Roleplaying - The Roleplaying Game

או בעברית: משחק תפקידים - משחק התפקידים

מאת: ערן בן-סער

 

חברת משחקים קטנה (מאד) וחדשה (ממש מאד) בשם NFW (קיצור של New Free Worlds, תהרגו אותי למה)הוציאה משחק תפקידים חדש מעניין, שנראה לי שיותר משהנו משחק אמיתי הוא מהווה מחווה לשחקני התפקידים כולם. מדובר במשחק תפקידים שבו השחקנים המשתתפים משחקים דמויות בעולם מודרני רגיל, והדמויות אותם הם משחקים הם שחקני תפקידים בעצמם.

 

 נשמע מוזר? תכף נדבר על זה, אבל קודם כדאי שנציג את NFW. מדובר בחברת משחקים קנדית קטנה שצצה לפני שנתיים עם משחק מיניאטורות אסטרטגי בשם "All The World" שבו כל משתתף משחק אייל הון בדרכו להשתלט על הכלכלה הגלובלית. המשחק לא נחל הצלחה רבה, למרות שלמעשה הוא ישב על הגדר עם רגל אחת לכיוון משחקי התפקידים - במשחק יצרת לעצמך בעזרת קוביות דמות של אייל הון וכן תכונות וכשרונות (מינימאליים מאד, ראיתי את דף הדמות) ששולטים ביכולות האסטרטגיות שלך. בכל מקרה הדבר עורר עניין מסוים, כפי הנראה (ופה אני מסתמך על שמועות) בעל החברה הוא שחקן תפקידים שהתעשר בתחום ההיי טק שעניינו הוא לא לעשות כסף, אלא ליהנות מהמשחקים שהוא יוצר.

 

לונג סטורי מייד שורט (איך ההיבריש שלי?), לפני חודשיים יצא לאור משחק התפקידים הראשון של החברה: Roleplaying - The Roleplaying Game, וכפי שהסברתי מדובר במשחק בו הדמויות אשר אתה משחק הן דמויות של שחקני תפקידים בעולם מודרני דמיוני. לפני שיעלו לכם מחשבות כמו: "אה, הקטע הוא שפתאום קורים להם דברים מוזרים...", אז לא, ממש לא. פשוטו כמשמעו אתה משחק איש רגיל, בעולם רגיל שבמקרה (כמוך) נהנה לשחק משחקי תפקידים.

 

ההקדמה של ספר החוקים (ספר בצבע אדום חזק עם ציור של דרקון, תזכורת מכוונת, לדעתי, למו"ד הישן על מנת להכניס את הקונים לאווירה) מנסה להסביר מה יכול להיות מעניין בלשחק, ותסלחו לי על ההקצנה, חנון בן 15 שמשחק משחקי תפקידים עם החברים שלו. שתי טענות עיקריות עולות כאן, הראשונה היא שכך יוצא לך לנסות ולשחק אופי של משחק תפקידים שאתה עצמך לא נוקט בו, למשל לנסות ולשחק דמות שהינה שחקן מנצ'קיני רודף בצע, נק"נ וכלי קסם. אני לא בטוח שזה הסבר משכנע, אותי זה לא קונה, אבל ההסבר השני כבר מעניין הרבה יותר. למה לשחק שחקן משחק תפקידים? כי כך אתה יכול לראות את עולמך שלך בצורה יותר אובייקטיבית ולחקור לא את ההתנהגות של בלש מזדקן הרודף אחר יצורים אפורים מהחלל אלא את ההתנהגות של מישהו שבוחר לחקור את ההתנהגות של הבלש המזדקן.

 

אחרי הכל יש סיבות מדוע משחקים משחקי תפקידים, ויש השפעה (אין מה להעמיד פנים אחרת) על חייך מעצם היותך שחקן תפקידים. RP-TRPG, קיצור שם המשחק, מזמין אותך להסתכל היטב במראה, לראות את הצדדים השונים של היותך מה שהנך ללא פחד, ולנסות ללמוד מזה משהו. הם מוסיפים בעקצנות שהם מקווים שגם אם תגלה דברים לא נעימים על עצמך (שיט, אני חנון בן 15) לא תפסיק להיות שחקן תפקידים אלא תבחר בגישה הבוגרת של לנסות להסיק מזה מסקנות חודרות על עצמך ולהתקדם לאן שהוא בחייך שלך.

 

המשחק עצמו קליל ומכיל חוקים מאד לא מורכבים. יש שלושה תפקידים אפשריים במשחק, בניגוד לשניים המסורתיים של כל משחק תפקידים אחר (שחקן או מנחה), כאן אתה יכול לשחק GM-GM, כלומר המנחה האמיתי שמנחה את המשחק כולו. Player-GM, השחקן שמשחק את המנחה של קבוצת המשחק הדמיונית, כלומר השחקן שדמותו היא המנחה בעולם המשחק. וכמובן Player-Player, שחקן שדמותו אף היא שחקן משחק תפקידים בעולם הדמיוני.

 

מכיוון שכוח פיזי, כושר גופני ושאר ירקות לא הכי חשובים כאן הדמויות מתוארות בעיקר על ידי תכונות של דמיון ותודעה, רשימה מגניבה מאד ששונה ממה שהתרגלנו לראות. ראשית, כי חייבים, ישנה התכונה Body המתארת את כל מה שקשור בצד הפיזי של הדמות (אפילו כולל זריזות). זו התכונה הכי פחות חשובה שיש. התכונה השניה היא Smart, ניחשתם נכון - עד כמה הדמות חכמה ומבריקה. Smart גם משמשת למציאת פתרונות יצירתיים ולכן אני סבור שנכון יותר להגדירה כשילוב של תבונה והברקה. התכונה השלישית היא Imagination, דמיון, תכונה השולטת ביכולת הדמיון של דמות השחקן שלך, במעופה הרוחני וביכולת שלה לראות בעיני רוחה את התיאורים הזורמים אליה. התכונה הבאה היא, כצפוי, Acting, כשרון המשחק הטבעי של הדמות (יש כשרון בשם זהה, אבל יש גם יכולת מולדת טבעית) ולבסוף Charisma הישנה והטובה שחשובה כאן מאד לדינמיקה הקבוצתית של דמויות השחקנים.

