מיתוס- דופלגנגר


אביעד רוזנבוים


רוב משני הצורה הינם יצורים מוכרים לכל, אשר זכו זה מכבר לתהילת עולם ולהכרה גלובלית.
אך הדופלגנגר שונה מהם במקצת. למעשה , הוא יצור די אלמוני, שלא רבים מכירים , דבר שאני די מצר עליו. אנשים רבים פשוט מפסידים את ההיכרות עם משנה הצורה הזה, שמתעלה בכמה רמות מעל רוב היצורים הקיימים בעולמות הפנטזיה. בכתבה זו תקבלו סקירה די ממצה, אני מקווה , לגבי ההיסטוריה והרקע של הדופלגנגר. כמו כן, תקבלו מידע רב מאוד לגבי אפיוניו וכמובן, מידע לגבי דרך שילובו במשחקכם הן כדמות שחקן והן כדב"ש.

הגדרה (או מה זה בכלל ?)
בראש ובראשונה , דופלגנגר הינו מושג בשפה האנגלית אשר משמעותו הינה כפילות או דו-פרצופיות.
מושג זה בעצם מתמצת את מהותו של הדופלגנגר. המושג בא מגרמנית, שבשפה זו משמעותו כפיל או יישות כפולה.
הדופלגנגר הוא יצור על טבעי מיסתורי למדי, אשר בצורתו הטבעית נראה כיצור דמוי אדם, אפרפר, בעל עור שמזכיר עור לטאה או זוחל , חסר שיער לגמרי, חסר מין ובעל עיניים ללא אישונים.
תסכימו איתי, שעד עכשיו הוא נשמע די עלוב , לא ?
אבל כוחו , היחיד והמיוחד, מפצה אותו על צורתו הלא מרשימה למרות, שכך או כך הוא אינו מתמיד בה. הדופלגנגר מסוגל לשנות צורה, הוא מסוגל לשנות את צורתו לכל דמוי אדם ללא שום הגבלה של גודל או צורה.
כל עוד אותו יצור הינו דמוי אדם , הדופלגנגר יכול להיפך לכפילו המושלם, ללא כל הבדל.
המיתוס לגביו גורס, שהדופלגנגר הינו יצור תבוני מאוד ומרושע לא פחות, שילוב קטלני בדרך כלל.
הדופלגנגר שואף לא רק לשנות את צורתו , אלא גם להיהפך לגמרי לאותו יצור.

בדרך כלל, הדופלגנגר מתחזה ליצור אותו הוא מחקה, בשאיפה ללמוד אותו עד לפרט האחרון, מהבחינה הנפשית, המנטלית ועד לחיתוך הדיבור שלו או לצורת ההליכה שלו במטרה המוצהרת להרוג את היצור אותו הוא מחקה ולהיות הוא. הדופלגנגרים הינם יצורי פרפקציוניסטים למדי, אשר שואפים לחיקוי המדוייק ביותר, חיקוי ללא כל פגם.
לרוב, הקורבן מודע ל "חטיפת" צורתו, עקב כך שהדופלגנגרים, במחווה שמעידה על שחצנות יתרה, יוצרים קשר טלפתי עם הקורבן עוד לפני הפגישה ביניהם.
תסמכו על הדופלגנגרים, שלאחר הפגישה ביניהם, לא יהיה צורך יותר בשום קשר שכזה. גירסאות מעטות אחרות, טוענות שישנם גם דופלגנגרים טובים, אשר לא משתלטים על דמות היצור אותו הם מחקים אלא מהווים מעין מלווה, בלתי נראה לסביבה החיצונית (מלבד ליצור עצמו, ולעיתים, גם לחתולים), אשר מייעץ ומדריך את היצור, על מנת לסייע לו.


היסטוריה (או עד כמה אנשים יכולים להיות פרנואידים)
מקורו של הדופלגנגר הינו בארץ אשר רבים המיתוסים אשר הגיעו ממנה- גרמניה. אך הפעם הוא לא נובע מאגדות האחים גרים למיניהן או מסיפורי עם אחרים, אלא מן המיתולוגיה הגרמנית עצמה.
ברוב המקרים נטען שהדופלגנגר הוא שד, כשדים אחרים באותה המיתולוגיה אך הכינוי נשמר אך ורק לשדים בעלי כוח לשינוי צורה. בחלק מהמקרים , נטען שאלו הן נשמות שקוללו ונכלאו בהוויה זו, ועונשם הוא שלעולם לא יוכלו לחזור לגופם הקודם וישארו תמיד במרדף התמידי אחרי אדם מספיק דומה להם, כדי להפוך לו. אך הם לא נחשבו לממש רוחות לא במלוא מובן המילה, מפני שהם לא ראו בהם במקרים מסויימים כיישויות ממשיות, אלא כסימן חזיוני\נבואי. הדבר נבע גם עקב כך שהאדם אותו הדופלגנגר חיקה לא מת ועדיין התקיים ועל כן הוא לא יכול היה להיות דמות ממשית. הם ראו בו בד"כ סימן רע המעיד, על סכנה גדולה שמתחבאת מאחורי הפינה לאותו אדם אשר ראה דופלגנגר, לעיתים, אפילו סימן של מוות מתקרב.

