סוף העולם- 1,2... 1,2... חלק ראשון


ברוכי מלביץ


"ראיתי כיסא לבן גדול ואת היושב עליו אשר נסו מפניו הארץ והשמים ומקום לא נמצא להם. וראיתי את המתים, הקטנים והגדולים, עומדים לפני הכסא וספרים נפתחו. גם ספר אחר נפתח, ספר החיים. והמתים נשפטו מתוך הדברים הכתובים בספרים לפי מעשיהם. הים נתן את המתים אשר בו, מוות ושאול נתנו את מתיהם, ואיש איש נשפטו לפי מעשיהם. המוות והשאול הושלכו אל אגם האש. זהו המוות השני, אגם האש. ומי שלא נמצא כתוב בספר החיים הושלך על אגם האש."
חזון ההתגלות, כ"א, 11-15.

לכל עולם, כמו לרוב הדברים הטובים, יש סוף. למעשה, לכל דבר שהתחיל יהיה בסופו של דבר סוף.
למעשה, לכל דבר שמימד הזמן רלוונטי לגביו, יהיה סוף מתישהו. למעשה, יכול מאוד להיות שחוץ מאשר לזמן, לכל דבר יש סוף (והרי הזמן לא משפיע על עצמו נכון?).
מה הפואנטה אתם שואלים? פשוט מאוד- שלכל עולם יש סוף.
מה המטרה של הכתבה? פשוט עוד יותר- להכניס אתכם ללחץ.
הייתי מציע לכם כבר עכשיו לרכוש שעון בחנות הקרובה לביתכם, להיפגש עם חברים, ואחרי סצינת "Synchronize Watches!" קצרה- להתרווח בספה ולהתחיל לספור את השניות.
אם אתה חושבים שלא קורצתם מאותו חומר ממנו עשויים אותם מכורים לפאניקה, אתם מוזמנים להמשיך לקרוא את הכתבה ובמקרה הכי גרוע תצטרפו לספירה לאחור קצת יותר מאוחר.
עכשיו ברצינות (בערך), אני בטוח שסוף העולם לא יגיע בקרוב מדי, אחרי הכל- הוא לא יגיע כל עוד ממשיכים לכתוב עליו בדימונס... אני בטוח שהוא יעדיף לקבל קודם פרסום מקסימלי כדי שלא יהיו אנשים מעצבנים שיתחילו להתכחש לו ולעשות לו בעיות. אחרי הכל, הוא רק עושה את העבודה שלו.
הנקודה היא- יש לכם כמה חודשים... 

Cut the Crap!

מה? אני?!
טוב. בסדר.

כתבה זו היא הראשונה בסדרת כתבות שאני עומד לכתוב בעיתון בנושא סוף העולם.
אם נעבור ביעף על ההיסטוריה ניתן לראות שכמעט בכל תרבות (אני מתפתה להגיד שבכל תרבות אבל.. אני לא מספיק בטוח) יש תיאוריה כלשהי בנוגע לסוף העולם. כיצד הוא יגיע, מתי הוא יגיע, לפעמים הסוף שליו וטוב ולפעמים הסוף מלא בפרעות ובאלימות. מה שחשוב הוא, שסוף העולם הוא דבר מאוד נפוץ בקרב החברה האנושית. מספר התיאוריות בנוגע לסוף העולם הוא עצום.
שני נתונים מדהימים למדי יחסית לאירוע שמעולם לא קרה, ויכול לקרות רק פעם אחת. מה גם שבני האדם די מתעיינים בזה למרות שלא צריך להיות להם איכפת, הרי כך או כך אף אחד לא ישאר בחיים כדי לשים לב לזה. אבל אף פעם לא טענתי שאנחנו יצורים אפקטיביים אז... שנמשיך? מצויין.
אני חושב שמה שיפה בחברה האנושית של היום זה היכולת של בן אדם לקבל כל כך הרבה סופי עולם שונים בתור אפשרויות. אני בטוח שרבים מהנוצרים בעולם כיום (ואפילו מהאדוקים) לא יתפלאו אם הם לא יפגשו אפילו לא פרש אקפוקליפסה אחד לפני ש...יסתיים העולם.
זה גורם למין גישה יפה שכזו של לקבל את השונה. זה נותן לי את הידע שכאשר סוף העולם יגיע רוב האנשים יקבלו אותו באותה צורה בין אם זה יהיה מטאור ובין אם מדובר במלחמת גוג ומגוג שתימשך שנים. כמובן שהצורה בה יקבלו את סוף העולם כך או כך היא אחד אך ורק בגלל שמדובר בפאניקה, וכמובן שהיחשפות לכל-כך הרבה סופי עולם עלולה לגרום לפאניקה ולבלבול נוראי (תופעה שיכולה לגרום לסוף עולם שונה ומעוות יותר- טירוף המוני שיאחוז בכל תושבי כדוה"א... כן, גם על זה מישהו חשב), אבל... אנחנו נחיה ונראה... ואז נמות.

