"...בעיר הגדולה!" – שירותים עירוניים ומקומות שאסור לפספס. – חלק ב.


זיו קיטרו


אוו כמה טוב לצאת מהשמש הקודחת ולצלול אל תוך הסמטאות המוצלות. כמו קורי-עכביש סובבות את המרכז אליו נמשכים מכאן ומכאן שלל קורבנות צבעוניים, מרפרפים בכנפי אשליות ומוצאים עצמם (מבלי להמתין יתר על המידה) קורבנות לתרמית הגדולה מכל של העיר, שכן לא הרחובות הראשיים והנוצצים הם שיוצרים את המקום ולא מבני השלטון הם אלו שקובעים את החוק. לכל עיר ישנו צל שמוטל אל תוך עצמו והם, מציצים בעיניים מלאות חוכמה וזדון, ממתינים אלו שידם היא המכוונת את הכל. בתוך סמטאות העיר האפלות מוצא התייר הצבעוני את הטורפים האכזריים ביותר שבלשון מתוקה מדבש, וביד זריזה מלווה, פורקים הם ממנו את כל אשר לו ומתירים אותו עם מלוא החופן חלומות ואבק.

בינות לחנויות השוכנות בתוך קירות מבנים יכל מבקר לשמוע סיפורים שיגרמו לשערות ערפו לסמור. לטעום מאכלים ממינים שונים בעלי גוונים של ריח שאין שני להם בכל מקום אחר. ולשבת בשקט בחנויות ספרים משומשים המריחים מזיכרונות אבודים ותקוות ישנות.
כאן מציעים זרים מרכולות שלא ניתן למצוא בחנויות הססגוניות של רחובות האור, מרכולות שאולי עדיף שלא ימצאו כלל.

מעבר לרחובות הראשיים הנוצצים מלאי חנויות המותגים והניאון ישנם רחובות צרים יותר, גטאות שנוצרו לפני שנים רבות ומחלקות את העיר לרובעים של מיעוטים, כיכרות קטנות בהן שווקים המכילים את הירקות המוזרים ביותר, הבשרים הפיקאנטיים ביותר והזרים המוזרים ביותר.

אח, אלו המקומות בהם אני נהנה באמת לטייל, בלי הזוהר של המוכר והמפורסם. המקומות האלו, הם-הם לב ליבה של העיר ולפניכם רשימה קצרה של הדברים שניתן למצוא בהם:

בכל עיר שמכבדת את עצמה תוכלו למצוא את חנויות המידע. הרי הן הבסיס לכל העיר כולה, לולא הם העיר כבר הייתה קורסת לאפר לפני שנים רבות.
חנויות אלו לובשות צורות רבות, לעיתים הן מציעות סחורות לתיירים: חולצות, שעונים, פוסטרים ופסלונים הנושאים עליהם ציורים של אתרים מרכזיים בעיר. לעיתים חנות המידע לובשת צורה של זקנה מטורפת הצועקת קללות לכל עבר, לעיתים זהו העיוור שראשו עטור המשקפיים הכהים עוקב ללא לאות אחר על המתרחש.

אדם צריך לדעת כיצד לפנות לאנשים האלו על מנת שיסירו מעליהם מעטה הבלות והבורות ולהיות מוכן מול השליטים האמיתיים של הרחובות, אלו שאין דבר שמתרחש ואינו מובא לידיעתם. בין אם זהו ריב בין זוג צעיר שזה מכבר השתכן בעיר או משלחת שאמורה להגיע. רכילויות על ראש העיר ומנהלת בית המרחץ, או סתם מידע על מכירם האמיתי של מפות האוצר שמופיעות בידיו של כל עובר אורח מאז השמועות על עורק הזהב החלו להתעורר בעיר.

חנות הספרים המשומשים נמצאת לרוב בפינה, צופה מחלון אחד על רחוב זה ומחלון שני על הרחוב האחר. בחנויות אלו ניתן למצוא תמיד אדם שבאמת מבין בספרים, לרוב הוא יוכל לספק, תמורת המחיר הנכון, מידע רב ערך. שלא כמו חנויות המידע איש הספרים חי בעבר והמידע שבידו מעודכן בהתאם כך שלא הייתי פונה אליו על מנת לגלות מה המשאבים הדרושים לעיר אך הוא הראשון אליו הייתי פונה אם הייתי מבקש לי מידע על אחד הבתים הישנים בעיר. חנויות אלו מושכים אליהם חובבי ספרים מהעולם כולו, הרי ידוע שהספרים הטובים באמת נמצאים מוסתרים מהעין, כך שרק אלו שבאמת מבקשים יוכלו למצאם. אם מצאתם ספר ישן ותהיתם על ערכו, מהרו ובואו לכאן, רק הישמרו מפניו של הביבליופיל בדמות המוכר הזקן, עם בספר יש ערך אמיתי לרוב לא תגלו זאת אלא עד שמכרו לו אותו תמורת עותק ישן של ספר שירי ילדים.

