טורג


ערן אבירם


סתיו, שנת 92.
ילד קט ניגש אל תיבת הדואר, עיניו נוצצות כיהלומים. שולח הילד את ידו אל דלת התיבה, מכניס המפתח ומסובב. כאשר פותח הילד את המכסה נגלה בפניו מחזה מרנין ומשובב. זהו גיליון דפים דק וצבעוני, על הכריכה מצויירת אינדיאנית אשר מסיטה את מבטה מכדור אנרגיה סגלגל. בצד שמאל, מעל המספר "18", רשום בגדול ובצהוב WIZ.
אני הייתי אותו ילד קטן ותמים, ובידי אחזתי את הגיליון ה-18 של הירחון Wiz (כמו שכבר ניחשו חדי העין מביניכם). באותו גיליון היו מספר דברים אליהם שווה לשים לב: אוסף "מילים אחרונות במשחקי תפקידים" הראשון שראיתי מעולם, הופעתה הרביעית של מורגן לה-פיי בין דפי המגזין (סתמי ביותר, המכשפה רק עונה על שאלות וחוסכת לבן-סער דלק), ובעיה קשה הניצבת מול דוקטור Wiz: הקווסטים החדשים יוצאים רק לצגי VGA! חמור מאוד. כמובן שעם השנים הבעיה נפתרה – היום כבר לא יוצאים קווסטים.
מבין שלל החדשות והידיעות התנוססה כתבה אחת מעל כולן, כתבה שקראתי ושיננתי פעמים רבות כל כך עד שעד היום אני זוכר את עיצוב העמוד ואת התמונה שבמרכזו: היתה זו הביקורת על משחק התפקידים Torg, מלחמת האפשרויות.

"טורג" מתרחש בתקופה הנקראת The Near Now, אלא שמדובר בעתיד הקרוב של תחילת שנות התשעים, שהיום הן זיכרון פרימיטיבי רחוק. חומת ברלין עוד עמדה, הגוש הסובייטי עוד היה... גושי, ואף אחד לא ידע מה זה טלפון סלולארי, שלא לדבר על אינטרנט. הם כבר לא יזכו ללמוד.
באופן מפתיע ומאוד אלים נפרצו השמים והארץ בשבע נקודות על גבי הגלובוס, וצבאות של יצורים חייזרים מכל חלקי הדמיון פלשו אל הפלנטה שלנו. ההלם היה חד ונוראי, והפאניקה גברה עם כל ידיעה חדשותית נוספת. "נותקו כל הקשרים עם אינדונזיה!", "צבא ארצות הברית קורס אל מול עדרי מפלצות לטאה!", "נותק החשמל בלונדון, תצפיות מדווחות על אורות מוזרים בשמי העיר!".
המלחמה הייתה מהירה וכלל-עולמית, ונרגעה רק לאחר מספר שבועות.
הממשלות וערוצי החדשות אספו כל מידע אפשרי, ותוך זמן קצר הדברים היו ברורים: הפולשים מגיעים מתוך מציאות אחרת, יקומים אחרים המצויים מעבר לגבולות מימדיים, עולמות בהם חוקי הפיסיקה מתנהלים באופן שונה, והמבהיל מכולם - הם הביאו את המציאות הזאת לכאן. חלקים שלמים מכדור הארץ הפכו להיות מקום אחר.
בראשות כל צבא פולש עומד High Lord, ישות עליונה ובעלת כוחות כבירים, המנהיגה אחריה עולמות שלמים. הם אלו שניהלו את הפלישה, הם המוח הזדוני שמאחורי כוחות הקרקע, ובראשם עומד The Gaunt Man – האיש הקודר.
כבר בסופו של החודש הראשון למלחמה התייצבו הכוחות הפולשים בעמדותיהם, חולשים על פני אזורים עצומים אך לא מגלים סימני התקדמות נוספים. האיש הקודר הכריז שבכוונתם של האדונים להישאר על כדור הארץ לזמן בלתי מוגבל, עד אשר תנוצל כל אנרגיית האפשרויות שלו, ולא יישאר עוד דבר.
מיהו האיש הקודר?
מהי אנרגיית האפשרויות?
איפה משחק התפקידים?
כל זאת ועוד בחלק ב'. לא תצטרכו לחכות הרבה. הנה הוא בא.

