פולחני קסם ומזבחות למיניהם


בנימין שנער


כולנו מכירים את זה, האגדות על הסטונהנג', מכשפות ערומות בלילה הכי קר של החורף וילדים קטנים עם רוטב ברביקיו, אבל איפה זה במשחקי התפקידים שלנו?


"?If it ain't broken, why fix it"
זו יכולה להיות אחת מהשאלות שלכם על הנושא, רוב המשחקים פשוט הזניחו את הנושא של טקסי הקסם לחלוטין, מסיבות מובנות- למי יש זמן לצייר פנטגרם על הרצפה בזמן שאורקים תוקפים את השיירה? מאיפה המכשף אמור למצוא מניין מתאים להטיל כדור אש על שלושת הגובלינים האלה? טקסי קסם נזנחו לטובת האינסטנט קסם מהסיבה הפשוטה שהמכשף המוד"מיסטי הממוצע לא ידע מה יביא עליו היום, ואם המכשף לא יהיה מסוגל להטיל קסם כדי לעזור לחבריו, בשביל מה צריך אותו שם?
אז למה בכל זאת צריך את זה? כי טקסי קסם נותנים נופך קצת יותר מיסטי לעניין, מה נשמע יותר מעניין, לזרוק שלוש גללי עטלף ולצעוק משהו או להקריב שלושה עטלפים לאדון האפלה הנצחית ולדרוש מהנשמות המעוותות של העטלפים למלא את משאלותיך? אם בחרת באפשרות הראשונה אז תישאר כאן, אם בחרת בשניה אז תדאג ללכת לפסיכולוג אחרי שתגמור לקרוא את זה.

"!Just add water"
אפשר להקריב את כל שיטת קסמי אינסטנט לטובת הפולחנים, אבל אני לא ממש ממליץ, כי אז המכשף מאבד את הסיבה לקיומו (כישוף), אלא אם מדובר במשחק שבו כולם מכשפים למיניהם או משחק שיש לך בו זמן להתכונן לכל קסם, בקיצור- זאת לא השיטה למשחקי הרפתקאות לסוגיהם.
אני מעדיף למצוא את האמצע בין השיטות, יש מספר קסמים שאפשר להטיל באופן מהיר יחסית, ובשביל היתר צריך לארגן טקס, הנה למשל דוגמא מאולתרת: קסמי מו"ד הקרביים (כדור אש, טילי קסם וחצי חומצה) הם קסמים להטלה מהירה, קסמי היעלמות ,גילוי, ריפוי ושינוי דורשים טקס קטן, וקסמי החייאה, זימון וקללות דורשים טקס גדול. אפשר גם לבחור באופן שרירותי שכל קסמי מוד"מ עד דרגה 4 הם קסמי מהירים, עד דרגה 6 קסמים שדורשים טקס קטן, ומעלה מכך דורשים טקס גדול, לא הגיוני משהו אבל מתקבל על הדעת ,בערך.

".Murder isn't working, and that's all we're good at"
לפעמים קשה להבין למה צריכים את כל זה, הרי הדמויות פשוט יכולות להסתדר בלי כל זה, בעזרת אבחות חרב וגרזן או בעזרת משחק פוליטי, אבל יש מקרים שבהם המטרה מוגנת מדיי או בעלת מעגל תומכים חזק מדיי, למשל יורש העצר הוא בן לשושלת שמלכה שבע דורות, המלך לא פגש שום אישה מלבד אמו והאומנת שלו עד אחרי שנולד הנסיך, וכך גם המלכה(=אי אפשר להצמיח איזה בן נוסף שיתחרה על התואר). המלך נהנה מתמיכת העם ומועצת האצילים והצבא של הממלכה חזק מתמיד ומשמר הארמון נאמן כולו. על הדמויות הוטלה המשימה לגרום לממשל להתפורר כדי שהשליט של הממלכה השכנה יוכל להכניס שליט בובה לממלכה, הדרך היחידה הנראית אפשרית היא לגרום לעם ולמועצת האצילים לשנוא את המלך ומשפחתו. כיוון שרצח המשפחה יגרום להם להיות קדושים מעונים, ויגרום למדיניות המלך להפוך למורשת אגדית הדרך היחידה היא לגרום למשפחה עצמה לחטוא בצורה כה נוראה עד שהעם ומועצת האצילים יפנו לאדם שהכי התנגד למלך, שליט הבובה שהוכן מראש.

