחות, לא יהיה מוגזם להגיד שבאותו אופן שציפו מהחייזר להבין פורטוגזית, אפשר לצפות ממנו להבין את שפת הלווייתנים, אולי היא אפילו יותר פשוטה. עכשיו תארו לכם ספינת מחקר שנוסעת לחקור לווייתנים. בין השאר היא גם תקליט את קולות הלווייתנים. לא מוגזם להניח שללווייתנים יש ניסיון לא טוב עם בני האדם ובהנחה שיש להם טיפה שכל אפשר להסיק שכאשר הם רואים ספינה מתקרבת, הם מזהירים אחד את השני. כלומר לא יהיה מוגזם להניח שהמדענים על הספינה הקליטו את לוויתן א' צועק לכל החברה "בירחו על נפשותיכם, בני האדם באים להרוג אתכם". במצב כזה, החייזרים כמובן לא יבינו כלום מכל הג'יבריש שעל הדיסק - יפנית, ספרדית, אנגלית וכדומה, אבל יבינו טוב מאוד מה הלווייתנים יאמרו. בהנחה שהם לא שמעו בני אדם אף פעם, הם יראו כל מיני תמונות של בני אדם, כמו שהם כבר ראו מזמן מהכוכב שלהם עם טלסקופים משוכללים, וישייכו את מה שהם שומעים לבני האדם.

אז זהו! כל מה שהנחתי, במוסכמה עם ההנחות הקיימות במציאות, זה שהחייזר יבין דווקא לווייתנית ולא את שפות בני האדם. מכאן כבר עלתה המחשבה "אז מה הלוויתן אמר כשהקליטו אותו?" ותשובה סבירה גרמה לסיכוי גדול להיכחדות האנושות ולמאמץ אדיר של השחקנים להבין מה קורה ולמנוע את הטבח. עד פה החלק הראשון של הכתבה שהיה סגירת קצוות מהחלק הקודם. בחלק השני נמשיך להביט על סוגים שונים של ביולוגיה אחרת.

ראשית ארצה לחדד את הרעיון שעמד במרכז ההסבר לנסי, המפלצת מלוך נס. הרעיון היה פשוט - גזע מסוים שהתפתח בדומה לאיך שחרקים התפתחו, כלומר עובר מספר שלבים בחייו, כאשר כל שלב מתמחה בפעולה מסוימת. בדוגמא של נסי זה היה שני שלבים המקבילים ללארווה ולאימגו בחרקים, אבל אפשר לקחת את זה לגבהים חדשים וליצור חייזרים מגניבים. המחשבה הראשונה שעלתה לי לראש עוד בזמן שכתבתי את הכתבות על נסי הייתה על חייזר דמוי הנוסע השמיני, דמוי זוחל מוזר, לח, ומפחיד ביותר, עדיף עם קול שנשמע כמו צעקה חנוקה. אם נלביש על היצור הזה עוד שלב בחיים, לא משנה באיזה סדר, נוכל לתעתע בשחקנים.

בואו נניח שהנוסע השמיני הוא שלב הלארווה וכדי להתרבות הוא הופך ליצור לבנבן קטן ממדים, משהו כמו עכבר מעבדה סטנדרטי. עכשיו אנחנו יכולים לתאר לשחקנים מדי פעם את העכברים הלבנים שרצים מפתח לפתח וכאשר הם פוגשים את הנוסע השמיני כמובן לתאר אותם ולחסל להם את הצורה. ייקח להם זמן אבל אם הם יגלו שהדבר הזה הופך לעכבר קטן וככה מתרבה הפתרון פשוט - לחסל את העכברים הלבנים חסרי האונים מול הדגמים החדשים של נייק וריבוק.

אפשר להגזים ולתת ליצור יותר מרק שני שלבים, אבל צריך למצוא להם הסבר הגיוני, כלומר מה תפקיד כל שלב. אפשר גם לעזוב את זה ולבדוק סוג אחר של חייזרים.