 

מובן שיש גם רשימה של כשרונות שונים, כשרון משחק כבר ציינו, נציין גם כמה דוגמאות נוספות כמו Pretending (העמדת פנים), Impressing (הרשמה) וכן מקבץ כשרונות יותר, איך נגדיר זאת, מעניינים כמו Cheating with Dice (לרמות בקוביות) וב-Bluffing the GM (לרמות את המנחה). יש מקום להומור במשחק כשם שיש מקום להומור עצמי. כל הכשרונות נקנים על ידי נקודות הנגזרות מהתכונות (שנקבעות גם הן בעצמן על ידי חלוקת נקודות). אין דרגות במשחק, אך יש ניסיון הניתן על כל מפגש משחק תפקידים של הדמויות בעזרתו יכול כל שחקן לשפר לאט לאט את הכשרונות של הדמות.

 

אבל תהליך יצירת הדמות לא נגמר כאן, כלל וכלל לא, אתה משחק שחקן תפקידים, זוכר? אם תפקידך הוא Player-Player הרי שאתה משחק מישהו שיש לו דמות ולכן עליך לבנות גם את הדמות שדמותך משחקת. המשחק מכיל חוקים בסיסיים למספר סגנונות: פנטזיה, מדע בדיוני (זה כולל סייברפאנק), אימה וסופר גיבורים. הדמויות הללו מכילות מידע בסיסי ולא מפורט יתר על המידה, בדרך כלל רשימה של תכונות וכשרונות בסיסיים. ישנם גם חוקי ניהול קרב וכדומה, שכן כאשר משחקים את הדמויות של הדמויות (ותכף נגיע לאיך בדיוק משחקים כאן) מצבים כאלו יכולים להתעורר. הדבר המעניין הוא שיוצרי המשחק ממליצים בחום להשתמש בכל שיטה שעולה על רוחכם על מנת לתאר את דמויות הדמויות (ואת דב"שי ה-Player-GM) כך שניתן לשחק RP-TRPG עם מו"ד גרסה שלישית או עם Ars Magica באותה הקלות.

 

אוקי, אז איך משחקים את זה בכלל?

יש שני מצבי משחק שונים - ישנו משחק דמויות וישנו משחק תפקידי הדמויות, במקור זה נקרא The Character Play ו-The Game Play. כאשר משחקים את הראשון, משחק הדמויות, משחקים את חיי שחקני התפקידים שאתם משחקים, זה יכול לכלול ויכוח עם אבא, לימודים בביה"ס או עבודה ודירה. זהו חלק מהותי במשחק שכן שחקן תפקידים חי גם מחוץ למשחק שלו וללא חקירת הפן הזה של חייו אנו חוטאים למטרה. בשלב זה ה-GM-GM שולט במשחק וזהו משחק מודרני טיפוסי (רק בלי קת'ולהו).

 

בשלב השני, משחק תפקידי הדמות, משחקים את מפגש המשחק השבועי של הדמויות. ה-GM-GM שולט ברקע המשחק ובניהול העליון שלו ובמקביל לו ה-Player-GM מעביר את ההרפתקה של דמויות הדמויות. מותר, ואף מומלץ, לקצר כאן, לשחק את רגעי המשחק החשובים ולא כל רגע שלהם. מה שקורה הוא שהשחקנים כאן משחקים דמות שמשחקת דמות אחרת, סצנה קשה שלא כל שחקן תפקידים יכול לקחת על עצמו. זה משהו אחד לשחק את ג'ונס איש החלל שנוקם את רצח אהובתו, זה משהו אחר לשחק את גיא, בחור מופנם וביישן שאין לו ניסיון עם המין השני, שמשחק את ג'ונס איש החלל שנוקם את רצח אהובתו. ה-Player-GM שולט במשחק של דמויות הדמויות, אבל ה-GM-GM שולט במשחק העליון, כלומר גיא יכול להחליט להשתמש בכשרון הרמאות שלו ולהוציא תוצאה גבוהה לדמות שלו, ג'ונס, בקרב. דני, ה-GM-GM יבקש מאמיר (שמשחק את גיא, שמשחק את ג'ונס) לגלגל את כשרון הרמאות. אם זה יצליח דני יודיע לחנן (ה-Player-GM) שגיא, דמותו של אמיר, גלגל גבוה בקרב של דמותו שלו, ג'ונס.

 

עשה לכם כאב ראש?

תארו לעצמכם ספר של דוגמאות כאלו.

 

יותר מזה לא נרחיב, אחרת נהרוס את הכיף. קשה מאד להשיג את המשחק, בשל שיווק לא נכון הוא לא מופיע באתרי הזמנות גדולים כמו אמאזון או דרגון-סקרול. אני הזמנתי ישירות מהחברה במחיר משלוח מופקע (אני חושב שהם בינתיים משווקים רק בקנדה וארה"ב). אתר החברה נמצא כרגע בשיפוצים, אבל לכשיפעל תוכלו לקפוץ לכתובת הבאה:

www.nfw_games.com