וורט / ג'יף נון

מאת: אבי סבג

מנצ'סטר של העתיד הלא רחוק היא עיר של טירוף. ערבוביה של מוסיקה אלקטרונית, סמים, פשע, אלימות וחוסר שייכות המכסה את העיר כערפל סמיך. צעירים אבודים מחפשים את מה שחיפשו מאז מעולם - אהבה ומפלט ממציאות קשה. אך לשלווה יש מחיר והוא לעולם לא זול.

 

הוורט הוא הסם האולטימטיבי והוא חוקי כמו דיאט קולה. נוצות הווארט משווקות בכל פניה בחניות ה"וורט כאוות נפשך" ומבטיחות רגעים ארוכים של אשליה ותענוג. דחוף את הנוצה אל מעמקי גרונך ותגיע לעולם אחר, עולם שכולו ריגושים או תענוג, "חלומות טובים על דברים רעים". אך התענוג המתוק והבטוח רק מגרה את תאוותם של הסקרנים והם מחפשים אחר חידושים, אחר הנוצות החזקות יותר , הנדירות יותר והלא חוקיות. נוצות החוצות את הגבול שבין אשליה למציאות נוצות, הגובות מחיר על טעויות.

  

סקייבול ניסה נוצה כזו יחד עם אחותו האהובה, אך הם הלכו רחוק מידי ועברו את הגבול המותר. הוא איבד את אחותו בעולם הוורט אבל האיזון בין העולמות חייב להישמר וכשחזר למציאות היה איתו יצור וורט, חיזר. מאז הוא גורר את חבריו אנשי כנופיית רוכבי ההזיות למסע להחזירה אליו. עליו למצוא את הדרך לאותה מקום בו נעשתה ההחלפה, לתת את היצור ולקבל את אחותו חזרה, אלא שהחיים אינם כה פשוטים. קשה להשיג נוצות לא חוקיות, קשה לחמוק מעינו הפקוחה של החוק וממעקבם הצמוד של השוטרים וכמעט בלתי אפשרי להתגבר על פחדים ישנים.

 

ג'ף נון, שזהו ספרו הראשון, יצר עולם פסיכודלי, מוזר, מקורי ומטורף לחלוטין. הרחובות מלאים בבני כלאיים, אנשי כלב, יצורים שחלקם רובוטי וחלקם אנושי. אזורים שלמים נמצאים מחוץ לגישה לבני האדם הנורמלים, הטהורים. השוטרים מרושעים ואלימים ולרשותם עומדים כוחות מצמררים. אווירה אפלה של ריקבון חברתי ופריצות, עולם שנתן חופש לסטיות והדחפים הבסיסיים והחייתיים ביותר. יותר מהכל הוורט, שהוא מציאות חלופית, מין מישור קיום מקבילי בו מבקרים וחווים חוויות, חלום קבוצתי בהתאם לסוג הנוצה, החל מכחול הרך של החלומות החוקיים, הוורוד של הפורנו-וורט, השחור של התענוג המהול בכאב.

 

מעטים מבינים את הוורט, מעטים עוד פחות מסתכנים בלקרוא תגר על חוקיו ואיש עדיין לא הצליח להפוך את תוצאותיו. המסע של סקייבול מעביר אותו בין חלקי השונים והמשונים של העיר, מעמיד אותו מול בחירות קשות בין טובת חבריו לרצונו האישי, מפגיש אותו עם כל סוגי היצורים המאכלסים את העיר ולוקח אותו פעם אחר פעם אל הוורט, אל חלום בתוך חלום והזיה בתוך הזיה. הקורא מחליף מציאויות בקצב רצחני עד שהמושג מציאות מאבד משמעות ורק הכאב והמטרה נשארים קבועים. 

 

הספר עמוס ברעיונות חדשניים, מקוריים, לא שפויים, סוטים והזויים. העלילה מסופר בבלבול טוטאלי שרק מעצים את אווירת המטרופולין האפל של מנצ'סטר, אבל גם מקשה את המעקב אחריה ומחייב ריכוז בקריאה. קריאת הספר יצרה אצלי תחושה של רכיבה על רכבת הרים בפעם הראשונה, כשהקצב מסחרר, כשאתה לא יודע למה לצפות, מתי עולים ומתי יורדים ובטח לא מתי ואיך זה ייגמר.

 

וורט הוא ספר סייבר-פאנק אפל ומטורף שבהחלט מצליח ליצור מתח ואוירה אמינים. אומנם יש מעט חוסר בהירות כפי שציינתי אבל המקוריות יותר ממחפה על כך. בסך הכול ספר מהנה מאד ומומלץ לכולם, בעיקר לחובבי הז'אנר.

 

אם אתה מעוניין בספר...