חלק ב'
[אמרתי לכם]
כדי להסביר מה קורה כאן, יש לחזור לתחילתו של הרב-יקום. פעם כל מה שהיו הם הנצח והתהום, וכשהם נפגשו נוצרה המערבולת. לא היה דבר נוסף מלבדם. הנצח יצר ביליוני אפשרויות, אך התהום ספגה את כולן, משמידה אין-ספור גלקסיות ויצירות.
לבסוף נותרו שתי אפשרויות בלבד. היו אלו "חסר השם", התבטאותה של התהום, ו-"אפריוס", התבטאות הנצח. השניים נלחמו בדו-קרב מתמשך, עד שבסופו עזב אפריוס את המערבולת ופנה אל אינסוף האפשרויות של הרב-יקום. חסר השם נשאר כלוא במערבולת, אך הוא לא ויתר: בעזרת כוחות היצירה החלושים אותם למד מאפריוס, הוא יצר את מתקני החשכה (Darkness Devices), ושלח אותם אל תוך הרב-יקום. מתקני החשכה חיפשו אחר בודדים אותם יוכלו לשרת (או שמא זה להיפך...?), מבטיחים כוח ועוצמה למתאימים, הופכים אותם לאדוני-אל. האגדות מדברות על כך שיום אחד יעלה אדון-על עם הידע והכוח להשתמש במתקן החשכה שלו לאסוף אנרגית אפשרויות רבה כל כך עד שיוכל להיעשות לבן אלמוות, כל יכול, אל. אותו אדון-על יזכה בתואר הנכסף טורג.
האיש הקודר, החזק מבין כל אדוני-העל ברב-יקום, שהכפיף לרצונו עולמות ומימדים ללא ספור, גילה את כדור הארץ לראשונה לפני מאות שנים. הוא היה המום מכמות אנרגיית האפשרויות של העולם הזה, והבין שלפניו נמצאת, לראשונה, ההזדמנות הסופית להיפך לטורג. אך כדור הארץ היה אתגר שלא ייכבש בקלות, מאחר ואנרגיית האפשרויות שלו תדחה בקלות כל ניסיון השתלטות של מציאות אחרת. האיש הקודר הבין שעליו לאסוף צבא של אדוני-על, ולבצע פלישה משותפת. מאות שנים הוא תכנן בפרטי פרטים את פעולותיו, ולבסוף, בתחילת שנות התשעים, הכה.
כעת מצויים על כדור הארץ שישה אדוני-על, רובם עסוקים בתככים אחד כנגד השני, ובו בזמן נאבקים להרחבת אזור שליטתם על גבי הפלנטה והוצאת אנרגית אפשרויות רבה יותר מהשטחים שכבר ברשותם. אם לא יעשה דבר, עתידים האיש הקודר והאדונים האחרים להוציא מכדור הארץ כל טיפת אפשרות שנשארה בו, ולהפוך אותו לכדור אבק שומם.