שווקים גם הם נפרשים על פני הרחובות האחוריים. הקולות המלהגים, המוכרים הצווחניים, הריחות העזים של זיעה, עשבים, רקב וצואת סוסים מתערבבים יחד לכדי ארומה ייחודית ומופלאה שאין לטעות בה.

השווקים מכילים לא רק את הסחורות הזולות ביותר שניתן למצוא (בין אם יהיה זה בגד, ירק או תכשיט – זכרו רק שלרוב מדובר בזיופים) אלא את מגוון האנשים הגדול ביותר. תוכלו למצוא כאן סוחרים שבאו מרחוק להציג את מרכולתם וקונים, תושבי העיר שלא נשבים בקלות בחיוך החם של בעל חנות התבלינים. האוזן המיומנת תגלה כאן מידע רב שיהיה זול הרבה יותר מאשר בחנויות המידע, עם כי לעיתים יהיה צורך להמתין זמן רב עד שמידע כזה יצוץ.
בשווקים ממתינים גם כייסים רבים בדמות ילדים גדולי עיניים וזבי חותם שמבקשים עזרה או קוראים להורים (שכבר מזמן לא קיימים) בתקווה שזר חסר מזל יחלץ לעזרתם, ויגלה שארנקו אבד לפתע.

חנויות העתיקות מכילות חפצים שונים ומשונים שהגיעו מכל קצוות תבל (לרוב קצוות אלו יהיו מפעלים זולים בהם מכינים את חלק הארי של הסחורה ואותו שטיח ייחודי משושלת שפינג, רק אחד ויחיד, יוחלף באחד זהה לו שיוצא מהמחסן).
מידי פעם מתגלגל לידי הסוחר התמים חפץ בעל איכויות אמיתיות ותלוי באיש המנהל את המקום, חפץ זה יכול להיות מתומחר בכל מחיר, החל משקלים בודדים ועד למטילי זהב כמשקל בתו בת ה 40 שעוד לא מצאה לה בעל עכב בעיות משקל.
חפצים אלו עלולים לסבך את הקונה בצרות רבות אבל יכולים להעניק לו עושר ושלווה, אם רק ידע מה נפל לידיו.
זכורה לי חנות בה הוסתר הגביע הקדוש תחת סוודר ישן וחנות אחרת בה המתין כד השמן הקטן, עומד מוסתר מאחורי קופסת נעליים ישנה.
קחו את הזמן במקומות האלו, הביטו היטב בכל הפינות.
במיוחד אלו שהגישה אליהם קשה או אסורה.

מועדונים ופאבים לאלו שמבינים יושבים גם הם בסמטאות האלו.
דלת עץ לא מסומנת ומאחוריה מדרגות חורקות ואז, פעימות האדמה חולפים בגופו של היורד. לפתע אתה מוצא עצמך מול שומר מגודל בעל שרירים שללא ספק החל לפתח כששעט מבטנה של אמו (או אולי כששעט מחלציו של אביו). אמרו את המילה הנכונה, הראו את המטבע הנכון, והנה נכנסתם לעולם הקסם האמיתי.
כל המי ומי מסתתרים כאן, במועדונים תת-קרקעיים אלו, כל אלו שהאפלה יפה להם. עסקות שמגלגלות מיליונים לכיסם של הנמצאים נסגרות כאן, החלטות ברמות עולמיות נופלות מול כוסות שיכר איכותי המוגש ע"י מלצרים ומלצריות, יפים ויפות ההופכים ממגישי השולחנות, לאנשים העוצמתיים ביותר שכן הם-הם שומרי הסוד ויודעי הדבר.
אל לכם לזלזל במועדונים הרועשים גם כן, שם ממתינים אחרים שמרגישים את הצורך להסתתר בהמון ולאבד את עצמם בידי זרים. כאב ועונג מוגשים במידה שווה בחלק מהמקומות הפרטיים יותר, הכל בהתאם לצרכים ולממון.

הסמטאות מציעות הפתעות רבות למי שמעז לסייר בהן, במבט ראשון הן נראות פשוטות וחסרות חן אך לעולם אין לשפוט עז על פי הצמר שהיא מספקת, כך אומר אבי שכן לעולם לא תוכל לדעת אם אותה כבשה רזה וחסרת צמר אינה נסיכה בתחפושת שממתינה לזוג מגפיים מתאים... אני חושב שהשיכר ירד לי מהראש, אני מתחיל לדבר בחוסר הגיון.
מהר, הסתלקו לכם, העלמו מכאן ואל תחזרו עד לא יהיה בכיסכם עוד מן הזהב ההוא. סיפורים רבים ממתינים בתוך ליבי ואשמח לחלוק אותם תמורת ארוחה ומשקה.
ערים רבות בהם ביקרתי (ועליהם אוכל לספר) ממתינות לכם, אז למה אתם מחכים? קדימה, עוד מטבע אחד... אתם יודעים שאתם רוצים.