המשמעות של גונב דמויות אימתני ומיסתורי, התפתחה עם השנים ולא היוותה את תדמיתו של הדופלגנגר מראשית ימיו.
בתחילה, הוא היווה מעין "נפש תאומה" או הקרנה אסטראלית של אדם כלשהו, אשר מופיעה במקרים מיוחדים, ברובם לא סימפטיים במיוחד.
לעיתים, הם נחשבו כשליחים ישירים של מקורות רוע גדולים יותר, אשר מסמלים את בואו של רוע או כמעין כוח לחימה מסוכן, סוכנים סמויים אשר תפקידים הוא להכות בבני האדם ולהרע להם.
בכמה מקרים, הם גם נחשבו כגנבים מיומנים אשר נשלחו ע"י יישויות על טביעות כאלה או אחרת, על מנת להשיג עצם או כוח כלשהו. כמו כן, הוא מופיע במקרים ספורים במיתולוגיה האירית והאנגלית בשם פטץ' (fetch). תפקידו שם דומה למדי וסביר להניח שהוא עבר למיתולוגיות הללו גם כן, עקב הגירה ועקב אבותיהם המשותפים של העמים הללו.

מספר דיווחים מעניינים נתקבלו במהלך השנים, לגבי קיומם או אי קיומם של דופלגנגרים במציאות.
אחד המפורסמים שבהם הינו של מלכת אנגליה, אליזבת הראשונה, אשר טענה שהיא ראה מעין דמות אפרפרה וחיוורת במיוחד שוכבת על מיטתה, זמן לא רב לפני מותה. כמו כן, המלכה הרוסית, קתרינה , טענה שהיא ראתה את דמותה מתקרבת לעברה ומרוב פחד, הורתה לחייליה לירות באותה דמות.
דיווחים נוספים התקבלו במהלך השנים, רובם התבטלו כחזיונות שווא וכתעתועים ותו לא, אך מי יודע ?
בעת המודרנית, הדופלגנגרים הינם עוד סיפור מעשייה הזוי, בעיני הרוב, והם מהווים לא פעם, אמצעי הפחדה מאיים לילדים סוררים.

חברה (או כדאי להסתכל אחורה מדי פעם)
הדופלגנגרים הם מטבעם יצורים לא חברותיים במיוחד וליתר דיוק, הם ממש להיפך מכך. הם מעדיפים להתבודד ולעבור את דרכם בגפם, ללא כל מלווים. הדופלגנגרים מעדיפים לדור במקומות מבודדים ושקטים, אשר בהם יוכלו לארוב לבאים תמימים ולגזול מהם את דמותם.

"חטיפות" שכאלה מתוכננות בדיוק שטני כמעט, והם מקדישים להם תשומת לב מרובה. אך, לצערם של הדופלגנגרים, הם נאלצים להשתלב בחברת בני האדם לעיתים תכופות למדי. כאשר הדופלגנגר מצוי בדמותו של אדם אחר, הוא משתלב באופן מעורר הערצה, בחברה בה חיי אותו אדם ומתנהג בדיוק כמותו. אך, גם במקרים הללו מעדיפים הדופלגנגרים את הבדידות.

בדרך כלל הם מחפשים דמויות אשר גרות בכפרים נידחים ומבודדים או אשר גרות בבדידות, בבתים גדולים ומרוחקים, כמו אצילים למיניהם. למרות כל זאת, הם כמעט ולא מדברים והם נוטים כמה שפחות לדבר. למעשה קשר טלפתי הינו אמצעי ההבעה המועדף עליהם.

הדופלגנגרים לא מסוגלים להתרבות, עקב היותם חסרי איברי מין ועצם התרבותם הינה מיסתורית למדי, כמוהם. הדבר מתמיה למדי, מפני שהם יחסית נפוצים, בעיקר בחברתם של בני האדם. הסברה הרווחת, היא שהם מיוצרים, באופן כלשהו, ע"י יישויות מרושעות ובעלות כוח עצום , אשר קשה אפילו לדמיינו.

