סופר טכנולוגיה, אז מאיפה זה בעצם בא?


רם נבות


"הא! קח את להבות התותח הפוטואנרגוהידרודינמי שלי ותיצלה יריב רשע!"

אי שם, באחת הפינות האפלות יותר של פלוטוריס פריים, באיזה פונדק מפוקפק לאנשים שלא שפר עליהם מזלם להיות במרכז הכוכב איפה שכל האנשים המצליחים נמצאים וחיים את חיי המותרות שלהם ישב מנחה וותיק, שעייפו עליו המסעות, והגיע הזמן להעביר קצת מזה הלאה...
הוא צפה בעוד אחת מתוכניות הטלוויזיה ההגיוניות בקושי שיש בכוכב ההוא... כדור הארץ, ותקתק לתוך מחשב היד הלביש שלו עוד איזה מסמך אודות הקשקושים שאפשר למצוא בטלוויזיה דו מימדית.

"סופר טכנולוגיה היא דבר שמרתק את הדמיון האנושי כבר מתחילת המאה ה-19, תיאורים של שנות האלפיים עם המכוניות המעופפות, עם המגדלים הנוצצים ובגדי הכסף הצמודים שילבשו כל האנשים שיראו כמו דוגמנים מושלמים והשיער שלהם יעוצב בקוצים שיגרמו לאומני אנימה להיראות פרימיטיביים..."
"כמובן שכמעט שום דבר מתוך הדברים האלו לא קרה באמת, הם עדיין חיים שם עם מכוניות שעובדות על שריפה פנימית, טיסה לחלל היא עדיין דבר יקר להדהים והאפקטיביות הממוצעת של ייצור החשמל עומדת על בערך 38%... לא קרוב אפילו לחלום ההיתוך הקר שרדפו אחריו כל כך הרבה, אבל אני מקדים את המאוחר"

הוא מפסיק לתקתק את המידע, ומשגר את עצמו לחדרו הפרטי, שרכש בכמה מאות קרדיטים ג'רולידיים טבין ותקילין, ועבר להעברת מידע ווקאלית... כדי להקל על העבודה וכדי שיוכל להכין לעצמו ארוחת ערב יותר מעניינת מהגלולות המשעממות שאנשים לוקחים כשאין להם כסף לאוכל אמיתי.

"אני מבין שהדמיון האנושי הוא דבר פורה, אבל לקחו מאה שנים שלימות כדי לעבור ממנועי הקיטור שניצלו בערך 5% מהכוח שהם ייצרו כדי להפוך את החום לתנועה, למכוניות הקומפקטיות שקיימות בשנות האלפיים והופכות כ-30% מפוטנציאל הדלק שלהן לתנועה אמיתית – לכן לא סביר שתוך מאה שנים תיהיה התקדמות מסיבית בהרבה, ללא שינוי מדהים בחוקי הפיזיקה שהם עובדים לפיהם – כמובן ששימוש בתיאוריות חדשניות כמו "שדה-אנרגיית-אפס" יוכל לשנות את המצב הקיים, אבל זאת עדיין תיאוריה חביבה ולא משהו מעשי"
"אם כן, איך סופר-טכנולוגיה כן תיראה במידה ונרצה לבנות משהו ריאליסטי אבל פוסט-עתידני?... וובכן, סביר להניח שמה שיש היום לא יישתנה בצורה מסיבית, הבתים ישארו בתים, והמחשבים ישארו מחשבים, והמכוניות ישארו מכוניות – אבל כמו שמדובר בכלי נשק, העיקרון נשאר זהה, אבל כל המערכת עברה שיפורים מהותיים שהפכו את הכל לאפקטיבי בהרבה"

