"באגס באני, אלמר פאד ויוסמיטי-סם טסים במטוס"

מאת: זיו קיטרו

 

סרטים מצויירים הם אולי אחד הדברים היותר נפלאים שנוצרו. אני זוכר שעד לפני שהגיע ערוץ הסרטים המצויירים לכבלים (שהוא גרסה חיוורת לערוץ המלא שמשודר רק באנגליה) נאלצתי להסתפק ברצועת הסרטים של ערוץ הילדים (מה שאומר שסבלתי את הדיבוב הדבילי לעברית) או בהצצות חטופות מידי פעם באיזה ערוץ שכוח  שהקרין פעם ב...

 

למרות הקשיים הרבים והנוראיים אני מוצא לפעמים רצועה של סרטים מצויירים מטורפים המוקרנים ברצף ואז אני פשוט צופה במסך ומתגלגל מצחוק. בין אם זה באגס המפליא מכותיו באלמר פאד או ביוסמיטי-סם, או בין אם זה "רודראנר" שהורס את חייו של הזאב המסכן או האנימניאקס (באנגלית) אני תמיד מאושר כשהם מוקרנים. הסרטים האלו מלאים בהומור סלפסטיק מטורף וכיפי שלא נמצא בשומקום אחר.

 

מה אכפת לכם, אתם שואלים?

אז זהו שזה צריך להיות מאוד אכפת.

אני בטוח שחלק מכם ישב וצפה בסרט כזה או פרק בסדרה ואמר לעצמו "וואי חבל שאני לא יכל להריץ כזה משחק." בעלי היכולת והרצון מביניכם הריצו משחק "פריפורם" בוודאי אבל חלק אחר פשוט התבאס.

 

ולכן אני שמח לכתוב על השיטה המדליקה ביותר שנוצרה בתבל:

Toons: the cartoon role-playing game.

מדליק לא?

 

אז מה בדיוק יש לנו שם?

ספר החוקים של טונס נותן לנו כל מה שצריך בשביל להריץ משחק מטורף לחלוטין בו הכל יכל לקרות ולאף אחד, אבל אף אחד (כולל המנחה) לא יכל לדעת מה עומד לקרות.

כמו בכל שיטה יש כאן חוקים ליצירת דמויות מכל סוג ובכל סגנון, אתם יכולים להוסיף ליצורים האלו "כוחות" (כל הטריקים האלו שיש לדמויות המצויירות תמיד) ומה לא. אחר כך יש לנו פרק על איך ומה? כלומר כיצד עושים דברים במשחק הזה, יש שם פרק למנחה על איך להנחות משחק בטונס ולבסוף מקומות בעולם המטורף של טונס וטבלאות מטורפות לגמרי (ששוות הסבר בנפרד אז אני לא מגלה כאן כלום).

 

חוקים לדמויות? בטונס? השתגעת?

כן, כן ו...כן (לא ברור, כמה זמן ייקח לכם להבין שאני לא יציב?).

נכון מדובר במשחק מטורף לחלוטין שבו כעיקרון כל דבר יכול לקרות, ולא רק זה אלא שכותבי המשחק חוזרים ומבקשים להתעלם לחלוטין מהחוקים, אבל למי שרוצה זה קיים. בניית הדמות היא מאוד פשוטה (חברה אלו טונים, לא צריך להיסחף פה ביצירת סיפור רקע קורע לב או בלבחור את כל הכשרונות שהטון הצעיר למד מילדותו עד היום)  כל השיטה מבוססת על גלגול קוביות שש, פשוט נכון?

 

אתם בוחרים דמות (ואם אין לכם רעיון תמיד אפשר להשתמש בטבלאות של טונס, תסמכו עלי זה  ג ד ו ל) מגלגלים ארבע פעמים קובית שש ומצמידים כל תוצאה לתכונה אחת: שרירים, מהירות (או zip כמו שזה נקרא כאן), חכמה וחוצפה (ואני מתכוון לזה שגם באנגלית זה נקרא חוצפה, הם מאייתים את זה Chutzpa, מגניב לא?). כעת מוסיפים אמונות, רעיונות, מטרות (כן, כן, גם במשחקים טיפשיים כמו אלו לדמויות יש מטרות, רק שכאן זה לא חיפוש עצמי והגשמת האני האמיתי אלא משהו בסגנון "לתפוש את הציפור הצהובה והמסריחה הזו ולאכול אותה לפני שהסבתא המעצבנת הזו מגלה שעשיתי את זה") ואנחנו כמעט מוכנים.

