אקסמן 2

צעד נוסף לאבולוציה הקולנעית
זיו קיטרו


אבולוציה.
התהליך שאפשר לנו להפוך מיצור חד תאי לצורת החיים השולטת בכדור הארץ. זהו תהליך איטי הדורש מיליוני שנים בכדי שיתרחש, אך אחת לכמה אלפי שנים מזנקת האבולוציה זינוק אדיר קדימה ומשנה את כללי המשחק.
ולא רק האבולוציה עושה זינוק אלא גם סרטי ההמשך מקבלים דחיפה אחת קדימה בדמותו של הסרט אקסמן 2.
אם יש משהו בו הסרט מצטיין הוא לקיחת סיפור שבסיסו הותווה בסרט הראשון והזנקתו קדימה ומעלה במספר רמות.

העולם של אקסמן הוא עולם דומה מאוד לזה שלנו אלא שבו המוטציה אשר אחראית לאבולוציה גרמה לשינוי חד וחריף ששינה את העולם שלנו לחלוטין. בני אדם, לרוב בגיל העשרה לחייהם, מפתחים יכולות שהם מעל ומעבר לכישרונות הטבעיים בהם ניחנו בני אדם עד כה. היכולת לרחף, לשלוט במזג האוויר, לירות קרני לייזר מהעיניים או סתם להעביר ערוצים במצמוץ עין.
זהו עולם בו הפחד והשנאה הטמונה בבני אדם כלפי כל השונה מתפרצת ומפונת כלפי אלו שעד לפני זמן לא קצר נתכנו: "בנים", "הורים" ו"חברים". עולם בו קבוצות קיצוניות משני צידי המתרס מנסים להוכיח מיהו הגזע השולט וביניהם נמצאים אלו המחפשים את הדרך לשלום.

זווית עמוקה יותר על העולם ואולי דיון פילוסופי קליל יימצא בכתבה עתידית אך בינתיים בוא ונראה מה אנו יודעים עד כה:
קבוצה של מוטציות, בהנהגתו של פרופסור צ'ארלס אקסוויר, טלפת רב עוצמה, מנהיגים עמדה על פיה בני אדם, רגילים ומוטציות, יכולים לחיות יחד בשלום ללא צורך להיגרר לעימות שיביא רק לנזק. לעומתם עומד מגנטו, אדם מבריק ומוטציה רבת עוצמה המסוגלת לשלוט בשדות מגנטיים ומתכות המנהיג קבוצת מוטציות משלו המאמינה שזמנו של האדם הרגיל תם והעתיד שייך להם.
הסרט הראשון התרכז לא רק בהכרת הצדדים אלא גם בהצגת העולם והתרגשות הפוליטית שבו. על רקע הדיון על חוק רישום המוטציות פועל מגנטו בניסיון להביא קץ לעימות, זאת הוא מנסה לעשות ע"י פגיעה בראשי העולם כולו בכינוס ענק של האומות המאוחדות.
ברור שהאקסמן אינם מוותרים והם יוצאים לעצור את תוכניתו.
הסרט הראשון סיפק אקשן נפלא לצד סיפור טוב אך בסופו של דבר הוא היה בסיס וככזה, לדעתי האישית, הוא היה חסר.

בסרט השני אנחנו עוברים פאזה ומעבירים את המלחמה מהשדה הפוליטי והבין מוטנטי ואל שדה הקרב של היחידות המיוחדות והקרב שבין בני אדם למוטציות. זהו סרט שמציג לנו פן נוסף של אכזריות, חושף סודות מן העבר ומספק חוויה קולנועית מצוינת.
אקסמן 2 מצטיין בעוצמה עלילתית, סיפור סוחף, אקשן מרתק ותסריט מצוין, הרבה יותר טוב מהראשון שכלל מספר משפטים שהיה עדיף לכולם אם לא היו קיימים כלל.
הדמויות אותן הכרנו מקבלות עומק נוסף, העולם מורחב והשכבות שסביבו נקלפות ומגלות לעינינו הרעבות פרטים מרתקים נוספים.
ניסיון התנקשות בנשיא ארה"ב ע"י מוטציה משחרר את גנרל סטרייקר לפעול באופן חופשי על פי תוכניתו, לפלוש אל בית הספר למחוננים של פרופסור אקסוויר והשתלטות על מי שלטענתו אחראים על הפשע.
אך התכנית הנפרשת לעיני הנשיא שונה לחלוטין מזו שטווה סטרייקר במשך שנים רבות, תוכנית שמטרתה אחת, השמדת המוטציות כולן באשר הן.

אותי באופן אישי הסרט הרשים, לא רק בגלל האפקטים המרשימים שהוסיפו לסרט מבלי לגרוע מהעלילה אלא בגלל הסיפור שהיה פשוט טוב. סיפור אנושי בו הדמויות חוצות את הגבולות התוחמים אותם והופכים לאמיתיות יותר, סיפור שלא שוכח להתייחס לדברים הקטנים ביותר בעולם ומתיר את הצופה מסופק בסוף הסרט כי הוא קיבל את מה שבא לקבל.
סודות מעברו של וולברין ושל הפרופסור מתגלים, הקצב הכללי של סיפור העולם ושל העלילה הנוכחית הולך ומאיץ ודואג לשמור את הצופים דרוכים ומצפים אך באותו הזמן מספק להם רגעים של הקלה לקחת בהם נשימה לפני שאנחנו צוללים אפילו עמוק יותר אל תוך הסרט שמציג לנו חלקי מציאות נוספים, אפלים יותר כאשר הסיום הוא קרשנדו נפלא של שמחה מהולה בצער עם המון תקווה, סימני שאלה וציפייה לבאות.
לאורך כל הסרט נשארנו מרותקים שזהו אולי אחד הסימנים הברורים ביותר לסרט טוב, כזה שלא נותן לך זמן להשתחרר מהאשליה המוקרנת מול עינייך. אין ספק שנהייה שם בשביל הסיבוב הבא שנראה מבטיח אפילו יותר מהסרט הזה.

מילה לקוראי הקומיקס. כמו הסרט הראשון גם כאן ישנם שינויים, עד כמה השינויים מהותיים לא אני יכול לקבוע כי מעולם לא התעמקתי יתר על המידה בסדרת הקומיקס. למרות השינויים מדובר בסרט ראוי ומהנה וחבל ללכת לראותו אם כל שתעשו הוא חיפוש השגיאות הקאנוניות.
סתם עצה קטנה.

להתראות בינתיים,
זיו.