הכתבים העתיקים


זיו קיטרו


אחת הדמויות המשוחקות ביותר היא זו של המכשף, הקוסם, הרב-מג. בחרו כל שם שתרצו, דמויות מטילות קסם הן הדמויות המבוקשות ביותר בקרב שחקני התפקידים.
מתוך הסתכלות פשוטה על הדמות ניתן בקלות להבין מדוע דווקא דמות זו היא שמושכת את האנשים יותר מכל האחרות.

בראש ובראשונה קסם הוא דבר שונה ומיוחד, הוא מאפשר לעשות דברים הנוגדים את חוקי הטבע הידועים. קוסם יכול להמציא אש מאוויר, לרחף, לזמן שדים ממעגלי הגיהינום ולהעלים מהעין פתחים שהוא מבקש להותיר חבויים.
יכולת זו לבדה קורצת לכל אלו שמבקשים כוח במשחקי התפקידים, היא קורצת יותר לאלו שמבקשים לעצמם ייחוד ויתרון על חבריהם.
לוחמים זקוקים לכלי נשקם, גנבים זקוקים למכשירי הפריצה, קוסם לא זקוק לדבר כמעט, הוא עצמו כלי קיבול למשהו גדול הרבה יותר. הוא יכול לשנות את הבריאה, הוא כמעט אל.

אך לא רק הכוח הוא שמושך אנשים לדמויות אלו.
המסתורין האופף את המכשפים גדול מאוד ויוצר משיכה כמעט מגנטית אליהם. חבויים במגדלים, רוכנים מעל ספרים עתיקים, חוקרים את סודות היקום ומסוגלים לשוחח עם עולמות שמעבר. המכשפים אוחזים בכוח רב יותר משיכלו לדמיין, כוח מיני כמעט בעוצמתו.
המסתורין הזה מאפשר לרבים מהם ליצור את "אפקט הפחד" על אלו שידיעותיהם פחותות. קוסם לבוש גלימות שיכול ליצור אור בלבד יוכל לגרום לילידים מקומיים או אנשי כפר פשוטים לעשות ככל שיבקש אחרת "יפעיל את כוחותיו האחרים" ויגרום לנזק רב. הבורות בכל הקשור לקסם תגרום לאחוז ניכר מהאנשים לעשות כלל שיבקש מתוך פחד שה"ידיים הזוהרות" לא יגעו בהם או בילדיהם.

לא משנה איזה סוג של קוסם אתם משחקים ישנו דבר אחד משותף לכולם, המחקר.
בין אם עליכם לשנן לחשים בכל יום או פעם בחודש או שכוחכם בא ממקור אנרגיה פנימי ואתם מעצבים את המציאות על פי רצון ומילה בלבד, המחקר והלימוד הם חלק בלתי נפרד מחייכם.
כמו לוחם שמסייף בכל בוקר ושומר על כושרו הגופני, כך גם המכשפים דואגים תמיד לשמור על כוחם המנטאלי. הם ימשיכו לקרוא ולשנן מידע רב, הם ילמדו עוד ועוד על היקום הסובב אותם וזאת בכדי ללמוד כיצד לנצלו לצורכיהם, הם לא יעצרו לנוח ויעבדו יומם וליל כאשר יחשבו שהם קרובים לפריצת דרך חדשה.

בתיהם של קוסמים אלו מלאי לחומרים שונים ומשונים, קדרות, מבחנות, צנצנות וצינורות בהם יושבים וזורמים נוזלים שונים ומרקחות שהן פרי מחקר של שנים. זנים של יצורים שעין אדם לא שזפה כמעט יושבים בצנצנות משומרות, איבריהם משמשים לניסוי כזה או אחר. מעבדתם היא מקור לפליאה ופחד. פינות חשוכות יכולות להפוך למלכודת מוות לאחר שנלכדו בניסוי שהפכן לפתח בין מימדי, נקודות של אור יכולות להוות סכנה חמורה יותר, מסתירות צללי אור צמאי דם.

אך מעבר לכל דבר אחר במערך הציוד הרב ישנו חפץ שנותר לנצח החשוב ביותר לקוסם והוא ספר הקסמים.
מאז למד האדם את הכתב הוא השאיר מידע לדורות שיבואו אחריו. הוא התיר סיפורים שיסבירו לבניו את העולם, הוא כתב את זיכרונותיו למען עצמו, משפחתו ואחרים. קוסמים חייבים קודם כל לעצמם ואחר כך לאחרים לרשום את הדברים שהם מגלים.
הדרך בה ניסו את הקסם, התאריך, מיקום הירח, מזג האוויר, לכל אלו יכולות להיות השפעות ניכרות על קסם וכך במשך שנה שלמה יכול קוסם לבצע שוב ושוב את אותו הקסם כאשר כל יום שונה מקודמו ולילות הופכים להיות חסרי שינה שכן כל שעה חשובה. קסם אחד פשוט יכול להיות פרי מחקר של שלוש שנים בהן למד הקוסם מה המצב האופטימאלי להטילו.