בסדרת הכתבות שלי אני אכתוב על סופי עולם ממבטים שונים- מההיבט הדתי (חזונות שונים לגבי סוף העולם בתרבויות שונות), ההיבט העולמי (שמדבר על תופעות טבע ועל תופעות כלל עולמיות), ההיבט הקוסמי (שמדבר על סוף העולם כתוצאה מגורם חיצוני) וההיבט המדעי (כל מה שלא נופל לקטגוריות האחרות- מלחמות גרעיניות, אפקט החממה, רובוטים וכו'...).
סדרת הכתבות הבאה תכיל את כל התיאורים והתיאוריות שעבדכם הנאמן יוכל להשיג בנוגע לסוף העולם (או לפחות את סופי העולם שיהיו מקיפים מספיק כדי להזכיר אותם בכתבה). החל מבחינה של התיאוריות השונות להכחדת הדינוזאורים ובדיקה על איך הם ישפיעו עלינו ("היי תראו! כוכב נופל!", "כן, הוא ממש גדול הפעם!") ועד לאפשרויות הכי ביזאריות ומשונות שאנשים הצליחו לחשוב עליהם (למשל שכולנו נאכל ע"י מולקולות רעבות, או שנמות בגלל טעות קריטית של כמה פיסיקאים... "אופס").
אני אקדיש חלק גדול מהסקירה כדי לציין את סופי העולם השונים כפי שהם נהוגים במיתוסים הדתיים השונים (בתרבויות מונוטאיסטיות ובתרבויות פאגאניות) ואולי אפילו אקדיש כתבה כדי לדבר על מיתוס סוף העולם לפי Vampire: The Masquerade.

מה הקשר למשחקי תפקידים?
האמת היא, שלא צריך לזה להיות קשר למשחקי תפקידים (אם אתה שואלים אותי). אם אתם נהנים מזה, זה מספיק. אבל, תמיד אפשר להשתמש באחד מסופי העולם האלה (או לחבר מוטיבים שונים מתיאוריות ומתרחישים שונים) למשחקים שונים.
דוגמא אחת שעולה לי בראש: קמפיין ארוך של פאראנויה. צירוף מקרים אדיר שנגרם ע"י השחקנים גורם להחלפת התגיות של ציוד מעבדה יקר במעבדות הראשיות של קומפלקס אלפא. קריאת "אופס!" נשמעת כאשר משתחררת לאוויר אנרגיית קוונטום שהורסת את כל כדוה"א.
דרך מצויינת לסיים קמפיין הומוריסטי אם תשאלו אותי.


אז הצטרפו אליי במסע לפאניקה, הרשו לי להיות המדריך שלכם בסופי העולם השונים, ומדי פעם- באיזורים הכי אפלים ונידחים של המוח האנושי שהוגים כל כך הרבה רעיונות מטורפים בנוגע לאיך כולנו נמות.

מקווה שתהנו מהכתבות,

ברוכי.


נ.ב- אני מקווה שהאווירה הקלילה וההומוריסטית ששררה בכתבה הזאת לא הפריעה לכם יותר מדי, אבל בכתבות הבאות אני מבטיח להקדיש רצינות לפחות לחלק מהרעיונות.