"לדוגמא, ניקח את הבית כדבר שאנחנו רוצים להמיר למערכה על-טכנולוגית, אפשר לדוגמא ללכת לפי הדוגמאות של שנות השבעים וניתן לו כור היתוך קר וקומפקטי שיניע את כל מה שיש בפנים... אפשר לעשות ככה דברים רבים, כמו לדוגמא לתפעל סופר-מחשב שיפקח על כל הדברים שקורים בתוך הבית, כולל לגרום למקרר למלא את המצרכים ולבשל בעצמו לפי טעמם האישי של כך יושבי הבית ועם זאת לשמור על גיוון שלא ישעמם את האנשים – המכונית המגנטית תיטען ותכין את עצמה לנסיעות של היום – או שכבר נפטרנו מהטרדה הזאת והטלפורטר כבר יכין את הקורדינאטות שהוא צריך לשגר אליהן את דפוסי הדי-אן-איי של בני המשפחה כדי שיוכלו להגיע למקומות הרצוניים בזמן"

"אלו חלומות מדעיים עתיקי יומין כמו החלום לעבור מרחק בלי הצורך לעבור אותו בזמן נתון וכן הלאה... אבל צריך להבין שכדי להקים את כל הדברים האלו דרושה אנרגיה עצומה ועוצמת מחשוב חסרת גבולות ביחס למה שיש היום – לפי תיאורית השיגור לכל המחשבים על פני כדור הארץ גם יחד יקחו כ-300 מיליון שנים לפענח מבנה של בנאדם יחיד כדי שיוכלו לבנות אותו מחדש ברמה מולקולרית – בדברים כמו מסע בין כוכבים הדבר נעשה במיקרו-שניות"

"כל מה שאמרתי עד עכשיו היה רק כדי לשים את הצופה בפרספקטיבה... במידה והמסמך הזה יגיע אי פעם למישהו מתרבות כדור הארץ של שנות האלפיים, הוא בטח יבין"

"אוקיי, הלאה"

"הרעיון מאחורי כל ההשוואות האלו של מה איפה וכמה קשה זה היה רק כדי להסביר איפה הם עומדים היום ביחס לפנטזיות הבדיוניות של ספרי מד\"ב וחלומות העבר – כמובן שהם כיסו כמה צעדים חשובים – אבל כדי ליצור מערכה ריאליסטית הם יצטרכו להביא בחשבון לפני שהם זורקים מכ\'ים מגודלים (ועל כך במסמך הבא) ושאר שטויות לתוך המערכה – הראשון והחשוב מכולם הוא העיקרון שעליו עובד המכשיר, שהרי סופר-טכנולוגיה היא אוסף של מכשירים מתוחכמים להחריד שמישהו מבריק מאוד הכין"

"כמובן שהמנחים לא חייבים למצוא תירוץ להכל, אבל אם יהיה להם הסבר לגבי מה שהם זורקים סביב, זה יהיה הרבה יותר משעשע לתת לדמויות שלהן להסתבך עם בעיות טכנולוגיות, שהרי כידוע לכל מי שמפעיל מחשב בימינו – שהבעיות בעולם רק גדלו מאז שהפכנו לתלויים במחשב כדי לתפעל חיים נורמאליים..."
"אחרי שהסברנו מאיפה בעצם סופר-טכנולוגיה מגיעה ולמה, אפשר לעבור הלאה, לשלב של המימוש המעשי של זה"

הבחור מתיישב, מסתכל על התלת-ויזיה ומדליק את החיבור האלחוטי שעובר על טכיונים ומתחיל לשפוך את החומר הכתוב-מוקלט לתוך מאגרי המידע הביו-פוטוניים כשהוא ממלמל לעצמו משהו על מתי הוא אכל את הסטייק הטוב האחרון שלו... ועובר שוב פעם להקלדה, כי לדבר יותר מידי מעוות את הגרון.

"מערכה סופר-טכנולוגית ריאליסטית נוטה להיות באחד מ-3 המצבים השונים:

סופר-טכנולוגיה קרובה, אם ניקח את מרוצללים כדוגמא הקלאסית לסופר-טכנולוגיה שכזאת, ונוריד לעת עתה את עניין הקסם שחזר לעולם, אנחנו נגלה עולם שלא שונה מהותית מהעולם של היום – האקדחים עדיין יורים את אותו סוג תחמושת, המכוניות עדיין עובדות על בעירה פנימית, המטוסים עדיין טסים בעזרת עילוי כנפיים, הבתים עדיין בנויים מבטון – אבל הכל טוב יותר, הכדורים מדוייקים ועושים נזק רב יותר, המכוניות נוסעות רחוק יותר ויש להם אוטונהג, המטוסים מטים רוטור והבתים עמידים בפני רקטות חודרות שיריון, בערך כמו שדרוש לעתיד רווי מלחמה והרס כמו שיש במרוצללים... סופר-טכנולוגיה קרובה יכולה להיות גם קרובה יותר לכיוון האוטופיה, כאשר מדעי הרפואה והקיברנטיקה צעדו קדימה יחד עם הזמן.

