טקסים של דם, צללים וצורות


שרה דיקר


קסם הוא לא דבר שאפשר לזלזל בו ולכל פעולה שתעשו יש מחיר אותו יש לשלם במלואו. ככל שהקסם עוצמתי יותר כך יהיה מחירו וחוקיות העולם דורשת עין תחת עין.
אם הכוהן שלכם השיב את הלוחם לחיים, מישהו בעולם יאלץ למות. אם מים פרצו מתוך האדמה, במקום אחר ישנו נחל שיבש. קסם מכופף את הטבע לפעול בצורה בה הוא לא פועל בדרך כלל אך אין זה אומר שהטבע ימשיך כסדרו למעט באותו מקום בו החלטתם להתערב.

הקסמים הפשוטים ביותר עליהם אנחנו חושבים בדרך כלל מערבים את קסמי מו"ד לדורותיו אך האם ישב מי מכם אי פעם ותהה לגבי המחיר שיש לשלם?
לרוב התשובה היא "כן, הקוסם מתעייף", ברור שהוא מתעייף אבל זה לא המחיר, זו רק תוצאה של מאמץ מנטאלי כביר. המחיר הוא גדול הרבה יותר. אם הקוסם שלכם הרדים מישהו זה אומר שהופר האיזון בין שינה לערות. מחיר של לחש פשוט שכזה יכול להיות לילה ללא שינה למישהו במקום אחר או אולי לקוסם עצמו. כדור אש שישוגר לעבר צבא קובולדים מתקדם שואב את חומו ממקור כלשהו, מחיר ללחש מסוג זה יכול להיות התקררות של העולם עליו הוטל הלחש. וכפי שציינתי, אדם ששב מהמתים מכריז בשובו על מותו בטרם עת של אחר.

מה היה קורה עם היינו מתחשבים במחירים האלו בכל פעם שהיינו מטילים לחש?
כמה זמן היה לוקח למועצת הקסם להבחין בהתקררות הבלתי נמנעת של העולם בכל פעם שקסם אש מוטל? כמה לילות ללא שינה יכול לעבור קוסם לפני שהוא משתגע? האם הייתם יכולים לחיות עם עצמכם אם הייתם יודעים שכל פעם שהלוחם שלכם חוזר לחיים מישהו אחר מת? האם הייתם מגנים אז את אותם מכשפים שמקריבים בתולות על המזבח בכדי להפוך את עצמם צעירים שוב?

אנחנו מביטים באותם מכשפים וטוענים שהם מרושעים, שהם פועלים שלא על פי חוקי הטבע. אבל בסופו של היום הם כנים הרבה יותר כי בעוד הם בחרו את זו שתמות במקומם והם אף אלו שמביטים בה ורואים את החיים עוזבים את גופה, אנחנו מתעלמים מהמחיר. קוברים את ראשינו בחול ולא מחפשים אחר אותה משפחה שאת ילדה רצחנו כי רצינו את הלוחם שלנו איתנו.
אני חוששת שעלי להודות, אולי אותו מכשף הוא מרושע אך הוא הגון יותר וישר יותר עם עצמו והעולם מאשר חבורת הצדיקים עושי הטוב שהם החבורה שלנו.

הטבע שואף תמיד לאיזון, זה החוק הראשוני עליו מבוססים כל השאר. הפכים יוצרים את האיזון הזה. כל מה שקוסם עושה הוא לאכוף את רצונו ולהפר את האיזון הזה בכדי ליצור משהו שלא יכול להתקיים.
אך גם אותן אנומליות מקורן בטבע בסופו של דבר ולכן, ככל שיהיו חריגות יותר מחירן יהיה כבד יותר גם אם, לכאורה, השפעתן לא כזו גדולה.