אז מה הן בעצם האפשרויות
כאשר פולשת מציאות אחת לתוך אחרת, דבר האפשרי כמעט רק בזכות מתקני החשכה, נוצר קונפליקט בין שתי המציאויות והמציאות החזקה יותר מנצחת. אל מול האנרגיה של כדור הארץ לאף עולם אחר אין סיכוי, לכן היה זקוק האיש הקודר למספר פלישות הנעשות בו זמנית, שירככו את עוצמת המכה. אדוני-העל משתמשים גם ב-"ניצבים", שהם מבנים מיוחדים שמסוגלים לכלוא ולהכיל מציאות בין גבולותיהם. לפני הפלישה שלח כל אדון-על משרתים לכדור הארץ, בעזרת גשרים בין-מימדיים חלשים, על מנת שישתלו ניצבים מסביב לנקודות הפלישה. לאחר שנפתח הגשר המוביל את הכוח העיקרי הסתערה המציאות של העולם המקביל אל תוך כדור הארץ, ונאבקה בה. מאחר והאנרגיה של כדור הארץ הייתה מוחלשת, בעקבות פלישות רבות ושונות כל כך, ניצחה כל מציאות פולשת את כדור הארץ, ומיד התפשטה לסביבתה, משנה את העולם ואת האנשים בעודה עוברת. המציאות נעצרה כשהגיעה לניצבים, ו-"התמקמה בנוחות" בשטח שיועד לה. כפי שתראו בהסברים מאוחר יותר, שטחי הניצבים של מציאויות מסוימות היו מקיפים מאוד, וחלקים גדולים של הפלנטה הפכו למציאות אחרת.
ברב-יקום ישנם שני חוקים הנקראים The Everlaws, מאחר והם תקפים בכל יקום ומציאות. מקורם שלהם נוצר כנראה עם תחילת הרב-יקום, כאשר הישות הבוראת והישות המחסלת התמודדו אחת עם השנייה. קונפליקט תמידי בין החוק הראשון לשני גורם לזרימתה של אנרגיית אפשרויות בין יצורים חיים (תבוניים בעיקר) לבין החפצים הדוממים של העולם. זהו המצב השגרתי. עם זאת, כל עוד מציאות פולשת מצויה במקום מסוים, מתבזבזת אנרגית האפשרויות של כדור הארץ בניסיון להפוך את המקום בחזרה ל-, ובכן, כדור הארץ. אותה אנרגיה נתפסת על ידי הניצבים ומועברת על מתקן החשכה, שם היא נאגרת עבור אדון-העל. אדון על מרחיב את שטחו על ידי הצבת ניצבים נוספים, ומאחר ולאנשי כדור הארץ אין ידע או יכולת לשלוט באנרגית אפשרויות, הוא כמעט ולא נתקל בהתנגדות. כמעט.

בפלישה הראשונית, כשנפתחו הגשרים הראשונים, גרמה ההתנגשות לסערת מציאות אדירה, שלא הייתה כדוגמתה. סערות מציאות הן בו זמנית ברכה וקללה. הן עלולות להרוג את כל הנקלה בדרכן, אבל מצב שני, הן יכולות גם "להעיר" אותם למציאות. האחרונים הפכו ל-"אבירי הסערה", ורובם לקחו על עצמם את האחריות להציל את כדור הארץ מהפולשים. יכולתם לנווט אנרגיית מציאות מאפשרת להם לשמור את עצמם אפילו בתוך מימד זר לחלוטין, ולדאוג שדברים מתנהלים כמו שהם היו רוצים, ולא כפי שחוקי הפיסיקה של המקום מחייבים. האיש הקודר דאג שבגלל עוצמת סערות המציאות כמות אבירי הסערה של כדור הארץ תהיה גדולה משראה בעבר. הוא צדק.

לפני שאמשיך, זה הזמן לתאר את רעיון האקסיומות. לכל מציאות יש ארבע אקסיומות, אותן נהוג לדרג מ-0 עד 33. אלו הן טכנולוגיה, קסם, ספיריטואליות, וחברה. אקסיומה חברתית? נראה מעט שהיקום יחליט עבורנו איזו קהילה נקים, אך יש לזכור שחוקי ה-Everlaw נותנים חשיבות עצומה לקיומם של יצורים חיים, ותבוניים בעיקר.
כדוגמא, הרמות האקסיומיות של כדור הארץ הרגיל הן: קסם 7, חברתית 21, ספיריטואלית 9, טכנולוגיה 23. הדבר אומר למשל שלעולם אי אפשר יהיה להטיל לחשים של ממש על כדור הארץ, שדמקורטיה היא השיטה החברתית הגבוהה ביותר אליה נגיע, שלעיתים תחינותינו לאלים נענות באופנים חלשים ולא מוחשיים, ושהטכנולוגיה שלנו לעולם לא תאפשר שדות כוח או מסע מעל מהירות האור.