סופר-טכנולוגיה רחוקה, יותר קרובה למציאות של סרטים כמו "השופט" אם אתה מחפש מערכות פוסט-אפוקליפטיות שבהן מרבית העולם נחרב, או מציאויות יותר נחמדות שבהן הטכנולוגיה עדיין מבוססת על דברים שקיימים כיום, כמו מכוניות או אקדחים בעלי תחמושת, או רפואה ביוגנטית, פשוט שבסופר-טכנולוגיה שכזאת דברים שנחשבו פעם לחלומות הם דברים של היומיום כמו הנעה גרעינית או מערכות נשק מתקדמות שמכילות אלמנטים רבים של תחמושת בתוך עצמן... קשה למצוא דברים שחסר, אבל זאת עדיין לא סופר-טכנולוגיה מדהימה, ואנשים מהתקופה של שנות האלפיים עדיין יוכלו להבין עקרונות רבים של מה שהולך שם, זה לא כמו ליפול לתוך מערכת חייזרית שבה אפילו גלי הקול לא נעים באותה צורה.
המערכה המשונה ביותר היא כמובן המערכה הסופר-טכנולוגית הביזארית, שמסמפטת בעיקר טכנולוגיה שהמדענים שלנו אוהבים לחלום עליה אחרי איזה 9 בקבוקי וודקה, ומופיעות בעיקר בסרטי אנימה שונים, כיוון שלבנות דברים שכאלו בדברים שאינם מצויירים היא דבר מאוד קשה – דוגמא תיעשה כאשר מדובר במגה-קומפלקסים תת קרקעיים, מכ'ים עצומים, מכונות זמן מטורפות ומשחקי גנטיקה בתוך רובים שמעוותים מקקים למפלצות אדירות ורעבות.
דוגמא אחת תיעשה בבריטניה שבה דוגלאס אדאמס נתן כמה רעיונות מטורפים לחלוטין לעתיד היפר-טכנולוגי שמכיל חידושים שאף אחד לא ממש רצה למצוא, כמו פלנטה לבניית פלנטות, מסעדה שהופעת הערב שלה היא סופו של היקום, רובוטים שזקנים פי 34 מהיקום כולו וכן הלאה – מערכות כאלו בעצם אומרות "הכל אפשרי, תיהנו כיוון שחוקי הפיזיקה הם כבר לא מכשול" ובד"כ אדם שנופל לתוך מערכה כזאת בד\"כ לא יבין איפה נמצאים הגפיים שלו כי כבר לא תהייה להם חשיבות.

זה סוגר את זה לגבי סוגים של סופר-טכנולוגיה ריאליסטית לפחות למחצה – אולי מלבד הסופר-טכנולוגיה הביזארית ששוללת את ההיגיון, אבל היא בכל זאת חשובה כניגוד לסופר-טכנולוגיה הרגילה, ומהווה מעיין גירסאת טונס למדע הכבד של מסעות בחלל... שעשוע קליל אם אתם שואלים אותי"
"אז אפשר להגיד שסופר-טכנולוגיה היא בבסיסה דחיפת ההיגיון, אבל מצד שני היא גם אחלה הצתה לדמיון – אבל הכנסת קצת ריאליסטיות ובחירת סוג הסופר-טכנולוגיה שיש יכול לתת למנחה המוני קרסים שונים להרפתקאות"

"אוקיי מחשב, אתה יכול לסגור את עצמך, סיימנו להיום" אומר נבות וקם מן השולחן ולקח גלולות אנרגיה. אחרי הכל, שינה זה מה זה פאסה!

תודה על התמיכה של איתמר ראוך.