רבים מאיתנו קראו את הספר "המשחק של אנדר" של אורסון סקוט קארד ולטובת מי שלא הספיק אני מציג את ההקבלה הבאה. אם כבר אנחנו בעולם החרקים, למה שלא נקביל את החייזרים לדבורים? כלומר יש להם מלכה שממנה כל החייזרים יוצאים ובעצם כל קן החייזרים מתנהג כמו קן דבורים. עד פה הרעיון די פשוט, אבל פה נכנס משהו אחר. אפשר לעשות הקבלה נוספת בין חייזרים בפלנטה אחרת לבין תאים בגוף האנושי. כל תא יודע מה הוא צריך לעשות, מקבל הוראות מתאים אחרים וכל התאים יחד מרכיבים את גופינו ואפשר לשלב את שתי הרעיונות לרעיון אחד, כמו שמופיע בספר. לחייזרים בספר יש היררכיה של דבורים אבל גם מתקשרים ביניהם במרחקים עצומים ללא שום דרך נראית לעין. הרעיון בתפיסה הזאת היה שעקב הביולוגיה שלהם, וטעות בתפיסה שלהם אותנו, טעות שאנחנו נוטים לעשות בהרבה תחומים, הם תקפו את כדור הארץ והרגו מלא אנשים ורק אחרי שהצליחו להבין את חומרת מעשיהם, אחרי שחטפו בומבה רצינית בעצמם, חזרו חזרה לכוכב שלהם. אגב, קראתי את הספר ממש מזמן אז נא לא לתקן אותי בפרטים, לא ממש איכפת לי כל עוד הרעיון מובן.

הבעיה הייתה שבתפיסה של החייזרים האלו, ליחיד אין משמעות. לתא בודד בגופינו אין משמעות, אם לוקחים לכם תאי דם בבדיקת דם, לא קורה לכם כלום. אם אתם נשרטים ומלא תאי עור ניתקים מגופכם, אתם לא מתים מזה. אז למרות שהתאים עצמם מנותקים מהגוף ו"מתים" זה לא משהו לא מוסרי לעשות. לעומת זאת אם מישהו הורג אדם אחר זה נחשב לא מוסרי, כי הוא לקח חיים. לכן החייזרים חיסלו אנשים בכמויות מבלי לדעת שעבור בני האדם זה דבר חמור מאוד. רק אחרי שחיסלנו להם מלכה הם קיבלו את השוק והבינו שאנחנו לא משחקים איתם. זה בכלל לא נתפס עבורם שמישהו יחסל מלכה. כי זה ממש לקחת חיים, עבורם. טוב, נמאס, לדוגמא הבאה.

כאשר אנחנו מביטים ביצור, הדבר הראשון שבולט לעין אבל אף אחד לא שם לב אליו מרוב שזה ברור זה שהיצור מחובר לעצמו. הכוונה היא לא שהוא נסע לטיול בהודו והתחבר לעצמו. הכוונה היא, אם ניקח הגדרה מתמטית מוכרת, שהוא גוף קשיר מסילתית, כלומר ניתן להגיע מכל נקודה בגוף לכל נקודה אחרת בגוף על ידי חיבור רצף של קוים ישרים, מסילה, המוכלים בתוך הגוף.

אבל למה זה חייב להיות ככה? למה שלא נחשוב על יצור שלא קשיר מסילתית. אולי יש לו שני חלקים. לדוגמא נחשוב על חייזר שבנוי מחלק אחד דמוי קיפוד עיוור, חירש ובעצם ללא כל חושים, אשר מכיל רק מוח גדול עטוף בדוקרנים להגנה וחלק שני כיצור ענק ושרירי, חזק ובעל יכולות רבות אשר מתקשר עם הקיפוד בצורה מסוימת. יותר נכון, היצור הענק הוא כאילו בובה שהקיפוד רואה דרכה, שומע דרכה, ופועל דרכה. ליצור יש חסרונות, אם אתה מחסל את הקיפוד אז כל היצור הענק פשוט עומד, או נופל, ולא מראה שם סימני הכרה, בעצם הופך לצמח. אפשר לחשוב על עוד יצורים בסגנון הזה, קצת יותר מתוחכמים. הרעיון מובן, יצור אחד אשר נמצא בכמה גופים שונים. חשוב לנסות לא לפול לאותה מלכודת שאני נפלתי בה ולחשוב על כמה חלקים של אותו יצור שעובדים יחד כמו שחלקים בגוף עובדים יחד ולא שולטים אחד בשני כמו שמוח אחראי לגוף.