שבע מציאויות ניסו לפלוש לכדור הארץ ולהקים עליו מאחזי קבע. אלו הן, לפי סדר הופעתן:

Orrorsh, ממלכת האימה: זוהי המציאות הנשלטת על ידי האיש הקודר בעצמו. הממלכה הזו פרושה על פני כל איי אינדונזיה ומלזיה, ואפילו נמתחת אל עבר תאילנד ואוסטרליה. זוהי הממלכה של הייאוש והפחד, של מפלצות השורצות בחשכה, של כאוס ופאניקה. הממשלות קרסו מזמן, ביחד עם נפילת הטכנולוגיה שהביאה המציאות החדשה השולטת במקום. ה-Occult שולט עכשיו באזור הזה של כדור הארץ, קסם קודר ושחור בו משתמשים ערפדים עתיקים ומכשפות מרושעות.

The Living Land, הממלכה הפראית: אמרו להתראות לאזור האגמים הגדולים ולחוף המערבי של ארה"ב, וקבלו בברכת שלום חמה את הארץ החיה. זהו מקום פראי וחסר טכנולוגיה לחלוטין, שתושביו הם אנשי הלטאה, האדאינוס, הרוכבים על גבי חיות ענק דמויות דינוזאורים ומשתמשים בכוחה הספיריטואלי העצום של האדמה. צבא ארה"ב הטכנולוגי קרס מול כוחם הפשוט אך העוצמתי של האדאינוס, בייחוד לאחר שהמציאות עצמה לא אפשרה עוד למכשירים טכנולוגיים לפעול ולעומת זאת נתנה לשאמאנים של כוחות האויב יכולות חזקות להבהיל. אנשי הלטאה מונהגים על ידי ברוק קאאה, אדון-העל של הארץ החיה, אדאינוס בעצמו.

Aysle, ממלכת הפנטזיה: אייסל פלשה לאיי בריטניה וסקנדינביה, בהנהגתה של הגבירה פלה ארדינאי. תושבי אייסל – גמדים, אלפים, ענקים, ננסים, ושלל יצורי פנטזיה נוספים – לא ידעו אז שגבירתם הנכבדה היא למעשה אות'וריון, יד ימינו של האיש הכחוש, שהשתלט על גופה של ארדינאי בדו-קרב שאירע במימד הבית של אייסל. באייסל הקסם שולט ביד רמה מעל הטכנולוגיה, אבל האקסיומה החברתית נמוכה ולא מאפשרת שיטות ממשל מתוחכמות. האוכלוסיה נמלטה מהערים וחזרה למצב הדומה לימי הביניים, בו נשלטים האיכרים על ידי אדונים פאודליים.

The Cyberpapacy, ממלכת הנצרות הסייברפאנקית: האפיפיור הכוזב ג'ין מאלארוקס הראשון הנחית את צבאותיו במרכז צרפת, ומיד השתלט על כולה. המדינה נפלה תחת האינקוויזציה וחוקי המציאות החדשה, שקבעו כי החברה תחזור לימי הביניים ותפילות הכזב של הפולשים יענו. בעקבות תאונה נוראית המערבת מספר אבירי סערה (שהתרחשה בספר קריאה שיצא עם המשחק), השתנו האקסיומות של האפיפיור ומיד בעקבותיו גם אלו של הממלכה כולה. כעת זוהי ה-"סייבר אפיפיוריות", בה ה-Godnet עונה לתפילותיהם של המתפללים המחוברים לרשת, וחיילי משטרת המחשבות של האינקוויזציה מסתובבים ברחובות ומאלצים את האזרחים להשתיל עוד קיברנטיקה וכך להעשות קרובים יותר לטהורת האל.