"?so, how does this thing work"
טקסי קסם מסורתיים כללו בדרך כלל פנטגרם- מעגל (או משולש, או משהו) שבו הטילו את הקסם, אפשר להשתמש במעגל השטן המסורתי, במעגלי אבן (סטונהנג' מישהו?) ובסימנים אחרים, אפשר גם להתאים את הפנטגרם למטרת הכישוף, אם לדוגמא מתכננים להטיל קללה שתגרום ליורש העצר להפוך לאיש זאב אפשר לצייר פנטגרם בצורת ראשו של יורש העצר ולהוסיף לראש את הסימנים המתאימים לאיש זאב (שיניים, אף, אוזניים, הרבה שיער) ועל כל פינה בפנטגרם להעמיד מכשף אחר.
דבר נוסף שכל טקס שמכבד את עצמו דורש הוא קורבן ומזבח- שוב, אפשר להשתמש בבתולות סטנדרטיות, אבל גם כאן מומלץ להתאים את הפנטגרם למטרה, אם ניקח את אותה הדוגמא של יורש העצר מהסעיף הקודם אז נוכל להקריב גור זאבים שגדל בשבי בני אדם ואדם שגדל אצל זאבים (ולא חסרים כאלה, לפי כל הסיפורים) ולערבב את דמם ולמשוח בו את כל הפנטגרם (לא לבעלי קיבה חלשה), יש עשרות דוגמאות נוספות, מבחילות יותר ומבחילות פחות, תבחרו אתם.

מרכיב נוסף של הטקס הוא הזמן בו הוא מתבצע- ביום הארוך ביותר של השנה, ביום שישי השלוש עשרה, בראשון לאפריל, ב11:11 באחת עשרה בנובמבר אלף מאה ואחד עשר שנים לאחר הולדת ישו, בדוגמא שלנו -לפי כל הסיפורים אנשי זאב נוצרים כשהירח מלא אז הטקס יתבצע בליל ירח מלא, ובגלל שהנסיך הקרוי נולד ביום שבו סב סבו נולד, וההפסד הראשון של סב סבו התרחש ב24 לינואר אז יחכו עד שב24 לינואר יהיה ירח מלא ואז יטילו את הקסם, שילוב כזה לא יכול להזיק לקסם, לא?
מרכיב חשוב לא פחות מהזמן הוא המקום, תימהוניים דתיים לא יקיימו קסמים בגני יהושע אלא בצפת, טורקים שרוצים להחזיר את האימפריה העות'מאנית לגדולתה יתרכזו בארמון המלוכה האמיתי, לא בחיקוי שמשמש כיום כמלון "הכל כלול במחיר" ומציע פארק מים לא רע לאורחיו. בדוגמא שלנו המכשפים לא יטילו את הקסם בכיכר השוק הקרובה אליהם אלא בחורשת היער שהמרחק ממנה לחדרו של הנסיך שווה לשמו של הנסיך בתוספת המילה זאב בגימטריה.

גם תאורה היא מרכיב בטקס, אפשר להשתמש בנרות (אבל כתבו על זה כבר פעם, ואני לא ארחיב על זה) ומדורות ואפשר להשתמש בעמודי אש שיורדים מהשמיים ושורפים את הקורבן וחצי מהמכשפים (לא מומלץ, לפחות לא למכשפים), במקרה שלנו המכשפים ידליקו בתחילה את הפנטגרם שבצורת ראש יורש העצר ובמהלך הטקס את שאר החלקים, שמסמלים את הזדאבותו.
הדבר האחרון שמומלץ וחובה להוסיף לא נכנס לשום קטגוריה, ציפורניים שהנסיך גזר יכולות לשמש להעמיק את הקשר בינו, בובה של זאב שפרוותה נוצרה משערות יורש העצר ושיניה הם שיני החלב שלו, השגת חפצים אישיים שכאלה היא משימה בפני עצמה, ורק הכנת פנטגרם יכולה לשמש כבסיס לקמפיין שלם, ראה "THOSE WHO HUNT ELVES".