אם כבר הכנסנו מתמטיקה לעסק, אחד הדברים שמתמטיקאים אוהבים לעשות זה לבדוק איך דברים עובדים בתחום קטן ואז לנסות ולהרחיב את התחום ולראות מה ההשפעות של הרחבת התחום, למשל לחקור פונקציות במרחב R2 ואז ללכת ולהגדיל את המרחב ל- R3 ואחר כך, סתם לתענוג, להרחיב אפילו ל- RN. בתור מחווה למתמטיקאים, ננסה להתנהג אותו דבר וכך לתת עוד דוגמא לנושא שלנו.

טבעי לנו לחשוב במושגים של גבר ואישה, ילד וילדה, אריה ולביאה. קצת פחות טבעי לנו לחשוב על יצורים דו מיניים, כי אז מה הם? אז בתור מתמטיקאים בפוטנציה למה לא ננסה לחשוב על חייזרים בעלי שלושה סוגים של מיניות. במקום זכר ונקבה הם יהיו מיניות א', ב' ו- ג'. ההבדלים ביניהם לא כל כך משנים. אז זה הפרמטר שאנחנו משנים. קטן יחסית, כל מה שעשינו זה להעלות את מספר סוגי המיניות משתיים לשלוש. אבל עכשיו נצטרך להתמודד עם השאלות הנובעות...

למה שדבר כזה יקרה? איך זה עוזר לחייזר? במבט ראשון זה נראה כמכשול ולא עזר. כדי להביא חייזרונים לעולם יצטרכו שלושה חייזרים למצוא חן אחד בעיני השני! נצטרך למצוא הסבר הגיוני. אני בטוח שיש כמה הסברים הגיוניים, אבל מה שעלה לי לראש הוא ההסבר הבא.

נניח שבעולם של החייזרים האלו יש עוד סוג של יצור, גדול ומאיים שנמצא במלחמה תמידית עם החייזר שלנו. הייצור הגדול, המגהחייזר, מחסל בקלות חייזר קטן ואפילו שני חייזרים קטנים אבל שלושה חייזרים קטנים המשתפים פעולה יכולים עליו. מכאן שדי ברור שהחייזרים הקטנים יתאגדו בקבוצות של לפחות שלושה חייזרים, כלומר שלושה סוגים של מיניות יחייבו שלושה חייזרים להתאגד יחד, כיוון שכך הם יוכלו להגן על החייזר הקטן שהם הביאו לעולם. בנוסף, נניח ויש תקופת דגירה או משהו דומה, אז יש לחייזרים שלוש משמרות כאשר כל משמרת קצרה יותר, מה שאומר שהחייזרים יהיו יותר ערניים וחזקים כאשר הם שומרים על הביצה, או כל דבר אחר שהם צריכים לשמור עליו.

אפשר להמשיך ולשנות דברים קטנים ידועים ולתהות על התוצאה וכך ליצור חייזרים שונים. מה לגבי חייזרים שבמקום לראות בתלת מימד רואים בארבע מימדים (כולל זמן)? מה לגבי חייזרים עם דרכי תנועה שונים משלנו, אולי איבר הפולט אויר בקצב מהר (סילון)? מה לגבי חייזרים שהמוח שלהם לא מרוכז בראש אלה מפוזר בכל הגוף, כאשר כל איבר מכיל את חלקי המוח האחראים עליו ועוד חלקים שמקשרים אותו עם שאר האיברים? אפשר לחשוב על הרבה שינויים כאלה ולהגיע לתוצאות מעניינות. את זה אני כבר אשאיר לכם.