Tharkold, ממלכת ה-Techno-Demons: ת'ארקולד ניסו לפלוש לתוך שטחה של רוסיה, אך להפתעתם הרבה נתקלו בהתנגדות מוצלחת. הניצבים של ת'ארקולד הוצאו ממקומם, והפלישה נכשלה. למעשה, מציאות כדור הארץ פלשה לתוך מימד הבית של השדים, וגרמה לסערת מציאות שהשאירה אותם מחוץ למשחק למשך זמן רב. הטכנו-שדים לא ידעו זאת, אך פלישתם נכשלה אך ורק בגלל התערבותו של תאגיד קאנאווה (ראו למטה), שדאג לידע את רוסיה בזמן. שנתיים מאוחר יותר חזרו השדים ופלשו, הפעם בקטן, אל לוס אנג'לס, מעט מדרום לשטח הארץ החיה. העיר נעשתה לגיהינום על פני אדמות.

The Nile Empire, ממלכת ה-Pulp והמדע המוזר: פרעה מוביוס הביא את המציאות המוזרה שלו לתוך עולמנו, וכבש שטח עצום המשתרע על פני שלישה הצפון-מזרחי של יבשת אפריקה. זוהי הממלכה בה גיבורים טובים נלחמים ב-Super-villans רעים, בה "קרני מוות" מאימות על שלומן של ערים שלמות, ובה מרדפי מכוניות ברחובות הן דבר שבשגרה. הטכנולוגיה של אימפרית הנילוס מאפשרת דברים ביזארים כמו "אומגהטרון" המחזיר לחיים, "גיזמו" רב שימושי, ואפילו כוחות על.

Nippon Tech, ממלכת הטכנולוגיה: הפלישה ליפן היתה כל כך סודית ומחושבת, עד שרק בשנה השניה למלחמה הצליחו מספר אבירי סערה להביא לידי מודעות עולמית שיפן נמצאת תחת מציאות אחרת, זו המונהגת על ידי תאגיד קאנאווה. בשלב הזה כבר היה מאוחר מדי. תאגיד קאנאווה, שבראשו אדון-העל הידוע כ-3327, השתלט כבר בשלב הזה על כל ממשלת יפן ורכש את החברות הגדולות בשוק והתחיל לייצר גל של מוצרי הי-טק מתקדמים מאוד הנמכרים כמו לחמניות חמות. ניפון טק היא ממלכה של שקרים ותככים, שבה שום דבר הוא לא כפי שהוא נראה.


ממש קצת על המכאניקה
טורג משתמשת ב-ק20 עבור כל דבר, ויש דמיון רב בין שיטת הכישרונות שלה לבין מערכת ה-"D20" כך שניתן יהיה להמיר את טורג למכאניקה עדכנית יותר. טוב שכך, מאחר והשיטה המקורית מעט מסורבלת שלא לצורך (כמו שיטות רבות מאותה תקופה). לשיטה יש שלוש תכונות ששווה לסקר.
הראשונה היא הגיוון הרב שהיא דורשת ומאפשרת. לכל ממלכה ישנם חוקים ייחודיים, הנוספים על החוקים הרגילים (מעט דומה לעיקרון לפיו Fuzion נהגה לעבוד). לאפיפיוריות, למשל, ישנם חוקי שימוש והשתלה של קיברנטיקה, חוקים שממש לא יעניינו את החבורה שמעדיפה לשחק בממלכת אייסל. החוקים עובדים יפה אחד הם השני, ואין אי-התאמות בין החוקים של ממלכה אחת לאחרת. אפילו כישרונות מסוימים נחשבים ככישרונות של ממלכה ספציפית.
המאפיין היחודי השני הוא נקודות המציאות, המתפקדות כנק"נ וכעזר בו-זמנית (בדומה לקרמה של מירוצללים). ניתן למשל לשרוף נקודת אפשרות על מנת להכריח את המציאות שסביב הדמות לפעול לפי רצונה, כך שהעיניים הקיברנטיות של דמותך יעבדו אפילו כשהיא נמצאת על כדור הארץ השגרתי, שהאקסיומות שלו לא תומכות ברמה גבוהה כל כך של טכנולוגיה. נקודות אפשרות מאפשרות גם בונוסים לזריקות קוביה, זריקה נוספת, ועוד אופציות רבות.
המאפיין היחודי השלישי הוא קלפי הדרמה. לכל שחקן יש ארבעה קלפים בידו (גם למנחה), והוא רשאי להשתמש בהם לפי ראות עיניו. הקלפים משפיעים במיוחד בקרבות, כאשר בתחילת כל סיבוב קרב שולף המנחה קלף חדש הקובע את היוזמה לאותו סיבוב. הקלף יכול לתת גם תפניות דרמטיות מפתיעות המשפיעות על אחד הצדדים הלוחמים, וכך להפיח עניין ואווירה אפילו בקרב הבנאלי ביותר. כך למשל יינתן לפתע סיבוב כפול עבור אחר הצדדים, או עייפות המשפיעה על כל הגיבורים, או הזדמנות עבור האויבים להימלט על נפשותיהם. קלפים מסוימים עובדים מחוץ לקרב ומאפשרים שינויים של ממש בעלילה, כמו קלפי "תת-עלילה" שגורמים לדמות ששלפה את הקלף להסתבך בתוך סיפור נקמה, רומנטיקה, וכו', בתמורה לתגמול בצורת נקודות אפשרות כמובן.

