שעה בדוג'ו


מישל סבח


מישל קיפץ בהתלהבות כשנכנס לדוג'ו של סנסיי סיי צ'ן. הוא כבר לא יכל לחכות לשיעור הזה. הסנסיי הבטיח לו שילמד בשעה את כל מה שהוא צריך לדעת כדי להיות כוכב סרטי אומנויות לחימה. מישל כמובן לא ידע מה מחכה לו. הוא אפילו שילם על זה.

בדוג'ו היו כעשרים תלמידים, כולם בחגורה שחורה, שהתאמנו בקרבות ביניהם. סנסיי סיי צ'ן עמד בצד בשקט. אדם מבוגר מאוד, שיערו לבן, תווי פניו מהמזרח הרחוק וגובהו נושק לרצפה. בצד השני של הדוג'ו, על ספסל קעור מעט, ישב גבר ענק, קירח אך עם צמה ארוכה שחורה.

סנסיי סיי צ'ן הבחין בנוכחותו של מישל וקד קידה קלה, "סנסיי סיי צ'ן", אמר הסנסיי. מישל הושיט את ידו ללחיצת יד. "מישל" אמר מישל ומשך את ידו חזרה כאילו בלי משים לב כאשר ידו של הסנסיי לא הראתה שום נכונות לנוע ממקומה. "יש לנו הרבה עבודה ומעט זמן, הבאת קרוב משפחה?" שאל הסנסיי. "וודאי" השיב מישל, "אחי הקטן מחכה מחוץ לדוג'ו."

"אבל לפני שנתחיל", הוסיף מישל והצביע על תלמיד שכרגע ביצע במיומנות מאוואשי טובי גרי על תלמיד מסכן אחר, "אני לא צריך חליפה?". "לא", אמר הסנסיי בהחלטיות, "אין צורך".

סנסיי סיי צ'ן פלט משהו לא מובן ועשרים התלמידים השתתקו ונעמדו בסדר מופתי. "אז אתה רוצה להיות כוכב סרטי אומנויות לחימה" אמר הסנסיי. "הדבר הראשון שתצטרך זה קרוב משפחה שיוכל להיות קורבן לקרב לא יוצלח, הקרב שישלח אותך לנקום באיש הרע. הקרב חייב להסתיים במות קרוב המשפחה או בפציעה אנושה, שיתוק וכדומה. קרא לאחיך."

מישל קרא לאחיו להיכנס לדוג'ו. אבי נכנס לדוג'ו כאשר מבטו נעצר בענק על הספסל הקעור. "לא הייתי רוצה לחתוך אותו בתור לקולנוע..." לחש אבי למישל. סנסיי סיי צ'ן החווה באצבעותיו תנועה קלה ואטילה קם מהספסל. הספסל התיישר.

לאחר מכן תפס אטילה את אבי והחל משלח בו חבטות קטלניות. אחרי כמה דקות של רעשים לא נעימים ניסה אבי לגרור את עצמו על המזרנים אל מחוץ לזירה. צוות מד"א שהיה מוכן מראש במקום עזר לאבי לשבת בכיסא הגלגלים וחיבר אותו למכונת הנשמה. אטילה ישב על הספסל. הספסל התקער.

מישל בלע גוש רוק וחזר להביט על הסנסיי. "לפני שנמשיך עם הדברים הנחוצים לך, נעבור קצת על דברים בסיסיים.", אמר סנסיי סיי צ'ן. "ראשית, על מנת להיות מעט משכנע עליך לבנות מסת שרירים ולהיות חטוב. לאחר מכן תוכל למרוח סוגי שמנים על עורך כדי לקבל את המרקם המבריק הנחוץ. אם אין ברשותך שמנים, נסה לכוון את מיקום הקרב למקומות לחים, רטובים או גשומים. כדי להשיג את המראה השרירי החטוב תאלץ כמובן להרים קצת משקולות", סיים הסנסיי והצביע על משקולת 10 קילו בקצה הדוג'ו. מישל אץ רץ בקלילות והרים, סליחה, גרר את המשקולת חצי הדרך לסנסיי סיי צ'ן. הוא החליט שזה לא הזמן להתחיל, הוא מעדיף לעבור על התיאוריה קודם ובבית לעבוד על מעשי ולכן עזב את המשקולת וחזר לעמוד מול הסנסיי.