אחד הקסמים הראשוניים והבסיסיים ביותר במו"ד הוא הדיסק המרחף שיכל לסחוב על עצמו דברים. אותו דיסק, בסופו של דבר, הינו שדה כוח משיכה. האם לא נכון יהיה לומר שבמקום כלשהו בעולם ואולי במקום בו הוטל הקסם הלך ונחלש כוח המשיכה? ואם זה קרה, מה ההשפעה שיש לחוסר הזה על החיים סביבו? צמחים, מינרלים, חיות, כולם מושפעים מהמארג הזה אותו הפרנו ללא מחשבה.

ברור אם כן שכאשר אנו עולים ברמה דברים הופכים להיות יותר ויותר קשים.

בגיליון הקודם פורסמה כתבה על קסם טקסי שבסופו של דבר הפך אדם לאיש זאב. הכתבה אכן מביאה נופך מעניין יותר להטלת קסמים אך גם היא התעלמה המחיר שיש לשלם.
שינוי ברמה כזו, ההופך אדם ליצור אחר בא במחיר כבד מאוד אך איזה מחיר הוא זה?
לקחנו אדם, גורם קטן במארג החיים ונתנו לו פונקציה חדשה, פונקציה זו אינה עומדת בקנה מידה אחד עם הייעוד המקורי של אותו חלקיק חיים. המחיר אם כן צריך להיות כזה שיאזן את הדברים. כאן עלינו לשאול את עצמנו באיזה עולם אנו חיים? בעולם בו הכול קבוע מראש אותו אדם עלול היה להיות הנבחר שבנו יאחד את הממלכות כולן כנגד הזוועה שעומדת לבוא. כעת משהפכנו אותו לאדם זאב שינינו את הגורל הזה אבל העולם יתקן את הדברים וכך השינוי בסופו של דבר יהיה זמני. המחיר שהעולם יבקש? חיי הקוסם עלולים לעבור תהפוכות שיובילו אותו בסופו של דבר, ביודעין או שלא ביודעין, להפוך את הקללה.

בעולם בו החיים דינאמיים השינוי יכול להישאר קבוע לנצח אך מחיר עדיין חייב להגבות ומחיר כזה לא חייב להיות שווה ערך לקסם שהוטל. מה אני אומרת?
ובכן, ישנם מקרים בהם אין משהו שיכול ממש לאזן את המחיר, הפיכת זאב אחר לאדם היא מחיר "הגיוני" אבל טיפשי ולא נכון ברמת הטבע. לעומת זאת אותו מכשף שביצע את הטקס עלול לגלות שהשינוי שהטיל באחרים משתקף בחייו האישיים. אולי על כל מוות שיביא אותו איש זאב מישהו ממשפחתו של הקוסם ימות. אולי המכשף עצמו יגלה שהוא מחובר בקשר על טבעי לאותו יצור שיצר. ואולי המחיר יהיה אחר לחלוטין, אולי באותו מקום בו נוצר השינוי נפתח פתח לעולם אחר ואותו עולם מתחיל לדלוף אל עולמנו שלנו, יחד עם כל הזוועות החיות בו... ואולי המחיר יהיה שונה ומוזר, אחד שאין לו כלל קשר למה שהתרחש כי הטבע פועל בצורה אחרת מזו שנוכל להבין.

מאחר והמחירים הללו הם דברים שיש לשים לב אליהם רבים מהמכשפים המודעים נמנעים מלבצע טקס שמחירו עלול להיות מסוכן. לעומת זאת כאשר המחיר הוא נמוך אותם מכשפים מוכנים לשלם בדמם בכדי שהאיזון לא יופר.
נראה שמחיר זה מקובל לעיתים קרובות על העולם שמקבל את הפציעה העצמית כמודעות אישית של ה"מתערב" במה שעשה. אם יפצע עצמו המכשף הוא מצהיר "אני מודע לכך שלכל דבר יש מחיר ואני פוגע בעצמי על מנת שאחר לא יסבול" העולם מכיר בהקרבה אישית כדבר גדול מאוד ולכן האיזון ישמר.
כמובן שאלו ששורטים את קצה אצבעם יגלו שהעולם לא טיפש והקרבה סמלית שכזו אינה עומדת בקנה מידה אחד עם המחיר שנקבע עוד כשהעולם נברא.

