אח איזה עולם- חלק א

על ירחים ועל שמשות
ערן בן-סער


עולם רומח הדרקון ודאי מוכר לכם במידה כזו או אחרת. זוכרים שיש לו שלושה ירחים? אני לא מאשים את מי שלוקח לו כמה שניות להיזכר בזה, הם לא עשו מזה עניין גדול במיוחד. לשלושת הירחים היו שלושה צבעים (לבן, אדום ושחור) וכל אחד מהם השפיע על הקסם של קוסמים עם גלימות באותו צבע. נזכרתם? יופי. איזה בזבוז של ירחים! עולם, דמוי כדור הארץ, עם שלושה ירחים – וכל ההשפעה שיש להם היא על יכולות הטלת הקסם של קוסמים? טיפ – תחשבו איך נראים הגאות והשפל של עולם עם שלושה ירחים... עכשיו אנחנו מתחילים לדבר על שימוש נכון במוזרויות הפיזיות של עולמות.

מבחינתי מלך הניצול של מוזרויות פיזיות, לא דווקא בעולמות פנטזיה אלא במד"ב קשה וטוב, הוא לארי ניבן. בעולם המוכר שלו ישנם כמה עולמות מיושבים שהתואר "מוזרים" מתאים להם באותו אופן שמתאים להגיד לי שגובהי הוא מתחת לממוצע. הם ממש-ממש מוזרים, והיופי הוא לא רק בתיאור מוזרויותיהם אלא גם בכך שלארי ניבן מתאר, היטב יש לציין, כיצד המוזרויות האלו משפיעות על בני האדם שהתיישבו שם וגרו שם במשך כמה וכמה דורות.

כמו במאמרים האחרונים שלי, שמטרתם פחות לספק כלים (משום שהכלי היחיד הוא הדמיון שלכם וההגיון שלכם) ויותר לתת לכם דוגמאות מוזרות – הנה כמה רעיונות, לא מקוריים משום שהכל כבר נעשה, לעולמות עם אלמנטים מעניינים שניתן לנצל הן למד"ב והן לפנטזיה.

ריבוי ירחים
כאמור ברומח הדרקון פיקששו את הרעיון לחלוטין, לדעתי. עולם עם שני ירחים, שלושה ירחים או אפילו יותר יכול להיות מאד מעניין בכל מה שקשור לגאות ולשפל שלו, שלא לדבר על השפעת הירחים האלו על דפוסי ההתנהגות של תושבי העולם (אני לא מבלבל שטויות, למה אתם חושבים שעל כוכבנו אנו אנשים נוטים להתנהג מוזר יותר כאשר הירח מלא?). כמובן שזה תלוי בגודל הירחים ובקרבתם לכוכב, אם ניקח דווקא את העולם שלי כדוגמה יש לו שני ירחים, אבל רק אחד גדול כמו שלנו, השני הוא סלע קטן שנראה מפני הפלנטה כמו כוכב קטן ובהיר שמסתובב יחסית מהר בשמיים, בקושי יש לו השפעה.

אבל אם נדבר על כמה ירחים גדולים, או אז המצב נהיה מעניין. תחשבו על הפרשי הגובה בין גאות ושפל בעולם הזה? בעצם בואו לא נדבר סתם על גאות ושפל, כי ישנם כמה רמות של גאות ושפל על פי מספר הירחים שמשפיעים על הים בזמן נתון. אבל ההבדל בין הגאות המקסימאלית, כאשר כבידתם של שלושה ירחים, למשל, מרימה את מפלס המים, לשפר מקסימאלי כאשר המים נמוכים, יכולה להיות עניין של עשרות מטרים ויותר. חוף ים? תשכחו מזה, יש רצועת חוף באורך קילומטרים על קילומטרים שמכוסה מים לסירוגין, מי יכול לגור שם? אולי יש איפשהו איזה צוק ממש גבוה שבזמן הגאות אפשר לצאת ממנו אל הים ובזמן הגאות הבאה לחזור, אבל מי צריך את זה? אתם יודעים איזה גובה של גלים יהיה בעולם הזה?

יש, כמובן, גם השפעות תרבותיות רבות. אחת הבולטות, לדעתי, היא עניין של לוחות זמנים. בעולמנו אנו יש שני מדדים הקשורים בגרמי השניים – החודש והשנה. החודש, כמובן, תלוי בירח והשנה בשמש. אם יש שני ירחים? שוב, אם נחזור לעולם שלי ולסלעון שמקיף אותו, ייתכן ויהיו שני מדדי זמן על פי שני הירחים. בעולמי הירח הקטן משלים סיבוב סביב כוכב הלכת בשבוע (מפני השטח זה אומר שבין ירח מלא אחד לבא עובר שבוע). הוא אולי קטן, אבל בגלל שאצלי אין שום אלוהים שנח ביום השביעי לקדשו, הירח הזה מספק לי את התירוץ לשבוע נורמאלי בן שבעה ימים. כמובן שאפשר לעשות את זה אחרת, תארו לכם עולם עם שני מונחי זמן אחרים לגמרי – ירח אחד, אדמדם, שמשלים הקפה בעשרים ושבע יום והשני, כסוף, שמשלים הקפה בארבעים ושלוש יום. זה נותן שני לוחות שנה נפרדים לחלוטין שלא ממש מתמזגים אחד עם השני. רוצים סיבה למלחמה? תרבות אחת מודדת את השנה על פי הירח האדום, לדעתם זהו צו אלוהי שכולם יעשו כך. תרבות שניה מודדת את השנה על פי הירח הכסוף, לדעתם הוא קדוש והאדום טמא. קבלו את "מלחמת הירחים".