הסנסיי חיכה מעט, ואחרי שהבין שמישל לא הולך לבצע שום פעולה עם המשקולת, המשיך. "בחירת האויב היא גם נושא חשוב. האויב חייב להיות גדול ממך בהרבה וחזק ממך בהרבה. מומלץ שיהיה מהמזרח הרחוק, עם קרחת וצמה שחורה ארוכה, כאשר להב בקצה הצמה זה אופציה. הוא לא אמור להיות גאון הדור, ואם כבר הוא מדבר, שלא יגיד יותר ממילה או שתיים. בגדול, צריך להיות ברור שהוא זה שאמור לפרק אותך ולא ההפך, כך שניצחון בקרב איתו יהפוך אותך לכוכב." מישל הביט באטילה שישב על הספסל הקמור והשחיז את הלהב בקצה הצמה שלו. הוא הוציא פנקס קטן ועט, כתב מספר מילים וסימן וי בתחילת השורה. "צק, מה הלאה".

"דבר נוסף שאתה צריך זה גמישות. אם אתה רוצה להיות כוכב סרטי אומנויות לחימה אתה צריך להיות גמיש, ואתה צריך להדגים את הגמישות אפילו במצבים שאינם דורשים גמישות." אמר הסנסיי ומישל נזכר בסרט של ואן דאם שבו ואן דאם נאלץ להתחמק ממים ברצפת המטבח מכיוון שזרם חשמל עומד לעבור בהם אך במקום לקפוץ בקלילות ולשבת על השיש, הוא קופץ ונוחת על השיש בשפגאט מרשים. "בנוסף," אומר הסנסיי, "תצטרך לפעמים לעשות מדיטציה בשפגאט, מומלץ בשקיעה, בזריחה או במקום גבוה מאוד."

מישל, בהתלהבות מחודשת, עומד כאשר כל רגל פונה הרחק ממנו כמה שאפשר ומתחיל להחליק לשפגאט. הרגליים נעצרות ומישל מביט בסנסיי במבט ניצחון כאשר בין רגליו מפהקת זווית חדה במיוחד. סנסיי סיי צ'ן מביט במחזה האומלל ומניד ראשו. הוא מתקרב למישל, נותן שתי בעיטות, אחת לכל רגל, מבפנים החוצה. לאחר מכן קופץ באוויר ומנחית רגל על כתפו של מישל שנישלח לרצפה והחל מייצר קולות לא טבעיים של קריעת גידים וחיכוך עצמות.

יבבה קורעת לב נשלחת לאוויר העולם ודמעות של אושר ניגרו על פניו של מישל, שעמוק בפנים הודה על המזל הגדול שנפל בחלקו - ללמוד מסנסיי סיי צ'ן. אחרי עוד כמה דקות של דמעות אושר ומספר חבטות אגרופים במזרון בניסיון להעלים את הכאב הקל שהרגיש, הצליח מישל להרכיב את עצמו מחדש, לעמוד על רגליו ולתהות כמה חשוב לו לעשות ילדים.

"כדי להיות כוכב אומנויות לחימה" המשיך הסנסיי, "הדבר הכי חשוב זה לדעת כמובן אומנויות לחימה. אבל האמת היא שאין צורך ממש לדעת הכל. הדבר היחיד שאתה צריך לדעת מושלם זה איך לשלב בו זמנית, בהילוך איטי, בעיטה סיבובית תוך קפיצה באוויר שמשלחת רגל לפרצופו של האויב והשמעת תנועות אהו"י בקול בס.

הסנסיי הקטן קיפץ לאוויר בתנועה סיבובית זורמת וזרק רגל מנוסה לכיוון לסתותיו של מישל ההמום שלא הספיק להזיז את הלשון בזמן, למרות שראה הכל בהילוך איטי, בדיוק כמו שהסנסיי אמר. בעוד חלק משיניו מוחצות את לשונו ובודדות עפות מחוץ לפה, יחד עם כמות נכבדה של דם ושורשים, העריץ מישל את המקצועיות של סנסיי סיי צ'ן. רק שניות אחר כך גל כאב חלף בגופו ולרגע הוא ראה רק שחור.