"!Tremble before my encyclopedical knowledge"
טוב, אז הכנו מזבח, קורבן, פנטגרם, שכרנו את המקום ואיפסנו שעונים, הגיע הזמן לעשות את הקסם, אפשר להפנות את הטקס לאלוהים, לשטן, לאלי הכשפים והקסם, לפינגווינים וסתם להאשים את תורת הכאוס בזה שהייתם צריכים לעבוד. אתה בתור המנחה צריך לתאר את הטקס בצורה הכי דרמתית שאפשר, שחקנים שעבדו קשה בשביל הטקס מצפים למשהו מכובד, כמו שמי שגמר ללמוד בקולג' מצפה לחגיגה שזורקים בה את הכובע. אם עדיין לא נעלת את הדלת, האכלת את החיות, נתת לאח הקטן לשחק במחשב, הורדת את הזבל בשביל ההורים וסגרת את הטלוויזיה- עכשיו זה הזמן לעשות את זה, כדי ששום דבר לא יצוץ בזמן שאתה מעביר לשחקנים את הקטע הזה, העצות האלה מתאימות לכל מקרה, אין דבר יותר מעצבן מלשמוע את אח שלך קורא לעזרה כי הוא נפל ממש לפני הבוס במשחק שלו (טוב, יש אצלי בבית-ספר כמה דברים יותר מעצבנים, אבל זה שייך לסיוט אחר). אפשר לתאר לשחקנים את האורות, את הצבעים ואת התחושה הכללית, רק תקפיד על רצינות ועל האווירה, אחרת אתה מאבד הכל. דרך אחרת לטפל בזה היא פשוט לומר שהמכשף הראשי ביצע את הטקס, בלי לומר לשחקנים אם הטקס היה מוצלח ועכשיו השחקנים יצטרכו לחכות ולראות, במקרה שלנו הדמויות יצטרכו לחכות חודש עד הירח המלא הבא, ויש להם עוד חודש להסתובב באזור עד אז, כי אם הם לא גורמים לכולם לשנוא את משפחת המלוכה המשימה שלהם נכשלה והם לא יקבלו את הפרס שלהם.

".Circles are boring, they just repet themselves"
אל תחשבו שהדוגמאות מלמעלה הם הכל, אפשר להשתמש בטקסי קסם לכמעט הכל, נתתי רק קמצוץ ממה שאפשר לעשות עם זה, ורק קמצוץ מהדוגמאות לטקסים ופנטגרמים, אפשר לשלב דיסק מסתובב עם ארבעת האלמנטים כדי ליצור סופה של ברקים, אש וסלעים שתזרע הרס בעולם, אפשר לעמוד על הר געש ולחכות שהוא יתפרץ כדי לזמן יסוד אש או אפילו את נסיך האש בעצמו, אפשר להעמיד תינוק בפנטגרם שעשוי מפסלי ענקים כדי לזרז את הגדילה שלו, ואפשר לזרוק שבע נחשים יחד לחור שחור שהושלך לתוכו גוף של דרקון בלי הצוואר ולראות את ההידרה יוצאת מוכנה לשרת את המכשפים (כן, אני יודע, זה לא אפשרי לעמוד קרוב לחור שחור, גם אני קורא דימונס), ויש עוד מאות אלפי אפשרויות, כיד הדימיון הטובה עליכם.


"ה-24 לפבואר הגיע, יורש העצר קם, היה לו טעם מוזר בפה, הוא ניסה להביט בחדר שלו, אבל החדר היה מלא דם, הדם של משפחתו, הוא התקרב למראה והביט בעצמו ולא האמין, הוא היה שעיר חום ובעל אף של זאב, הוא היה- איש זאב."