אופי ומנטליות (או מסע בנבכי הנפש)
הדופלגנגרים הינם מן היצורים הנבונים ביותר. הם בעלי כושר טקטי ואסטרטגי מובהק אשר בא לידי ביטוי בתכניות מרחיקות הלכת והמתוחכמות אשר הם נוקטים בהן, על מנת לגזול את דמויותיהם של אחרים. המפתיע בכך, הוא שלרוב הם לא "המוח" שמאחורי פעולות רשע גדולות, אלא יצורים אחרים.
אך מי יודע מה הם באמת מתכננים ?
כמו כן, באותה מידה שהם נבונים, כך הם גם מרושעים. הדופלגנגרים הינם יצורים בעלי אופי שטני במיוחד ובמקרים רבים, באה לידי ביטוי האכזריות הטמונה בהם. הם נוהגים להתעלל, באופן נפשי בעיקר, בקורבנותיהם המיועדים. הם עושים זאת, בעיקר, ע"י הטרדה ממושכת של הקורבן המיועד וע"י גרימה הדרגתית של טירוף בלתי נשלט אצל הקורבן. בדרך כלל, הם גורמים לו לבעיות נפשיות לא מועטות לפני ההשתלטות, דבר המקל עליה עקב כך שכוח הרצון והחוזק המנטלי של הקורבן נשברים בעוד מועד.
נפשם של הדופלגנגרים הינה מעוותת למדי, הם אינם מסוגלים כמעט לחוש ברגשות, בעיקר לא בחיוביים שבהם. המנטליות שלהם מעורפלת למדי, אבל כפי שאפשר לראות יש בהם נטיות סדיסטיות לא מועטות, כמו רוב היצורים המרושעים. אם נשווה את נפשם לאדם רגיל, ניתן לומר בקלות שהם מטורפים לגמרי, אך בכל זאת, הם לא בני אדם רגילים.


שילוב במשחק (או למה קראתם את כל מה שכתבתי עד עכשיו)
אני אפתח במשפט שיאמר כבר הכל: אין גבול לאופציות של שילובם של הדופלגנגרים במשחק.
ברוב המקרים, כאשר כבר משתמשים בהם, אז הם עוד מפלצת אשר ניקרת בדרך ומשמשת בעיקר כאימון לחימה עלוב למדי לדמויות, ובצדק. הדופלגנגרים הם לא מכונות לחימה משומנות היטב, וכאשר משתמשים בהם בצורה שכזאת מבזבזים את כל הפואנטה שבהם. הם לא עוד מפלצת, הם יצורים מתוחכמים ותבוניים, שאר ברוב המקרים יהוו חלק מתוכנית גדולה יותר, שלהם או של אחרים.
אך הם גם יכולים לפעול לבדם, לא כסתם מפלצת, אלא כדבר קצת מעבר לכך. ההיתקלויות בהם, הן תמיד מפתיעות ומקוריות , וממש לא צפויות.

המנחה יכול להחליט בדיוק על אופי ההתרחשות, אבל אסור לו להרשות לא לנצל את הדופלגנגר כמו שצריך, כי אז הוא סתם בזבז מוקד עניין טוב למדי.

ניתן,אף, לשלב אותם כדמויות שחקן.
הדבר לא נפוץ במיוחד, בעיקר עקב החשש של המנחים שכדמויות הדופלגנגרים הינם עוצמתיים מדי וכוחותיהם עולים בהרבה על כוחותיהם של דמויות רגילות. כמו כן, דבר שכזה לא נובע מאופיים של הדופלגנגרים, כלל וכלל. אם המנחה, לעומת זאת, מסוגל לחשוב על עלילה מספיק מתוחכמת ועל סיבה טובה מספיק בשביל התקיימות של מאורע שכזה, אז יכול להתפתח דבר מדהים ביופיו.

משחק של דופלגנגרים, עלול להיות קשה מאוד, בעיקר עקב המבנה המנטלי והנפשי השונה מאוד שלהם מבני האדם. אני לא חושב שמישהו יכול או יוכל בכלל להבין את הדופלגנגרים עד סופם, דבר שבוודאי יקשה על המשחק שלהם אך יהווה אתגר מעניין ומסקרן.

לסיכום, אני חושב שהדופלגנגרים הם מן היצורים המיתיים המעניינים והמדהימים ביותר שהומצאו אי פעם. הם משלבים כל כך הרבה בתוכם ומהווים יצורים מופלאים ועמוקים עד מאוד.

נתתי לכם כאן , טעימה מקצה המזלג ממש של היצורים הללו, אך אני מקווה שזה הספיק כדי לגרות אתכם לחשוב עליהם קצת, בכלל או כדבר אשר ניתן לשלב במשחקכם.

אז אל תתפלאו יום אחד אם עוד תראו משחק של וויט וולף לגבי דופלגנגרים בעולם האפילה :)