 

מאחר והמשחק מבוסס על כשרונות יש לכם נקודות לחלק בין כשרונות שונים. כשרונות אלו חשובים מאוד וכוללים: הפלת דלתות, טיפוס, מעוף, הרמת חפצים כבדים, זיהוי חפצים מסוכנים, ועוד דברים מטורפים. בנוסף יש לכל דמות "שטיקים" כל אותם "יכולות" נקרא לזה שיש לדמויות, דברים כמו שינויי צורה, גילוי חפצים, היפנוזה, כוח עצום, מזל, התמתחות, טלפורטציה או שק רב תכליתי (הכי שימושי והכי מסוכן, לדעתי). עכשיו אנחנו מוכנים למשימה.

 

המשחק כמובן מטורף לגמרי, המנחה מקבל הנחיות על איך להריץ משחק מטורף ומקבל טיפים כמו "קולות רקע", "הגיון לא הגיוני", "שימוש בשלטים"- עכשיו זה חשוב:

מכירים את זה שהדמויות למשל רצות מצוק ובשנייה האחרונה מגלים שהם עברו את המצוק והם על אוויר ואז בשנייה האחרונה הם שולפים שלט קטן עליו כתוב "טמבל" ממש לפני שהם מתרסקים בקולות של ניפוץ עצמות? אז זהו, זה זה. שלטים זה יכולת שיש לכל דמות והיא חשובה מאוד למשחק.

 

חשוב לזכור שזה משחק בשביל הכיף, הכל מהיר, הכל מותר. אי אפשר למות. גמרת את כל נקודות הפגיעה שלך? סבבה תחזור עוד חמש דקות למשחק. כל מה שמטורף יותר טוב יותר, כל מה שמוזר הולך. אין זמן לחשוב ואין צורך לחשוב, אנחנו כאן בשביל הצחוקים, רוצה משחק רציני תעבור לחדר הבא הם משחקים משהו שדורש מחשבה אנחנו לא פה בשביל זה.

 

מה עם הטבלאות?

עכשיו זה גדול. בעולם של טונס הכל יכל לקרות.

אתם יכולים לנסות להוציא מהכיס מסור חמלי ולהצליח או לגלות ששלפתם דג מסור או פיתה או משהו. כדי לבדוק את זה (או כל דבר אחר) פשוט מסתכלים בטבלה.

יש טבלה לכל דבר: "דברים שנופלים מהשמיים", "חפצים ראנדומליים", "עונשים ראנדומליים", "גזעים טיפשיים", "גזעים ממש טיפשיים", "גזעים שלא להאמין כמה הם טיפשיים" והרשימה עוד ארוכה.

 

מה שמדליק זה שאפשר לעשות הכל בעזרת הטבלאות האלו. לא בטוחים מה תשחקו? אין בעיה גלגול קליל והנה אתם כריש מלווה בריבית (מצחיק יותר באנגלית וזה רעיון שלי). לא יודעים איזו הרפתקה להריץ? סבבה שלוש ארבע גלגולים ובוא נראה: משימת מרדף, הדמויות צריכות לרדוף אחרימרגל אלקרנבל בין חלליעל מנת להחזירעניבהלסבתאמה????? זה מה שיצא בקוביות וזה הגיוני לגמרי בעולם של טונס.

 

יש פרק שלם עם כל מיני הצעות להרפתקות מוזרות ביותר למעשה מתוך מאתיים עמוד רק חמישים הם הכללים ויצירת דמות, כל השאר מלא רעיונות, מקומות הרפתקות וטבלאות. מדליק ביותר J. משחקים יכולים לכלול חיקוי לסדרות מצויירות, פרודיה על סרטים רציניים. אפשר לעשות "סרט" או פרקים קצרים אפשר לעשות הכל.

 

תזכרו לא מדובר במשחק רציני שניתן להריץ בו מערכות שלמות אבל זה המשחק המושלם להעביר סתם כך איזה אחר צוהריים כשהמנחה המגעיל שלכם מבריז לארוחה משפחתית או משהו.

הרעיון הבסיסי הוא "ל ה ש ת ג ע"!!!!! ברור?