"נעבור לשלב הבא", המשיך הסנסיי בזמן שמישל ייצר תנועות אהו"י מסוג שונה וחיפש את שיניו על המזרונים, "לפני קרב הנקמה עם האיש הרע תצטרך לעבור אימונים קשים, בדרך כלל בשיטות אקזוטיות ובמקומות נידחים. אגרופים לשברי זכוכית, כמה שכיבות שמיכה מעל נרות בוערים, קצת מתח מעל בריכת כרישים וריצות בהרים, רצוי מושלגים מאוד או חמים מאוד. ככל שיראו יותר זיעה, זה יותר טוב".

אחרי חצי שעה שעשרים תלמידים בועטים במישל, מכים אותו, שוברים עליו בקבוקי גולדסטאר ושורפים אותו בנרות, שכב מישל הצבעוני על המזרון עם כוויות בדרגות שונות, חתכי זכוכית בכל גופו ומבט מרוצה. רק עוד רבע שעה והוא מוכן להיות כוכב סרטי אומניות לחימה. ז'אן קלוד ואן דאם הבא.

הסנסיי הביט במישל ממושכות וכשהגיע למסקנה שהוא עדיין נושם, המשיך. "כעת הגיע הזמן הגורלי לקרב עם האיש הרע. אך אבוי, היכן אחיך?" חיוך נדיב נפרש על פניו של סנסיי סיי צ'ן. "ברוב המקרים לאיש הרע יהיה יתרון לפני תחילת הקרב. זה יכול להיות בן משפחה או קרוב שנחטף, זה יכול להיות איום להחריב משהו אם תנצח בקרב או אפילו פשוט כמו תנאים התחלתיים לא מאוזנים בקרב. הסנסיי הרים את ידו והוריד אותה במהירות, "הקרב מתחיל."

אטילה קם מהספסל. הספסל התיישר. מישל ניסה לקום אך דרך על כמה שיברי זכוכית וילל קצת. אטילה הגיע אליו והתחיל בעינויים. במשך עשר דקות מישל הצליח להתעופף לכל הפינות בדוג'ו, כמעט לשבור את גבו, להיכנס עם הראש ברצפה כמה פעמים, לראות את כפות רגליו של אטילה ממש מקרוב ולחטוף סוגי בעיטות שאין להן שם.

מישל שכב בצורה מוזרה על הרצפה, עיניו העצומות מביטות מעלה ורואות רק שחור. סנסיי סיי צ'ן המשיך בשיעור, "בדרך כלל, אחרי שהאיש הרע בקרב הסופי מרגיש שהוא הולך להפסיד בקרב, הוא יוציא נשק סודי, לרוב מלוכלך ולא חוקי ויפעיל אותו נגדך.". אטילה הוציא שקית קטנה מכיס פנימי, פתח את עפעפיו של מישל בעדינות מפתיעה ופיזר אבקה דקה לתוך עיניו של מישל שהתחיל שוב לבכות, מאושר כמובן.

אנשי מד"א חזרו בחזרה לדוג'ו עם אחיו של מישל שהצליח להרים את ידו ולנפנף למישל שהכל בסדר והוא כאן, משהו שמישל כנראה לא הצליח לראות דרך העיסה הדביקה שהייתה בעיניו. "לבסוף", אמר סנסיי סיי צ'ן, "יגיע הרגע שבו עליך להתגבר על כל הקשיים ולנצח בקרב". אטילה שראה את אבי מנפנף בידו הרים יד לנפנף לו בחזרה ולא שם לב שדרך במקום לא נכון. הוא התחלק על הפרצוף של מישל וראשו נחבט במשקולת 10 קילו שמישל הניח על הרצפה מבעוד מועד. ראשו של אטילה דימם והוא התעלף.

"בדיוק", אמר הסנסיי, "ידעתי שתבין את העניין."

עברו חמש דקות ומישל הצליח לתפקד. הוא קם על רגליו, הודה לסנסיי סיי צ'ן והוביל בצליעה את כיסא הגלגלים של אחיו אל מחוץ לדוג'ו. עוד כמה שיעורים כאלה והוא יאכל את ואן דאם בלי מלח.