כאשר מגיעים הדברים לטקסים מורכבים יותר כמו הזימון התהליך עלול לקחת זמן רב יותר. לא רק היום חשוב במצב כזה כי אם מיקום. בעוד הדוגמה העליונה מתירה לקוסם להישאר במעבדתו, טקס הזימון דורש לעיתים נדידה לאתרים שונים בעולם. מקומות בהם הקסם חזק יותר או פחות, בהם יש קירבה ליסוד אליו משויך היצור המזומן, בהם בעבר נעשו טקסי זימון.
הקוסם הופך לגיאוגרף, להיסטוריון, למטייל. הוא לומד את החיים סביב האתר החדש, מציין לעצמו מינים שונים של חיות המתגוררות במקום. הוא לומד כיצד לשרוד בטבע לבדו. הוא יגלה מקומות מסתור עדיפים, צמחים שיכולים למשש מזון או ריפוי, מקורות מים נקיים. כל אלו הוא ירשום לעצמו בספרו הכבד בכדי שתהייה עדות כתובה לכל מה שחווה.

הקוסם השברירי וחסר האמצעים מתחלף מול עינינו באדם אחר. מכשף בעל כוח פיזי ורצון של ברזל. אדם שיודע מהי מטרתו ולא מתכופף ולא מוותר. אדם כזה הוא בעל כושר לא פחות משל אדם אחר וכפיפות קומתו הנובעת מהשענות ארוכה על שולחן מעל חומר קריאה היא רק סממן מטעה שכן אותו קוסם מסוגל להגן על עצמו עד המוות עם יאלץ לעשות זאת.
הוא מגן לא רק על עצמו כי אם על הידע שרכש. ידע עליו לא יוותר בקלות, ידע שהוא למעשה כל חייו.

ספרי קסם לא מכילים רק נוסחאות ארוכות ומסובכות אשר פותרות חידות של אש וערפל. הן מכילות מידע רב ערך על החיים בעולמו של הקוסם, על הרגלים של יצורים שונים, על גישה אישית שיכולה לקבוע גורלות.
ספרי קסם מכילים מידע רב לא רק על המקום הנכון ביותר להטיל בו את קסם הזמן אלא גם פרטים על המצרכים הנזקקים ואלו יכולים להוביל לשרטוטים מפורטים של החיות השונות.
אדם שאינו קוסם יכול להרוויח רבות מדפדוף בכרכים עבי כרס אלו, הוא ילמד אנטומיה ואסטרולוגיה וחשבון וסרטוט. הקוסם המפותח יודע שקסם אמיתי הוא שינוי ושינוי יכול לבוא רק כשהבנה כללית קיימת על העולם.

ספריו של המכשף יכילו פרטים רבים שיכולים לשמש היסטוריונים שכן המידע בהם אמין יותר, הוא שלול סובייקטיביות ומציג את הדברים כפי שהם כי רק כך יכול המכשף להיות בטוח שפעולותיו יהיו נכונות. ואם קוסם כתב שביום השביעי לחודש השני ראה אורות יורדים מן השמיים, עדות זו אמינה יותר משל כל יועצי המלך וכל אביריו כי הקוסם לא יכול להרשות לעצמו שילך שולל אחרי מראות שווא.
הכתבים העתיקים שאנו מוצאים ברחבי העולם הקסום בו אנו נמצאים ערכם גבוה לא רק למטילי הלחשים למיניהם אלא מהווים אוצר רב ערך לכל בר בינה שבאזור.

יש לזכור כמובן שעם השנים הכרכים מפנים את דרכם לדיסקט ולדיסק וספריות עצומות מימדים נעלמות להם אל תוך פיסת פלסטיק מעוגלת.
קסם, גם בעידן המודרני, פירושו ידע וככל שהקוסם הופך משוכלל יותר הוא מציג ידע רב יותר בכתביו.
בעוד הקוסם של המאות הראשונות הביט בחיה המתה והחליט שהראות הן החשובות ביותר שכן הן גדולות מאוד ושהכליות חשובות כי יש שניים מהן יודע הקוסם המודרני שכליות יש שניים ולכן ניתן להקריב אחת וכי הלב עלול להתגלות עדין וחשוב יותר מהריאות למרות גודלו הלא מרשים.

פלאי הטכנולוגיה מאפשרים לא רק לתאר מקומות בעולם המוכר כי אם לצלמם ולהוסיפם לכתבי הקסם החדשים. כרכים אלקטרוניים לא מלווים רק בסרטוטים שנעשו ביד אלא גם בהקרנת תלת מימד של היער בו יש לבצע את הטקס וקולו של הקוסם יכול להיות המפתח להטלת הלחש שכן קולו ברור וכאשר הוא מקריא את הלחש אנחנו יכולים לשמוע את צורת ההגייה המדויקת וזה, אתם חייבים להודות, קל הרבה יותר מניסיון לפענח את הכתב העכבישי המעטר את הדפים המצהיבים של דורות העבר.

כתביו של קוסם הן פתח לעולמות אחרים, חלקם נמצאים בעולם זה שלנו.
בפעם הבאה שאתם מוצאים כרך שכזה, בחנו אותו טוב, לעולם לא ניתן לדעת מה מסתתר בין הדפים הפריכים, בתוך האלגוריתמים התלת מימדים, כי באמת נמצאת בתוך הפרטים הקטנים.