טקסי דם הם טקסים נפוצים מאוד ולעיתים נדרשת כמות דם גדולה מאוד על מנת לבצע טקסים כאלו או אחרים.
לעיתים יש לצייר את המעגל כולו ואת הסמלים בדם ואז, ככל שהטקס גדול יותר כך הדם הופך יקר יותר, כי הרי ברור שהקוסם לבדו לא יוכל לשלם בדמו שלו, הוא יאלץ להשתמש בדם אחר.
דם עטלפים יכול להספיק לחלק מהטקסים, אחרים ידרשו חיות גדולות יותר ועוד אחרים יכולים לדרוש דם תינוקות או בתולות.
כאן נעצור ונשאל: האם העולם לא מודע לכך שהאדם "מרמה"? שהוא נותן דם אחר ולא את שלו? שלמעשה אין הוא מקריב דבר? ובכן העולם מודע לכך אך המוות שבא הוא מוות "טבעי" ולא על טבעי. סכין היא שביצעה את המוות, המכשף הוא זה שחי עם הפשע שביצע. אם המכשף הוא חסר מצפון... ובכן, נקווה שהחוק יוכל לטפל בו או שאולי יום אחד הוא ייפול למלכודת הדובים שלו ויאכל ע"י חיות טרף. אם יש לו מצפון הדבר יכול להיות נורא הרבה יותר עבור המכשף שלנצח יירדף ע"י דמויות קורבנותיו.

חשבו כמה מופלאה יכולה להיות דמות כזו, רדופה בחלומותיה בקולות החיות בהם טבחה, בפני התינוקות שהרגה. אם יש לו מצפון אומר הדבר שאותם תינוקות הוקרבו עבור משהו גדול באמת (ואני לא מוכנה לענות לשאלה מה מספיק חשוב בשביל להרוג תינוק). דמות כזו, מסתתרת במערות, מסרבת לדבר עם אחרים, רדופה, מפוחדת, מכה על חטא בכל יום, רוצה להתאבד אך מסרבת להרשות לעצמה בריחה קלה כל כך מפשעיה.

טקס דם יכול גם ללבוש צורה אחרת.
המכשף יכול לשלם בחייו.
כל קסם, פשוט או מסובך, ניתן לאמוד בזמן, קסם פשוט ייקח דקות ספורות מחייו של הקוסם, קסם מסובך יותר שעות ואילו קסמים אחרים ישאבו שנים רבות מחייו העתידיים של הקוסם. אם ניקח את הדברים בחשבון נוכל לענות על השאלה הלא שנשאלת שמופיעה פעמים רבות כל כך בספרות הפנטזיה: מדוע מכשפים נראים מבוגרים כל כך?

אפשרות אחרת היא לדמיין את כל מערך הקוסמים/כוהנים של היסודות לדוגמה כאילו הם עובדים בתוך מערכת של חוזה בינם לבין הישות לפיו הם מחויבים לה ועונים לה והיא זו שמשלמת את המחיר מול הישויות האחרות והבריאה כולה (כמו חברת ליסינג).
כל פעולה שלהם מחויבת בדין וחשבון לישויות הללו שהן כמו נושים, דואגים שהמחיר ישולם. את המחיר מול הקוסמוס הן משלמות אבל את החוב הן יגבו.

עלינו לזכור לאורך חיינו שלכל פעולה יש תגובה ולכל דבר שנעשה יש מחיר אותו נאלץ לשלם. לעיתים המחיר שווה את המאמץ, לעיתים אנו מגלים שרומינו וכעת אנו משלמים עבור אשליות. בכל מקרה המחיר שם ויש לפדות אותו במלואו ולא משנה לאן נפנה, בסופו של דבר נגלה שלעולם דרך להשיב לעצמו את השייך לו.