הסיבה שאני מסקר את טורג לפתע, אחרי כל כך הרבה זמן, היא שלאחרונה רכשתי כמעט את כל ספרי השיטה במחיר של שני דולר לספר. זה נעשה במסגרת מבצע חיסול טוטאלי ומוחלט שמבצעת West End Games באתר האינטרנט שלה, לרגל מעבר מחסנים. הציצו בכתובת הבאה, אם אתם מעוניינים:
http://www.westendgames.com/html/torgcat.html
במאה דולר וארבעים סנט רכשתי 27 ספרים, והמצחיק הוא שרוב המחיר שולם עבור ההובלה בכלל. לדעתי מדובר במציאה מטורפת, ואולי כדאי לארגן קנייה משותפת אולטרא-גדולה של מספר אנשים המעוניינים בכך כדי לחסוך בהוצאות המשלוח (הודיעו לי גם, אני רוצה לקנות עוד שניים-שלושה דברים).
שאלתי את ערן בן סער לגבי דעתו המעודכנת על המשחק, 10 שנים אחרי ועם ניסיון של משחק בעולם המערכה, והוא תמך באופן כללי בדברים שכבר אמרתי. הרקע של העולם של טורג יספק שעות של הנאה עבור חבורה שמתעניינת בדברים כאלו, במיוחד אם הם ידעו כיצד לנווט את השיטה לפי רצונם ולא להיפך. כמו כן, לדעתו קלפי הדרמה הם, ואני מצטט, "שטיק מדליק" עבור מנחים מתחילים, אם כי מנחים מנוסים ידעו להסתדר בלעדיהם. אישית, הם נראים לי לא רק כשטיק אלא ממש כרעיון טוב, שיכול להוביל את המנחה המתחיל לאורך קווי מחשבה חיוביים בהחלט.
טורג הייתה בזמנו להיט בחו"ל, והשיטה התמשכה לאורך חמש שנים. בשנים אלו התפתחה עלילת-העל של העולם, כמו התקדמותו של עולם מירוצללים, ומלחמת האפשרויות המשיכה בעוז. WEG היו באינטראקציה עם קבוצות המשחק בעזרת גיליון Infiniverse, שבו זמנית תיאר התפתחויות אחרונות ואסף מידע מהשחקנים לגבי ביצועיהם שלהם. כך למעשה הושפעה עלילת-העל מפעולותיהם של קבוצות משחק רבות, דבר שנשמע מגניב לחלוטין. בסופו של דבר יצאה גם ההרפתקה War's End, שסגרה את מלחמת האפשרויות בקרב אחרון ומאסיבי של אדוני-העל כנגד אבירי הסערה.
עולם מולטי-גנרי עם סיום מחוייב מראש ועלילה מסועפת הנמשכת לאורך חמש שנים? תודו שזה נשמע מגניב. מישהו רוצה טורג?