ריבוי שמשות
רק ירח יש כמה? עובדה מדהימה היא שחלק ניכר מהכוכבים בגלאכסיה שלנו הם למעשה כוכבים בינארים או יותר מכך. כלומר הם מערכות של שתי שמשות או יותר המקיפות זו את זו. תארו לכם עולם סביב שמש, שסובבת סביב ציר משותף עם שמש אחרת. חם! לא רק חם, אגב, מסנוור. לילה יהיה מושג נדיר יותר בעולם הנהנה מאורן של שתי שמשות, אם כי לא בילתי נשמע. אבל תארו לכם שמיים בהם עולות וזורחות להן שתי שמשות יחד, האחת גדולה יותר (הקרובה, זו שכוכת הלכת שלכם סובב סביבה) והשניה קטנה יותר (הרחוקה, זו שסובבת סביב השמש שלכם). בהתחשב בחשיבות העצומה של השמש בתרבויות האנושיות, אם יהיו שתי שמשות הן יתפסו (לדעתי) חלק חשוב עוד יותר. אני יכול לדמיין מיתולוגיות שלמות על שני אלים, חמה וחמימה (אני גונב כאן שמות מתרגם של ספר מד"ב הנקרא 'מעוף השפירית') שנלחמים בינהם על השליטה בשמיים.

חוץ מזה הנטיה הטבעית של בני האדם לחלק את העולם לשחור ולבן, טוב ורע, עוד תכתיב שמש "טובה" ושמש "רעה". יום שבו זורחת רק השמש הטובה יחש יום קדוש ומבורך, יום שבו זורחת השמש הרעה יחשב יום אפל ושחור. יום בלי שניהם, כלומר לילה עם כוכבים, יהיה מחזה מרהיב ונדיר. תושבי הכוכב ודאי יתהו מי אלו כל האלים האלו שחמה וחמימה גירשו לנצח מהשמיים ויפחו מהיום שאחד מהם יחזור ויפיל את האלים שלהם בחזרה (כוכב שביט בטח יעשה להם התקף לב).

חוץ מזה למה שתיים? למה לא יותר שמשות? אלוהים יודע שיש מערכות מרובות שמשות לרוב. אני מאד ממליץ לקרוא ספר של אייזיק אסימוב בשם "שקיעה". מדובר שם על עולם כזה שיש לו שש שמשות ולכן תמיד יש עליו אור יום. התוצאה? לתושבים יש פחד אדיר מחושך, אין להם מושג על קיומם של הכוכבים האחרים כי הם לעולם לא רואים אותם, ולדעתם היקום כולו הוא בגודל של כמה דקות אור. ואז מה קרה? מסתבר שיש עוד פלנטה אחת במערכת, ופעם בכמה אלפי שנים, כשרק השמש החלשה ביותר בשמיים, יש ליקוי חמה בגללה ונהיה חושך. לחושך הזה הם קוראים סוף הציוויליזציה.

עולם ירח
אם כבר דיברנו על ירחים, גם העולם שלכם יכול להיות ירח. כן, כן, בדיוק – העולם שלכם יסתובב סביב עולם אחר שהוא מסתובב סביב השמש. כן, זה לא מקורי, מלחמת הכוכבים, פרק 6, שובו של הג'די. דוגמא מצויינת. אבל בואו נבחן את זה לעומק בבקשה, יש לנו עולם שמסתובב סביב עולם אחר, נכון? זה אומר שהעולם האחר הזה, שרוב הסיכויים שהוא ענק גאזי עצום אם ירח גדול מספיק להחזיק אטמוספרה מסתובב סביבו (לצורך השוואה – אצלנו במערכת השמש רק לירח אחד יש אטמוספריה, לטיטאן ירחו של שבתאי. אומנם שבתאי הוא כוכב הלכת השני בגודלו במערכת השמש, אבל הוא גדול, מאד גדול). בלילה יפה, כשהשמש מאחורי הירח שלכם, הענק הגאזי ממלא את השמיים ותופס שמינית, רבע או אולי אפילו שליש מהם. אם יש לו טבעות, וואו, זה נוף!

בכלל, קרוב לודאי שלעולם ענקי כזה יש עוד כמה ירחים מלבד זה שהתרבות שלכם מצויה עליו. האם גם עליהם יש חיים? סביר שתושבי הירח שלכם יחשבו שכן, יראה להם טבעי שעל מה שמסתובב סביב הענק הגאזי יש חיים. היי, אם יש שם באמת חיים אפשר לנהל מערכת מד"ב פשוטה ומעניינת של טכנולוגיה זהה לשלנו, או אולי טיפה יותר מתקדמת, שמפקיה כדי לנוע בין הירחים השונים בטיסות מסחריות, וכך שלוש או ארבע תרבויות זרות חיות להם יחד במערכת שמש אחת. או אולי הן נלחמות אחת בשניה עד חורמה על המשאבים שיש במערכת הירחים שלהם.

עד כאן, למרות שרק על הנושא של ירחים ושמשות אפשר לכתוב לפחות פי שתיים ממה שכתבתי כבר. אבל הרעיון הוא להאכיל את הדמיון, להעשיר אותו, ולתת לכם לחשוב על עוד אופציות משגעות. בפעם הבאה אני אמשיך על הנושא, ואז נדבר על כמה מוזרויות שלא קשורות לירחים ושמשות.